رابطه ویژه آیت الله هاشمی با کتاب و نوشتن
نگاهی به بُعد کمتر دیده شده زندگی آیت‌الله هاشمی رفسنجانی

رابطه ویژه آیت الله هاشمی با کتاب و نوشتن

نویسنده : دست قیچی

شب گذشته ایران بزرگمردی را از دست داد که تاریخ انقلاب اسلامی را در دل داشت. سال ۱۳۳۲ برای اولین بار به‌صورت جدی به مخالفان رژیم شاهنشاهی پیوست و تشکل‌های مختلف دانشجویی، بازاریان و مردم عادی را با مایه گذاشتن از ثروت و اعتبار خود، آگاه و بسیج می‌کرد، بعد هم هفت نوبت دستگیری توسط ساواک و شکنجه‌های پیاپی، و بعد هم هماهنگی با امام خمینی (ره) در پاریس و آماده کردن شرایط بازگشت ایشان. هاشمی رفسنجانی اولین چهره‌ای بود که پس از انقلاب ۲۲ بهمن بر صفحه تلویزیون منازل ایرانیان ظاهر شد و با صدای گرم و تحلیل‌های سیاسی‌اش از اوضاع منطقه، همه را آرام کرد. بعد از پیروزی انقلاب هم دست از مبارزه برنداشت. در نوشتن قانون اساسی دست داشت،‌ دو روز پیش از رحلت امام(ره) به مقام رئیس شورای جنگ منصوب شد و یک سال بعد جنگ را به پایان برد. رئیس جمهور شد و در ویرانه‌های پس از جنگ که هیچ کس در ایران سرمایه‌گذاری نمی‌کرد با قول انحصار، بسیاری را پای کار آورد و سدها و کارخانجات زیادی به راه انداخت. اقدامی که طبعا مفاسدی را هم به‌ویژه در دوره‌های بعد در پی داشت اما آن زمان تنها راه بقای اقتصاد ایران به نظر می‌رسید.

نقش سیاسی آیت الله هاشمی رفسنجانی آنقدر پررنگ بود که دولت‌های بعد از او هم هر یک با موضع‌گیری در قبال او روی کار می‌آمدند. از دولت اصلاحات بگیرید تا دولت محمود احمدی‌نژاد و حتی همین دولت دکتر روحانی. در حقیقت آیت الله هاشمی برای خود رسالتی تاریخی در قبال ایران قائل بود و درست یا غلط، خارج از دعواهای گروهی، چشم انداز سال‌های آینده ایران را در نظر داشت اما در کنار همه این‌ها رسالت خود را به عنوان تاریخ زنده انقلاب هم فراموش نکرده بود. او در تمام این فراز و نشیب‌ها دست به قلم بود و افکار و خاطراتش را روی کاغذ آورده است.

 

استعمارستیزی در پرداختن به زندگی امیرکبیر

کتاب «امیر کبیر؛ قهرمان مبارزه با استعمار» را آقای هاشمی رفسنجانی برای اولین بار پیش از انقلاب در سال ۱۳۴۶ و زیر فشار ساواک توسط نشر امیرکبیر منتشر کرد. کتابی که در آن به صورت مفصل و در هفت فصل به شرح زندگانی این مرد بزرگ، دوران زندگی پیش از او، روزهای صدارتش و سیاست داخلی و خارجی امیر، شهادت او در کاشان و دوران حکومت بعد از امیرکبیر پرداخته است و البته در کنار این‌ها، به قضاوت آدم‌های مختلف از جمله سفرای خارجی درباره امیر هم اشاره کرده است.

