نکاتی درباره رابطه قبل از ازدواج برای شناخت بیشتر و بهتر
در دوران شناخت متقابل، چه حدودی را رعایت کنیم

نکاتی درباره رابطه قبل از ازدواج برای شناخت بیشتر و بهتر

نویسنده : فرانک باباپور

«6 ماهی می‌شود که قرار گذاشته‌ایم برای ازدواج. خانواده‌های‌مان هم خبر دارند، البته فقط به مادرم گفتم. با هم بیرون می‌رویم و گاهی هم چت می‌کنیم. این اواخر اصرار می‌کند دستم را بگیرد. می‌گوید اینطوری بیشتر شبیه زن و شوهرها می‌شویم. من امتناع می‌کنم، اما شاید با دستکش مشکلی پیش نیاید! نمی‌خواهم به خاطر این موضوع ناراحتش کنم. اصلا حالا که هدف‌مان ازدواج است چه فرقی می‌کند؟ وقتی قرار است تا آخر عمر کنار هم باشیم، این چند ماه چه ارزشی دارد؟» حرف‌هایش هنوز تمام نشده بود. حرف‌اش را قطع می‌کنم و می‌پرسم «چند ماه؟ چرا امروز و فردا عقد نمی‌کنید؟» که می‌گوید باید درس آقا پسر تمام شود وگرنه پدرش راضی به این وصلت نمی‌شود و درس برایش مهم است. پس مجورند که صبر کنند! 

 

می‌خواهیم عاشق شویم! 

چند سالی می‌شود که ازدواج‌ها از سبک سنتی همیشگی‌شان خارج شده‌اند و به سمتی رفته‌اند که جوانان می‌خواهند اول عاشق شوند و بعد ازدواج کنند. زیاد هم پیش می‌آید که در دانشگاه، محل کار و... با هم آشنا می‌شوند و قبل از این‌که به خانواده‌های‌شان اطلاع دهند، با قصد رسیدن به یک شناخت اولیه، وارد رابطه می‌شوند. البته این رابطه دوستی نیست. چون طرفین نه آن‌قدر خام و جوان‌اند که همدیگر را برای چند ماه بخواهند و نه آدم این حرف‌ها هستند. می‌خواهند بعد از یک شناخت خوب و منطقی به خواستگاری و ازدواج برسند. اما همین دوران شاید مهم‌ترین دوران در شروع زندگی مشترک باشد. چرا که همین رفت و آمدها اگر از چهارچوبی خارج شود، می‌تواند زندگی هر دو طرف را نابود کنند. 

حدود روابط پیش از ازدواج 

 

چطور خواستگارمان را بهتر بشناسیم؟ / گفت‌وگو با دکتر نبی مشاور و کارشناس حوزه خانواده

ورود خانواده‌ها و مشاور به رابطه پیش از ازدواج

برای این‌که این دوران به حاشیه نرود، طوری که بعدها از وجودش‌ پشیمان شویم و یا با گذشت زمان هنوز ندانیم به شناخت رسیده‌ایم یا نه، باید اصولی را رعایت کنیم. این اصول کمک می‌کنند تا هم شناخت درست به دنبال داشته باشد و هم دچار مشکلات بعد نشویم. برای دانستن این حدود به سراغ دکتر «علیرضا نبی»، کارشناس حوزه خانواده رفتیم.

