من نبودم دستم بود، تقصیر آستینم بود
دیگران در شکست‌ها و تلخی‌های زندگی ما چقدر دخیل‌اند؟

من نبودم دستم بود، تقصیر آستینم بود

نویسنده : عطیه میرزاامیری

چند روز قبل، بیماری به اورژانس روانی بیمارستان آمده بود که به غیر از تمام مشکلات ریز و درشتی که داشت، یک مشکلش برای من هولناک‌تر و قابل تامل‌تر بود. خصوصیتی که این روزها در همه‌ی افراد اعم از سالم و بیمار، زن و مرد، دختر و پسر، پیر و جوان می‌شود دید اما ممکن است کم باشد یا زیاد. مرد حاضر در اورژانس، همسر و دخترش را به قصد کشتن کتک می‌زد. مواد مخدر مصرف می‌کرد. چندین‌بار قصد جان اطرافیانش را کرده بود. دزدی می‌کرد و در کل اگر بخواهم توصیفش کنم یک شخصیت ضد اجتماعی بود که از هیچ کاری جهت برهم زدن تعادل روحی اطرافیانش، دریغ نمی‌کرد اما وقتی چرایی انجام کارهایش را از او پرسیدیم علت‌ تمامی رفتارهایش را به دیگران و یا چیزهای دیگری غیر از خودش نسبت می‌داد. مقصر تمام خراب کاری‌هایش کسانی بودند جز خودش. علت عصبانیت و کتک کاری‌هایش را کار زیاد و سخت‌گیری رئیس‌اش می‌دانست و می‌گفت او می‌خواهد مرا عصبانی کند. مواد مخدر مصرف می‌کرد تا به قول خودش بتواند سرحال‌تر باشد و مسبب دوستانش بودند. دخترش را به قصد جان کتک می‌زد چون معتقد بود دخترش زیادی لوس است و خلاصه هرچیز یا هرکسی مقصر بود جز خودش.

وقتی همه مقصرند جز ما

برگردیم به زندگی شخصی‌مان. به مسائل روزمره‌ای که با آن درگیریم، به روابط‌مان. به اخبار و حوادثی که روزانه در حال وقوع است و ما یک طرف آن هستیم. وقتی ناگهان در پیچیدگی‌های روزمره‌مان با مشکلی مواجه می‌شویم، چه فاکتورهایی را دخیل می‌دانیم؟ چند درصد آن مشکل از بی‌توجهی و یا بی‌برنامگی ماست؟ چقدر دیگران مقصرند و می‌خواستند ما را زمین بزنند؟ چقدر در هر مشکلی بدون توجه به علت آن، خودمان را وادار می‌کنیم که در صدد حل آن برآییم؟ گیریم که در هر اتفاق شوم و یا نه چندان مهمی همه‌ی تقصیرات بر گردن شخص سومی است اما خود ما چه می‌شویم؟ اراده‌ی ما چه می‌شود؟ 

آیا واقعا همه چیز زیر سر دست‌های پشت پرده است؟!

«من نبودم دستم بود، تقصیر آستینم بود!» کمی که فکر می‌کنم، می‌بینم مصداق زندگی همه ما همین‌ ضرب‌المثل است. بیرون کشیدن خودمان از قضایا و ربط دادن آن به همه الا خودمان. بیایید در قرن بیست و یک، در عصر تکنولوژی دست از ربط دادن همه مشکلات‌مان به چشم زخم برداریم. بیایید مدام نگوییم که دیگران می‌خواهند شکست ما را ببینند، آن‌ها به ما حسادت می‌کنند و به نحوی می‌خواهند مانع‌مان شوند. علت بی‌بند و باری و تجاوز و اعتیاد را مطلقا ماهواره و اینترنت ندانیم. باور بفرمایید گرانی و اوضاع اقتصادی امروز کشورمان من باب تحریم‌های عده‌ای بیگانه نیست، این خود ما هستیم که در هر جایگاهی دل‌مان برای اقتصادمان نمی‌سوزد. هر چقدر هم دیگران محرک عصبانیت و خستگی ما باشند، خشم بر آمده از جانب ما، با اراده‌ی ما تبدیل به داد و فریاد و کتک کاری شده. در این ماجراها حتی اگر آن‌قدرها هم نقطه‌ی پررنگی نباشیم و جز کوچکی از ماجرا باشیم، «انسانیت» حکم می‌کند برای پیشگیری یا بهبود اوضاع سهمی داشته باشیم. انسانیتی که قدرت تفکر و اراده‌اش می‌تواند خیلی چیزها را جا به‌جا کند و خیلی از مسیرها را عوض کند. باید بیشتر از آن‌که دیگران را دخیل اتفاقات بدانیم و در همه‌ی نابه سامانی‌ها به دنبال مقصر باشیم، کمی بیشتر تامل کنیم. خود ِفاعل در ماجرا را آنالیز کنیم و بعد از آن اگر به نتیجه‌ای نرسیدیم سراغ دیگر عوامل برویم، چرا که آدمی برای تغییر شرایط باید از خودش شروع کند، بیایید اول از خودمان شروع کنیم!

