مشکل سریال معمای شاه چیست؟
شاهی که معما ندارد

مشکل سریال معمای شاه چیست؟

نویسنده : حامد نادری راد

فیلم و سریال تاریخی ساختن همیشه کار سختی است. هر چقدر هم این تاریخ به روزگار امروز ما نزدیک‌تر باشد، کار سخت‌تر می‌شود. نمونه این روزهایش هم معمای شاه؛ سریالی که با سر و صدای زیاد و با صرف بودجه‌ای قابل توجه، هر شب از شبکه یک در حال پخش است. سریالی که از همان قسمت اول باعث انتقادهای زیادی شد. از شهاب مرادی بگیر تا تاریخ‌دان‌ها، سینمایی‌ها و حتی سلطنت طلب‌ها! حالا سؤال این‌جاست که معمای شاه مشکل‌اش چیست؟ چرا این همه از این سریال انتقاد می‌شود؟

 

پرده اول: مشکلات هنری معمای شاه

اصلی‌ترین مشکل سریال معمای شاه، ضعیف بودن جنبه‌های هنری و بدساخت بودن سریال است. برای درک بهتر این اتفاق کافی است آن را در کنار سریال «مدار صفر درجه» بگذارید. سریالی که حتی در قسمت آخر وقتی شخصیت «حبیب» شروع به بیانه خوانی می‌کند، چون سریال خوش ساخت است این حس به مخاطب منتقل نمی‌شود که دارد یک سریال سفارشی می‌بیند و به عکس، متن بیانیه و جنایت‌های انجمن‌های صهیونیستی در ذهن او به خوبی ماندگار می‌شود. برگردیم به معمای شاه؛ تقریبا این سریال در هیچ زمینه‌ای نتوانسته قوی وارد شود. نه در دکورها، نه در گریم‌ها، نه در لوکیشن‌های باز و نه در شخصیت پردازی. شخصیت‌هایی که به گواه تاریخ اکثرا خاکستری هستند گاهی یا تماما سفید یا تماما سیاه به نمایش در می‌آیند.

مشکلات هنری معمای شاه

راوی سریال معمای شاه هم مشکلات خودش را دارد. کسی که قرار است اتفاقات تاریخی از نگاه او روایت شود در این‌جا دکتری داروساز به اسم محمود وزیری است. روایت موازی داستان اصلی سریال که مربوط به او، دوستان و خانواده‌اش است به شدت خالی از وجوه دراماتیک و کشش هنری است. نه از یک داستان زندگی جذاب خبری است، نه از یک شخصیت پردازی خاص. تنها کارکرد حضور شخصیت محمود وزیری ایجاد سکته در سریال به منظور کشدار کردن آن است.

 

پرده دوم: مشکلات تاریخی معمای شاه

برای پرداخت درست یک روایت تاریخی، بی‌طرفی مهم‌ترین اصل است. به باور بسیاری از تاریخ دان‌ها محمدرضا پهلوی فردی بود که دوست داشت قهرمان مردمی ایران باشد. اما در کنار این علاقه، او نقاط ضعفی داشت که باعث بسیاری از مشکلات حکومت پهلوی می‌شد. میل فراوان او به تمجید شدن، علاقه فروانش به در رأس همه امور بودن، حسادت بسیاری زیادش به کسانی که به هر طریقی رقیبش محسوب می‌شدند و از همه مهم‌تر ترس ذاتی او از بسیاری از مسائل به طوری که رضا شاه در جایی گفته بود که اگر اشرف پسر می‌بود حتما از محمدرضا، شاهِ بهتری می‌شد. همین ترس هم باعث می‌شد که او در مقابل ابرقدرت‌ها عموما دست بسته و مطیع باشد.

