فصل چهارم خندوانه در سرازیری...
نگاهی به عاقبت ساختن فصل‌های متوالی از سریال‌های موفق در ایران

فصل چهارم خندوانه در سرازیری...

نویسنده : سیده محبوبه عظیم زاده

یک قانون قدیمی نانوشته بین تمام فیلم‌سازان و برنامه نویسان ما وجود دارد مبنی بر این‌که اگر بخت یارتان بود و شانس‌تان زد و خلاصه بعد از مدت‌ها برنامه‌ای ساختید که کارش گرفت و به اصطلاح ترکاند، فرتی بروید سراغ ادامه آن و فصل‌های بعدی‌اش را بسازید. حتی اگر به قیمت گند زدن به گذشته زیبای آن برنامه و تمام خاطراتش باشد. در عرصه فیلم و تلویزیون خیلی از برنامه‌ها بوده‌اند که با خلوص نیت کامل از همین قانون  تبعیت کرده‌اند. از همین خندوانه و پایتخت بگیرید و کمی بروید عقب‌تر تا سریالی مثل زیر آسمان شهر.

در این مطلب قرار است نگاهی داشته باشیم به نمونه‌هایی از خوب‌ها و بدهای این ماجرا. 

 

سقوط زیر آسمان شهر بعد از فصل اول

یک سریال طنز موفق که زندگی روزمره همسایه‌هایی را نشان می‌داد که دغدغه‌هایی از جنس مردم آن روز داشتند. آدم‌هایی عادی که گاهی اوقات دروغ می‌گفتند، پول‌دوست بودند، لجبازی می‌کردند اما در نهایت همه چیز به بهترین نحو درست می‌شد و همسایه‌ها در کمال آسایش شب دوباره دور هم جمع می‌شدند و گل می‌گفتند و گل می‌شنیدند و هندوانه می‌خوردند.

سریال غیر جنبه طنزش فرهنگ‌سازی هم می‌کرد، مثلا آن روزها که دربی یک روز امنیتی را برای پایتخت رقم می‌زد با آوردن دو تن از بازیکنان محبوب سرخابی پایتخت «نیکبخت واحدی» و «علی انصاریان» از این گفته می‌شد که این بازیکنان با هم دوست هستند و رقابت فقط در زمین فوتبال است؛ یا زمانی که بحث انرژی‌های ماورایی و کلاس‌هايی که در این زمینه برپا می‌شد بین مردم داغ بود در یک قسمت کاراکتر «بهروز خالی بند» گول این کلاس‌ها را خورد و البته چوب اشتباهش را. سريال از این مسائل مهم می‌گفت تا مباحث همیشگی مانند حفاظت محیط زیست و کتاب خوانی. تا مدت‌ها بهروز خالی‌بند، غلام شیش‌لول‌بند و خشایار مستوفی و پسرش فولاد و ... در خاطر مردم جا خوش کردند و حتی یادآوری آن‌ها هم برای خیلی‌ها همچنان یک نوستالژی جذاب به حساب می‌آید.  

اما ظاهرا در اوج بودن مهران غفوریان به عنوان کارگردان کار فقط محدود به همان «زیر آسمان شهر ۱» بود، چون هر چقدر این سریال در سری اول کارش گرفت و شد سمبل یک کمدی موفق در سری دوم و سوم افتضاح بود تا جایی که حتی شیرینی سری اولش را هم تا حد زیادی تحت‌الشعاع خود قرار داد. مهران غفوریان که در تابستان ۹۵ از ساخت زیر آسمان شهر ۴ خبر داده بود این روزها با مجموعه‌ای به نام همسایه‌ها مهمان تلویزیون است اما باز هم نتوانسته به روزهای اوجش برگردد و موفقیت زیر آسمان شهر1 را تکرار کند.

این هم یک لینک از این سریال محض خاطره بازی برای شما.

 

پایتخت، هر فصل در اوج

پایتخت که اخیرا خبر ساخت سری پنجم آن هم در فضای مجازی پخش شده است جزء معدود سریال‌هایی بود که به رغم ادامه‌دار شدنش در چهار فصل پی‌درپی جایگاه خوبی را نزد مردم به دست آورد. شاید پایتخت ۳ و ۴ آن جذابیت و کشش سری اول و دوم را نداشت اما در هر صورت جزء مجموعه‌هایی هم نبود که مخالفان زیادی در برابرش صف بکشند. نشان دادن یک زندگی و فضایی کاملا طبیعی با بهره‌گیری از شخصیت‌هایی مثل نقی و ارسطو و باباپنجعلی که هنوز که هنوز است تکیه کلام‌های‌شان خیلی جاها به گوش‌مان می‌خورد، حاکی از این قضیه است. حتی جبهه‌گیری‌هایی که اوایل نسبت به وجود لهجه مازندرانی در این سریال وجود داشت هم چندان خللی در استقبال مخاطبان از این مجموعه سرگرم کننده وارد نکرد.

