چه کسی جانشین آیت ا... هاشمی رفسنجانی می‌شود؟!
نگاهی کوتاه به عالم سیاست پس از هاشمی رفسنجانی

چه کسی جانشین آیت ا... هاشمی رفسنجانی می‌شود؟!

نویسنده : حامد نادری راد

چند جایی نوشته بودند فقدان هاشمی بیش از آن‌که ناراحت کننده باشد، نگران کننده است. البته این نگرانی بی‌راه هم نیست. مردی که بیش از 38 سال نقشی تعیین کننده در سیاست داخلی و خارجی جمهوری اسلامی بازی می‌کرد خیلی ناگهانی از میان ما رفت. حالا که پیکر او در کنار امام راحل آرام گرفته است، شاید وقت آن رسیده باشد که کمی در مورد سوال «چه کسی جای هاشمی را خواهد گرفت؟»  فکر کنیم. البته آسان‌ترین و شاید صحیح‌ترین پاسخ، «هیچ‌کس» خواهد بود! چون یافتن فردی به جامعیت آیت ا... اکبر هاشمی رفسنجانی دیگر ممکن نیست. بنابراین به احتمال زیاد باید شاهد تقسیم شدن نقش‌های او باشیم. درست مانند اتفاقی که پس از فوت آیت ا... واعظ طبسی در مشهد افتاد.

 

ریاست مجمع تشخیص مصلحت نظام

دو فرض کلی برای این جایگاه مطرح است. یا مانند دوره ریاست جمهوری آیت‌ا... هاشمی این مقام به صورت حقوقی در اختیار رئیس جمهور قرار می‌گیرد یا فردی حقیقی جانشین هاشمی خواهد شد. در صورتی که فرض دوم درست باشد آیت ا... هاشمی شاهرودی با توجه به احکامی که رهبر انقلاب پس از دوره تصدی قوه قضائیه برای ایشان صادر کرده‌اند، نزدیک‌ترین و محتمل‌ترین گزینه است. شایعاتی هم این روزها در مورد ریاست محمود احمدی نژاد مطرح می‌شود که به نظر نمی‌رسد به حقیقت نزدیک باشد. البته باید توجه داشت که ریاست مجمع تشخیص مانند ریاست مجلس بیشتر شأن اداره جلسه را دارد و تمامی تصمیمات و مصوبه‌ها با نظر اکثریت افراد گرفته می‌شود.

 

عضویت در مجلس خبرگان

طبق قانون، در اولین انتخابات بعدی که در اردیبهشت ماه 96 برگزار می‌شود مردم تهران باید فرد دیگری را به عنوان جانشین آیت ا... هاشمی انتخاب کنند. اگر ماجراهای مربوط به عدم شرکت سید حسن خمینی در آزمون اجتهاد دوباره تکرار نشود و او بتواند نظر شورای نگهبان را جلب کند، محتمل‌ترین فردی خواهد بود که به جای آیت ا... هاشمی به عضویت مجلس خبرگان در می‌آید. در غیر این صورت جز انتخاب آقایان یزدی و مصباح یزدی اتفاق دیگری محتمل نیست.

 

رهبری جریان اعتدال و راهنمای جبهه اصلاحات

هاشمی رفسنجانی از همان دورانی که به ریاست جمهوری رسید، جریان تازه‌ای با نام کارگزاران سازندگی تشکیل داد. این جریان از ترکیب مدیران دو جناح چپ و راست در دهه 60 تشکیل می‌شد. هر چه زمان بیشتر گذشته است، جریان کارگزاران سازندگی بیشتر به جبهه اصلاحات نزدیک شده است. البته انتخاب حسن روحانی بار دیگر مفهوم اعتدال را مشابه دوران ریاست جمهوری هاشمی زنده کرد. در حال حاضر نیز هیچ کسی جز دکتر روحانی نخواهد توانست نقش رهبری و بزرگ‌تری را برای جریان اعتدال بازی کند.

از طرفی وضعیت جبهه اصلاحات با فقدان آیت ا... هاشمی کمی متفاوت‌تر می‌شود. هاشمی رفسنجانی هیچ گاه نقش رهبری این جبهه را بر عهده نداشت، بلکه حتی در دوره‌ای حریف مقابل و سیبل حملات این جبهه هم بود. نقش او در سال‌های پس از حوادث سال 88 بیشتر نقش میانجی؛ بزرگتر و رابط بین این جبهه و حاکمیت بود. فقدان او ممکن است به این زودی‌ها پر نشود زیرا که دکتر روحانی از اساس فردی متفاوت با جریان اصلاحات است و نمی‌تواند این نقش را در آینده به عهده بگیرد. این فقدان شاید در آینده اصلی‌ترین جای نگرانی برای فعالان سیاسی باشد.

