امیر علی اکبری؛ بچه غول ایرانی مسابقات MMA
وقتی از نایب قهرمانی امیر علی اکبری در مسابقات ام ام ای ژاپن حرف می‌زنیم دقیقا از چه حرف می‌زنیم؟!

امیر علی اکبری؛ بچه غول ایرانی مسابقات MMA

نویسنده : ایمان فروزان نیا

«مبارزه فرنگی‌کار سابق تیم ملی در قفس مرگ» تقریبا دو سال قبل بود که این تیتر حسابی نظرم را جلب کرد. مطلب را که باز کردم متوجه شدم امیر علی اکبری فرنگی کار 96 کیلوگرم کشورمان که مدال طلا و برنز جهانی هم در کارنامه‌اش دارد، به خاطر دوپینگ -آن هم برای بار دوم- چهار سال از رقابت‌های کشتی محروم شده، پس چهار گوشه تشک کشتی را بوسیده و چمدانش را جمع کرده و راهی تایلند شده تا مبارز مسابقات هنرهای رزمی ترکیبی (mma) شود.

امیر علی اکبری در قفس مبارزات ام ام ای

راستش از همان موقع منتظر بودم تا خبر قهرمانی او در یکی از مسابقات ام ام ای را بشنوم. تا این‌که بالاخره دو روز قبل فیلم و خبر نایب قهرمانی او در مسابقات ریزین ژاپن در رسانه‌ها پخش شد. علی اکبری در این مسابقات با شکست حریف روس به دیدار فینال رسیده بود و در فینال مقابل حریف کروات مشهورش، شکست سنگینی خورده و به مقام نایب قهرمانی رسیده بود. البته این نایب قهرمانی اصلا کم ارزش نیست، اول این‌که برای علی اکبری چیزی حدود 300 میلیون تومان جایزه به همراه داشته و دوم این‌که راهش را برای حضور در رقابت‌های معتبرتر باز کرده است.

 

سطح علی اکبری در مسابقات ام‌ام‌ای چقدر بالاست؟!

بد نیست بدانید حریف علی اکبری-که مشاهده کردید چطور با یک مشت علی اکبری را نقش بر زمین کرد- یکی از افسانه‌های رشته‌ هنرهای رزمی ترکیبی است. فقط کافی است اسم «میرکو کرو کاپ» را در گوگل یا آپارات جست و جو کنید تا بفهمید چه می‌گویم. تقریبا هیچ رقابت‌ معتبری نیست که این مبارز کروات فاتح آن نشده باشد. حالا این وسط سوال به وجود می‌آید که چطور مبارز به این شاخی آمده در مسابقاتی حضور پیدا کرده که یک پای فینالش علی اکبری است که کل سابقه مبارزاتش در این رشته به دو سال هم نمی‌رسد. جوابش ساده است، میرکو کروکاپ پیر شده، او الان 42 سال دارد و دیگر توان شرکت در رقابت‌های معتبر و سطح بالا را ندارد، برای همین به مسابقات ریزین ژاپن آمده، جایی که علی اکبری جوان هم داشته اولین تجربه‌اش در یک مسابقه جدی را کسب می‌کرده. 

علی اکبری در برابر میرکو کرو کاپ 

در دنیا کمپانی‌های زیادی مسابقات ام ام ای برگزار می‌کنند. کمپانی ریزین که در ژاپن فعال است، تنها دو سال است که شروع به برگزاری این مسابقات کرده و برای همین جای مناسبی برای مبارزان تازه کار یا پیر به حساب می‌آید و گرنه رقابت‌های معتبر زیادی در سرتاسر دنیا برگزار می‌شود که امیدواریم خیلی زود علی اکبری را در آن‌ها ببینیم. مثلا مسابقات «یو اف سی» که توسط یک کمپانی آمریکایی برگزار می‌شود و معتبر‌ترین برند برگزاری مسابقات هنرهای رزمی ترکیبی است و همین میرکو کرو کاپ در جوانی‌هایش در یو‌اف‌سی اسم و رسمی داشته برای خودش. در حال حاضر هم یک ایرانی به نام «گرارد موساسی» در این مسابقات از جایگاه خوبی برخوردار است و به نوعی معتبرترین مبارز ایرانی الاصل در رشته ام‌ام‌ای در کل دنیا به حساب می‌آید. اگر دوست داشتید بیشتر با این مبارز آشنا شوید فقط کافی است اسم او را در گوگل یا حتی آپارات جست و جو کنید.