 مشکلات تاریخی معمای شاه

اما شاهی که در تلویزیون می‌بینیم چیست؟ نه شخصیت پردازی شده، نه احساساتش نشان داده می‌شود و نه افکارش. این نمایش بیش از همه نقل یک طرفه تاریخ است. نقلی که در آن حتی شخصیت عظیم امام خمینی(ره) هم بسیار ضعیف و غیر واقعی روایت می‌شود.

جالب است که در مقابل، مستنداتی که از شبکه بی‌بی‌سی در مورد شاه پخش می‌شود درست روی نقاط قوت او و آرزوهای او برای کشور متمرکز است. این مستندها هم به خاطر نقل یک طرفه تاریخ درست نیستند ولی در مقابل روایت ضعیف معمای شاه صدها برابر واقعی‌تر جلوه می‌کنند.

کار در این زمینه به حدی بالا گرفت که مرحوم جعفر والی به صراحت در ویدئویی از بازی در این سریال ابراز پشیمانی کرد. او گفت: «ما خودمان در آن زمان زندگی کردیم، به خدا این نبود، شما دارید از تاریخ هجویه می‌سازید!»

 

پرده سوم: محدودیت‌های معمای شاه

عیاشی و فساد بخش غیرقابل انکار در حکومت پهلوی است. اما روایت بسیاری از این مسائل جزو خط قرمزهای تلویزیون است. همجنس بازی، زن بارگی، مشروب خوردن، قمار کردن و بسیاری از مسائل این چنینی به حقیقت خود قابل نمایش نیستند. در این زمینه اگر کتاب خاطرات حسین فردوست را بخوانید، به طور دقیق با شخصیت هرزه اشرف یا با شخصیت همجنس باز هویدا آشنا می‌شوید. اما مشخص است که امکان نمایش این فسادها در تلویزیون نیست. بنابراین اشارات در این زمینه باید بسیار دقیق و حساب شده باشد و از پرداخت ضعیف این مسائل به شدت پرهیز کرد. برای مثال این متن یکی از اسناد ساواک در مورد هویدا است:

«در مسافرتی که نخست وزیر باتفاق همسرش به شاهرود رفته بود در آن‌جا با زن بانفوذی بنام لقاء الدوله که فامیل هویدا نیز هست ملاقات و به انجام امور سلطنتی می‌پردازد. پس از ورود و اتمام تشریفات دولتی هویدا به خانم لیلا می‌گوید تو در منزل لقاء الدوله بمان چون من باید با مقامات محلی ملاقات کنم و شام را نزد آن‌ها باشم موقع خوابیدن نزد شما خواهم آمد. پاسی از شب گذشته از آمدن آقای هویدا خبری نمی‌شود و خانم هویدا به بهانه گردش در شهر از خانه لقاء الدوله خارج و به خانه فرماندار شاهرود می‌رود. چون مامورین گارد او را می‌شناخته‌اند طبعاً مانع نمی‌شوند و خانم هویدا سر زده وارد اطاقی که نخست وزیر در آن‌جا استراحت می‌کرده است می‌شود ولی با کمال تعجب مشاهده می‌کند که هویدا با یک پسر بچه که از قرار معلوم بوسیله فرماندار برای او آورده شده مشغول لواط می‌باشد. مشاهده این منظره باعث ناراحتی شدیدی برای خانم هویدا می‌شود و بلافاصله منزل را ترک و در تهران از هویدا تقاصای طلاق می‌کند»

 

پرده چهارم: شائبه حکومتی بودن!

بدترین اتفاق برای یک سریال تاریخی، ایجاد شائبه در مورد علل و انگیزه ساخت آن است. متأسفانه روایت بسیار ضعیف سریال معمای شاه در کنار اشکالات تاریخی و فرمی آن بیش از پیش این شائبه را تقویت کرد که عوامل سریال معمای شاه به هر بهانه‌ای می‌خواهند همه چیز دوران شاه را سیاه نشان دهد. این نتیجه گیری بیشترین ضربه را به اعتماد مخاطب می‌زند و باعث شده برخی از نقاط قوت سریال و اتفاق‌های مهم تاریخی از چشم بیننده‌های تلویزیون دور بماند و این سریال کم مخاطب شود. به واقع معمای شاه برای از دست دادن مخاطب نیازی به تبلیغات سوء نداشت. از قدیم گفته‌اند: بهترین راه تخریب، بد دفاع کردن است! کاری که معمای شاه متأسفانه انجام داده است.

