مودم را کجای خانه بگذاریم بهتر است؟
7 نکته طلایی برای آنتن دهی بهتر مودم wi-fi در خانه

مودم را کجای خانه بگذاریم بهتر است؟

نویسنده : محمد اخلاقی

برای بعضی از ما پیش آمده است که در اتاق خواب یا برخی از نقاط خانه، به آنتن مودم دسترسی نداشته باشیم. این مشکل مخصوصا برای خانه‌هایی با تعداد اتاق زیاد و بزرگ رخ می‌دهد، معمولا هرچه از مودم دور می‌شوید، آنتن مودم ضعیف و ضعیف‌تر می‌شود تا به نقطه کور برسید. راه حل چیست؟ برخی مواقع با تهیه کردن مودم دوال باند یا دو آنتن می‌توان مشکل را حل کرد، اما اگر دنبال این هستید که با مودم تک آنتن‌تان بهترین پوشش دهی آنتن را داشته باشید، با ما همراه باشید.

 

1. مکان مودم را بهتر انتخاب کنید

با توجه به جنس دیوارها و میزان فلز به کار فته در آن‌ها، می‌توان انتظار داشت که بخشی از سیگنال‌های اینترنت جذب دیوارها شوند. پوشش آنتن را به شکل کره‌ای با مرکز مودم تصور کنید. بنابر این قراردادن مودم در مرکز خانه دسترسی آن را در تمامی جهات بهتر می‌کند. اگر مودم را در گوشه‌ای از دیوار قرار دهید، بخش قابل توجهی از سیگنال‌ها در دسترس شما نخواهند بود و به سمت بیرون از منزل می‌روند. همچنین بهتر است مودم را روی سطح زمین قرار ندهید تا پوشش سیگنالی بهتری داشته باشید.

7 نکته طلایی برای آنتن دهی بهتر مودم wi-fi در خانه

 

2. حواستان به گرما، سرما و رطوبت باشد

مودم هم مانند دیگر وسایل الکترونیکی در برابر گرمای زیاد، سرما و رطوبت آسیب پذیر است. پس قراردادن مودم کنار بخاری یا کولر کار درستی نیست. بخاری مدارها را بیش از حد گرم می‌کند و سرما و رطوبت کولر می‌تواند مودم را زودتر از موعد فرسوده کند و موجب افت سیگنال شود. گذاشتن مودم در کنار پنجره هم سبب می‌شود در طول روز نور آفتاب به مودم بتابد و آن را گرم کند و در روزهای بارانی و مرطوب هم، رطوبت بیرون به مودم منتقل شد.

 

3. به روز رسانی مودم را فراموش نکنید

معمولا شرکت‌های سازنده ی مودم، به روزرسانی‌هایی را جهت رفع عیب نرم افزاری و در نتیجه بهبود کارایی مودم‌ها منتشر می‌کنند. سعی کنید حداقل شش ماه یک بار مودم را برای به روز رسانی چک کنید. شاید آپدیت جدید منتشر شده باشد. همچنین با نصب آپدیت‌ها، وصله‌های امنیتی جدید را دریافت می‌کنید و در برابر حجوم هکرها مقاوم‌تر خواهید شد.

 

4. موانع سر راه امواج را بطرف کنید

دیوارهای ضخیم و اشیای فلزی و آینه موانعی برای عبور امواج هستند. سعی کنید مودم را نزدیک چنین مکان‌هایی قرار ندهید. همچنین امواج تلفن‌های بی‌سیم و مودم ایجاد اختلال می‌کنند، سعی کنید تلفن و مودم را کنار هم نگذارید. بنابراین گذاشتن مودم روی کیس کامپوتر کنج اتاق مسلما انتخاب خوی نخواهد بود، زیرا هم بخشی از امواج جذب کیس کامپیوتر خواهند شد و هم مکان مودم دسترسی شما را محدود خواهد کرد.

7 نکته طلایی برای آنتن دهی بهتر مودم wi-fi در خانه

 

5. کانال امواج وایرلس را عوض کنید

بیشتر تکنولوژی‌های وایرلس در دامنه فرکانسی 2.4 GHz قرار دارند. اکثر مودم‌های وایرلس که امروزه استفاده می‌شوند دارای قابلیت کار در محدوده‌های فرکانسی مختلف هستند. برخی از مودم‌ها قادر هستند بهترین کانال وایرلس را با کمترین میزان تداخل امواج انتخاب کنند در نتیجه نیازی نیست این کار را به صورت دستی انجام دهید. در غیر این صورت با مراجعه به افراد متخصص می‌توانید امواج وای فای را روی کانال‌های کم تراکم‌تر تنظیم کنید.

