دست خالی فرهادی و داستان همیشگی طرفداران متعصب
به بهانه جایزه نگرفتن فرهادی از گلدن گلوب ۲۰۱۷

دست خالی فرهادی و داستان همیشگی طرفداران متعصب

نویسنده : دست قیچی

نام اصغر فرهادی برای خبرساز شدن یک فیلم حتی در مراحل پیش از تولید کافی است. به هر حال او تنها کارگردان اسکار برده ایرانی است. بنابراین جای تعجب نداشت که «فروشنده» از ابتدا کانون حدس و گمان‌های دوست و دشمن باشد. از انتخاب شدن ترانه علیدوستی و شهاب حسینی برای ایفای نقش‌های اصلی تا فوت یدالله نجفی، صدابردار «فروشنده» و جشن تولد ترانه علیدوستی در پشت صحنه، همه و همه بین کاربران فضای مجازی به سرعت دست به دست می‌شد. بالاخره کار ساخت فیلم تمام شد و در اقدامی عجیب، با وجود تأخیر در ارائه به جشنواره فیلم کن، در بخش رقابتی جشنواره پذیرفته و بعد هم برنده جایزه بهترین بازیگری و بهترین فیلمنامه شد تا کلکسیون افتخارات فرهادی کامل‌تر و زرین‌تر از همیشه شود. وقتی جایزه برده‌ها به فرودگاه آمدند خیل طرفداران چنان در ابراز لطف خود افراط کردند که فرهادی و علیدوستی و حسینی هر یک به طریقی از فرودگاه متواری شدند و خانم پریسا بخت‌آور،‌ همسر فرهادی تنها میان طرفداران جا ماند. 

استقبال از اصغر فرهادی در بازگشت از جشنواره کن

 

فروشنده؛ پسته بی مغز

و اما بالاخره فیلم به پرده سینما‌های ایران رسید. داستان یک زوج هنرمند تئاتر که براثر خانه خرابی و نقل مکان به خانه‌ای که سابقا متعلق به زنی خراب بوده درگیر یک ماجرای تجاوز می‌شوند که تا آخر هم نمی‌فهمیم پیش آمده یا نه. ماجرایی که با وجود مرکز ثقل داستان بودن،‌ نمایش داده نمی‌شود و در نهایت عذاب ناشی از آن، «عماد»ی را که اول فیلم و در میانه فروریزی ساختمان،‌ بچه معلول همسایه را نجات می‌داد تا حد سیلی زدن به یک پیرمرد و کشتن او پایین می‌آورد. یعنی به همان تابلویی که فیلم می‌گوید:‌ عماد به مرور گاو می‌شود.

فیلم آن‌قدر ضعیف بود که حتی میل به نوشتن نقد درباره آن نداشتم و به همین جمله اکتفا کردم که فروشنده با اختلاف زیاد، بدترین فیلم فرهادی تا به امروز است اما لااقل به خاطر دغدغه‌ای که مطرح می‌کند می‌شود به آن احترام گذاشت. اما آیا فکر می‌کنید اظهار نظر درباره فیلمی از فرهادی به همین راحتی است؟ حالا دیگر نه. حالا فرهادی چیزی دارد به نام طرفدارهای دوآتشه و افراطی.

سعید قطبی زاده که با نقد فروشنده مورد حمله طرفداران فرهادی قرار گرفت

طرفدارهایی که وقتی سعید قطبی زاده در برنامه هفت با استناد به دلایل مختلف، فروشنده را اولا به واسطه داستان خاص و استثنائی‌اش غیرقابل تعمیم به کل و در نتیجه خارج از دایره‌ فیلم‌های اجتماعی معرفی کرد و از جهات مختلف آن را غیر قابل باور و غیر منطقی خواند،‌ ۲ هزار کامنت سراسر فحش و ناسزا پای صفحه شخصی‌اش گذاشتند. طبق قانون «یا با مایی یا علیه ما» متهمش کردند به دشمنی با فرهادی و آن طور که شنیده‌ام حتی تهدید به آسیب جانی شده است. 