برچسب ها
سریال معمای شاه
مشکلات تاریخی معمای شاه
نظر مرحوم جعفر والی درباره معمای شاه
علت ساخت معمای شاه
نظرات کاربران
کد امنیتی
محسن_قربانی
محسن_قربانی
٩٥/١٠/١٣
٣
٠
سریال معمای شاه و مشابه این مدل سریال ها خروجی تفکر سطحی و ضعیف مدیران و کارگردان ها و فیلم نامه نویسان فرصت طلب و نون به نرخ روز خوری است که اگر در هر حکومتی می بودند برای خوشایند و خودشیرینی سران نظام اون حکومت همین کار را می کردند. برایشان مهم نیست چه چیزی می سازنند بلکه مهم این است بودجه لازم برای طرحشان را از بیت المال بربایند چون اگر این کار را نکنند گروه های دیگری با طرح فیلنامه سطحی دیگر این چپاول باکلاس را انجام می دهند. اگر به سریال های این چند سال اخیر نگاه کنید به طرز بسیار وحشتناک و نچسبی در فیلمنامه هایشان رنگ و بوی بنجلی از مذهب دیده میشه که فقط برای خوشایند و جلب بودجه لازم این فریب و انجام می دهند. در حالیکه سریال های ماندگاری چون "پهلوانان نمیمیرند" "پدر سالار" و "در پناه تو" و "روزی روزگاری" نه مدیران سیما دغدغه کاسه لیسی سران نظام را داشتند و نه سازندگان این سریال ها چشم طمع به بودجه های بیت المال داشتند بلکه هدف فقط سرگرمی و لذت مردم بود ولی الان هدف رضایت سران نظام است و اصلا سرگرمی و رضایت مردم مهم نیست. مدیران برای خوشایند بالا دستی حرف می زنند و سران نظام برای خارجی حرف می زنند. این وسط مردم نخودی و سیاه لشکر سرزمین هستند.
h.naderi
h.naderi
٩٥/١٠/١٣
٣
٢
به نظر من اصل سفارشی سازی اصلا اشکال نداره. شما در سینمای هالیوود آقای اسپیلبرگ رو می بینید که بسیاری از کارهای خوبش سفارشی هست. مهم اینه که چه کسی داره کار سفارشی می سازه و چقدر این آدم حرفه ای هست. آدم حرفه ای هم وفادار به جلوه های هنری هست و هم اصول تاریخ و انصاف و عقل! البته همونطور که گفتم محدودیت ها رو هم باید دید
محسن_قربانی
محسن_قربانی
٩٥/١٠/١٣
١
١
داستان سفارشی سازی تو ایران اصلا قیاس نکنید با هالیوود. اولا سفارشی سازی در هالیوود به کارگردان نیست و به شرکت فیلم سازیه و اون شرکت فیلم سازی است که تصمیم میگیره کارگردان کی باشه. دوما مثلا اینجوری نیست که حذب دموکرات یا مثلا حزب جمهوری یک بودجه ی میلیاردی از مثلا بیت المال امریکا بگیرن و یک فیلم و سریال بسازن . خود شرکت های فیلم سازی امریکا چون وابسته به احزاب و یا یک تفکر خاص هستند برای تفکر خاص خودشون و تبلیغ سیستم فکری خودشون فیلم می سازن، اون هم از بودجه خودشون و از طریق فروش درآمدشون به دست میاد نه مستقیم از بودجه سفارش دهنده. شرکت های فیلم سازی به جای پرداخت مالیات های سنگین موظف به ساخت یک یا دو فیلم در