لذت داشتن سبک زندگی مختصر و مینیمال
درباره زندگی مينيمال چه می دانيد؟

لذت داشتن سبک زندگی مختصر و مینیمال

نویسنده : مهدیه جوادی

زندگي مينيمال يا همان زندگي ساده، سبکي است که چند سالي مي‌شود در آمريکا و کشورهاي اروپايي باب شده و مردم را متوجه خودش کرده است. پيروان اين روش زندگي و يا بهتر بگويم تفکر، بيشتر از هر چيزي به شاد بودن و شاد زندگي کردن توجه مي‌کنند. بيشتر حواس‌شان متوجه خودشان و چيزهايي ست که خودشان به آن نياز دارند و نه وسايلي که ديگران آنها را تحسين مي‌کنند. مینیمالیست‌ها اعتقاد دارند معنی زندگی بیشتر از دارایی‌هاست. آيا تا به‌حال اتفاق افتاده که بنشينيد و به اطراف‌تان نگاه کنيد و از خودتان بپرسيد که به داشتن کدام يک از وسايل‌تان واقعا نيازمنديد؟ کدام‌شان واقعا ضروري است و چقدر از اين وسايل دست و پا گير هستند و حتي مراقبت و نگهداري از آن‌ها وقت گير و هزينه بردار است؟

 

سبک زندگی مینیمال از کجا آماده است؟

يک وبلاگ نويس آمريکايي به نام «ميلبورن» اولين بار با نوشتن اتفاقاتي که بعد از تغيير سبک زندگي‌اش از شيوه مدرن به زندگي ساده افتاده است، ترویج اين روش را پايه‌گذاري کرد. ميلبورن، مردي است که در 27 سالگي مدير اجرايي 150 فروشگاه زنجيره‌اي را بر عهده داشته و حقوق بالايي هم دريافت مي‌کرده اما به گفته خودش هميشه درگير مخارج بوده و دخلش کفاف خرجش را نمي‌داده است و وقتي مادرش را از دست مي‌دهد و همچنين همسرش او را ترک مي‌کند تازه متوجه مي‌شود زندگي کردن معناي ديگري دارد و بايد تا زماني که زنده است بتواند از اين فرصت براي شاد بودن و کشف استعدادهاي خودش استفاده کند براي همين شروع مي‌کند به تغيير دادن سبک زندگي‌اش. وبلاگ او بيش از دو ميليون نفر بازديدکننده دارد و نشريات وال استريت ژرنال و نيويورک تايمز درباره او مطلب جالبی نوشته‌اند. البته خود ميلبورن هم نظرش اين است که کار ويژه‌اي انجام نداده است او مي‌گويد: «من قصد ندارم بگويم که ما روش تازه‌اي براي زندگي ابداع کرده‌ايم. چيزي که به نظر من تازگي دارد اين است که اين يک واکنش جديد است. اساساً کاري که ما کرده‌ايم اين است که دستورالعملي پيدا کرده‌ايم که براي من جواب داده است و به اميد اين‌که مردم با نگاهي به آن بتوانند به دستورالعملي براي زندگي خود برسند، آن را با همگان به اشتراک مي‌گذارم.»

البته قطعا ژاپني‌ها به عنوان پرچم‌دار ساده زيستي در دنيا شناخته شده هستند و در فيلم‌ها ديده‌ايم که اثاث منزل‌شان چند متکا و يک ميز است و تعدادي ظرف و چيزهاي ديگري که وجود همه‌شان الزامي است و هر روز از آن‌ها استفاده مي‌کنند.

سبک زندگی مینیمالیستی

این تصویر مربوط به سردبیر یک نشریه آنلاین ژاپنی است که تنها یک میز و یک سرویس خواب در آپارتمان 22 متری خود دارد.

 

هدف زندگی مینیمالیستی چیست؟

اگر دل‌تان می‌خواهد به جمع مینیمالیست‌ها بپیوندید اول بايد وقت بگذاريد و به اطرافتان خوب نگاه کنيد تا متوجه شويد که چه چيزهايي را واقعا نياز داريد. بيشتر به چيزهايي توجه کنيد که به شما احساس خوبي مي‌دهند و واقعا از داشتن‌شان خوشحال هستيد و بقيه چيزهايي که اضافه هستند يا مدت‌هاست به آن‌ها سر نزده‌ايد را کنار بگذاريد. اين اتفاق مي‌تواند حال رواني شما را هم بهتر کند و استرس‌ها و فشارهاي روزانه به شدت کاهش می‌دهد. با این کار شما هم به خودتان کمک می‌کنید، هم به محیط‌زیست و هم به آشفتگی‌های مالی خاتمه می‌دهید چرا که مصرف‌گرایی را کنار می‌گذارید.