حال باید از خود بپرسیم اگر این فیلم نام اصغر فرهادی را پای خود نداشت یا از جشنواره کن جایزه نگرفته بود، ‌باز برایش این طور سینه چاک می‌دادیم و رگ گردن کلفت می‌کردیم؟ 

 

دعوت به عقل‌گرایی

طبیعی است که هرکس علاقه‌مند سینمای ایران باشد،‌ از جایزه بردن فرهادی‌ها،‌ کیارستمی‌ها و ... خوشحال می‌شود. به هر حال این نام سینمای ایران است که بر سر زبان‌ها می‌افتد. چطور می‌توان از این موضوع خوشحال نبود؟ اما مثل هر پدیده فرهنگی دیگر،‌ در این زمینه هم نباید تعصب کور داشت و الا نتیجه عکس می‌دهد. واقعیت این است که «فروشنده» فرهادی فیلمی بسیار ضعیف‌تر از آثار قبلی اوست و اگر هم در جشنواره کن جایزه گرفت،‌ تنها به این دو دلیل بود: ۱- جشنواره کن برای خودش وجهه‌ای ویژه در کشف سینماگران  پیشرو قائل است. حتی سینمای غیرمتعارف اما به شدت آمریکایی کوئنتین تارانتینو هم اول در جشنواره کن شناخته شد و نخل طلا گرفت. بنابراین جایزه بردن فرهادی در جشنواره برلین و بعد هم اسکار به نوعی برای کن افت داشت و ۲- نمی‌توان از نقش خانم «کتایون شهابی» و رایزنی‌های او که امسال جزو هیأت داوران جشنواره بود، در جایزه گرفتن فرهادی از کن غافل شد. به هر حال تهیه‌کننده مستند «از ایران یک جدایی» ‌هم بوده است. دلیل دیگر بر تأثیرگذاری او همین که «فروشنده» در سایر رقابت‌های جهانی که از چنین وزنه‌ای در هیأت داوران برخوردار نبوده،‌ همه جوایز دیگر را به رقبایش «تونی اردمان»‌ ساخته مارن آده و «او» اثر پل ورهوفن واگذار کرده است. یعنی همین اتفاقی که دیروز درباره گوی طلایی هم افتاد.

دست های خالی اصغر فرهادی در گلدن گلوب 2017

برای کسانی که ممکن است در دلیل اولی که آوردم شک کنند می‌توانم نمونه‌های متعدد ذکر کنم. مثلا سالی که نیکول کیدمن برای فیلم «مولن روژ» و راسل کرو برای «یک ذهن زیبا»‌ نامزد دریافت اسکار بودند، ماجرای جایزه نبردن سیاهپوستان خیلی مطرح شده بود. ‌نتیجه این‌که دنزل واشنگتون برای «روز تمرین» و هالی بری برای «ضیافت هیولا»‌ اسکار را به خانه بردند. سال بعد آکادمی جبران کرد و مجسمه طلایی را با وجود بازی فوق‌العاده رنی زلوگر‌ در «شیکاگو» به نیکول کیدمن داد برای فیلم «ساعت‌ها»؛ و باز سال بعد مجبور به دلجویی از زلوگر شد و برای «کوهستان سرد» اسکار را به او تقدیم کرد. از این نمونه‌ها فراوان است. 

اما سیاست جشنواره‌های خارجی هر چه باشد برای ما سینماگران خودمان مهم‌ترند. پیش‌تر بارها این تجربه را داشته‌ایم که چگونه با تعریف و تملق همین طرفداران متعصب، ‌فیلمسازان بزرگی چون عباس کیارستمی،‌ مسعود کیمیایی، داریوش مهرجویی و ... مدام رو به افول رفتند. واقعا می‌خواهیم با اصغر فرهادی هم همان معامله را بکنیم و آن‌قدر عیبش را نگوییم تا فکر کند هرچه می‌سازد خوب است و مخالفینش را متهم به نفهمی کند؟ 