سال با تبلیغ تفکر امریکایی هستند. شما دقت کنید تو فیلم ها همیشه یک سکانسی از شهر و معماری و ساختمان های امریکا داریم. ما در هالیوود با شخص روبرو نیستیم بلکه با یک سیستم فکری روبرو هستیم که می خواد جهان رو همراه خودش کنه و تفکرش و صادر کنه و بالاعکس تو ایران با افراد روبرو هستیم که می خواد سران بالا دستی نظام و راضی کنه و جیب خودش و پر کنه.
h.naderi
h.naderi
٩٥/١٠/١٣
١
١
اجازه بده در این زمینه با شما موافق نباشم. بخشی از بودجه ایالات متحده برای ترویج فرهنگ آمریکایی در نظر گرفته میشه؛ احزاب دموکرات یا جمهوری خواه هم جزوی از حاکمیت آمریکا هستند. بنابراین اینکه شما باید کارفرما رو راضی کنی یک اصله در سفارشی سازی. نکته اینه که علاوه بر کافرما باید فیلم برای مخاطب عمومی هم جذاب باشه که متأسفانه معمای شاه نیست. در حالی که مثلا کاری مثل مختارنامه که سفارشی هست بسیار جذاب بود و با استقبال خوبی روبرو شد
محسن_قربانی
محسن_قربانی
٩٥/١٠/١٣
١
٠
بخشی اعظمی از درآمد سیستم مالی امریکا از مالیات تامین میشه. مالیاتی که شرکت های فیلم سازی از پرداخت آن معاف هستند و در عوض موظف به ساخت فیلم های به قول شما سفارشی هستند. منظورم اینه هیچ موقع بودجه های فرهنگی با این تعریفی که ما تو ایران داریم مستقیم و به صورت نقدی به شرکت های فیلم سازی پرداخت نمیشه و در عوض مالیت ازشون گرفته نمیشه (تا اونجایی که من اطلاع دارم) به جای پرداخت سالیانه مثلا 200 میلیون دلار مالیات، یک یا دو فیلم با هزینه ساخت 120میلیون دلار در دستور کارشون قرار میگیره. فیلم هایی که خروجی اونها عشق مردم دنیا رو به امریکا برمی انگیزه
سید مهدی
سید مهدی
٩٥/١٠/١٣
٠
١
شما بهترین محتوا رو توی این قالب بد بریزید نتیجه ای بهتر از این نمیشه. شما قبل از این اسم محمدرضا ورزی رو هم شنیده بودید؟ کارگردان سفارشی محصول اینطوری ضعیفی تولید می کنه
h.naderi
h.naderi
٩٥/١٠/١٣
٠
٠
بله؛ مـتأسفانه برای چنین پروژه مهمی کارگردان قوی و خوبی در نظر گرفته نشد
سیده نعیمه زینبی:)
سیده نعیمه زینبی:)
٩٥/١٠/١٣
٠
٠
به نظرم معمای شاه به اعتماد بیننده خیلی صدمه زد و باعث شد که ساختن سریال های راجع به این موضوع برای نفرات بعدی خیلی سخت بشه !
سیده نعیمه زینبی:)
سیده نعیمه زینبی:)
٩٥/١٠/١٣
٤
٢
ضمن اینکه من استادی داشتم که می گفتن که همون رضا شاه قلدر و دیکتاتور راه آهن و دانشگاه رو به ایران آورد و کارهای مثبت هم انجام داد .ولی هیچ کجا این مسائل بیان نمیشه و باعث بی اعتمادی میشه .
h.naderi
h.naderi
٩٥/١٠/١٣
٠
٠
بله؛ بی طرفی و رعایت امانت و نشان دادن همه آنچه وجود داشته باعث جذابیت یک اثر اینچنینی میشه