 

کلاه قرمزی هوووووو!

یک نمونه خوب و حتی می‌توان گفت عالی که با وجود تکرار هر ساله‌اش (البته به استثناء سال گذشته) نه تنها مخاطبان خود را پس نزده بلکه با مهارت تمام آن‌ها را به دیدن فصل‌های بعدی برنامه‌اش ترغیب کرده است، مجموعه محبوب کلاه‌قرمزی است. برنامه‌ای که از قدیم‌الایام با زوج عروسکی کلاه‌قرمزی و پسرخاله شروع شد و در ادامه هر فصل با معرفی یک عروسک جدید به مجموعه عروسک‌های گذشته به جذابیت برنامه‌اش اضافه کرد. از فامیل دور و همسر و بچه‌اش بگیرید تا ببعی و دختر همسایه و پسرعمه‌زا و بقیه عروسک‌های جذاب این کلکسیون و تکیه کلام‌های منحصر به فردشان. خلاقیت و تنوع مثال زدنی موجود در شخصیت تک‌تک این عروسک‌ها آن‌قدر جالب و گیرا بود که دیگر برنامه کلاه قرمزی مخصوص قشر کودک یا نوجوان نبود و بزرگترها را هم با خود همراه کرد.

 

ماه رمضان و ماه عسل‌هایش

ماه عسل از سری برنامه‌های گفتگو محور تلویزیون بود که در آخرین فصل برنامه‌اش دهمین سالگرد تولدش را جشن گرفت. ماه عسلی که در طی تمام این ده سال گذشته گاه گاهی با تغییراتی در دکور و ظاهر برنامه و بعضا مجری‌های مختلف و طبیعتا شیوه‌های اجرای مختلف، دچار نوسان‌هایی شد اما در نهایت توانست با یک تم ثابت به تهیه‌کنندگی و اجرای احسان علیخانی به یک ثبات معقول دست پیدا کند. البته خیلی‌ها معتقدند که ماه عسل یکی دو سال اخیر آن اقبال عمومی هر ساله‌اش را از دست داده است و قدری به تکرار و یکدست بودن سوژه‌ دچار شده است و همچنان اصرار دارد بر درآوردن اشک مردم سر سفره‌های افطار! اما با تمام این تفاسیر انبوه پیام‌ها و مشارکت‌هایی هم که هر ساله از طرف مردم نسبت به این برنامه وجود دارد بیانگر راضی بودن مردم از ساخت فصل‌های متوالی از این برنامه است.

 

فصل چهارم خندوانه یک شکست خواهد بود؟!

خندوانه هم یکی دیگر از برنامه‌های بادوام تلویزیونی است که توانسته از هر سن، جنس و قومیتی برای خودش مخاطب دست و پا کند. خندوانه حالا به فصل چهارم خودش رسیده است. زمان نشان داده است که همیشه شروع هر فصل دارای سردرگمی خاصی است و انگار عوامل تولید هنوز نمی‌دانند دقیقا قرار است چه کار کنند اما با گذشت زمان همه چیز دست‌شان می‌آید و کم‌کم اوج می‌گیرند. خندوانه با ایده‌های متفاوتی که در مجموع فصل‌های گذشته به نمایش گذاشته است بارها و بارها این قضیه را اثبات کرده و از فکری که پشت ساخت چنین برنامه‌ای بوده حمایت کرده است. از دعوت مهمانان ویژه و حضور افرادی مثل رضا شفیعی‌جم و مهران غفوریان برای بیان خاطرات بامزه‌شان بگیرید تا حضور عروسک جناب‌خان و برگزاری مسابقه‌هایی مثل خنداننده برتر و لباهنگ و شناساندن چهره‌های کمتر دیده شده عرصه نویسندگی مثل امیرمهدی ژوله و علی مسعودی. فعلا در فصل چهارم خندوانه که تازه سنش به یک هفته‌ رسیده دکور برنامه داد همه را درآورده است. دکوری که شبیه به یک راهرو است و محل نشستن تماشاچیان در آن مناسب نیست و بعضاً پشت دوربین و یا طبقه بالای دکور قرار گرفته‌اند و بود و نبودشان فرق چندانی نمی‌کند و عدم حضور جناب خان و حواشی مربوط به آن هم می‌تواند چالش بزرگی برای جذب مخاطب فصل چهارم خندوانه باشد که البته به خاطر این‌که این فصل تازه شروع شده است نمی‌شود در موردش قضاوت خاصی کرد و باید دید در ادامه راه باز هم خندوانه‌ای‌ها همه چیز را مثل فصل‌های قبل به دست خواهند گرفت و خندوانه همان خندوانه جذاب همیشگی می‌شوند یا نه.