 

چهره شاخص برای انقلاب اسلامی

بی شک همان‌طور که رهبری معظم انقلاب در پیام خودشان تصریح کردند، آیت ا... هاشمی یکی از برجسته‌ترین و اصلی‌ترین افراد مبارز و از چهره‌های برتر نسل اول انقلاب بود. او به راستی شناسنامه انقلاب بود. وفات او که با فاصله کمی از فقدان آیت ا... موسوی اردبیلی (رئیس قوه قضائیه در دهه 60) صورت گرفت، زنگ خطری برای انقلاب اسلامی خواهد بود. همانطور که خود آیت‌ا... هاشمی رفسنجانی چندی پیش خطاب به خبرگان رهبری در مورد رهبری آینده نظام هشدار داده بود. این‌که در این سال‌ها مدیران و چهره‌های شاخصی برای ادامه راه انقلاب اسلامی تربیت نشده‌اند، کاملا واضح است. چهره‌هایی جامع و کامل که مورد قبول اکثریت جامعه نیز باشند. حالا باید دید آیا فقدان آیت ا... هاشمی این روند را تغییر می‌دهد؟!

برچسب ها
جانشین های هاشمی رفسنجانی
هاشمی رفسنجانی
رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام
مجلس خبرگان
حسن روحانی
نظرات کاربران
کد امنیتی
مرتضی تقی زاده
مرتضی تقی زاده
٩٥/١٠/٢١
١
١
هنوز کفنش خشک نشده به فکر جانشینش افتادین، بزارین دو روز بگزره بعد خود رهبر تعیین می کنه.
محمود رضا
محمود رضا
٩٥/١٠/٢١
٠
١
دقیقا
مرتضی تقی زاده
مرتضی تقی زاده
٩٥/١٠/٢١
١
١
و مطمئن باشید همانطور که حاج آقا رئیس، آملی لاریجانی و آقای فتاح منصوب شدند، شخص بر حقی هم جانشین حاج آقا رفسنجانی خواهد شد
مرتضی تقی زاده
مرتضی تقی زاده
٩٥/١٠/٢١
٠
٠
رئیسی*
h.naderi
h.naderi
٩٥/١٠/٢٢
٠
٠
راستش ما به این فکر نیفتادیم. خیلی ها زودتر از ما افتادن. ما بیشتر می خواستیم به این سؤال که این روزها زیاد مطرح میشه پاسخی داده باشیم و در حد فهم خودمون تحلیلی هم به مخاطب کمی دورتر از سیاست بدیم
بهمن بهمنی
بهمن بهمنی
٩٥/١٠/٢٣
٠
١
:) می گم مرتضی می خوای یک ختم صلوات بردار تا اقای احمدی نژاد رییس مجمع بشه حسابی حال کنی
مرتضی تقی زاده
مرتضی تقی زاده
٩٥/١٠/٢٥
٠
٠
اخیییی هنوز که داری می سوزی خخخ
sajjad_mohammadi
sajjad_mohammadi
٩٥/١٠/٢١
٢
٣
بهترین کسی که به جای آیت ا... رفسنجانی میشه روش حساب کرد معاون قدیمی و یار همیشگی اش یعنی دکتر روحانی هست. بقیه اصلا در این حد و اندازه ها نیستن
خآنوم خآصــ
خآنوم خآصــ
٩٥/١٠/٢٢
٠
٠
:دی :))))))))))))))))))))))))
h.naderi
h.naderi
٩٥/١٠/٢٢
٠
٠
در برخی از زمینه ها همانطور که اشاره شد این اتفاق می افته و در برخی دیگر ایشون چهره محبوبی نیستند. به خصوص در بین جریان اصلاحات
m.javadi
m.javadi
٩٥/١٠/٢٢
٠
٠
مطلب خیلی خوبی بود ممنون جناب نادری
h.naderi
h.naderi
٩٥/١٠/٢٢
٠
٠
بزرگوارید. لطف شماست. البته متأسفانه یکم میزان جیمی بودنش کم بود و سنگین شده بود نوشتار