اکرم انتصاری
اکرم انتصاری
٩٥/١٠/١٣
٠
٠
من این سریال رو ندیدم ولی یه جا خوندم مردم بیشتر مجذوب خاندان سلطنتی می شن با این سریال. با توضیحاتی که نوشتین خوشحالم بازم این سریال رو ندیدم و ناراحتم از باب سرمایه هایی که به باد می رن. مثلا در چشم باد و مدار صفر درجه کجا و اینا کجا!
h.naderi
h.naderi
٩٥/١٠/١٣
١
١
به نظر من دیدنش برای آشنایی حداقلی با تاریخ خوب بود. گرچه کشش هنری بسیار کمی داره
M_Hoseiny
M_Hoseiny
٩٥/١٠/١٣
٢
٠
سریال معمای شاه به درد آشنایی با تاریخ که نمیخوره ولی شاید از بیکاری بهتر باشه ... مرسی بابت مطلب
h.naderi
h.naderi
٩٥/١٠/١٣
٠
٠
بله؛ از اون نظر که به درد بخور هست :)
مرتضی تقی زاده
مرتضی تقی زاده
٩٥/١٠/١٣
٣
٠
کلا سریالهای تاریخی اونم تو بازه زمانی پهلوی تا به امروز، به درد لای جرز دیوار می خورن، چون هر کس هر جور دلش می خواد تاریخ روتفسیر می کنه
h.naderi
h.naderi
٩٥/١٠/١٣
٢
٠
توی این زمینه بیشتر مستندها جواب میده. مثلا اگر کار رو توی فرمی مثل «ایستاده در غبار» یا «حکایت روزهای زمستان» می ساختند بهتر بود.
الهام یوسفی
الهام یوسفی
٩٥/١٠/١٣
٠
١
من سریال را متاسفانه ندیدم. تنها نقدها را از گوشه و کنار شنیدم و البته نام ورزی باعث شد اصلا نگاه مثبتی به فیلم نداشته باشم اما از خواندن متن بالا، قضاوت درست و بی طرفانه و تحلیل آن لذت بردم. بسیار ممنون
h.naderi
h.naderi
٩٥/١٠/١٤
٠
٠
بزرگوارید. خوشحالم که این حس رو داشتید
m-ziya
m-ziya
٩٥/١٠/١٦
١
٠
خانوم یوسفی سلام. احوال شما!؟ خوبین!؟ سریالو اگه ندیدین، از کجا فهمیدین بی طرفانه س نقد حامد جان؟!:))
اسمارتیز:)
اسمارتیز:)
٩٥/١٠/١٣
١
٠
واقعا باعث ناراحتیه. چون بودجه زیادی صرفش شده ولی به جای روشنگری بیشتر مضحکه. من حتی کسانی رو دیدم که با دیدن همین سریال کل نظام و رهبر و اسلام رو میبردن زیر سوال . اونم فقط به خاطر اینکه این سریال یه جوری ساخته شده که بگه اونا بد بودن ما خوبیم... حتی به قول شما شخصیت امام رو هم اصصصلا خوب در نیاوردن.... و با نشون دادن شخصیتای مطلقا سفید یا مطلقا سیاه، کارو خرابتر کردن:( هوووووف....ممنونم ازتون واسه مطلب خوبتون جناب نادری
h.naderi
h.naderi
٩٥/١٠/١٤
١
٠
به نظر من صرف بودجه هنگفت خیلی مهم نیست. چون هر کاری در این ابعاد این پول رو می خواست. مهم کیفیت خروجی هست که رضایت بخش نیست
مائده کاشیان
مائده کاشیان
٩٥/١٠/١٤
٠
٠
