چگونه خلبان شویم؟ خلبانی چقدر درآمد دارد؟
سیر تا پیاز خلبانی، از درآمد و مزایا تا معرفی مراکز آموزش خلبانی

چگونه خلبان شویم؟ خلبانی چقدر درآمد دارد؟

نویسنده : مریم شیعه زاده

بعضی مشاغل همیشه برای‌مان جای سوال داشته‌اند. آدم دوست دارد بیشتر درباره‌شان بداند و این دانستن تا حد زیادی برایش جذاب است. مثل حقوق یک پزشک متخصص یا دنیای مدل‌های لباس و یا حتی سختی‌های شغل غواصان نفتی. خلبانی هم یکی از آن مشاغل است. شغلی که هزینه تحصیل در آن و یا حتی ورود به آن سوال خیلی‌هاست. حالا می‌خواهیم به شما بگوییم چطور می‌شود یک خلبان شد و اطلاعاتی درباره این شغل به شما بدهیم، که کمتر جایی شنیده یا خوانده‌اید. 

 

چطور خلبان هواپیمای جنگنده شویم؟ 

برای این‌که خلبان هواپیمای جنگنده و یا شکاری شوید باید از اوایل بهمن‌ماه تا اواسط اسفندماه به گوش باشید تا به محض اعلام آغاز ثبت نام ارتش جمهوری اسلامی ایران، دست به‌کار شوید. بعد از این‌که ثبت نام کردید باید مراحل آزمون را پشت سربگذارید که این مرحله، سخت‌ترین قدم شما برای خلبان شدن است. این آزمون در اردیبهشت ‌ماه هر سال و در خیابان امام حسین(ع) تهران برگزار می‌شود و شامل انواع و اقسام سوالات و آزمایش‌ها و غیره می‌شود. از تست پزشک ارتوپد و بینایی سنجی بگیرید، تا دهان و دندان و مغز و اعصاب! 

مرحله دوم این آزمون، تست ورزش است! که البته در این تست کسی مردود نمی‌شود و مردودی‌ها متعلق به همان تست پزشکی هستند. بعد از آن آزمون عقیدتی سیاسی است و سپس اطلاعات سپاه یک پرسشنامه 20 صفحه‌ای به شما می‌دهد که باید مفصل به سوالاتش پاسخ دهید. سوالاتی مثل انگیزه خودتان یا سابقه سفرهای خارجی عمو، عمه، خاله و دایی‌تان!  

چطور خلبان هواپیمای جنگی شویم؟

فکر می‌کنید تمام شد؟ تازه اول راه است و باید از سر نو تمام تست‌های پزشکی را این بار دقیق‌تر و تخصصی‌تر بدهید و اگر قبول شدید و مجاز به انتخاب رشته شدید، یا بخت یارتان است و هنوز ظرفیت خلبانی پر نشده، یا بخت یارتان نیست و حالا باید کمک خلبان شوید و یا در رشته‌های مثل مراقبت پرواز تحصیل کنید و بعد از آن آموزش‌تان آغاز می‌شود. 

 

چطور می‌توانیم هواپیمای شخصی برانیم؟ 

18 سال سن و اتمام سربازی یا مشغول به تحصیل بودن، در کنار تست‌های پزشکی؛ شرط‌های قبل از ورود به دانشگاه است! بعد از آن باید دوره پی.پی.ال که یکی از دوره‌های آموزش خلبانی است را بگذرانید. این دوره 150 ساعت کلاس زمینی دارد و بعد از اتمام این ساعت، شما را به خط پرواز می‌فرستند و باید 40 ساعت پرواز کنند. اگر در امتحان‌های این دوره موفق شدید، از طرف سازمان هواپیمایی کشور یک آزمون از شما گرفته می‌شود و مدرک‌تان را دریافت می‌کنید که معادل مدرک شخصی هواپیمایی است.