دکتر سید علیرضا نبی

+ فرض کنید دو نفر همکار هستند و از هم خوش‌شان آمده و قرار است باهم ازدواج کنند، قبل از خواستگاری می‌خواهند نسبت هم شناختی داشته باشند، چه کنند؟

- این دو همکارند، در محیط کار که نمی‌توانند صحبت کنند. قرار است برای ایجاد شناخت قبل از ازدواج قرار بگذارند. همین قرار باعث می‌شود مرتب‌تر باشند، معطرتر باشند و... خلاصه این که خود واقعی‌شان برای ازدواج نباشند! رفتارها هم تصنعی و ساختگی‌اند، سعی می‌کنند در رفتارشان جذاب‌تر و بهتر باشند. همچنین این رابطه مورد وسوسه شیطان است. آرام آرام صمیمیت ایجاد می‌شود، صمیمیت تبدیل به شوخی می‌شود. شیطان هم بیشتر انسان‌های پاک را مورد وسوسه قرار می‌دهد. در صورتی که با هم ازدواج نکنند، در دو جوان عدم اعتماد به وجود می‌آید و هر دو مخصوصا دختر از نظر عاطفی ضربه می‌خورند و گاهی می‌گویند ما دیگر ازدواج نمی‌کنیم. اگر ازدواج کنند مدام دوران قبل و بعد ازدواج‌شان را و یا ازدواج دیگران را با ازدواج خودشان مقایسه می‌کنند. مسئله دیگر این‌که والدین از چنین ارتباطی ناراضی‌اند. 

+ چه چیزهایی باید به این رابطه تزریق کرد تا حاصلش یک شناخت صحیح باشد؟

- پیشنهاد من این است که در مرحله اول، خانواده و یک مشاور را به این رابطه تزریق کنند. چون خانواده و مشاور عقل قضیه هستند و نکاتی را که ما نمی‌بینیم آن‌ها می‌بینند. باید مرتب مسائل را با مشاوری که تجربه دارد، درمیان بگذارند و راهکار بگیرند. همچنین خودشان را برای زندگی آماده کنند و تغییرات را از همین دوران مجردی شروع کنند. 

+  در این دوران بیرون رفتن‌ها و صحبت کردن‌ها چقدر باشد؟

- در آدم‌های مختلف رفتارها متفاوت است. برخی بصری هستند و برخی سمعی. همه چیز باید زیر نظر مشاور باشد، مشاور با توجه به شخصیت آن‌ها، نسخه مورد نظر آن‌ها را تجویز می‌کند. فقط یک نکته‌ای بگویم در مورد پسرها، این‌که دخترها خوش‌شان نمی‌آید مدام به آن‌ها زنگ بزنید و حال‌شان را بپرسید. گاهی هم حتی تماس‌اش را رد بدهید و بگویید ساعت کاری بوده و کارتان مهم‌تر بوده. شاید ظاهرش تلخ باشد، اما باطن‌اش خیلی خوشایند است. دخترها مردهای مقتدر را بیشتر می‌پسندند. پس در این زمان پسرها بیشتر از دخترها سعی کنند فاصله را حفظ کنند.

+ زمان این رابطه چه قدر باشد؟

- بیشتر از سه ماه را اصلا توصیه نمی‌کنیم. چون ممکن است زمان بگذرد و شناخت حاصل نشود، اما قطعا رابطه عاطفی رخ می‌دهد و دچار وابستگی شوند که آن موقع هرچه والدین و مشاور بگویند شما به درد هم نمی‌خورید، نمی‌توانند از هم جدا شوند. البته خانواده و مشاور مانع می‌شوند که زمان زیادی بگذرد و مشکلاتی به وجود بیاید.

+ فامیل را چه موقع در جریان بگذارند که اگر آن‌ها را با هم دیدند، مشکلی پیش نیاید؟

- اگر والدین دختر و پسر در جریان قرار بگیرند، مشکلی پیش نمی‌آید. مثلا اگر عموی دختر آن‌ها را ببیند و زنگ بزند به برادرش، پدر دختر می‌گوید زیر نظر آن‌ها و یک مشاور بیرون می‌روند و مراحل شناخت یکدیگر را طی می‌کنند. پس جای نگرانی نیست.

+ اگر پسر از دختر درخواستی کرد که دختر نمی‌خواهد انجام بدهد چه کار کند؟ خیلی از دخترها می‌ترسند با جواب رد آن پسر را از دست بدهند.

