عشقولانه در کردن روی آنتن زنده
ابراز علاقه‌هایی که از چهارچوب تلویزیون می‌زنند بیرون و به دیدن‌شان عادت نداریم

عشقولانه در کردن روی آنتن زنده

نویسنده : فرانک باباپور

تیترهای جنجالی این روزها همه یک ربطی به دنیای سلبریتی‌ها و بازیگران دارند و جنجالی‌تر از همه این‌ها، تیتری است که داخلش ابراز علاقه هم باشد! مثلا تیتر بزنند: «ابراز علاقه غیر منتظره محمدرضا هدایتی به همسرش» و یا «ابراز علاقه خارج از عرف شقایق دهقان و مهراب قاسم‌خانی». حتی اگر غیر منتظره و خارج از عرف را هم حذف کنند، باز هم ابراز علاقه روی آنتن تلویزیون برای‌مان جذاب است و حتما رویش کلیک می‌کنیم تا ببینیم چه شده، نمونه‌اش هم «ابراز علاقه بازیگر پیشکسوت به همسرش». ابراز علاقه در تلویزیونی که در فیلم‌هایش زن و شوهر حتی از نگاه کردن به چهره یکدیگر هم ابا دارند.

 

شعر خوانی فرزاد حسنی  برای آزاده نامداری

اولین ابراز علاقه در آنتن زنده را شاید فرزاد حسنی انجام داد، آن هم با شعری که خودش گفته بود و برای همسر سابقش، آزاده نامداری خواند. این موضوع آن‌قدر عجیب و صد البته رمانتیک بود، که دخترها معیار شاهزاده سوار بر اسب سپید را به شعرخوانی در آنتن زنده تغییر دادند و منتظر بودند مرد رویاهای‌شان با شعری که قرار است در برنامه‌ای تلویزیونی با مخاطب میلیونی بخواند، از راه برسد. 

 

بوسه  ناگهانی محسن افشانی در برنامه زنده

یکی از حاشیه‌های زندگی محسن افشانی را همین بوس ناگهانی رقم زد. حاشیه‌ای که به تعریف خودش تا چندین ماه دامن گیرش بود و حتی دو ماه بعد از پخش برنامه هم در خبرگزاری‌ها و کانال‌های تلگرامی با عنوان ابراز علاقه محسن افشانی به همسرش دوباره سر باز کرد تا افشانی مجبور شود در مصاحبه دیگری اعلام کند که: «بابا طرف همسرم نبوده، خواهرم بوده که خیلی هم دوستش دارم. من کاملا مجردم و قصد ادامه تحصیل دارم، فعلا هم ازدواج نمی‌کنم! آن اتفاق هم ناخودآگاه افتاد و من خواهرم را بوسیدم.»

اما همین صحنه بوسیدن، چه خواهرش باشد و چه همسرش، آن‌قدر عجیب بود که عبارت «بوس کردن» در کنار «برنامه زنده تلویزیون» توانست محسن افشانی را تا مدت‌ها سر زبان‌ها بیاندازد.

 

ابراز علاقه شدید شقایق دهقان و مهراب قاسم خوانی

مدتی از این ماجرا گذشت و همه منتظر بودند خبری از ممنوع‌التصویری محسن افشانی بشنوند و همچنان آن فضای قبلی در برنامه‌ها حاکم بود، تا این‌که ویدئویی در کانال‌های تلگرامی و خبرگزاری‌ها منتشر شد با عنوان «ابراز علاقه خارج از عرف دهقان و قاسم‌خانی» که در آن مجری از مهراب قاسم‌خانی می‌خواهد شجاع‌ترین و متفاوت‌ترین ابراز علاقه به همسرش را نشان دهد! قاسم‌خانی هم در جواب می‌گوید که جلوی دوربین نمی‌شود، اما شقایق دهقان به کمکش می‌رود و کارش را راحت می‌کند. 

 

محمدرضا هدایتی قربان صدقه زنش می‌رود

گویا مجری همان برنامه که شقایق دهقان در آن مهراب قاسم خوانی را بغل کرد ول کن ابراز علاقه‌های زن و شوهری نمی‌شود و در برنامه دیگری با حضور محمدرضا هدایتی، خوراک دیگری را در راستای ابراز علاقه‌ها به خورد فضای مجازی می‌دهد. هر چند محمدرضا هدایتی نخواسته که مانند مهراب قاسم‌خانی و قبلی‌ها یک لحظه رمانتیک را رقم بزند، اما باز هم با صحبت‌هایی روبرو شدیم که در قالب هیچ کدام از برنامه‌های تلویزیونی جا نمی‌گرفت و با آنچه تا امروز به آن عادت کرده بودیم، فرق داشت.

 

مشکل ماجرا کجاست؟!

