کتک استاد به ز مهر پدر!
درباره تنبیه بدنی در مدارس به بهانه ضرب و شتم دانش آموزان در شمال و جنوب کشور

کتک استاد به ز مهر پدر!

نویسنده : نجمه عرفانیان

هنوز چشم و کمر قیصر 11ساله خوب نشده است و خانواده‌اش یک پای‌شان در بیمارستان است و یک پای‌شان در دادگاه. به دنبال خبری از نتیجه شکایت والدین قیصر قادری یا اخراج معلم‌اش بودم که چشمم به عکس‌های کتک خوردن 5 دانش‌آموز کلاله‌ای خورد. 5 روز پیش در اتفاقی تکراری معلم در نقطه‌ی دیگری از کشور کار معلم سیستانی را ادامه داد.

تنبیه بدنی در مدارس

«چوب معلم گله، هر کی نخوره خله.» طبق این ضرب المثل خیلی‌ها جزو عاقلان محسوب می‌شوند چون حداقل یک بار از معلم به خاطر مشق ننوشتن، درس جواب ندادن، دیرآمدن سرکلاس و... کتک خورده‌اند. ذکر تنبیه‌های دوران مدرسه حالا که سال‌ها از آن دوران گذشته شاید جالب یا خنده‌دار باشد اما آن موقع که دانش‌آموز بودیم، یک کابوس و اتفاقی مزخرف بود. مثلا خواندن این کامنت‌ها زیر خبرهای مربوط به ضرب و شتم دانش‌آموزان از طرف معلم را نگاه کنید.

«والا زمان ما اگه روزی یه دست کتک نمی‌خوردیم اون روز به شب نمی‌رسید. همون کتک‌ها باعث شد من یکی آدم بشم»

«زمان ما که تو دهه 60 و هفتاد کتک می‌زدند و می‌گفتند کتک از بهشت اومده! و جور استاد به ز مهر پدر»

هر از گاهی در یکی از مدارس کشور، معلمی دانش آموزی را تنبیه بدنی می‌کند و کارشان به شکایت می‌کشد و بعد هم رسانه‌ای می‌شود. اتفاقات ناگواری هم از همین کتک زدن‌ها پیش آمده. چندسال پیش معلمی توی خوزستان با عطف کتاب (قسمت سفت کتاب که صفحه‌ها به‌هم چسب خورده‌اند) به سر یکی از دانش‌آموزان می‌زند و بچه طفلک با ضربه مغزی از دنیا می‌رود. اخیرا هم پنج دانش آموز کلاله‌ای (یکی از شهرستان‌های استان گلستان) توسط آقا معلم تنبیه بدنی می‌شوند و علامت تعجبی توی ذهن همه ظاهر شد که مگر هنوز هم توی مدرسه دانش‌آموز را می‌زنند؟ یا اصلا جرات می‌کنند بزنند؟ این‌ هم عکسی است که از این اتفاق منتشر شده.

تنبیه بدنی در مدارس

 

از فلک کردن تا سرکوفت زدن

تنبیه کردن بچه‌های مدرسه بسته به خلاقیت و درجه‌ی بی‌اعصاب بودن معلم تفاوت داشت. قدیم‌ها که دیگر فلک جزو آداب تدریس محسوب می‌شد و کلمه «مکتب» و «فلک» به نوعی هم‌خانواده بودند. تا همین دهه 50 هنوز هم مراسم فلک کردن برپا می‌شد. اینطور که پاهای شاگرد نفرین شده را به چوب می‌بستند، دو سرچوب را بلند می‌کردند تا پاها از زمین فاصله بگیرد و بعد با ترکه به کف پای طفل گریز پا از درس و مشق می‌زدند.

تنبیه بدنی در مدارس

در مدارس دخترانه فلک کمتر بود. از روش‌های دیگر سرعقل آوردن بچه‌ها درمدرسه، خودکار گذاشتن لای انگشت را نقل می‌کنند. مادربزرگم تعریف می‌کرد که وقتی دوم دبستان بود، معلم‌اش بخاطر این‌که چپ دست بوده، خودکار لای انگشتان دست چپش می‌گذاشته تا دست راست شود، و می‌شود!