برچسب ها
فصل چهارم خندوانه
فصل پنجم زیر آسمان شهر
علت موفقیت سریال پایتخت
سریال‌های چند فصلی در ایران
درباره نویسنده
نظرات کاربران
کد امنیتی
s_mostafa_b
s_mostafa_b
٩٥/١٠/٠٦
٠
٠
*کلاه قرمزی رو عشقه* البته برنامه های سابقه دار تلویزیونی دیگه هم زیاد داریم که چون از ماه عسل گفتید از اون ها هم میشد گفت مثل ۹۰ یا درسهایی از قرآن یا خانواده یک حتی!
محبوبه عظیم زاده
محبوبه عظیم زاده
٩٥/١٠/٠٦
٠
٠
بله، حق با شماست. میشد کامل تر از این باشه. منتهی دیگه حجم مطلب خیلی میزد بالا.
mobina
mobina
٩٥/١٠/٠٦
١
٠
ماه عسل و کلاه قرمزی عالییه
محبوبه عظیم زاده
محبوبه عظیم زاده
٩٥/١٠/٠٦
٠
٠
خود من هم از طرفداراهای پروپاقرص کلاه قرمزی ام. :))
الهام حبشی
الهام حبشی
٩٥/١٠/٠٧
١
٠
امسال چه سالی بشه خانواده ی معمولی همراه با آقای همساده ^_^ برمیگردن.
محبوبه عظیم زاده
محبوبه عظیم زاده
٩٥/١٠/٠٧
٠
٠
خوش بگذره! :-D ;-)
لیلی
لیلی
٩٥/١٠/٠٧
٢
٢
کلاه قرمزی از وقتی لوس شد که عروسک های برنامه زیاد شد ،دیالوگ هاش پوچ و بی مزه و بی مفهوم شد،( همساده،جیگر و عروسک گاو،و پسرعمو پسرخاله که معتاد بازی اینترنتی بود..) حرف همیشگی اقای همساده بداموزی داره:آی زدن ما رو له و لوردا کردن هر هر هر:-/ میدونم که ادم نباید نسبت به مشکلات سخت گیر باشه ولی هیچ جای قانون زندگی و روانشناسی ننوشته که ادم باید کیفور و ذوق مرگ بشه از سوژه کتک شدن،بعد کودک یا نوجوانی که این عروسک را میبینه میگه:پس دعوا کردن خیلی حال میده!! میره و تجربه میکنه و خاطرات دعوا و کتک خوردنش را به بقیه میگه و از این مسعله ناراحت نیس و مثل یکجور تفریح بی هزینه است براش:-| در حالیکه اسیب روحی این قضیه قابل اغماض نیست
محبوبه عظیم زاده
محبوبه عظیم زاده
٩٥/١٠/٠٧
١
٢
تعدد عروسکها تو برنامه کلاه قرمزی مطمئنا در کل تونسته بیشتر به کیفیت کار اضافه کنه تا اون و تخریب کنه، اینو راحت میشه از بازخوردهای مثبتی مثل شناخته شدن عروسکها بین مردم و علاقه مردم به اونا فهمید. و دیگه اینکه اتفاقا این برنامه جز معدود برنامه هایی که پیامهاش مستقیما توسط آقای مجری بیان میشه اون هم به صورت مکرر و بعید میدونم جای برداشت اشتباهی بمونه.
لیلی
لیلی
٩٥/١٠/٠٧
٠
٠
شناخته شدن،حتما نشان از خوب بودن کارکتر نیست بلکه از زیاد دیده شدنه،پیام مستقیم اقای مجری چه فایده ای داره وقتی مردم به دیالوگ های طنز هجو شده بیشتر توجه میکنن ناخوداگاه تا پیام صریح و مستقیم یک نفر
لیلی
لیلی
٩٥/١٠/٠٧
٣
١