- پسرها گاهی درخواست‌هایی می‌کنند، قصدشان آزمایش عفت و پایداری و تحمل سختی است. دخترها مواظب باشند توی تله نیفتند. اتفاقا اگر به درخواستش جواب بدهند او می‌رود. اگر جواب مثبت بدهند خودشان را هم از دست داده‌اند. چون اگر ازدواج کنند، همین عاملی می‌شود که پسر بگوید تو دیوارت را کوتاه چیده بودی و من توانستم به راحتی از رویش بپرم. پس دختر خودش را باخته. اگر ازدواج نکنند هم که دختر بازنده این رابطه است. پس دخترها وقتی با درخواست خاص مواجه می‌شوند، قطعا، محکم و بدون لحظه‌ای درنگ بگویند نه. یا پسر او را برای ازدواج نمی‌خواسته و لفظ ازدواج تله‌ای بوده برای رسیدن به مقاصد پلیدش و یا می‌خواسته او را آزمایش کند که در هر صورت باید به او نه بگوید. 

روابط پیش از ازدواج دخترها و پسرها

 

راه خروج از رابطه‌ای که به حاشیه رفته و نتیجه‌ای ندارد، چیست؟ / گفت و گویی با دکتر سید مجتبی حوارئی

چطور از رابطه پیش از ازدواج خارج شویم

رفته‌اید و آمده‌اید! حالا به این نتیجه رسیده‌اید که طرف مقابل برای شما مناسب نیست. نگران هستید که چطور از این رابطه خارج شوید و حتی ممکن است نسبت به طرف مقابل احساس گناه داشته باشید. برای این‌که بدانید چاره کار چیست به سراغ دکتر «سید مجتبی حورائی»، مشاور خانواده رفتیم تا بیشتر برای‌مان بگویند. 

دکتر سید مجتبی حوارئی

+ احساس می‌کنیم؛ طرف مقابل‌مان مناسب نیست؛ چه کنیم؟ 

- حتما او را رد کنید. حدیثی داریم که می‌گوید: «همنشین خوب بهتر از تنهایی و تنهایی بهتر از همنشین بد است.» پس اگر ازدواج نکنید بهتر از این است که ازدواجِ بد بکنید. پس حتی اگر شرایط آن شخص خوب باشد، اما عقایدش به عقاید شما نمی‌خورد بهتر است از ازدواج با او منصرف شوید. این موضوع یکی از آسیب‌های رابطه پیش از ازدواج است و برای همین همیشه به جوانان توصیه می‌کنم وارد این رابطه نشوند و از فرد بخواهند که مستقیم به خواستگاری بیاید یا مستقیم به خواستگاری بروید تا طی جلسات و با تحقیق هم را بشناسید.

+ فرض کنید مخاطب شما فردی است که همین حالا درگیر این ماجراست و پشیمان شده است. می‌خواهد از رابطه خارج شود، چطور این کار را انجام دهد؟

- برای خارج شدن از چنین رابطه‌ای اول از همه باید کاملا متقاعد شوند که این رابطه صددرصد غلط بوده است و فرد به هیچ وجه برای او مناسب نبوده. 

+ اگر به این نتیجه رسید چطور تصمیم‌اش را عملی کند؟ 

- در مرحله بعد باید رابطه را صد در صد کات یا قطع کنند، حتی ماهی یک بار ایمیل هم ندهند! به مکان‌هایی که احتمال می‌دهند یکدیگر را ببینند، نروند. از همه مهم‌تر این است که حواس‌شان را از فکر آن شخص پرت کنند و ذهن‌شان را به هم بزنند. هر یادگاری هم که از شخص مقابل خود دارند، نابودش کنند تا یادآور او نباشد. 

