نجات یک سگ ارزشش را داشت؟!
سیر تا پیاز ماجرای نجات سگ توسط سرباز مریوانی که منجر به از دست دادن پایش شد

نجات یک سگ ارزشش را داشت؟!

نویسنده : مهدیه جوادی

ماجرا از 27 آذر شروع شد. سرباز مریوانی در شبی سرد، بعد از پایان پستش در یکی از مناطق مرزی در حالی که می‌خواست به آسایشگاه برگردد، صدای ناله سگی را می‌شنود. وقتی به دنبال صدا می‌رود سگی را می‌بیند که در سیم‌های خاردار لبه مرز گیر افتاده. محمد باختر این سرباز مهربان و دلسوز سعی می‌کند سگ بی‌نوا را نجات بدهد ولی برای رها کردن حیوان مجبور می‌شود پایش را آن طرف سیم‌خاردارها بگذارد و ندانسته پایش را روی مین دفن شده در زمین می‌گذارد و در لحظه‌ای که پایش را بر می‌دارد مین منفجر می‌شود. بعد از چند روز بستری شدن در بیمارستان متاسفانه پزشکان مجبور می‌شوند برای جلوگیری از عفونت پای محمد را از مچ قطع کنند.

در مصاحبه‌ای که روزنامه هفت صبح با «لطیف باختر» پدر محمد انجام داده پدر محمد از همه مردم مریوان که به استقبال  محمد  آمده بودند تشکر کرد که با این کار به روحیه پسرش که این روزها حال خوبی ندارد و دلش نمی‌خواهد درباره ماجرا صحبت کند، کمک کردند.

فیلم استقبال مردم از محمد باختر سرباز 19 ساله فداکار

 

ارزش کمک به حیوانات

کاری که محمد انجام داده بسیار ستودنی و قابل احترام است. سربازی که خسته از پست بر می‌گردد ولی آنقدر رئوف است که تمام تلاشش را برای نجات یک سگ به کار می‌بندد. بعضی‌ها نظرشان این بود که تقصیر خودش بوده و نجات یک سگ ارزش یک عمر معلول شدن را ندارد، در جواب این‌ افراد باید گفت سرباز مریوانی قطعا نمی‌دانسته ممکن است پایش را در این ماجرا از دست بدهد و ما نباید ارزش کار بزرگ او را با این اظهار نظرها کوچک کنیم. آن هم در دوره‌ای که متاسفانه شاهد خبرهای حیوان آزاری نسبتا زیادی در اطراف‌مان هستیم که می‌توان از سگ‌کشی با سم در شیراز و یا رنگ کردن حیوانات برای گرفتن سلفی و شکنجه و به دارآویختن حیوانات اشاره کرد که گاها واکنش‌های جهانی در پی داشته‌اند. 

فیلم منتشر شده از سگ کشی با سم در شیراز که واکنش‌های زیادی در پی داشت، این ویدئو حاوی صحنه‌های دلخراش است

 

کمک به حیوانات عملی انسانی و سفارش شده

در کتاب بهار الانوار از پیامبر(ص) ماجرایی نقل شده به این شرح: زنی در حال عبور از بیابانی بود و تشنگی امانش را بریده بود. ناگهان چاه آبی می‌بیند، چاه سطل و طنابی نداشته، پس زن به درون چاه می‌رود و از آب آن چاه می‌نوشد و پس از سیراب شدن از چاه بیرون می‌آید و سگی را می‌بیند که در آن بیابان خشک از شدت تشنگی خاک‌های نم‌دار را می‌خورد تا شاید تشنگی‌اش کم شود. وقتی زن شدت تشنگی آن سگ را می‌بیند تصمیم می‌گیرد تا دوباره به داخل چاه برود و برای آن سگ آب بیاورد. چون ظرفی به همراه نداشته، کفش‌هایش را پر از آب می‌کند و به دندان می‌گیرد و با کمک دست‌هایش از چاه بیرون می‌آید. به این ترتیب سگ تشنه سیراب می‌شود. پیامبر (ص) چون به این قسمت ماجرا می‌رسند می‌گویند «خداوند متعال کار نیک این زن را سپاس گفت و او را مورد آمرزش و مغفرت خود قرار داد.» 

این داستان را تعریف کردم تا بگویم شاید کمک کردن به حیوانات -آن هم در شرایط سختی مثل آن‌چه در این ماجرا نقل شده- در جامعه ماشین‌زده امروز عجیب به نظر برسد اما در فرهنگ دینی بسیار به آن توجه شده و به نظر من ضمیرهای پاک در هر جای دنیا متوجه این اهمیت می‌شوند. با یک جست‌وجو ساده در اینترنت می‌توان ویدئوهای زیادی از افرادی پیدا کرد که وقتی متوجه شده‌اند یک حیوان زبان بسته، گرفتار و ناچار است، برای کمک به او دست به کار شده و حتی خود را در موقعیت‌های خطرناکی قرار داده‌اند.