 

چطور وارد رشته خلبانی هواپیمای مسافربری شویم؟ 

اگر خلبانی را دوست دارید اما نمی‌خواهید یک جنگنده را برانید، گزینه بعد؛ راندن یک هواپیمای مسافربری است. برای این کار باید حداقل 18 سال سن داشته باشید و خدمت سربازی را پشت سر گذاشته باشید یا مشغول به تحصیل باشید که خانم‌ها این شرط را ندارند. بعد از آن باید در فراخوان مراکز آموزش هوانبردی شرکت کنید. هر از گاهی فراخوان می‌دهند و از علاقه‌مندان می‌خواهند تا ثبت نام کنند. علاوه بر تست پزشکی، مسئله‌ مهم درباره این مراکز، خصوصی بودن آن‌هاست که در حال حاضر تنها 5 مرکز وجود دارد. آرتاکیش، هما و پارسی در تهران دانشجو می‌پذیرند و مرکز آموزش هوانبردی معراج در قزوین و ماهان در تهران و کرمان شعبه دارد. در حال حاضر این‌ها تنها مراکز فعال هستند که مراجعه کنندگان معمولا تهران را انتخاب می‌کنند.

 

خلبانی هواپیمای مسافربری چه مراحلی دارد؟

اگر در تست پزشکی قبول شدید، علاوه دوره پی.پی.ال باید در دوره‌های سی.پی.ال و آی.آر هم شرکت کنید. در سی.پی.ال چیزی حدود 100 ساعت کلاس زمینی دارید و بعد از آن باید 100 ساعت پرواز کنید که در صورت موفقیت، گواهینامه خلبانی تجاری و بازرگانی دریافت می‌کنید. یعنی مجدد یک نفر از سازمان هواپیمایی کشوری می‌آید و شما را چک می‌کند و بعد این مدرک را دریافت می‌کنید. در مدرک آی.آر هم 300 ساعت کلاس زمینی می‌گذرانید و 20 ساعت پرواز با هوایپما دارید و 20 ساعت با شبیه‌ساز پرواز می‌کنید. بعد از این 40 ساعت باز مجددا امتحان‌های سازمان را می‌دهید و مدرک خلبانی‌تان را می‌گیرید. حالا شما آماده هستید تا جذب ایرلاین‌ها شوید.

چطور خلبان هواپیمای مسافربری شویم؟

همین که مشخص شود جذب چه ایرلاینی شده‌اید و آن ایرلاین چه هواپیمایی دارد، تازه آموزش پرواز تخصصی با آن هواپیما آغاز می‌شود و شما زمانی می‌توانید پرواز کنید که هم این دوره را بگذرانید و هم حراست شما را تایید کند.

 

خلبان شدن چقدر هزینه دارد؟ 

کلاس‌های زمینی هر مقطع 3 میلیون تومان تمام می‌شود. پرواز هم ساعتی 450 هزار تومان است و شبیه‌ساز پرواز هر ساعت 100 هزار تومان. روی هم رفته خلبان شدن چیزی حدود 80 میلیون تومان برای‌تان آب می‌خورد! 

 

یک خلبان چقدر درآمد دارد؟ 

درآمد ماهیانه یک خلبان حداقل 5 میلیون تومان و حداکثر 20 میلیون تومان است. این‌که پرواز خارجی یا داخلی باشد، این‌که خلبان باشی یا کمک خلبان و مسائل دیگر باعث می‌شود مبلغ‌ها متفاوت باشد.

درآمد ماهیانه یک خلبان چقدر است؟

 

خلبان چه زمانی بازنشسته می‌شود؟ 

هر سال خلبان‌ها باید چک پزشکی را انجام دهند. این چکاب تا سن 40 سالگی هر یک سال، یک بار است و بعد از آن هر 6 ماه. اگر در این چکاب قبول شوند می‌توانند به پرواز ادامه دهند اما اگر دچار ضعف جسمانی شدند، فورا بازنشسته می‌شوند.