سریالو جسته گریخته دیدم،انقدر به روایتش بی اعتمادم که گاهی حتی چیزایی که واقعا اتفاق افتاده هم واسم سوال میشه،بعد مثلا پدم واسم تعریف میکنه که فلان موضوع حقیقته!//در مورد خط قرمزها تازه این سریال چون در مورد شاه هست خیلی چیزا رو واضح نشون میده که اصلا جالب نیست به نظرم.در مورد راوی هم دقیقا باهاتون موافقم،اصلا شخصیتش از اول سریال با اون عشق غیرواقعی و نچسبش جا نیفتاد!!//تو سریال حتی طرز صحبت کردن امام خمینی شبیه واقعیت نبود//حالا بدتر از همه اینا میدونین چیه؟اینکه همونطور که قبلا هم در مورد سریالای تکراری صداوسیما مطلب نوشتم،قطعا تا سالها به مناسبت22بهمن،صداوسیما معمای شاه داره که پخش کنه :/ مثل همیشه تحلیل و صحبت هاتون بی طرفانه و منطقی،ممنون :)
h.naderi
h.naderi
٩٥/١٠/١٤
٠
٠
ممنون از شما؛ خدا کنه حداقل این بلا رو سر ملت نیارن و این رو چندین بار بازپخشش نکنن
زینب_خالقی
زینب_خالقی
٩٥/١٠/١٤
١
٠
نقد محتوایی وساختاری زیاد شنیدم ولی گریم رو که میگن خیلی خوب بوده!
h.naderi
h.naderi
٩٥/١٠/١٤
٠
٠
گریم به نظر من متوسطه
m_sistani
m_sistani
٩٥/١٠/١٤
٠
٠
یه سریال تاریخی ساخته میشه مثل در چشم باد یکی هم مثل معمای شاه! اصلا قابل قیاس نیستند هنوزم که هنوزه اگه سریال در چشم باد و پخش کنن نگاش میکنم
h.naderi
h.naderi
٩٥/١٠/١٤
٠
٠
در چشم باید فوق العاده بود :)
علیرضا
علیرضا
٩٥/١٠/١٤
١
٠
چی میشه گفت! کلی بودجه خرجش کردن؛ کلی وقت ملت رو گرفتن؛ تهشم این شده! البته به نظر من تنها نقطه ای که میشه بهش خرده نگرفت گریم هاس، یعنی به نظرم گریم ها خوب از آب در امده بود و خب خیلی هم مشخص بود روی کارکترها کار کردن.
h.naderi
h.naderi
٩٥/١٠/١٤
٠
١
اتفاقا دوست دیگری هم این رو گفت. راستش نظر شخصی ام رو در مورد گریم نوشتم. کارشناسی نیستش
Miss_shaqayeq
Miss_shaqayeq
٩٥/١٠/١٤
١
١
خدا شاهده چند بار تلوزیونو روشن کردم اتفاقی چند دقیقه اش رو تماشا کردم،واقعا منزجر شدم از این همه دروغ و تحریف تاریخی که راست و درستش رو از پدرهامون و اساتید راستگوی تاریخ توو دانشگاه شنیدیم.سیاه نمایی واسه این سریال خیلی کلمه ی کمرنگیه.
h.naderi
h.naderi
٩٥/١٠/١٥
٠
٠
نمی تونم بگم سیاه نمایی؛ بلکه باید بگم بیان نادرست تاریخ
s_mostafa_b
s_mostafa_b
٩٥/١٠/١٥
١
٠
دفاع ضعیف نتیجه اش گل به خودیه!‌ در مورد گریم اما شاید روی شخصیتای فرعی خوب کار نکرده باشن اما شخصیتای اصلیش به نظرم قابل قبوله :)
m-ziya
m-ziya
٩٥/١٠/١٦
٣
١
سلام. چند تا نکته به ذهنم میرسه از همون اول به ترتیب میگم. نکته اول تو لید مطلب «و حتی سلطنت‌طلب‌ها..» خب خیلی واضحه که سلطنت طلب اولین کسی باشه که مخالف فیلم باشه.. این «و حتی» رو نفهمیدم.. حالا شما اگه دلیل خاصی دارین براش بگید.. در مورد مشکلات هنری فیلم کاملا موافقم.. اما در مورد مشکلات تاریخی، خیلی گذرا و سطحی به نظر من نوشتید.. و در واقع من نقدی تو این