شناخت پیش از ازدواج

+ این فراموشی چقدر طول می‌کشد؟

- همه این کارها در کنار گذشت زمان تاثیر می‌گذارند و حداقل سه ماه زمان لازم است. بعد از این‌که از احساسات عاطفی خارج شد و به حالت پایداری رسید، بعد می‌تواند عاقلانه به گزینه بعدی خود فکر کند و با معیارهای اصلی ازدواج و کمک مشاور، او را برای ازدواج بسنجد.

برچسب ها
آشنایی قبل از ازدواج
رابطه دختر و پسر قبل از ازدواج
شناخت برای ازدواج
شناخت خواستگار
آشنایی برای ازدواج
روابط قبل از ازدواج
نظرات کاربران
کد امنیتی
a_a
a_a
٩٥/١٠/٢٦
٠
٠
بسیار عالی بود مثله همیشه
فرانک باباپور
فرانک باباپور
٩٥/١٠/٢٦
٠
٠
لطف دارید. ممنون که خوندین. امیدوارم مفید بوده باشه :) چه برای خودتون چه برای مشاوره دادن به اطرافیان :)
مجتبی خطیب آستانه
مجتبی خطیب آستانه
٩٥/١٠/٢٦
٠
٠
با سلام. انجمن شما در جیم منتشر شده!
Nasrin-A
Nasrin-A
٩٥/١٠/٢٦
٠
٠
خیلی خوب و جامع بود منتها ما تقریبا هممون اینها رو میدونیم ولی پای عمل مون لنگه متاسفانه.
فرانک باباپور
فرانک باباپور
٩٥/١٠/٢٦
٠
١
اولین کار باید به خونواده بگین. خونواده هم اگه خیلی سخته، یه مشاور واجبه. همین یک مورد که انجام بشه میشه از خیلی اتفاقات جلوگیری کرد. همین یک جا رو باید فشار آورد، پا رو دل گذاشت و حتما عملیش کرد :)
Nasrin-A
Nasrin-A
٩٥/١٠/٢٧
١
٠
من معمولا مشکلی ندارم با مطرح کردن با خانواده چون هر چیزی که از اونها پنهان بشه قطعا یه جاییش میلنگه و خودمونم دقیقا میدونیم که میلنگه فقط گول میزنیم خودمون رو:)
رفیعه
رفیعه
٩٥/١٠/٢٦
٠
٠
واسه مشاور کمک خواستین من هستم :دی
فرانک باباپور
فرانک باباپور
٩٥/١٠/٢٦
٠
٠
:)))) بازاریابی ممنوعه تو جیم ها! میخوای تبلیغات کنی باید پولشو بدی! خخخ ان شاالله واسه مصاحبه یه روز مزاحمتون بشیم ما :) موفق باشی عزیزم :)
f.farzad
f.farzad
٩٥/١٠/٢٦
٠
٠
مصاحبت عالی بود ممنون :) // تقریبا تمام سخنرانی های جناب حورایی رو از تلویزیون دیدم...
فرانک باباپور
فرانک باباپور
٩٥/١٠/٢٦
٠
٠
ممنونم عزیزم. لطف داری :) امیدوارم به درد خورده باشن. آقای حورائی چندتا کتاب هم دارن. حتما بخونشون پس. به من که خیلی تاکید کردن بخونم :))))
f.farzad
f.farzad
٩٥/١٠/٢٦
٠
٠
اسامی کتاباشو داری؟
فرانک باباپور
فرانک باباپور
٩٥/١٠/٢٦
٠
٠
یه وب سایت دارن. معروف هم هست. بزن حورائی تو گوگل میاد. بعد همه محصولاتشون اونجا معرفی شده. برای دانلود هم بعضیاش شاید باشن :)
f.farzad
f.farzad
٩٥/١٠/٢٦
٠
٠
آره پیدا کردم سپاس عزیزم
ali_sh
ali_sh
٩٥/١٠/٢٦
٠
٠
دکتر علی نبی تازگیا سید شده و ما خبر نداریم؟ خخخخ
