قدرت نمایی شبکه‌‌های اجتماعی
ناجی واقعی گورخواب‌ها کیست؟!

قدرت نمایی شبکه‌‌های اجتماعی

نویسنده : اکرم انتصاری

فرقی نمی‌کند کجا باشید، منتظر اتوبوس، پشت فرمان و چراغ قرمز و یا سرکلاس‌های ساعت هشت صبح دانشگاه. کافی‌ست فرصتی پیدا کنید تا اینترنت گوشی‌تان را فعال کنید و از همه اتفاقات دنیا با خبر شوید. دهکده جهانی، شاید واقعی‌ترین اسمی باشد که فضای مجازی برای جهان تدارک دیده است. حالا هر کسی می‌تواند با دوربین گوشی همراهش یک رسانه باشد و اتفاقاتی را در فضای مجازی رقم بزند که از قضا گاهی خیلی هم خوب است. به سراغ اتفاقاتی رفتیم که اگر در فضای مجازی به اشتراک گذاشته نمی‌شدند شاید سرنوشت‌شان طور دیگری رقم می‌خورد.

 

گور خواب هایی که به لطف شبکه های اجتماعی دیده شدند

همه چیز سه شنبه هفتم دی ماه با یک گزارش مکتوب در روزنامه شهروند با تیتر «زندگی در گور» رقم خورد. تصاویر متناقضی از زندگی و گور در کنار هم که خیلی‌ها را تحت تاثیر قرار داد.

این گزارش و تصاویر به سرعت در شبکه‌های اجتماعی فعال مثل توئیتر، اینستاگرام و تلگرام  دست به دست چرخید تا این شخصیت‌های معروف و مسئول هم در کنار مردم واکنش‌های مختلفی از خود نشان دادند. فرماندار شهریار جزو اولین کسانی بود که قول داد به وضعیت قبرخواب‌های آرامستان نصیرآباد رسیدگی کند. اصغر فرهادی، کارگردان معروف کشورمان جزو اولین کسانی از جامعه هنرمندان بود که واکنش نشان داد و در این رابطه به رئیس جمهور نامه‌ای سرگشاده نوشت.

نامه اصغر فرهادی به رئیس جمهور درباره گورخواب ها

رئیس جمهور هم نامه اصغر فرهادی را بی‌جواب نگذاشت و در صحبت‌های مفصلی به ماجرای گور خواب‌ها، منشور حقوق شهروندی اشاره کرد.

این واکنش‌ها در هنرمندان زیادی ادامه داشت که بعضی از آن‌ها را در ادامه می‌بینید.

واکنش پرویز پرستویی به ماجرای گورخواب ها

واکنش بهنوش بختیاری به ماجرای گور خواب ها

واکنش‌ها ادامه داشت و بعد از ظهر همان روز خبر رسید که از گورخواب‌ها همان قبر را هم گرفتند و حالا بی‌خانمان‌تر از قبل شدند. اما در این میان صحبت‌های بعضی از هنرمندان و کسانی که ادعای روشن فکری داشتند خیلی عجیب بود، حرف‌هایی که به جای کمک به گورخواب‌ها از عقیم کردن  آن‌ها می‌گفت! و برای بچه‌های متولد نشده‌شان اشک تمساح می‌ریختند. بزرگمهر حسین‌پور (کاریکاتوریست) و همسرش سیما حق شناس از حاشیه‌سازترین این افراد بودند.

صحبت زشت بزرگمهر حسین پور درباره گورخواب ها

محمد رضا زائری فعال فرهنگی و روحانی فعال در فضای مجازی در اینستاگرامش در جواب کسانی که از او پرسیدند چرا برای گورخواب‌ها پست نمی‌گذاری گفت: «وقتي بعد از شعار دادن و پست اينستا گذاشتن مي‌رويم سر ميزهاي گرم شام و رختخواب هاي نرم خواب؟ آقايان، خانم‌ها، اگر خيلي عرضه داريد برويد جلوي قوه قضاييه فرياد بزنيد و بخواهيد پرونده مفاسد اقتصادي را جدي‌تر بررسي كنند! اگر خيلي ادعاي‌تان مي‌شود برويد پاي صندوق‌هاي رأي و به كسي رأي بدهيد كه مرد ميدان خدمت به محرومان باشد! با شعار و تعارف هيچ مشكلي حل نمي‌شود ! اگر راست مي‌گوييد از زندگي خودتان براي گور خواب ها مايه بگذاريد! كدام‌تان (كدام‌مان) اهل اين هستيم كه يكي‌شان را، فقط يكي‌شان را امشب ببريم خانه خودمان بخوابانيم؟ براي گورخواب‌ها شعار نبايد داد! براي گورخواب‌ها بايد خجالت كشيد، بايد دق كرد، بايد مرد! پست گذاشتن و چيز نوشتن چه دردي را دوا مي‌كند؟»

 

