آیا مریخی‌ها از قاشق استفاده می‌کنند؟
ماجرای اشیا عجیب و غریبی که در دیگر سیارات پیدا می‌شود چیست؟ آیا آدم فضایی‌ها واقعا وجود دارند؟!

آیا مریخی‌ها از قاشق استفاده می‌کنند؟

نویسنده : مهدیه جوادی

چند روز قبل خبری در کانال‌ها و گروهای تلگرام دست به دست شد که گویا پرده از اسرار آسمان برداشته بود. خبر این بود که یک عدد قاشق در مریخ پیدا شده است و عکس آن -که لابد گواهی برای درستی ماجراست- هنوز هم در شبکه‌های اجتماعی دست به دست می‌شود،  قاشقی که دقیقا شبیه قاشق‌های ما زمینی‌هاست و بسیاری را هم به تحیر وا داشته که :«عه چه جالب! مگه آدم فضایی‌ها هم با قاشق غذا می‌خورن؟»  کمی قبل‌تر هم خبری منتشر شد که بقایای ساختمانی در سیاره زهره کشف شده‌است و همه را به این فکر انداخت که نکند آدم فضایی‌ها سرمایی هستند و برای همین روی سیاره زهره که گرم‌ترین سیاره منظومه شمسی است، زندگی می‌کنند. 

تصویری از قاشق مریخی

قبل‌تر  هم وجود مواردی چون کفش، اسلحه، بقایای جانوران و خرابه‌های باستانی در کرات دیگر مطرح شده بود. اما این خبرها و همه خبرهای عجیب و غریبی که با تعدادی عکس از فضا مطرح می‌شوند چیزی نیستند جز شایعاتی که خبرگزاری‌های کم دقت و سایت‌ها و کانال‌های سرگرمی زحمت انتشارشان را می‌کشند.

لنگه کفش در مریخ

واقعیت این است که در عکس‌های منتشر شده ممکن است چیزی آن طور به نظر برسد که شایعه پردازان می‌گویند اما هیچ دلیل و سندی بر درستی آن وجود ندارد و گاهی حتی تصاویر دست کاری می‌شوند و به شایعات دامن می‌زنند. جالب است بدانید شایعه پیدا شدن قاشق در مریخ اولین بار توسط اسکات سی‌وارینگ (Scott C. Waring) در کانال یوتیوب شکارچیان یوفو منتشر شد. ناسا اعلام کرده است که تمامی این موارد چیزی جز تصورات خیالی علاقه‌مندان به موضوع موجودات فرازمینی نیست؛ چرا که تمامی این اشیا بر اساس وسایل موجود در زمین در ذهن افراد شبیه‌سازی می‌شود. علاوه بر این دانشمندان ناسا، انتشار نشانه‌های کشف حیات در مریخ را هم کاملا بی‌اساس می‌دانند. به این اخبار باورپذیر و جذاب که سعی می‌شود علمی هم جلوه کنند، شایعه علمی گفته می‌شود.

انگشت یک آدم فضایی که از زیر خاک مریخ بیرون زده

ریشه اصلی ایجاد این شایعات علاقه زیاد مردم به کشف دنیای خارج از کره زمین است. یعنی حیات در دیگر کرات که خب هر جوری پیدا بشود هیجان انگیز است، چه بشقاب پرنده باشد و چه کشف شدن دریاچه در یک کره دیگر که بشود از آن نتیجه گرفت آدم فضایی واقعا وجود دارد. این موضوعات برای ما که از بچگی با مسائلی ماورا طبیعی مثل جن و... سر و کار داریم بسیار جذاب‌تر هم هست. این می‌شود که عکس‌هایی که کاوشگرها از مریخ با نزدیک‌نمایی بسیار زیادی ارسال می‌کنند، با ذهن ما نزدیکی ایجاد کند. یعنی فکر کنیم که شبیه چیزیست که قبلا آن را دیده‌ایم ولی این دلیلی بر واقعی بودن قضیه نیست. درست مثل تصوری که از شکل ابرها داریم و هر کدام‌شان را شبیه به موجود و یا شی‌ در آسمان می‌بینیم. البته من بعضی وقت‌ها در کار خودمان می‌مانم، چطور است که خیلی از ما در راز آفرینش و درک همین زندگی خودمان روی زمین مانده‌ایم آن وقت دنبال کشف اسرار زندگی فضایی‌ها هستیم!

علی ایحال در مواجه با شایعات علمی، اگر زبان انگلیسی‌تان خوب است فکر نکنید اگر یک چیزی را به زبان انگلیسی سرچ کردید و در منابع انگلیسی هم بود، حتما درست است، چون همه جا سایت‌های زرد و خاله زنک وجود دارد، پیشنهاد ما این است که مستقیما به سایت ناسا مراجعه کنید و ببینید که خبری که مطالعه کرده‌اید راست است یا نه (از نرم افزارهای ترجمه هم می‌شود در این کار استفاده کرد، حداقل می‌توان شکسته بسته مسائلی را متوجه شد). روش دیگری که نیاز به دنگ و فنگ‌های زبان و خواندن و این چیزها ندارد سرچ کردن در سایت‌های معتبر خبری فارسی زبان است. اگر در سایتی معتبر، خبری از آن رخ داد نیافتید  شک نکنید که «مشترک مورد نظر، شایعه می‌باشد.»

 

برچسب ها
قاشق در مریخ
حیات در دیگر سیارات
آدم فضایی
حیات در مریخ
شایعه علمی
نظرات کاربران
کد امنیتی
mamzi
mamzi
٩٥/١٠/١٦
٠
٠
اون که قاشق مُشتبایه :D
m.javadi
m.javadi
٩٥/١٠/١٦
٠
٠
:) تو آخرین سفرش جا گذاشته؟
لیلی
لیلی
٩٥/١٠/١٧
٠
٠
مطلب مفید و به موقعی بود. مرسی
m.javadi
m.javadi
٩٥/١٠/١٨
٠
٠
ممنون
الهام حبشی
الهام حبشی
٩٥/١٠/١٧
٠
٠
مشترک مورد نظر شایعه می باشد؟ باز با احساسات من بازی کردن -_- :D
m.javadi
m.javadi
٩٥/١٠/١٨
٠
٠
:) قاشق رو مریخ آخه؟ خدایی تیتر خبر داره داد میزنه شایعه اس منتها اینقد خبرای عجیب غریب میشنویم که هر چیزی رو ممکن می دونیم
N_PAHLAVAN
N_PAHLAVAN
٩٥/١٠/١٧
٠
٠
چه ساده با آبروی خبرگذاری خودشون بازی میکنن وافعا :|
m.javadi
m.javadi
٩٥/١٠/١٨
٠
٠
آبروشونو رو فدای بازدید میکنن متاسفانه
آلاء
آلاء
٩٥/١٠/١٧
٠
٠
من کلیپسمو گم کردم نکنه تو ونوس جا گذاشته باشمش؟؟؟؟!!!!:دی
m.javadi
m.javadi
٩٥/١٠/١٨
٠
١
:) خوب بود الان همینو ببینن دوستان بعضی خبرگزاری ها ازش خبر تولید می کنن. دختری که کلیپسش را در ونوس یافت
a_a
a_a
٩٥/١١/٠١
١
٠
اگه قاشق شایعه باشه پس با چی غذا میخوردن؟! ؛))
m.javadi
m.javadi
٩٥/١١/٠٢
١
٠
:) شاید از چنگال استفاده می کنن