 

6. آشپزخانه دشمن wi-fi

آشپزخانه هر آنچه که برای جذب امواج نیاز است در خود جای داده است. از اجاق گاز، یخچال، ماهی تابه، ظروف و دیوار ها که بگذریم، وسایلی نظیر مایکرو ویو خودشان تولید کننده امواج با طول موج کوتاه هستند و در کار مودم اختلال ایجاد می‌کنند. با گذاشتن مودم در آشپزخانه، امواج را به یک چالش واقعی فراخوانده اید، که اگر واقعا قدرتش را دارند، از این اتاق کوچک بیرون بروند.

7 نکته طلایی برای آنتن دهی بهتر مودم wi-fi در خانه

 

7. تنظیمات آنتن را جدی بگیرید

آنتن بخشی از مودم است که وظیفه پراکنده کردن امواج وای-فای را به عهده دارد، پس آن را جدی بگیرید. گاهی سفت کردن پیچ آنتن و تغییر جهت آن می‌تواند تغییری محسوس در میزان پوشش آنتن شما ایجاد کند. اگر پوشش امواج افقی مد نظر شماست، آنتن را عمودی قرار دهید، در غیر اینصورت اگر تمایل دارید امواج در میان طبقات مختلف خانه در دسترس باشد آنتن را افقی قرار دهید. برخی از مودم‌ها آنتن‌هایی قابل تعویض دارند. در این صورت می‌توانید با تعویض آنتن، آنتنی قوی‌تر روی مودم نصب کنید تا پوشش بالاتری داشته باشید.

اگر موارد بیشتری درباره پوشش آنتن سراغ دارید، در قسمت نظرات با ما درمیان بگذارید.

برچسب ها
بهترین جای مودم در خانه
افزایش آنتن دهی مودم
تنظیمات افزایش آنتن دهی مودم
درباره نویسنده
نظرات کاربران
کد امنیتی
مرتضی تقی زاده
مرتضی تقی زاده
٩٥/١٠/١٤
٣
٠
دقیقا مواردی که گفتید رو برعکسشو عمل کردم خخخ/ شما هم به مضر بودن امواج وای فای معتقدید یا نه؟
محمد اخلاقی
محمد اخلاقی
٩٥/١٠/١٤
٢
٠
درود بر شما، اگه آنتن وای-فای هنوز خوبه دستش نزنید 😄😂 والا اعتقاد داشته باشیم هم فرقی‌نمی‌کنه، در طول روز حداقل بین ۱۵ تا ۲۰ ساعت زیر تابشش هستیم 😝😝😝
مهرداد
مهرداد
٩٥/١٠/١٥
١
٠
مرسی بابت مطلب خوبتون
محمد اخلاقی
محمد اخلاقی
٩٥/١٠/١٦
٠
٠
خووهش می‌کنم 🙏🙏
اکرم انتصاری
اکرم انتصاری
٩٥/١٠/١٦
١
٠
اول این ساکنین اون خونه‌های بزرگ، با تعداد اتاق های زیاد زیر همین پست ابراز وجود کنن تا ما در روابط با این مرفهین بی درد تجدید نظر کنیم:| دوم این که مودم ما دقیقا مجاور گوشی تلفنه و بین پذیرایی و آشپزخونه:| سوم این که چند مدت ازش توی اتاق استفاده کردیم ولی آنتن دهیش به شدت پایین بود در بقیه قسمتای خونه‌. چهارم این که خانوش کردن هر شب مودم تاثیری داره توی طول عمرش؟ امواجش رو چه طور کم کنیم خب؟ کاکتوس؟واقعیت داره؟ فعلا سوال دیگه‌ای به ذهنم نمی‌رسه:|
محمد اخلاقی
محمد اخلاقی
٩٥/١٠/١٦
٠
٠
والا ما دوستامون خونه بزرگ دارن تو تاکسی برامون تعریف کردن. وسایل الکترونیکی اگه هنگام استفاده زیاد گرم بشن، خاموش کردن نه تنها ضرری نداره، مفیدهم هست براشون. اما توصیه می‌کنم حداقل هنگام خواب با خاموش کردن مودم بدنتون رو در معرض امواج کمتری قرار بدید. در مورد کاکتوس هم والا در حد شنیده های بی سند و مدرک میشه اظهار نظر کرد، یعنی نمیشه دقیقا تائید کرد. 🤗🤗😊😊