سیلی مامور شهرداری به زن دستفروش فومنی 

«سیلی مامور شهرداری به زن دستفروش» همین حالا کلیک کنید. همین جمله کافی بود تا این کلیپ 26 ثانیه‌ای چند میلیون بار در فضای مجازی دانلود شود و بین مردم دست به دست بچرخد. ماجرای کلیپ هم از درگیری زن دستفروش و اعتراضش به ماموران سد معبر شهرداری فومن شروع می‌شود و با همین درگیری به پایان می‌رسد. به هرحال با انتشار این کلیپ در فضای مجازی واکنش‌ها شروع شد. مثلا این‌جا واکنش علیرضا بدیع را می‌بینید که برای این مادر فومنی شعری سروده است. « می‌گذارم پا به سن آرام آرام و هنوز / مثل طفلی نو قدم در جستجوی مادرم / با چنین حال و مقالی، هرکجا ظلمی رود / می‌دوم با چشم خون پالا به سوی مادرم / تا روانم را بشویم از پلشتی‌های دهر / چند لحظه می‌نشینم روبروی مادرم/ تار خواهد شد جهان در چشم‌های تیره‌ام / کم شود حتی اگر یک تار موی مادرم/ تا که خواب خوش به چشمانم بیاید، سال‌هاست / آب خوش پایین نرفته از گلوی مادرم / خم شود میخی که بر پهلوی بی‌بی‌جان نشست / بشکند دستی که سیلی زد به روی مادرم»

واکنش علیرضا بدیع به سیلی مامور شهرداری به زن دستفروش

 در ادامه همین واکنش‌ها شهردار فومن در گفت‌و‌گوی تلویزیونی با علی ضیاءگفت: «سیلی به شانه زن خورده است نه صورت او، مامور ما تعلیق شده و احتمال اخراجش وجود دارد. ما هم با نماینده مجلس فومن به خانه ایشان رفتیم و از او دلجویی کردیم». واکنش‌ها به حالا خورشید رضا رشیدپور و دفتر ریاست جمهوری هم رسید و خلاصه همین 26 ثانیه در فضای مجازی همه چیز را طور دیگری رقم زد. این هم ویدئویی که برای غافلگیری زن دستفروش فومنی ترتیب دادند اما او هیچ پیشنهادی را قبول نمی‌کند و به همین خرده جا و دستفروشی راضی‌تر است.

 

غوغای مشترک پسربچه ها و دنیای مجازی

درچند ماه گذشته بچه‌ها هم دنیای مجازی را تکان دادند. مثلا کلیپ حسین، پسربچه‌ای که در یک ویدئوی کوتاه اعتراضش را به نداشتن پارک به زبان خودش با همان سادگی و پاکی بچه‌ها بیان کرد. او با صراحت و بغض در حالی که با انگشت زمین روبه رو را نشان می‌داد گفت: «به خدا شهرداری یک بار دیگه به قولش عمل نکنه می‌خوایم بریم اعتراض کنیم». چند روز بیشتر از انتشار این کلیپ در شبکه‌های اجتماعی نگذشته بود که خبرنگارها به سراغ حسین رفتند و پیگیر جریان پارک محله حسین شدند.

دیالوگ سجاد رضایی هستم فرزند اکبر، کلاس دوم ب از دبستان سیفی با لهجه شیرین اصفهانی تا همین چند هفته پیش مهمان دنیای مجازی بود. ماجرا از زمانی شروع شد که فردی که معلوم نیست از ترساندن و تهدید به اخراج سجاد چه قصدی داشته از این صحنه فیلمبرداری می‌کند و بعد همین کلیپ در فضای مجازی منتشر می‌شود. 

سرعت انتشار و انتقال این کلیپ در بین مردم آن‌قدر زیاد بود که رسانه‌های رسمی مثل تلویزیون نخواستند از قافله جا بمانند. علی ضیا در برنامه تلویزیونی با رئیس آموزش و پرورش اصفهان تماس تلفنی برقرار کرد و بعد سجاد در برنامه زنده رود اصفهان و حالا خورشید رضا رشیدپور مهمان شد و با همان لهجه شیرین همه چیز را تعریف کرد. 

هنوز ماجرای سجاد رضایی در فضای مجازی کمرنگ نشده بود که خبر رسید مرتضی احمدی پسربچه افغان قرار است با لیونل مسی هم بازی شود. مرتضی چند وقت پیش با پوشیدن یک نایلون آبی و سفید شبیه لباس تیم ملی آرژانتین در سطح جهانی آن‌قدر معروف شد که مسی لباس شماره 10 آرژانتین را با امضای خودش برای او فرستاد.

مرتضی احمدی مسی افغانستانی

 اما تاثیر این عکس به این زودی تمام نشد، مرتضی احمدی شش ساله که حالا به مسی افغانستان معروف شده است به آرزویش رسید. او قبل از آغاز بازی دوستانه بین دو تیم بارسلونای اسپانیا و الاهلی در قطر، دست در دست مسی وارد زمین شد و راستش دوست نداشت از رویایش دل بکند تا بالاخره داور بازی او را بغل کرد و از زمین بیرون برد .