فرانک باباپور
فرانک باباپور
٩٥/١٠/٢٦
٠
٠
عه آشنایین باهاشون؟ شماره که گرفتم سید هم داشت! :)) میگم برش دارن. چون الان واقعا شک کردم. ممنون که گفتین :)
ali_sh
ali_sh
٩٥/١٠/٢٦
٠
٠
آره اشنایی خیلی خیلی نزدیک خخخ به حدی ک هردفه میان خونمون از زیتونای کارخونشون مفتکی میارن :دیییییی
فرانک باباپور
فرانک باباپور
٩٥/١٠/٢٧
٠
٠
چه جالب :) خوشا به حالتون :))
الهام حبشی
الهام حبشی
٩٥/١٠/٢٧
١
٠
چه کاریه دست هم رو بگیرن اصن؟ پشت لباس هم رو بگیرین، اینطوری نه تنها گناه نمی کنن بلکه هوهو چی چی هم بازی میکنن :)) چه عکس پروفایل خوبی به به :ی
اسمارتیز:)
اسمارتیز:)
٩٥/١٠/٢٧
١
٠
هوهوچی‌چی خخخخ
فرانک باباپور
فرانک باباپور
٩٥/١٠/٢٧
١
٠
:/ خب اینا چیه میگی بدآموزی ایجاد میکنی :)) یهو یه جایی راه میرن بقیه هم میان لباسشون رو میگیرن یه صف درست میشه مانع عبور و مرور میشن خب! / ممنون. بله عکاسش خوب بوده! اصلنم معلوم نیست عکاس کی بوده! :/
اشکمهر آتشروان
اشکمهر آتشروان
٩٥/١٠/٢٧
٠
٠
والا ما به قول شما در سنه ی 1385 عاشق شدیم و دو سال بعد سال 1388 جدا شدیم ولی هنوز که هنوز است نتونستیم فراموشش کنیم!و شب با یاد اون سر به بالشت میگذارم/ایشون گفتن سه ماهه فراموش میشه!
m.shiezadeh
m.shiezadeh
٩٥/١٠/٢٧
٠
٠
سه ماه زمانیکه که بخاین فراموش کنین! :)
فرانک باباپور
فرانک باباپور
٩٥/١٠/٢٧
٠
٠
البته فکر میکنم شما اولین مرحله رو هنوز به سرانجام نرسوندین! گفتن اول باید متقاعد بشین که اون رابطه اشتباه بوده، ولی شما هنوز متقاعد نشدین! و البته سه سال باهم بودین و نمیشه تو سه ماه کامل فراموش کرد. و البته منظور از فراموشی این نیست که یادتون نیاد کی بوده و اگه تو خیابون دیدینش نشناسین! هر کسی حتی اگه یه مدت کوتاهی بیاد تو زندگی آدم فراموش کردنش سخته و بازم یادآوری میشن. البته گاهی این یادآوری همراه با افسوس و حسرته و گاهی همراه با نفرت...
N_PAHLAVAN
N_PAHLAVAN
٩٥/١٠/٢٧
٠
٠
عجب!!! 0_o به درد من که دیگه نمیخوره ولی به شوجانم میگم دوباره خواست زن بگیره حواسشو جم کنه خخخ
فرانک باباپور
فرانک باباپور
٩٥/١٠/٢٧
٠
٠
:)) نزن این حرفو. شاید تو در و همسایه و فامیل و آشنا بودن مورد اینطوری :) حتما در جریانشون بذار :)
ایمانم:-)
ایمانم:-)
٩٥/١٠/٢٧
٠
٠
قشنگ بودم ممنون!!ولی بدرد من ک نمیخوره!!
فرانک باباپور
فرانک باباپور
٩٥/١٠/٢٧
٠
٠
ممنون. لطف دارید. به درد شما نخورد شاید به درد دور و وری هاتون بخوره. چون این پدیده خیلی رایج شده و باید مراقبشون بود :) شاید یه روزی هم شما از یکی خوشتون اومد و خواستین به یه شناختی ازش برسید :)
