معرفی چند کتاب صوتی نوستالژی و جذاب
از گربه های اشرافی تا سالاری های بزرگ علوی

معرفی چند کتاب صوتی نوستالژی و جذاب

نویسنده : سیده محبوبه عظیم زاده

اگر با کتاب خوان‌های حرفه‌ای حشر و نشر داشته باشید حتما متوجه می‌شوید که نقطه اشتراک همه آن‌ها یک لذت عمیق است که با دنیا عوضی نمی‌کنند؛ منظورم لذت خواندن است! اما این روزها در کنار لذت خواندن یک حس خوب دیگر هم برای کتاب دوستان فراهم شده، آن هم لذت شنیدن کتاب‌های صوتی است. کتاب‌های صوتی آمده‌اند تا به نوعی دیگر طعم این لذت را به خیلی‌های‌مان بچشانند و تا حدود زیادی هم موفق شده‌اند. به هرحال، چه از گوش دادن به این کتاب‌ها لذت می‌برید، چه وقت خواندن ندارید و فکر می‌کنید در وقت‌های مرده‌تان گزینه خوبی برای سرگرم شدن است، ما برای شما چند پیشنهاد نوستالژی و چند پیشنهاد شنیدنی دیگر داریم. با ما همراه شوید

 

از نوار قصه‌های قدیمی دیروز تا کتاب‌های گویای امروز

شاید بتوان پدیده کتاب‌های صوتی امروز را با نوار قصه‌های قدیمی که یک زمانی برای خودشان ابهتی داشتند مقایسه کرد. کتاب‌های گویای امروز شکل و شمایل جدیدتر و البته تخصصی‌تری به خودشان گرفته‌اند. نوار قصه‌ها مشتری هدف‌شان فقط قشر خردسال و کودک بود که یا سواد خواندن و نوشتن نداشتند و یا تازه قدم در این وادی گذاشته بودند اما کتاب‌های صوتی با یک بستر موضوعی گسترده‌ برای تمامی اقشار سنی است.

حتم دارم خیلی از شما هم مانند من با خیلی از این نوار قصه‌های قدیمی خاطره دارید. با خاله سوسکه‌ای که بالاخره با آقا موشه ازدواج کرد، با پیرزنی که برای فرار از طعمه شدن توسط حیوانات جنگل در یک کدوی بزرگ مخفی شد، با مهمان‌های ناخوانده‌ای که در یک روز سرد بارانی مهمان خانه پیرزنی تنها شدند، با گنجشک فضول، با گربه‌های اشرافی و گربه‌های زیر شیروانی، با گرگ و روباه پوستین دوز و ...

این هم یک لینک از نوار قصه‌ «گربه‌های اشرافی و گربه‌های زیر شیروانی» که یک کار موزیکال است و حتم دارم از شنیدن آن لذت می‌برید، مخصوصا اگر از بچگی با آن خاطره داشته باشید.

برای دانلود فایل صوتی گربه‌های اشرافی اینجا کلیک کنید

 

یک انتخاب درست

بحث کتاب‌های صوتی امروز آن‌قدر جدی شده که خیلی از وب سایت‌ها فقط برای این روی کار می‌آیند که بتوانند چنین خدمتی را به کاربران‌شان ارائه کنند. پیشنهاد من برای شما این است که اگر به هر دلیلی خواستید بروید سراغ کتاب گوش دادن اول از همه از همین مراجع قانونی مخصوص به خودش آن‌ها را دانلود کنید. بگذارید حالا که قرار است به مقوله کتابخوانی کمک شود ما این وسط مانع بازدارنده‌اش نباشیم. دوم این‌که بگردید و خوبش را پیدا کنید. منظورم این است که هر کتاب و هر خوانشی را انتخاب نکنید. یک صدای گیرا و یک خوانش درست خیلی بهتر می‌تواند ذهن‌تان را با واژه‌هایی که می‌شنوید همراه کند و روی‌تان تاثیر بگذارد و حتی یک موسیقی پس زمینه دلچسب! اصلا راستش را بخواهید خیلی از کتاب‌ها هستند که واقعا ارزش چندبار خواندن را دارند. اگر شما هم برای خودتان از این دست کتاب‌ها سراغ دارید می‌توانید در این مورد روی کتاب‌های صوتی حساب ویژه‌ای باز کنید چون صد در صد به ماندگار شدن و تحکیم آن خوانش اولیه در ذهن‌تان کمک می‌کند، مثل «سالاری‌ها»ی بزرگ علوی.

برای دانلود فایل صوتی سالاری‌ها اینجا کلیک کنید

یا مثلا «استاد و خدمتکار» یوکواوگاوا که در ادبیات معاصر به جایگاه خوبی دست پیدا کرده است.

برای دانلود فایل صوتی استاد و خدمتکار اینجا کلیک کنید

 پیشنهاد آخر هم اینکه هر ازگاهی محض تنوع سراغ کتاب‌های شعر هم بروید. به هر حال در دنیای شعر و شاعری، شعر خوب یک طرف قضیه است و خوانش خوب یک طرف دیگر. مخصوصا برای کتاب‌ها و نسخه‌های کلاسیک و قدیمی که شاید خیلی‌های‌مان حوصله به دست گرفتن آن‌ها را نداریم و چه بسا که با درست خواندن‌شان هم مشکل داشته باشیم. به عنوان مثال فکر می‌کنم منطق‌الطیر عطار برای این منظور گزینه خوبی باشد.

برای دانلود فایل صوتی منطق‌الطیر اینجا کلیک کنید

برچسب ها
کتاب های صوتی
کتاب های گویا
نوار قصه های قدیمی
گربه‌های اشرافی و گربه های زیر شیروانی
درباره نویسنده
نظرات کاربران
کد امنیتی
غزالِ رضائی
غزالِ رضائی
٩٥/١٠/٢٣
٠
٠
عااالییییی بوووود:))
محبوبه عظیم زاده
محبوبه عظیم زاده
٩٥/١٠/٢٤
٠
٠
منطق الطیر و گوش بده تو حتما :))
آلاء
آلاء
٩٥/١٠/٢٣
٠
٠
حوصلم سر میره اینا رو گوش میدم خودم بخونم سریعتر به آخرش میرسم:)
محبوبه عظیم زاده
محبوبه عظیم زاده
٩٥/١٠/٢٤
٠
٠
:)) اون لذتی که تو بعد از تموم کردن کتاب ازش میبری و مدیون خوندن همه کتابی. سعی نکن فقط زود تموم کنی. شنیدن کتاب هم چون متانت مخصوص به خودشه داره و باعث میشه کلمه ها و جمله ها رو مزه مزه کنی محض تنوع خوبه.
آلاء
آلاء
٩٥/١٠/٢٣
٠
٠
چه هدفون خوجگلی=)
m_fanaei
m_fanaei
٩٥/١٠/٢٧
٠
٠
خیلی خیلی ممنون محبوبه جان، هم کیفیت کتاب های صوتی که معرفی کردی خیلی خوبه و هم اینکه من خیلی وقته دربدر دنبال نسخه مجانی این کتاب خدمتکار و پرفسور هستم و الان خیلی ذوق زده شدم ممنووون
محبوبه عظیم زاده
محبوبه عظیم زاده
٩٥/١٠/٢٨
٠
٠
چقدر خوب :))) نوش جانت :))) فقط اینایی که من گذاشتم کامل نیستا. یک قسمت محض نمونه ست. باید کاملشو دانلود کنی.
m_fanaei
m_fanaei
٩٥/١٠/٣٠
٠
٠
بله دیشب متوجه شدم، چرا با احساسات من بازی می کنید؟:)))