 

اطراف‌تان را خلوت کنيد

شايد سخت‌ترين مرحله براي کسي‌ است که دلبستگي فراواني به وسايلش دارد، خلوت کردن باشد. پس بايد آرام آرام شروع به تغییر کنيد. اول باید بدانید که بزرگترین مشکل وجود چیزهایی است که به آن‌ها نیاز ندارید سریعا آن‌ها را دور بریزد و از شرشان خلاص شوید و اما بهترین راه پیدا کردن کسی است که به این وسایل نیاز دارد شما می‌توانید وسایل اضافی را به خیریه و یا دوستان‌تان اهدا کنید. اگر دلتان نمی‌آید که به یکباره از وسایل‌تان دل بکنید، می‌توانید آن‌ها را کم کم حذف کنید یعنی بسته بندی کنید و درجایی مخفی نمایید بعد از مدتی که متوجه بی نیازی از آن وسایل شدید کلک‌شان را بکنید! خلوت کردن آسایش بیشتری برای شما ایجاد می‌کند و باعث آرامش و آسودگی بیشتری در زندگی خواهد شد پس با خیال راحت و دست باز این مرحله را انجام بدهید البته فکر نکنید. باید با وسایل اندکی مثل درویشان زندگی کنید فقط باید حواستان باشد که وسایل قابل استفاده را نگه دارید چون ساده زيستي براي هر فردي متفاوت است. مهم اين است که بتوانيد براي اين کار آماده شويد.

مینیمالیستی در طراحی منزل و دکراسیون داخلی

 

آيا اين را نياز دارم؟

اين پرسش را هميشه از خودتان داشته باشيد که آيا من به اين نياز دارم؟ شايد در شروع، اين تغيير عادت‌ها کمي ناخوشايند باشند و انجام‌شان سخت به نظر برسد اما زماني که اين سوال و پاسخ آن را کاملا متوجه شويد به بخشي از خودشناسي رسيده‌ايد و مي‌فهميديد اغلب چيزهايي که مي‌خريديد را واقعا نياز نداشتيد و حالا مي‌توانيد چيزهايي که نمي‌توانستيد بخريد و واقعا به آن نيازمند بوديد را تهيه کنيد. 

 

زمان و کيفيت را با زندگی مینیمالی به دست بیاورید

وقتي زندگي خودتان را اصطلاحا سبک مي‌کنيد و تمايلي به گسترش و خريدهاي اضافه نداريد وقت و پول بيشتري براي زندگي کردن داريد. مي‌توانيد تفريح‌هاي بهتري را تجربه کنيد اجناس با کيفيت‌تري بخريد و وقت بيشتري براي زندگي کردن داشته باشيد و قطعا اين مدل زندگي کردن خيلي جذاب‌تر و لذت‌بخش‌تر از زندگي شلوغ و گرانی است که لذتي را براي شما ايجاد نمي‌کند. در پایان پیشنهاد می‌کنم صحبت‌های یک نویسنده و طراح موفق که از زندگی مینیمال‌اش می‌گوید را ببینید.