یا عروسک گاو که انگار فقط میخواد یاداوری کنه گاو میگه:ماع و هیچ حرف و دیالوگ دیگه ای نداره! یا عروسک جیگر که معلوم نیس چرا یه خر به خودش میگه جیگر؟! یا پسرعمو پسرخاله که فقط با چشمای گود افتاده دسته بازی دستشه و به بقیه نگاه میکنه که نوچ نوچ بقیه را میشنوه :-\ که مثلا بچه غیر مستقیم یاد بگیره نباید زیاد بازی مجازی بکنه، در حالیکه این راهش نیست و باید جایگزین دست اون بچه داد نه که حرف زد، سریال پایتخت که بسیار افتضاح و ضعیف ساخته شده، دیالوگ های دم دستی خانواده به شدت فقیر که برای بهبود وضعیتشون تلاش نمیکنن ولی صبح تا شب حرف میزنن و میخندن:-\ هدف برنامه های صدا و سیما (پول بده و بدبختی میاره در حالیکه فقر خیلی هم بد نیست،تو بیشتر فیلم ها و سریال ها ادم بدبخت پولداره) این هدف انتخاب شد تا پول دست یه عده انبار بشه و محصور و بقیه اعتراض نکنن تا وقتی اختلاس سه هزار میلیاردی شد ،بگیم پول حروم خوردن نداره ولی طرف بره از صد تا راه ممکن و ناممکن پول را بزنه به بدن و نوش جانش کنه
محبوبه عظیم زاده
محبوبه عظیم زاده
٩٥/١٠/٠٧
٠
٠
حرفتون درمورد سریال ها شاید خیلی جاها وارد باشه و بشه راجع بهش حرف زد اما در مورد پایتخت میتونم به جرات بگم اون فضای بی آلایش و صمیمی زندگی یک عده آدم که از قضا اهل مازندران و علی آباد هم هستن خیلی بیشتر به چشم میاد تا جنبه های منفیش در هر موردی.
لیلی
لیلی
٩٥/١٠/٠٧
١
٠
حتما که نباید پیام منفی به صورت کلامی گفته بشه،که نتیجه بگیریم هزینه ساخت فلان فیلم ضایع شده و دیدن ان فقط اتلاف وقت محسوب میشه،بعدش هم این فضای مثلا صمیمی را تو زندگی ها دیدیم دیگه چه حکمتیه که فیلم و سریالش ساخته بشه!
zakhar
zakhar
٩٥/١٠/٠٧
٠
٢
میگن یه ایرانی یه کار موفق داد بیرون ولی چن وقت بعدش همون راه رو ادامه نداد و تکرار مکررات نکرد مُرد!
محبوبه عظیم زاده
محبوبه عظیم زاده
٩٥/١٠/٠٧
٠
١
خب استثنا همیشه هست! :-D
mamzi
mamzi
٩٥/١٠/٠٧
٠
٠
فک کنم بریم اون دنیا هم خندوانه هست.مثلا آخرش میگه یک دو سه روحتان شاد :D
محبوبه عظیم زاده
محبوبه عظیم زاده
٩٥/١٠/٠٨
٠
٠
خخخ آره بعید نیست. ژوله هم میاد برامون استندآپ اجرا میکنه
s_alireza_no
s_alireza_no
٩٥/١٠/٠٩
١
٠
خندوانه بخش های جدید خوبی به برنامه اضافه نکرده فقط دکور برنامه رو تغییر داده کمدین ها حرف جدیدی برا گفتن ندارن در انتخاب مهمان هم باید دقت بیشتری بکنن
f.shariate
f.shariate
٩٥/١٠/١٠
٠
٠
مشکل شما چیه ؟ تلوزیون برنامه نداشته باشه میگین این جه وضعشه ؟ داشته باشه یه جور حالا هم گیر دادین به برنامه هایی که بیشترین مخاطب رو دارن .اگه شما بهتر برنامه میسازین بفرمایید...
Narges_V
Narges_V
٩٥/١٠/١١
٠
٠
خب ب نظر من پایتخت 4 واقعا ی کار خیلی ضعیف بود
Narges_V
Narges_V
٩٥/١٠/١١
٠
١
کلاه قرمزی و ماه عسل عالین! ولی ب نظرم خندوانه شبیه برنامه کودک شده نمیدونم چرا برام جذاب نیس:(
a_a
a_a
٩٥/١٠/٢٤
٠
٠
برنامه ها هر کدوم یه سری نقطه ضعف ویه سری نقطه قوت دارن که برای هرمخاطبی یه دسته از اونا بولد میشه و باعث میشه اون دسته دیگه رو نبینه