همانطور که برنامه‌های تلویزیونی می‌توانند با نشان دادن مکرر یک رفتار ناهنجار باعث شوند فکر کنیم این رفتار مشکلی ندارد و طبیعی است، می‌توانند با نشان ندادن یک هنجار و عدم ارائه یک الگو رفتاری مناسب، باعث ایجاد نوعی مشکل در جامعه ‌شوند. یعنی رسانه خیلی چیزها را سانسور می‌کند چون فهمیده مردم آن‌ها را زشت می‌دانند، از آن طرف وقتی رفتاری در تلویزیون پخش نشود، به مخاطب القا می‌شود که این رفتار درست نیست و انجام دادنش زشت است. مسئولان تلویزیون درست فهمیده بودند که دیدن صحنه‌های ماچ و بوسه و آغوش در فیلم‌های خارجی باعث ایجاد مشکلات اخلاقی و خانوادگی می‌شود اما نمی‌دانستند نشان ندادن ابراز علاقه درست بین زن و شوهر، خواهر و برادر، پدر و دختر و مثل این‌ها هم باعث آسیب‌ در خانواده و اخلاق جامعه است. زوج‌های زیادی هستند که می‌خواهند از هم جدا شوند چون نمی‌توانند علاقه شان را به هم نشان دهند و حتی گفتن جمله «دوستت دارم» را هم زشت و بی‌حیایی می‌دانند. مشکل اصلی هم این است که جایی چنین رفتارهایی را ندیده‌اند و یاد نگرفته‌اند. وقتی در سریال‌های ایرانی روابط زن و شوهری فرقی با روابط دیگران ندارد و  به مکالمه حین خوردن شام خلاصه می‌شود، نمی‌توان از مخاطب انتظار زیادی داشت. از طرف دیگر وقتی الگو مناسب و آموزش روش صحیح ابراز علاقه نباشد، رسانه‌های غربی از فیلم و سریال تا برنامه‌های فارسی زبان ماهواره‌ای جایگزین آن می‌شود و نتیجه‌اش می‌شود ابراز علاقه‌های یکهویی و بی‌پروا در مکان‌های عمومی، از فضای مجازی بگیر تا کوچه و خیابان و سینما و کافی‌شاپ و غیره.