برچسب ها
زندگی مینیمالی چیست؟
سبک زندگی مینیمالیستی
سبک زندگی مینیمالی
خانه مینیمال
هدف از زندگی مینیمال
خلوت کردن خانه
نظرات کاربران
کد امنیتی
m.shiezadeh
m.shiezadeh
٩٥/١٠/١٢
١
٠
من از طرفدارای پر و پاقرص این سبک زندگیم! خیلی جذاب بود. به نظرم برای زندگی ما ایرونی ها که خونه های شلوغ داریم و دوز مصرف گرایی مون بالاست، خیلی مفیده :) مرسی
m.javadi
m.javadi
٩٥/١٠/١٢
٢
٠
دقیقا به نظرم خیلی هیجان انگیزه و حس خوبی میده به آدم
سعیده
سعیده
٩٥/١٠/١٢
٠
٠
یه سؤالی داشتم ازتون. فرق این مینیمال با فنگ شویی توی چیه؟
m.javadi
m.javadi
٩٥/١٠/١٢
٠
٠
فنگ شویی کلا قضیه اش متفاوته تا جایی که میدونم اون بحثش تاثیر وسایل روی زندگی و استفاده از متریال خاصه
مرتضی تقی زاده
مرتضی تقی زاده
٩٥/١٠/١٣
٠
٠
خب تا حدودی توی ایران قابل اجرا نیست ( به دلیل مسلمون بودن و محرم و نامحرم/
مهسا
مهسا
٩٥/١٠/١٣
٢
٠
چه ربطی داره؟؟؟؟!!
m.javadi
m.javadi
٩٥/١٠/١٣
٥
٠
دقیقا کجاش مشکل داره متوجه نشدم!
لیلی
لیلی
٩٥/١٠/١٤
٥
١
چون این فرهنگ غربیه باید روی هر وسیله ای که طبق این اصول وارد خونه میشه صیغه محرمیت خوند خخ
فرانک باباپور
فرانک باباپور
٩٥/١٠/١٣
١
٠
خیلی خوبه. خیلی دوست دارم زندگیم اینطوری باشه. کلا از شلوغی بیزارم. حتی صفحه دسکتاپم هم هیچ آیکونی نداره! چیزای مهمی که در حال انجامشون هستم رو میذارم رو دسکتاپ که یادم نره و بعد که تموم میشن پاکشون میکنم! اما متاسفانه مامانم اینطوری نیست و فکر میکنه هرچی وسایل تو خونه بیشتر باشه نشونه رفاهه! زندگی تو اتاقم خیلی سخت شده.... :((((
m.javadi
m.javadi
٩٥/١٠/١٤
١
٠
دقیقا خانواده نمیزاره آدم خودش باشه به نظر من زندگی مینیمال خیلی هیجان انگیز تره چون واقعا خرج ها دقیق انجام میشن و آدم میتونه بهتر زندگی کنه اگه بتونین از اول زندگی تون رو برنامه ریزی کنید خیلی خوبه البت ما نتونستیما :)))
لیلی
لیلی
٩٥/١٠/١٤
١
٠
*کم باشه ولی شیک باشه*
m.javadi
m.javadi
٩٥/١٠/١٦
٠
٠
و البته کاربردی
Miss_shaqayeq
Miss_shaqayeq
٩٥/١٠/١٤
٠
١
خیلی خوبه این دکوراسیوناشون،من همیشه خوشم میومد،ولی امان ازینکه اینجا ایرانه و ...هعی!
m.javadi
m.javadi
٩٥/١٠/١٦
١
٠
آره خب ولی کم کم میتونه یه فرهنگ بشه در کل ما خیلی زیاد برای دیگران زندگی می کنیم متاسفانه
N_PAHLAVAN
N_PAHLAVAN
٩٥/١٠/١٥
١
٠
برا اولین بار رفته بودم خونه دوستم که تازه ازدواج کرده اینقدر خونشو شلوغ کرده بود که مبلاشو به زور پیدا کردم.. همش استرس داشتم وقتی میاد خونم برا خلوتی خونم چیکار کنم خب خداروشکر مشکلم حل شد این یک نوع سبکِ جــدیده!!! در واقع من آنلاین بودمو خودم خبر نداشتم خخخ
m.javadi
m.javadi
٩٥/١٠/١٦
٠
٠
:)‌ جالب بود. منم زیاد می بینیم افرادی رو که وقتی میریم خونشون همش باید حواسمون باشه که به چیزی برخورد نکنیم! از لحاظ روانی هم شلوغی حس خوبی نداره به نظرم
سحر
سحر
٩٥/١٠/١٩
٠
٢
همیشه وقتی این عکسارو می دیدم حس بدی بهم دست می داد.خونه ی خالی منو یاد فروشگاه یا محل کار می اندازه!خونه باید پراز وسایل انرژی بخش و قشنگ باشه.درکل من که این سبک رو نمی پسندم ولی ممنون از معرفیش.
m.javadi
m.javadi
٩٥/١١/٠٢
٠
٠
آدما مختارن که روش خودشونو داشته باشن و طبیعیه کاملا که نظرها متفاوت باشه :) مهم اینه که حال آدم خوب باشه