این‌ها را گفتیم تا شاهد مثالی باشد برای این موضوع که اگر دنیای مجازی و شبکه‌های اجتماعی نبودند نمی‌توانستید در خانه‌تان بنشینید و همه این اتفاقات را دنبال کنید و از آن مهم‌تر آن را رقم بزنید. فضای مجازی شبیه سکه دو رویی است که خیلی‌ها فقط روی بدش را می‌بینند. البته بالا غیرتا از فردا هر جا اتفاقی افتاد دوربین فیلمبرداری گوشی‌تان را روشن نکنید تا مثلا به جای فیصله دادن به یک دعوا از آن فیلم بگیرید و برای هم بفرستید، از ما گفتن!

برچسب ها
قدرت شبکه های اجتماعی
گور خواب ها
واکنش هنرمندان به گور خواب ها
نامه اصغر فرهادی به روحانی
پست بزرگمهر حسین پور برای گور خواب ها
سیلی مامور شهرداری به زن دست فروش
مسی افغانستان
نظرات کاربران
کد امنیتی
اکرم انتصاری
اکرم انتصاری
٩٥/١٠/١٠
٠
٠
چراغ اول کامنت رو خودمون روشن می‌کنیم. والا قدیما مخاطبین جرات نداشتن پاشونو بدون گذاشتن نظر بیرون بذارن.سرانه امید به زندگی همین الان در من، در هم شکست و قص علی هذا :|
تقی زاده
تقی زاده
٩٥/١٠/١٠
٠
٠
روابط یک طرفه باعث و بانیشه.
اکرم انتصاری
اکرم انتصاری
٩٥/١٠/١٠
٠
٠
ازون لحاظ!
لیلی
لیلی
٩٥/١٠/١١
٠
٠
:-|
N_PAHLAVAN
N_PAHLAVAN
٩٥/١٠/١٠
٠
١
عـــالی بود .. آقایی که گفته بود کاتن خواب ها باید عقیم شن واقعا ناراحتم کرد ..ممنااانم اکــرم جانم... :)
اکرم انتصاری
اکرم انتصاری
٩٥/١٠/١٠
٠
١
البته دیروز باز پست گذاشتن که سوتفاهم شده و مقصودشون اصلا عقیم سازی نبوده و این حرفا. خواهش می‌کنم نظر لطفت هست:)
N_PAHLAVAN
N_PAHLAVAN
٩٥/١٠/١٠
٠
١
عجب!! چه فایده؟جلو حرفو قبل از زده شدن باید گرفت :|
فرزانه حقیقت
فرزانه حقیقت
٩٥/١٠/١٠
٠
١
بزرگمهر حسین پور برای گربه ها می شینه گریه زاری راه می ندازه (که خیلی هم قابل تقدیره البته، من عاشق حیوونام!) ولی عقیم کردن این بنده خداها... جای شما رو تنگ کردن برادر من؟ شاید اشتباهیی تو قبر ایشون خوابیدن اینم ناراحته :|.
اکرم انتصاری
اکرم انتصاری
٩٥/١٠/١١
٠
١
البته چند روز پیش پست گذاشت که سوبرداشت شده از حرفش ولی کلا همیشه نظراتش و اینا بر خلاف خیلی هاست و خاص بودن رو دوست داره. مرسی انیماتورک جانمان:)
لیلی
لیلی
٩٥/١٠/١١
١
٠
حرفش درست بوده ولی کسی حمایت نمیکنه چون این کارها خرج و دردسر زیادی داره
اکرم انتصاری
اکرم انتصاری
٩٥/١٠/١٣
٠
٠
لیلی جان کدوم حرف رو می‌گی؟ عقیم کردن؟
لیلی
لیلی
٩٥/١٠/١٧
٠
٠
اره
z_fakoor
z_fakoor
٩٥/١٠/١٣
٠
٠
خیلی خوب بود مخصوصا مسی افغان ولی من نمیدونم چرا فیلماش باز نمیشن :|
اکرم انتصاری
اکرم انتصاری
٩٥/١٠/١٣
٠
٠
ممنون عزیزم. با چه مرورگری میای ؟
فرانک باباپور
فرانک باباپور
٩٥/١٠/١٣
٠
٠
پرونده خیلی خوب و جامعی بود و خیلی خوب نوشته بودی. ممنون. اون ویدئوی مسی کوچولو رو ندیده بودم. خیلی خوب بود :)) دلش نمیخواست بره بیرون زمین! خخخ
اکرم انتصاری
اکرم انتصاری
٩٥/١٠/١٣
٠
٠
خواهش می‌کنم خانوووم، شما که خودت دستی بر آتش داری و حسابی خوب می نویسی:) رویای بزرگیه آخه برای یک بچه شش ساله؛ منم بودم بیرون نمی رفتم:)))
a_a
a_a
٩٥/١١/٠١
٠
٠
خیلی خوب بود .ممنون