تنبیه بدنی در مدارس

کتک زدن با شیلنگ در قطرهای مختلف، خط‌کش‌های فلزی و چوبی هم مُد بود. من خودم یادم می‌آید که  معلم کلاس اول چطور بچه‌ها را ردیف می‌کرد و به ترتیب یکی یک ضربه با چوب بلند به کف دست‌شان می‌زد و جلز و ولز بچه‌ها بلند می‌شد.

تنبیه بدنی در مدارس

پس گردنی و کوبیدن سر دو دانش آموز به هم، سیلی، یک پا و دو دست را بالا گرفتن در کنار سطل آشغال کلاس هم خوراک معلمان بود تا آن‌که در سال 1379 قانونی در آموزش و پرورش مصوب شد. در این قانون که 13 سال پیش نوشته شده و تا الان که من و شما خبر تنبیه و ضرب و شتم دانش‌آموزان را از گوشه و کنار ایران می‌شنویم، به قوت خودش باقیست آمده که هرگونه تنبیه بدنی یا تعیین تکلیف درسی با هدف ادب کردن شاگرد ممنوع است.

 اگر توجه کنید جریمه‌های نوشتنی هم نباید جایی در مدارس داشته باشد در حالی‌که خود من که هنوز اول جوانی هستم، در دوره دبستان درسی داشتیم به نام «جبار باغچه‌بان» که هر بار کسی جیک می‌زد، غر می‌زد یا شلوغ می‌کرد کل کلاس محکوم به ده بار نوشتن از روی این درس می‌شدند.

شاید بشود با ترس دادگاهی کردن معلم و قطع حقوق‌اش، جلوی کتک زدن و تنبیه بدنی بچه‌ها را گرفت اما نمی‌شود از آمار تحقیر و مسخره شدن دانش‌آموزان در کلاس‌ها باخبر شد.

واقعیتی که باید در کنار همه این‌ها در نظر گرفت این است که تکلیف مدارس مناطق حاشیه شهر که پر از بچه‌هایی است که زیردست و پای خلافکاران و معتادان بزرگ می‌شوند و کسی حریف قلدری‌هایشان نمی‌شود، چیست.

البته برای رعایت عدالت باید گفت که همیشه دانش‌آموزان کتک نمی‌خورند. گاهی معلم‌ها هم مورد عنایت واقع می‌شوند. از پنچر کردن و خط خطی ماشین‌شان، تا ترقه انداختن زیر پا و سوزن گذاشتن روی صندلی یا حتی زد و خورد فیزیکی! این ویدیو هم کتک خوردن یک معلم چینی توسط دانش‌آموزانش را نشان می‌دهد!

برچسب ها
کتک در مدرسه
تنبیه بدنی در مدرسه
قیصر قادری
نظرات کاربران
کد امنیتی
تست
تست
٩٥/٠٧/٣٠
١١
٢
تست
کبری
کبری
٩٦/٠٢/١٨
١٦
٢
بهتره بدونیم که بیشتر از اونکه به قول معروف دوران مکتب و فلک هم خانواده باشد به نسبت خیلی بیشتر دانش آموزان مدارس دهه شصت با چوب و فلک معلمان آن زمان هم خانواده بودند! نه فقط تا دهه ۵۰ بلکه تا اواخر دهه شصت واوایل دهه هفتاد،دراکثرمدارس تنبیه و فلک مرسوم بود و رواج داشت حتی مدارس دخترانه مثل مدرسه ابتدایی بنت الهدی صدر با مدیریت خانم شَهپری، به قول معروف دخترهای تنبل یا بی انظباط را به اجبار بعد از در آوردن کفش وجوراب،با کمک و همراهی یکی از معلمان، وسط دفتر مدرسه روی یک صندلی مینشاند وباخطکش چوبی خیس ایشون محکم میزدند کف پای بچه ها و فلک میکردند که متأسفانه این تنبیهات بدنی دردناک و تحقیر آمیز دوران درس و مدرسه سابق که حالا شده جزء خاطرات غیر قابل باور و خنده دار هیچوقت از ذهن دختر و پسرهای دهه شصت فراموش نمیشه