در واقع آیت الله هاشمی رفسنجانی در این کتاب تلاش کرده به قول خودش به چند هدف دست یابد: «ما در این کتاب ابتدا تابلویی از وضع کشور، قبل از زمامداری امیرکبیر ترسیم می‌کنیم و به تشریح اقدامات و اصلاحات و مبارزات امیرکبیر علیه استعمار و عمال استعمار می‌پردازیم و پس از آن به وضع کشور پس از سقوط امیرکبیر و تجدید استعمار اشاره می‌کنیم.» در واقع کتاب با هدف ضد استعماری نوشته شده و شخصیت امیر را از همین نظر بررسی کرده است و چه عجیب بود همزمانی فوت هاشمی رفسنجانی با شهادت امیر کبیر!

 

حکایت دفترچه خاطرات روزانه آقای هاشمی

آقای هاشمی کتاب فراوان نوشته است. از جمله کتاب تفسیر قرآن که بر اساس یادداشت‌هایی که در زندان شاهنشاهی می‌نوشته بعدها آن ‌را تالیف کرده است. اما نکته جالب در شخصیت آقای هاشمی رفسنجانی علاقه او به نوشتن خاطرات روزانه بوده است و با تأسیس سایت شخصی هاشمی مثل یک تقویم تاریخ هر روز خاطرات او از آن روز در سال‌های مختلف در دسترس مخاطبین قرار می‌گرفت. او این میل به نوشتن را از علاقه‌اش به نویسندگی می‌داند. چند سال پیش این خاطرات ایشان در چند جلد منتشر شد و جنجال بسیاری برانگیخت. «انقلاب و پیروزی»، «سازندگی و شکوفایی»، «عبور از بحران» و «امید و دلواپسی» عناوین مختلفی است که تا به حال از خاطرات ایشان چاپ شده است و پشت صحنه بسیاری از سیاست‌گذاری‌ها را نشان می‌دهد. 

حالا سؤال این‌جاست که آیا خاطرات سال‌های اخیر او که گنجینه اسرار ایران بود،‌ با خودش برای همیشه خاموش شده یا آن‌ها را هم به رشته تحریر درآورده و بعدها و در زمان مناسب به دست ما خواهد رساند. ماجرا هر طور که باشد، نبود هاشمی ضایعه بزرگی برای ایران و انقلاب است.

برچسب ها
کتاب های آیت الله هاشمی رفسنجانی
رابطه آیت الله هاشمی و کتاب
آیت الله هاشمی رفسنجانی و نوشتن
نظرات کاربران
کد امنیتی
مجتبی خطیب آستانه
مجتبی خطیب آستانه
٩٥/١٠/٢٠
٤
٣
امیدواریم که به ناگفته های موجود در گنجینه اسرار در آینده‌ای نزدیک دست پیدا کنیم. و البته امیدوارتریم که مثل لیست مفسدان اقتصادی درون جیب کاپشن آقای خاص نباشد!
dastgheichi
dastgheichi
٩٥/١٠/٢١
٠
٠
بدترش اینه که با حذف و اضافه به اسم ایشون بیاد بیرون
ali_s
ali_s
٩٥/١٠/٢٠
٢
٠
خداوند رحمت کند واز دعای مردم ایران در آخرت مکان حقی داشته باشد
i_banu69
i_banu69
٩٥/١٠/٢٠
٢
٠
روحش شاد،خدا بیامرزش،آدم بسیار خوبی بود
s_mostafa_b
s_mostafa_b
٩٥/١٠/٢٠
٣
٠
واقعا همین مسئله «نقش سیاسی آیت الله هاشمی رفسنجانی آنقدر پرزنگ بود که دولت‌های بعد از او هم هر یک با موضع‌گیری در قبال او روی کار می‌آمدند. » برای نشون دادن تاثیر ایشون بر ایران کافیه، خدا بیامرزتشون
سیده نعیمه زینبی:)
سیده نعیمه زینبی:)
٩٥/١٠/٢١
٠
٠
خدا رحمتشون کنه.
فرانک باباپور
فرانک باباپور
٩٥/١٠/٢١
٠
٠
خدا رحمتشون کنه. انصافا مرد بزرگ و قدرتمندی بودن.