 

ام ام ای دقیقا چیست؟

احتمالا خیلی‌های‌تان دوست داشتید اول این بخش را بخوانید و بفهمید اصلا این «ام ام ای» یا مسابقات قفس مرگ که می‌گویند چیست؟ اول این‌که این رشته هیچ ربطی به کشتی کج ندارد و مثل کشتی کج مبارزاتش نمایشی و ساختگی نیست. ام ام ای مخفف کلمه انگلیسی «Mixed martial arts» به معنی هنرهای رزمی ترکیبی است. در ایران خیلی وقت‌ها به اشتباه اسم کمپانی‌های برگزار کننده این ورزش را به خود رشته اطلاق  می‌کنند و مثلا می‌گویند طرف «یو‌اف‌سی» کار است! ام ام ای همانطور که از اسمش مشخص است ترکیبی از تمام رشته‌های رزمی است، به این معنا که شما در این رشته می‌توانید اکثر فنون -غیر مرگبار- رشته‌های رزمی را اجرا کنید. مثلا از حریف‌تان مثل کشتی زیر بگیرید و او را خاک کنید، مثل بوکس به او مشت بزنید، مثل تکواندو با ضربات پا او را مورد عنایت قرار دهید یا مثل جودو او را به زمین بکوبید و حتی مثل جوجیتسو سعی در خفه کردن یا قفل کردن مفاصل حریف داشته باشید. این مسابقات معمولا در قفس‌های هشت ضلعی یا در رینگ بوکس برگزار می‌شود و برنده مسابقه هم کسی است که در راند‌های مشخص شده بیشترین امتیاز را بگیرد یا بتواند قبل از پایان زمان بازی حریف را ناک اوت یا تسلیم کند. این رشته قدمت زیادی ندارد و کلا 30، 40 سال عمر دارد و تنها 20 سال است که رسانه‌ای و مطرح شده. در سال‌های اول این رشته خیلی خشن بوده و گمان می‌کنم به جز انگشت در چشم کردن، ضربه زدن به نخاع و ضربه زدن به کاپ تمامی ضربات آزاد بوده! و طرفین آنقدر هم دیگر را می‌زدند تا یک نفر رویش کم شود و از حال برود یا تسلیم شود. یک جورهایی یک وحشی بازی تمام و کمال.

 

اما مسابقاتی که حالا برگزار می‌شود و مثلا امیر علی اکبری هم در آن شرکت کرده است، قانون‌مندتر شده و کلیه حرکاتی که می‌تواند موجب صدمه جدی و جبران ناپذیر به بدن مبارز شود، از این رشته حذف شده. البته همچنان این رشته جزو خشن‌ترین رشته‌های ورزشی دنیا محسوب می‌شود و شکستن دست، فک، بینی، انگشت، پاره شدن ابرو، گونه و... جزو آسیب‌های معمول این مسابقات است. خوشبختانه این مسابقات به خاطر خشونت زیاد در ایران به صورت رسمی برگزار نمی‌شود ولی متاسفانه بازار مسابقات زیر زمینی‌اش کم رونق نیست.  

برچسب ها
امیر علی اکبری
مسابقات قفس مرگ
mma
گرارد موساسی
ufc
ایرانی ها در mma
نظرات کاربران
کد امنیتی
شیوا
شیوا
٩٥/١٠/١٢
٠
٠
اوف چقد وحشتناکه این ورزشه خیلی خشنه
i.forouzan
i.forouzan
٩٥/١٠/١٢
١
٠
متاسفانه خیلی از این خشونتا برای جذب پوله، که گویا سیاست غلطی هم نبوده تا الان
علیرضا گران پایه
علیرضا گران پایه
٩٥/١٠/١٢
٠
٦
سلام. خداییش خیلی ماستی باخت توی فینال! یک مشت خورد، ناک اوت شد، مبارز باید مرد باشه مررررد
i.forouzan
i.forouzan
٩٥/١٠/١٢
٢
٢
خخخخخخخخ مشتش مشت بود آخه