 

خلبان بیکار هم داریم؟ 

کم نه! کشور ما تحریم است و در طی 20 سال گذشته ناوگان هواپیمایی‌مان هیچ هواپیمایی خریداری نکرده است. خلبان‌های ایرانی پتانسیل بالایی دارند و ایرلاین‌ها نیازمند خطوط هوایی بیشتری هستند اما نمی‌توانند خودشان را تقویت کنند. این خلبان‌ها معمولا به کشورهای حاشیه خلیج فارس مهاجرت می‌کنند و در آن‌جا درآمد خوبی هم دارند. 

 

چرا در ایران کادر پرواز خارجی داریم؟ 

شاید برای شما هم سوال باشد که با وجود خلبان‌های مازاد ایرانی، چرا از کشورهای دیگر خلبان و مهماندار می‌آوریم!؟ از آنجایی که ما نمی‌توانیم هواپیما بخریم، از کشورهای دیگر اجاره می‌کنیم و برای مثال اگر هواپیمایی از اوکراین اجاره می‌کنیم، خلبان، کمک خلبان و دیگر کادر پرواز را هم همراه هواپیما پذیرفتیم. شاید فقط مهمانداران کادر پرواز ایرانی باشند، اما خلبان و کمک خلبان از آن کشور می‌آیند و دلیل اینکه خلبان خارجی می‌بینید همین است.

برچسب ها
خلبان هواپیمای جنگنده
درآمد ماهیانه خلبان
کادر پرواز خارجی
خلبان هواپیمای مسافربری
آزمون های خلبانی
تست پزشکی خلبانی
شرایط خلبان شدن
چطور خلبان شویم؟
درباره نویسنده
نظرات کاربران
کد امنیتی
faezeh76
faezeh76
٩٥/١٠/١٩
٠
٠
يكي از فاميلامون پسرش يك سال رفت هنرستان هوانوردي 8 تومن خرج كرد بعد ديد علاقه اش اصن اين نبوده! فعلا مسافربري تو ايران خيلي خوب نيست مگه همون كه گفتيد برن حاشيه خليج فارس يكي از دوستان بود مي گفت قطر خوبه!
m.shiezadeh
m.shiezadeh
٩٥/١٠/٢٠
٠
٠
علاقه به خلبانی دیگه چیزی نیس که نشه از قبل کشف کرد! :| چون خیلی متفاوته با رشته های دیگه! / حقوقی و امکاناتی که براشون در نظر میگیرن چشم گیره واقعن :)
h_rezazade
h_rezazade
٩٥/١٠/١٩
٠
٠
خيل هيجان انگيزه واقعا دمشون گرم داداش من خلبان ارتش. پيروز وسربلند باشند
m.shiezadeh
m.shiezadeh
٩٥/١٠/٢٠
٠
٠
چقدر جالب! از کارشون راضین؟
لیلی
لیلی
٩٥/١٠/٢٠
٠
٠
اطلاعات جالب و مفیدی بود،تشکر
m.shiezadeh
m.shiezadeh
٩٥/١٠/٢٠
٠
٠
خاهش میکنم :)
maeadeh_sh72
maeadeh_sh72
٩٥/١٠/٢٠
٠
٠
واقعا خلبانی شیک و قشنگ. ولی فکر کن این همه پول و سختی بکشی بعد يه مشکل جسمی پیدا کنی خلاص سخته خدایی.
محمدرضا مهدیزاده
محمدرضا مهدیزاده
٩٥/١٠/٢٠
٠
٠
راست میگین ٬ مخصوصاً اونایی که میرن دنبال خلبانی عاشق این کار هم هستن ٬ سخت تر میشه براشون
m.shiezadeh
m.shiezadeh
٩٥/١٠/٢٠
٠
٠
تست های پزشکی شون واقعن سخت و هرکسی نمی تونه توی چکاپ قبول بشه!
محمدرضا مهدیزاده
محمدرضا مهدیزاده
٩٥/١٠/٢٠
٠
٠
خیلی وقت بود مطلبی از شما به چشمم نخورده بود ٬ مثل همیشه عالی و کاربردی :) واقعاً همیشه این سوال رو داشتم و جوابش جالب بود ٬ ممنون از شما ٬ موفق باشید
m.shiezadeh
m.shiezadeh
٩٥/١٠/٢٠
٠
٠
تست های پزشکی شون واقعن سخت و هرکسی نمی تونه توی چکاپ قبول بشه!
پربازدیدتریـــن ها
اطلاعیه اعلام برندگان جشنواره نویسندگی جیم