برچسب ها
ابراز علاقه در برنامه زنده
بوسیدن در صدا و سیما
فرزاد حسنی
آزاده نامداری
بوسه محسن افشانی
شقایق دهقان
مهراب قاسم خوانی
محمدرضا هدایتی
نظرات کاربران
کد امنیتی
faezeh76
faezeh76
٩٥/١٠/١٩
٠
٠
موافقم!
فرانک باباپور
فرانک باباپور
٩٥/١٠/٢٠
٠
٠
:)
اشکمهر آتشروان
اشکمهر آتشروان
٩٥/١٠/١٩
٣
١
علاقه ای به دیدن ابراز علاقه دیگران به هم ندارم/هیچ کدوم رو باز نکردم
فرانک باباپور
فرانک باباپور
٩٥/١٠/٢٠
٠
٠
البته مسئله علاقه نیست. مسئله اینه که تلویزیون نمیتونه تعادل داشته باشه. گاهی از اینور بوم میفته و گاهی از اونور. کاش یه حد وسط داشته باشه و الگوی یه سبک زندگی درست باشه :)
محمدرضا مهدیزاده
محمدرضا مهدیزاده
٩٥/١٠/٢٠
٠
١
به نظرم مسخره تر از همه کارِ محسن افشانی بود ٬ و اینکه کلاً مسخره بازی ها رو چیه در میارن ؟؟؟ ممنون :) مطلب جالبی بود :) موفق باشید
فرانک باباپور
فرانک باباپور
٩٥/١٠/٢٠
٠
٠
محسن افشانی خودش هم تو یه مصاحبه ش گفته حاشیه خوبه ولی در همین حد که خواهرشو بوسیده و نه اینکه همسر داره و ...! اتفاقات دیگه ای هم براش افتاده و حاشیه های دیگه ای هم براش پیش اومده. مثلا اینکه یه یاروی گنده ای همیشه باهاشه و گفتن این بادیگاردشه و خودش گفته نه بابا این رفیقمه همیشه باهمیم :|
محمدرضا مهدیزاده
محمدرضا مهدیزاده
٩٥/١٠/٢٠
١
١
به نظرم کلاً بی شعور بازیه ٬ و اصلاً روشن فکری و اینا هم نیست
فرانک باباپور
فرانک باباپور
٩٥/١٠/٢٠
٠
١
کاش از راه درستش نشون بدن...
h_rastegar
h_rastegar
٩٥/١٠/٢٠
٠
٠
با اینکه خیلی از خانواده ها پدر و مادر جلوی به بقیه اعضا خانواده و خودشون بدون عشوه گری و محترمانه بگن دوستت دارم خیلی خوبه. حدیث داریم در این مورد: قَالَ رَسُولُ اللَّهِ(ص):این گفتار مرد به همسرش که «من تو را دوست دارم‏» ، هرگز از قلب زن بیرون نمی‏رود.» از پیامبر (صلی الله و علیه وآله) نیز روایت است که فرمود: هر یک از شما دوست یا برادر دینی اش را دوست بدارد، پس به او اعلام کند.
فرانک باباپور
فرانک باباپور
٩٥/١٠/٢٠
٠
٠
دقیقا. ولی همین مطلب به جای اینکه تو فیلم ها نشون داده باشه، تو برنامه های گفتگو محور فقط حدیث ذکر میشه و بعد هم میگن خوبه! حتی برنامه ای برای آموزش روابط جنسی هم ساختن ولی بازم به درد نخورده. این چیزا باید غیرمستقیم تو باطن مخاطب رسوخ کنه. مثلا تو سریال پایتخت، رابطه نقی و هما خوب بود و عاشقانه :)
آلاء
آلاء
٩٥/١٠/٢٠
١
٠
مکالمه حین خوردن شام!خخخخ یادمه یکی اومده بود مدرسمون صحبت میکرد میگف(اکثرا از ابراز محبت و بوسیدن همسرمون جلوی بچه ها خجالت می کشیم و پرهیز میکنیم ولی از جر و بحث و دعوا و فحش دادن با همسرمون جلوی بچه ها اصلا خجالت نمیکشیم و ابا نداریم که تاثیراتش از اولی هم بیشتر و بدتره...) برنامه های تی وی یا حتی سینما هم همینه دیگه انواع ناهنجاری های اخلاقی و خیانت و خودکشی و غیره برای مخاطب الگو پذیر اصلا هنجار شکنی و عادی کردن نیس ولی گفتن بقول تو «دوستت دارم» زشت و بی حیاییه...
فرانک باباپور
فرانک باباپور
٩٥/١٠/٢٠
٠
٠
احسنت به تو. چه مثال خوبی زدی. دقیقا همینه متاسفانه. با اینکه همیشه تو سیره معصومینمون برعکس این بوده. دوست داشتنشون رو ابراز می کردن، شده با عمل، با احترام و حتی با کلام. ولی الان نه متاسفانه. کاش این ابراز علاقه بازیگر پیشکسوت رو هم میذاشتم که توش رضا فیاضی از خانومش تشکر میکنه و آخرش میگه الهی قربونش بشم. همین. و چقدر این بهتر و زیباتره... ممنون از نظرت آلا جان :)
جوان بدبخت
جوان بدبخت
٩٥/١٠/٢١
١
٠
البته چندتاش مربوط به آپاراته نه تلویزیون که خیلی محدودیت نداره توی خیلی زمینه ها.درنتیجه ما فکر میکنیم وا اصفا چقدر اتفاق عجیبی افتاده اما نیافتاده! چون محدودیتای آپارات خیلی کمتر از تلویزیون ایرانه
فرانک باباپور
فرانک باباپور
٩٥/١٠/٢٢
٠
٠
بله درسته که خیلی هاش مربوط به آپاراته، اما همین قسمتها توی کانال های تلگرامی و گروهها پخش شده. الان مخاطب تلگرام از تلویزیون بیشتره! و میشه گفت تقریبا همه جوونها اینارو دیدن. جوونهایی که با این بازیگرها تو تلویزیون آشنا شدن. این محدودیتها باید در یک اندازه متعادلی باشند که آپارات از اونور بوم نیفته و تلویزیون هم از اینور بوم! :)
m.shiezadeh
m.shiezadeh
٩٥/١٠/٢٦
٠
٠
یاد یه جمله از دکتر شریعتی افتادم که محتواش این بود: مردم کشور من به ابراز علاقه دو نفر بانفرت بیشتری نگاه میکنن تا صحنه اعدام! چون همون طور که نوشته بودی اونو زشت و حاصل بی حیایی میدونن. من آدمی نیستم که احساساتم رو خیلی بروز بدم اما به این کار اگر با افراط و تفریط همراه نشه، به هیچ وجه بد نیست. حتی برای من بیننده هم شاید همراه با حس و حال خوب و انرژی مثبت باشه :) / چه سوژه خوبی بود! مرسی :)
فرانک باباپور
فرانک باباپور
٩٥/١٠/٢٦
٠
٠
بله واقعا اگر افراط قاطیش بشه آدم ازش متنفر میشه. توی بعضی از پستهای اینستا هم این تنفر رو تجربه کردم :)) ولی اگه متعادل باشه هم حس خوبی داره به قول تو، و هم آدم چیزهای خوب یاد میگیره :) / ممنون عزیزم که خوندی. لطف داری :)