مردی با شنا در دریاچه یخ زده خودش را به سگی که در آب گیر افتاده می‌رساند و او را نجات می‌دهد 

کمک دسته جمعی مردم در آلماتی قزاقستان برای نجات سگی که از پل پایین افتاده است

این سگ برای یافتن غذا وارد جوی آب در شهر سان مارتن در پرو شده بود اما سرش به طرز عجیبی در حفره‌ای گیر کرد و قادر به خروج از آن‌جا نبود.

 

کمک کردن حیوانات به انسان‌ها

بد نیست بدانید اتفاقات برعکس این ماجرا یعنی کمک کردن حیوانات به انسان‌ها هم در دنیا زیاد رخ داده است. داستان دختر 3 ساله لهستانی که در یخبندان مفقود شده بود از تکان دهنده‌ترین آن‌هاست. جولیا که به خاطر گم کردن راه در جنگلی در نزدیکی دهکده‌اش در جنوب غربی لهستان گم شده بود، جان خود را مدیون سگی است که او را در طول شب گرم نگاه داشته و بعد ماموران را از محل جولیا مطلع می‌کند تا او را نجات دهند.

برچسب ها
محمد باختر
نجات سگ توسط سرباز مریوانی
قطع شدن پای سرباز به خاطر نجات سگ
نجات حیوانات توسط انسان
نجات انسان توسط حیوانات
نظرات کاربران
کد امنیتی
nooNoo
nooNoo
٩٥/١٠/٠٩
١
٠
بنظرم سگ ارزش جون دادن هم داره چه برسه به پا...من كه عاشق تك تك شونم
m.javadi
m.javadi
٩٥/١٠/٠٩
٠
٠
واقعا؟چون واقعا تصمیم بزرگیه که آدم بدونه ممکنه سلامتی یا جونش رو از دست بده بخاطر نجات یه حیوان نفی نمی کنم این قضیه رو ولی واقعا تصمیم سختیه
maeadeh_sh72
maeadeh_sh72
٩٥/١٠/٠٩
١
٠
وووووای طفلک چقدر سخت میگزره بهش. ولی خیلی خوبه که پاشو واس انجام دادن چنین کار قشنگی از دست داده.
m.javadi
m.javadi
٩٥/١٠/١٢
٠
٠
اووم خب آره در مقایسه با یه اتفاق دیگه توی شرایط خوبی قرار داره واقعا، ولی در کل سخته
اکرم انتصاری
اکرم انتصاری
٩٥/١٠/١٠
٠
٠
خیلی سخته که تا آخر عمر باید بدون یک پا زندگی کنه ولی خب مسلما نمی دونسته مین اون طرف زمینه. فعلن که مردم تو جو هستن ولی ازین به بعد سختیاش رو تنها باید بگذرونه و حتما براش سخت می‌گذره . اجرش با خدا
m.javadi
m.javadi
٩٥/١٠/١٢
٠
٠
البته این روزا توی یه مصاحبه خوندم که گفته بود من می دونستم ممکنه مین باشه ولی خب فک نمیکرده عدل همون جایی که پاشو گذاشته مین باشه
Narges_V
Narges_V
٩٥/١٠/١١
١
٠
خیلییییییی کار عالی و خوبی کرده❤️😍 دمش گرم واقعا با عقیده خیلی ها متنفرم ک میگن سگ نجسه و باید دورش کنیم از خودمون و این حرفا نجس و بد میبود خدا خلقش نمیکرد:| با تچکر
m.javadi
m.javadi
٩٥/١٠/١٢
٠
٠
سگ و همه موجودات جدا از اینکه توی احکام چه حکمی دارن مخلوق خدا هستن و کمک کردن بهشون ربطی به این چیزا نداره.
m.javadi
m.javadi
٩٥/١٠/١٢
٠
٠
با نظرتون موافقم
Cold
Cold
٩٥/١٠/١١
١
٠
کسی که حیوانات را نمی فهمد ، یقینا با انسان نیز بیگانه است...دمش گرم ، دم همشون گرم :)
m.javadi
m.javadi
٩٥/١٠/١٢
٠
٠
خدا به همه جوونا و مخصوصا سربازهای وطن عزت و سلامتی بده
لیلی
لیلی
٩٥/١٠/١١
٠
٠
چرا فقط به سگها کمک میشه؟ این همه گربه ناز و ملوس تو خیابون های شهر منتظر غذا و سرپناه هستن از سگ خوشم نمیاد ولی گربه های طفلک اگه به کسی حمله میکنن که باز هم شدت حملات گربه از سگ کمتره،به خاطر نجات جون خودش و بچه هاشه، و ربطی به چشم سفید بودن این موجودات دوست داشتنی و نانجیب بودنشون نداره(چون بعضی ها به خاطر همچین اعتقاداتی گربه ها را ازار میدن)
m.javadi
m.javadi
٩٥/١٠/١٢
١
٠
حیوان آزاری متاسفانه توی کشور ما زیاد دیده میشه و البته زیادن آدمهایی که حواسشون به موجودات دور و بر شون هست و از اندازه توان شون بهشون کمک می کنن از ریختن دونه برای پرنده ها تا مراعات بقیه حیواناتی که اطراف ما زندگی می کنند