قسمت مطلب ندیدم.. شما همون طوری شاه رو تو این قسمت مطلب معرفی کردید که فیلم این طور نشون میده.. ضمن این که اشاره ای به مستندهای بی بی سی کردید.. با این نتیجه که هر دو یکطرفه اند.. اما گفتن از یک مستند در حالی که کسی اون رو ندیده باشه و یکطرفه خواندنش، یه مقدار به نظر من عجیبه.. به شخصه من این مستندها رو ندیدم.. نکته مهم تو این بخش همین بود.. که مشکلی رو شما مطرح نکردید.. تنها مشکل رو پرداخت ضعیف شخصیت امام عنوان کردید... جالب بود برام.. کلا ناقص بود به نظرم این قسمت ماجرا.. در مورد محدودیت‌ها صرفا به عدم امکان پخش فسادها اشاره کردید که خب این فسادهای جنسی بخش کوچیکی از جنایت‌های رژیم شاهه.. علاوه بر کوچک بودن، اصلا مهم هم نیستند.. منظور اینه که تو تاریخ تاثیرگذار نبودند.. اما مثلا حرفی از محدودیت تو بیان همه واقعیت ها نزدید.. که قطعا همچین محدودیتی بوده.. حالا کم یا زیاد.. نتیجه گیری پایانی تون هم چیزیه که متاسفانه اتفاق افتاده.. و خب بی تدبیری مسوولین سابق صدا و سیما یکی از اصلی ترین دلایلشه..
صالح یعقوبی
صالح یعقوبی
٩٥/١٠/١٦
١
٠
سلام. دقیقا حکایت همینه که تو متن بهش اشاره شد ، یک سریال فوق العاده ضعیف به علاوه اینکه تمام شخصیت ها تک بعدی، خائن، نامرد و فقط به فکر خودشون هستن/ خب پهلوی دوم 37 سال حکومت کرد مگه میشه یه فرد با این حجم از حماقت که تمام اطرافیانش هم احمق و خائن هستن 37سال حکومت کنه؟ این دفاع از پهلوی نیست بلکه دفاع از اصل انقلاب هستش، این شخصیت طوری به تصویر کشده شده که اگه انقلاب هم نمیشد خودش خود به خود سقوط میکرد! پس 15سال مبارزه علنی امام خمینی چی میشه؟ مثلا مامور ساواک برای دستگیری حضرت امام رفته ، جلوی در ورودی ایستاده اما پشتش به در هست و داره اسمون رو نگاه میکنه! مگه میشه مامور امنیت ملی اینقدر احمق باشه! متاسفانه تلوزیون و ورزی استاد گند زدن به سوژه های ناب تاریخی هستن و مردم هم محکوم به تحمل، ساخت سریال از دوره ی پهلوی تا پیروزی بزرگ انقلاب سوژه ای نیست که این ادما خرابش کنن باز یکی دیگه بیاد بسازه، متاسفانه فقط خراب شد و مصداق همون بد دفاع کردنه که گفتین...
سحر
سحر
٩٥/١٠/١٧
٠
٠
گریم هایش واقعا عالیه.شهرام خلج از بهترین گریمورهای ایرانه که اتفاقا در جشنواره سی و چهارم هم سیمرغ گرفت.طراحی صحنه اش هم خوبه.
سجاد رفائی نیا
سجاد رفائی نیا
٩٥/١٠/١٩
٠
٠
هر بخشی از تاریخ که اون مردک کذاب خسرو معتضد راوی یا مشاور و به هرنحوی دخیل در روایتش باشه کلا باطله..اصل انصاف واقعا بدرد بخوره که متاسفانه این مردک و کارگردان سریال اصلا بویی ازش نبردن..خداروشکر ک نمیبینم این سریال رو..واقعا خداروشکر