جدول تناوبیِ خان‌عمو / داستان طنز
داستان دنباله دار طنز. قسمت اول

جدول تناوبیِ خان‌عمو / داستان طنز

نویسنده : محمدعلی محمدپور

همیشه برایم سوال بوده که آدم‌ها بعد از مردن تا چه اندازه شخصیت خودشان را حفظ می‌کنند و تا چه اندازه عوض می‌شوند. طبق تحقیقات من، مُرده‌ها به هر صورت بخش مهمی از شخصیت این دنیایی‌شان را حفظ می‌کنند و آن را ادامه می‌دهند. مثلا اگر در دنیای این طرف شل و ول و باری به هر جهت باشند آن طرف هم شل و ول و باری به هر جهت خواهند بود و اگر این طرف مقتدر و محکم باشند آن‌جا هم تقریبا همین طور خواهند بود.

خان‌عموی خدابیامرز من هم تا زنده بود از آن آدم‌های مستبد، لجباز و پیگیری بود که وقتی تصمیمی به نظرش درست می‌رسید تا آن را به سرانجام نمی‌رساند رها نمی‌کرد. مثلا خان‌عمو بود که برای ازدواج همه‌ی ما برادرزاده‌هایش تعیین تکلیف می‌کرد. ایشان بر پایه همان باور معروف «عقد دخترعمو پسرعمو را در آسمان‌ها بسته‌‌اند» دخترها و پسرهای برادران و خواهرانش را به شکل‌های مختلف به هم پیوند می‌داد. من که ندیدم اما یکی از پسرعموهایم می‌گفت یک بار جدول تناوبی «کی با کی عروسی کند» را توی اتاق خان‌عمو پیدا کرده که خان‌عمو از پسِ تولد هر کدام از بچه‌های برادران یا خواهرانش، به آن بچه خانه‌ای اختصاص می‌دهد و با صلاح دید خودش همسر مناسب را از توی عناصر توی جدول که در واقع ما برادرزاده‌هایش هستیم، پیدا می‌کند. اما من داستانم فرق می‌کرد. من در تمام طول حیات خان‌عمو از اصرارهای ایشان جان سالم به در بردم و تن به آن جدول کذایی و قرعه‌ی ناخواستنی‌ام ندادم تا اینکه خان‌عمو مُرد.

می‌شود روی هم رفته گفت که خان‌عمو ناکام از دنیا نرفت اما این‌که نتوانست آخرین برادرزاده‌‌ی عزبش که من باشم را به آن یکی برادرزاده‌اش که کوچکترین دخترعمویم به حساب می‌آمد برساند، حداقل برای خود خان‌عمو ناکامی به شمار می‌رفت. در واقع این موضوع آن‌قدر برایش مهم بود که پیوند دادن من و دخترعمو را ثانیه‌هایی پیش از مردنش برای اطرافیان وصیت کرد و در وصیت‌نامه‌اش هم آورده شد. بنابراین این امر خطیر را به عهده برادر کوچکترش یعنی آن یکی عمو گذاشت. من نمی‌‌خواهم بگویم دخترعمو خدای ناکرده عیب و ایرادی چیزی داشت اما به هر حال توی فکر خودم دوست داشتم اول عاشق بشوم و بعد از تجربه عشقی جانگداز به وصال محبوب درآیم که حقیقتا در این مورد کوچکترین حسی به دخترعمو نداشتم.

پس از گذشت چهلم خان‌عمو آن‌‌قدر فشارها بر من زیاد شد که مجبور به جدایی از خانواده و آغاز زندگی مجردی شدم. خب طبیعی بود که من داشتم مانع تحقق یکی از وصیت‌های خان‌عمو می‌شدم و این کج‌روی را هیچ‌کس نمی‌توانست تحمل کند. به هر حال ما ایرانی‌ها حرمت زیادی برای مرده و حرفش قائلیم و فکر می‌کنیم تا انجامش ندهیم مُرده در عذاب خواهد بود که البته در این مورد کاملا مطمئن بودم روح خان‌‌عمو از خالی ماندن آن یکی جای خالی توی جدول تناوبی پیوند کووالانسی برادرزاده‌هایش معذب است اما این دلیل منطقی برای من نبود که بخواهم زندگی آینده‌ام را به خاطرش به هم بریزم. تا مدتی از زندگی مجردیِ خودم علی‌رغم همه‌ی سختی‌هایش راضی بودم اما اتفاقاتی افتاد که رابطه‌ی من و خان‌عمو خدابیامرز را وارد مرحله‌ی جدیدی کرد.

ادامه دارد...

=========

پ.ن: قسمت بعد این داستان را سه شنبه آینده در همین قسمت دنبال کنید

برچسب ها
داستان طنز
داستان دنباله دار طنز
نظرات کاربران
کد امنیتی
فائزه حسان
فائزه حسان
٩٥/١٠/٠٧
١
٠
عالی بود.ولی تا سه شنبه خیلیه.😕😕😕
محمدعلی محمدپور
محمدعلی محمدپور
٩٥/١٠/٠٧
٠
٠
مرسی :)
تقی زاده
تقی زاده
٩٥/١٠/٠٧
١
٠
خخخ
m.babaee
m.babaee
٩٥/١٠/٠٧
١
٠
صبر کردن چقدر سخته! قلمتان مستدام
محمدعلی محمدپور
محمدعلی محمدپور
٩٥/١٠/٠٧
٠
٠
ممنون از حسن نظر شما :)
sajjad_mohammadi
sajjad_mohammadi
٩٥/١٠/٠٨
١
٠
همون مدل قبلی بهتر بودش... اینطوری حداقل هر قسمت یه موضوع باحال رو می نوشتین
محمدعلی محمدپور
محمدعلی محمدپور
٩٥/١٠/٠٩
٠
٠
انشالا اون هم ادامه پیدا می کنه :)
N_PAHLAVAN
N_PAHLAVAN
٩٥/١٠/٠٨
٠
٢
آیـــــا این داستــان واقعیست؟ آیـــــا راوی ایــن داستــان شمایید؟؟ آیـــا خان عمـــو عمـــوی شمــا بوده است؟؟؟ 0_o تـا اینجـاش کـه خوبـ بـود ممنـااااانممم :}
محمدعلی محمدپور
محمدعلی محمدپور
٩٥/١٠/٠٩
١
٠
تو نوشته های داستانی یا حتی طنز خیلی دنبال هویت راوی و ارتباط اون با نویسنده نباشین :)
N_PAHLAVAN
N_PAHLAVAN
٩٥/١٠/١٠
٠
١
بــــــــاشـع :|
Narges_V
Narges_V
٩٥/١٠/١١
٠
١
عالی بود این داستان های خان عمو در روزنامه افتاب یزد هم منتشر میشه ولی با رنگ و بوی سیاسی:)) در کا جالب بود لذت بردیم موفق باشید