برندگان مسابقه نویسندگی نقطه سر خط مشخص شدند

٩٦/٠٢/٠٤
هفت خوان کتاب خواری!

چطور مثل حرفه ای ها کتاب بخریم؟

٩٦/٠٢/٠٣
مصاحبه ستاره‌های این فصل پرسپولیس با برنامه نود، حسابی حاشیه ساز شد

ادب از که آموختی؟ از قرمزها + ویدئو

٩٦/٠١/٣٠
از اسموتی رژیمی تا شکلاتی و رنگین کمانی

اسموتی‌هایی که باید در بهار نوش جان کنید

٩٦/٠١/٣٠
آیا پست‌های سیاسی تتلو بازی جدیدی برای گرفتن مجوز است؟

امیر تتلو و سیاسی بازی!

٩٦/٠٢/٠٣
طنزی پیرامون قهرمانی پرسپولیس و انتخابات ریاست جمهوری

جشن قهرمانی ریاست جمهوری!

٩٦/٠١/٣١
درباره معضلی به نام ماریجوانا و شیوع مصرفِ آن در بین جوان‌ها

مفرح بد ذات!

٩٦/٠١/٣١
دسته گلی از گلستان سعدی به مناسبت بزرگداشت این شاعر شیرین سخن

هنوز آواز می‌آید به معنی از گلستانش...

٩٦/٠١/٣١
ژست های خیلی جدید عکاسی

ایده‌های ناب برای گرفتن عکس‌های جذاب و خلاقانه

٩٦/٠٢/٠٥
چون لب ِ قند تو بی چایی ِ دم جایز نیست

ذهن زیبا؛ گلچینی از تک بیت ها و اشعار ناب (23)

٩٦/٠١/٣٠
طنزیات

در رستوران بین راهی کلاغ بخوریم!

٩٦/٠٢/٠٢
به همراه یک عیدانه دلنشین به مناسبت مبعث رسول اکرم

یک بغل موسیقی دلچسب / گلچین بهترین های فروردین ماه

٩٦/٠٢/٠٥
یکشنبه شب هیجان فوتبالی از تلویزیون‌های‌تان سرریز می‌شود

خشم و هیاهو!

٩٦/٠٢/٠٢
نقدی بر فیلم «یک روز بخصوص»؛ تازه‌ترین اثر همایون اسعدیان

یک روز بخصوص؛ قربانی کوته‌نظری

٩٦/٠٢/٠٣
وقتی شور فیس اپ را درمی آوریم

پشت پرده فیس اپ / طنز

٩٦/٠٢/٠٦
معرفی اپلیکیشن ساخت ایموجی با چهره Memoji from Facetune

از صورت خودتان ایموجی بسازید

٩٦/٠٢/٠٤
چطور اطلاعات سیاسی‌مان را افزایش بدهیم

سیاست‌دان باشیم، نه سیاست‌زده

٩٦/٠٢/٠٥
همه راه های خواندن فایل های آفیس در اندروید

فایل های آفیس را چگونه در موبایل ویرایش کنیم؟

٩٦/٠٢/٠٢
چشمِ تریاکی تو کم بود، عینک هم زدی؟

ذهن زیبا؛ گلچینی از تک بیت ها و اشعار ناب (24)

٩٦/٠٢/٠٦
طنزیات

چوپان دروغ‌گو رئیس کمیته حقیقت یاب سازمان ملل می‌شود!

٩٦/٠٢/٠٤
تبلیغات
تبلیغات