Miss_shaqayeq
Miss_shaqayeq
٩٥/١٠/٢٩
٠
٠
خانواده ها عوض اینکه پا به پای ما بیان جلو و اون عقاید درستشون رو به زمان ما بیارن دوس دارن مارو ببرن به زمان خودشون.زمان ما که فلان نبود بیسار نبود و این حرفا...که واقعا آزاردهندست،مثلا یکی از چیزایی که زمانشون بهش اعتقاد نداشتن عشق و علاقه است،حالا بیا بشین به این خانواده بگو من از یکی خوشم اومده!مگه میشه؟ موضوع اینه که خشت اول کجه.
فرانک باباپور
فرانک باباپور
٩٥/١٠/٢٩
٠
٠
بله متاسفانه همین اعتقادات قدیم همچنان هستن تو پدر و مادرا ولی در واقع همه چیز عوض شده. این چیزا کم کم عرف میشن اما برای مقابله با همچین مشکلی باید اول برین پیش مشاور و ازش کمک بخواین. احتمالا مشاور میخواد با پدر و مادرتون هم صحبت کنه و مشاور میدونه چطور اونا رو قانع کنه تا به جای اینکه اتفاقات بدی بیفتن اتفاقات خوب رقم بخورن. خیلی ها بخاطر همین ترس از خونواده کارهای نادرستی میکنن... :(
محمدرضا مهدیزاده
محمدرضا مهدیزاده
٩٥/١٠/٢٩
٠
٠
عه این هم واسه شماس ؟ تویِ کانال جیم خوندم :) اینم خیلی خوب بود ٬ واقعاً ممنون :) واقعاً حرفه ای و خوب مینویسین :) موفق باشید
فرانک باباپور
فرانک باباپور
٩٥/١٠/٢٩
٠
٠
بله اینم مال من بود :)))) خیلی خوب که خوندین. ممنون نظر لطفتونه :) امیدوارم به دردتون بخوره :دی
hamed_ghasemi_609
hamed_ghasemi_609
٩٥/١٠/٢٩
٠
٠
بسیار عالی 👌👌👌
فرانک باباپور
فرانک باباپور
٩٥/١٠/٢٩
٠
٠
خیلی متشکر :)
سعید
سعید
٩٥/١٠/٢٩
٠
٠
من تا مرحله عقد رفتم ولی هنوز به اشنایی کامل نرسیدم. میخام بعد از عقد تلگرامشو یه نگاهی بندازم یواشکی که شکم برطرف بشه. بهش اعتماد دارم. دوسشم دارم . پیشنهادتون چیه شما
فرانک باباپور
فرانک باباپور
٩٥/١٠/٢٩
٠
٠
پیشنهاد اولم اینه که به یه مشاور با تجربه مراجعه کنید. / اگر عقد کردین و رسما زن و شوهر هستین، این کار رو نکنین. اگر بخواین چکش کنید و مدام به این فکر کنید که داره چیزی رو از شما پنهون میکنه، افکارتون بدتر میشه نسبت بهش و زندگی به کامتون تلخ. با محبت و اعتماد بیشتر کاری کنید خودش کارهای پنهونیش رو بذاره کنار. دخترها اکثرشون در برابر بی اعتمادی لجبازی نشون میدن. شما هرقدر بخواین چکش کنین اون بیشتر پنهون میکنه و حتی ممکنه کاری هم نکنه ولی بخواد شمارو حساستر کنه. اما اگر هنوز زن و شوهر رسمی نیستین، اگر قرار باشه مدام به این فکر کنین که یواشکی چکش کنید، بهتره بیخیال رابطه تون بشید! البته بازهم پیشنهادم اینه که برین پیش یه مشاور خوب. موفق باشید :)