برچسب ها
من نبودم دستم بود یعنی چه؟
بی مسئولیتی
عدم پذیرش مسئولیت
مقصر شکست‌های ما کیست؟
ضرب المثل من نبودم دستم بود
نظرات کاربران
کد امنیتی
maeadeh_sh72
maeadeh_sh72
٩٥/١٠/٠٩
٠
٠
واقعاباید به جای گشتن مقصر برای همه ی ناکامیها و تلخیامون به فکر یک راه حل برا جبرانش کنیم که هيچوقت اینکارو نمیکنیم. ممنون از مطلبتون
عطیه_میرزاامیری
عطیه_میرزاامیری
٩٥/١٠/١٠
٠
٠
ممنون از شما که وقت گذاشتید و خوندید:)
N_PAHLAVAN
N_PAHLAVAN
٩٥/١٠/١٠
٠
٥
بعله کاملا درسته... ممنااانم عطیه جاااانم :)
عطیه_میرزاامیری
عطیه_میرزاامیری
٩٥/١٠/١٠
٠
٤
ممنون از چشمای شما که متن رو خوند:)
مرتضی
مرتضی
٩٥/١٠/١٠
٠
٠
خوب بود. دوست داشتم. تازگیا دارم کتاب وضعیت آخر رو میخونم. احتمالا خوندین. فقط میخواستم بگم یاد وضعیت "من خوب هستم، شما خوب نیستید" افتادم. وضعیتی که شاید به دلیل کتک خوردن وقت بچگی به وجود اومده.
عطیه_میرزاامیری
عطیه_میرزاامیری
٩٥/١٠/١٠
٠
٠
نه نخوندم کتابشو.پس حتما باید بخونمش.ممنون که گفتید:)
اکرم انتصاری
اکرم انتصاری
٩٥/١٠/١٠
٠
٦
راستش در مورد همین قضیه گورخواب ها باز این جریان تکرار شد. همه دنبال یک مقصر می‌گردن. حالا خارج از این حرفا این که تقصیر رو گردن بقیه بندازی خیلی کیف داره، مخصوصا وقتی قراره ظرف و اینا بشکنی:|
عطیه_میرزاامیری
عطیه_میرزاامیری
٩٥/١٠/١٠
٦
٠
چیش کیف داره آخه؟:)))))) خودمون رو که نمیتونیم گول بزنیم که:)))
Ghazaaliat.z
Ghazaaliat.z
٩٥/١٠/١٠
٠
٠
مثله همیشه عالی:) کاش انقدر شجاعت داشته باشیم که اشتباهاتمون رو قبول کنیم و همچنین خودمون رو جای دیگران بزاریم...
عطیه_میرزاامیری
عطیه_میرزاامیری
٩٥/١٠/١٠
١
١
ممنون از اینه خوندی و نظر گذاشتی:)
m.shiezadeh
m.shiezadeh
٩٥/١٠/١٢
١
٠
به نظرت ریشه این اخلاق کجاست؟! آخه شدت و ضعف داره توی افراد مختلف. دوز این رفتار بعضی ها خیلی بالاست!
عطیه_میرزاامیری
عطیه_میرزاامیری
٩٥/١٠/١٤
٠
٠
بعضیااز بس خودشون خرابکاری میکنند بیشتر از این واکنش استفاده میکنند.فرافکنی و جا به جایی.ینی دقیقا اشتباه خودشون رو تقصیر یکی دیگه یا یه چیز دیگه میندارند.