برچسب ها
اصغر فرهادی
فروشنده
گلدن گلوب ۲۰۱۷
گوی طلایی
خطر طرفداران دو آتشه
نظرات کاربران
کد امنیتی
نوروز
نوروز
٩٥/١٠/٢٢
١
٠
سلام. قلمت استوار!
dastgheichi
dastgheichi
٩٥/١٠/٢٢
١
٠
سایه تون مستدام. موندم این بالا چرا زده 2 تا نظر در حالی که فقط یکی اومده
الهام حبشی
الهام حبشی
٩٥/١٠/٢٥
٢
٠
متاسفانه طرفدار متعصب همیشه و همه جا، در هر سطح، رشته یا شغلی وجود داره ، اصلا به درست یا نادرست، خوب یا بد بودن چیزی که متعصبانه هوادارش هستن، کاری ندارن! چه موضوع ناخوشایندی! واقعا هم همینطوره، یاد یک قسمت از متن " ناطور دشت " افتادم ، گفته بود یک عده هیچ وقت به این فکر نمی کنن که چیزی که دارن تشویقش می کنن واقعا مستحق تشویق شدن هست یا نه، صرفا " کف میزنن و تشویق می کنن" تا خودشون رو روشنفکر و چیزفهم نشون بدن و با این فعل، اون فردی که بی جهت مورد تشویق قرار گرفته، شروع میکنه به درجا زدن و افت کردن...
dastgheichi
dastgheichi
٩٥/١٠/٢٨
٠
٠
کاش به تشویق بسنده کنن. میان به کسی نظرش مخالفه حمله هم میکنن. جالبه که جای دیگه همینا مدافع آزادی بیان هم میشن
پربازدیدتریـــن ها
اطلاعیه اعلام برندگان جشنواره نویسندگی جیم

برندگان مسابقه نویسندگی نقطه سر خط مشخص شدند

٩٦/٠٢/٠٤
هفت خوان کتاب خواری!

چطور مثل حرفه ای ها کتاب بخریم؟

٩٦/٠٢/٠٣
مصاحبه ستاره‌های این فصل پرسپولیس با برنامه نود، حسابی حاشیه ساز شد

ادب از که آموختی؟ از قرمزها + ویدئو

٩٦/٠١/٣٠
از اسموتی رژیمی تا شکلاتی و رنگین کمانی

اسموتی‌هایی که باید در بهار نوش جان کنید

٩٦/٠١/٣٠
آیا پست‌های سیاسی تتلو بازی جدیدی برای گرفتن مجوز است؟

امیر تتلو و سیاسی بازی!

٩٦/٠٢/٠٣
طنزی پیرامون قهرمانی پرسپولیس و انتخابات ریاست جمهوری

جشن قهرمانی ریاست جمهوری!

٩٦/٠١/٣١
درباره معضلی به نام ماریجوانا و شیوع مصرفِ آن در بین جوان‌ها

مفرح بد ذات!

٩٦/٠١/٣١
فتوکاتور

به خاطر یک مشت طرفدار

٩٦/٠١/٢٩
دسته گلی از گلستان سعدی به مناسبت بزرگداشت این شاعر شیرین سخن

هنوز آواز می‌آید به معنی از گلستانش...

٩٦/٠١/٣١
چون لب ِ قند تو بی چایی ِ دم جایز نیست

ذهن زیبا؛ گلچینی از تک بیت ها و اشعار ناب (23)

٩٦/٠١/٣٠
طنزیات

در رستوران بین راهی کلاغ بخوریم!

٩٦/٠٢/٠٢
معرفی اپلیکیشن کاربردی InstaMark برای واتر مارک کردن تصاویر

عکس های اینستاگرام تان را با امضای دیجیتالی خودتان منتشر کنید

٩٦/٠١/٢٩
یکشنبه شب هیجان فوتبالی از تلویزیون‌های‌تان سرریز می‌شود

خشم و هیاهو!

٩٦/٠٢/٠٢
نقدی بر فیلم «یک روز بخصوص»؛ تازه‌ترین اثر همایون اسعدیان

یک روز بخصوص؛ قربانی کوته‌نظری

٩٦/٠٢/٠٣
ژست های خیلی جدید عکاسی

ایده‌های ناب برای گرفتن عکس‌های جذاب و خلاقانه

٩٦/٠٢/٠٥
همه راه های خواندن فایل های آفیس در اندروید

فایل های آفیس را چگونه در موبایل ویرایش کنیم؟

٩٦/٠٢/٠٢
معرفی اپلیکیشن ساخت ایموجی با چهره Memoji from Facetune

از صورت خودتان ایموجی بسازید

٩٦/٠٢/٠٤
به همراه یک عیدانه دلنشین به مناسبت مبعث رسول اکرم

یک بغل موسیقی دلچسب / گلچین بهترین های فروردین ماه

٩٦/٠٢/٠٥
طنزیات

چوپان دروغ‌گو رئیس کمیته حقیقت یاب سازمان ملل می‌شود!

٩٦/٠٢/٠٤
چطور اطلاعات سیاسی‌مان را افزایش بدهیم

سیاست‌دان باشیم، نه سیاست‌زده

٩٦/٠٢/٠٥
تبلیغات
تبلیغات