سربازی کار دست پرسپولیس داد
چالش جدید پرسپولیس در رقابت با تراکتور

سربازی کار دست پرسپولیس داد

نویسنده : محمدرضا ناصری نژاد

فرض کنید مسابقات شطرنج در حال برگزاری است و رقابت‌ها به اوج حساسیت خودش رسیده است که یک دفعه به شخصی که در رتبه اول قرار دارد خبر می‌دهند که باید دو مهره سربازش را برای مدتی در اختیار شخصی دیگر قرار بدهد و نکته جالبش این است که آن شخص دقیقا در جدول رده بندی پشت سرش و در رتبه دوم قرار دارد.

سربازی امید عالیشاه و احمد نوراللهی

این داستان دقیقا ماجرای رفتن امید عالیشاه و احمد نوراللهی از پرسپولیس به تراکتورسازی برای گذراندن خدمت سربازی‌شان است، حتی اگر تراکتورسازی هیچ استفاده‌ای هم از این دو بازیکن نکند اما رفتن این دو بازیکن از پرسپولیس معادلات و برنامه‌های برانکو ایوانکویچ را برای حضور در لیگ برتر و رقابت با دیگر تیم‌ها مخصوصا تراکتورسازی و حضور در لیگ قهرمانان آسیا بهم می‌زند. البته ماجرای بازیکنان پرسپولیس مشتی نمونه خروار در فوتبال ایران است و تیم‌های دیگر لیگ برتری هم از این موضوع ضرر خواهند کرد. شما فکر کنید برای مثال چنین قانونی در لیگ برتر انگلیس اجرایی شود و آرسنال که به توپچی‌های لندن مشهور است تیمی باشد که بازیکنان سرباز باید به آن‌جا بروند، تصور کنید «وین رونی» باید دو سال از منچستریونایتد دل بکند و به آرسنال برود و یا «جو هارت» باید خدمت سربازی‌اش را درون دروازه آرسنال بایستد! مطمئنا هر کشور شرایط خاص خودش را برای این امور دارد اما باید تدابیر دیگری برای بحث سربازی در ایران اندیشیده شود تا یک باشگاه نتواند به راحتی برای دو سال بهترین بازیکنان جوان تیم‌های رقیب را دستچین کند، آن هم بدون پرداخت کمترین هزینه‌ای!

با توجه به این‌که در حال حاضر، چهار تیم در زمینه سربازگیری در فوتبال ما وجود دارند (تراکتورسازی تبریز، ملوان بندرانزلی، فجرسپاسی شیراز و نیروی زمینی ارتش) و فقط یک تیم در لیگ برتر حضور دارد، می‌شد ترتیبی داد تا تیم‌های بیشتری بتوانند سرباز جذب کنند و انطوری فقط یک تیم از این شرایط بهره نبرد. یعنی همه تیم‌ها حداقل بتوانند یک یا دو سهمیه سرباز داشته باشند.

البته این ناراحتی من فقط به خاطر برهم خوردن تعادل قدرت در لیگ و مخصوصا پرسپولیس عزیز جان است، وگرنه اصل این موضوع که فوتبالیست‌های مشمول سربازی به علت تخصصی که در زمینه فوتبال دارند به یک تیم فوتبال بروند و در آن‌جا خدمت کنند خیلی هم اتفاق خوبی است. فکرش را بکنید یک بازیکن تراز اول فوتبال مجبور شود سر چهارراه، زیر چراغ قرمز پست بدهد، بعد از دو سال چه چیزی از فوتبال یادش می‌ماند؟ با افتی که قطعا خواهد داشت شاید در تیم محلات هم دیگر جایی برای بازی پیدا نکند. اصلا این جور وقت‌ها به فوتبالیست‌ها حسودی‌ام می‌شود. حرف من را آن‌هایی دقیق‌تر می‌فهمند که با لیسانس یا فوق لیسانس در یک رشته مهندسی رفته‌اند لب مرز یا سر چهارراه خدمت کرده‌اند. مگر یک مهندس کامپیوتر یا برق بعد از دو سال تحصیل دور از تخصصش افت نخواهد کرد؟ کاش می‌شد به این موضوع امیدوار بود که شرایط استفاده تخصصی سربازان در تمام زمینه‌ها فراهم شود. آن وقت دیگر هیچ پسری برای فرا نرسیدن زمان سربازی، درس خود را طول نمی‌داد و در جلسه خواستگاری اسیر سوال «پسرتان سربازی رفته است یا نه؟» نمیشد ولی انگار فعلا علاوه بر قراردادهای میلیاردی، در این زمینه هم خون فوتبالیست‌ها رنگین‌تر از دیگر اقشار جامعه است. 

برچسب ها
فوتبالیست های سرباز
سربازی امید عالیشاه
سربازی احمد نوراللهی
باشگاه هایی که سرباز می‌گیرند
نظرات کاربران
کد امنیتی
h.naderi
h.naderi
٩٥/١٠/٠٥
٠
٠
من کمی با استدلالت توی این یادداشت مخالفم. به هر حال بازیکنی که قرارداد میلیاردی داره و میره توی تراکتور با پول ناچیزی بازی می کنه قطعا انگیزه و توانایی قبل رو نداره. پارسال هم نمونه هایی توی تراکتور می دیدیم.
mamzi
mamzi
٩٥/١٠/٠٥
٠
٠
این بستگی به شخص بازیکن داره ولی خب بازیکن برای دیده شدن و حتی انتخاب در تیم ملی و تیم باشگاهی بعد از دوران سربازی سعی می کنه افت نداشته باشه و حتی بهتر هم بشه و اگر اینجوری نباشه که بیشترین ضرر رو خودش کرده
h.naderi
h.naderi
٩٥/١٠/٠٥
٠
٠
نکته دوم در مورد راهکارت بود. اینم منطقی نیست. اگر اینطوری باشه مفهومی به نام سربازی اصلا وجود نخواهد داشت.
mamzi
mamzi
٩٥/١٠/٠٥
٠
٠
راهکار من یه جورایی در راستای خریدهای سربازیه.برای اونا دیگه مفهومی وجود نداشته و یا طرح های خریدن سربازی بنا بر شرایط سن و امثال اون. که البته فقط پیشنهاد بود وگرنه حتما همینطور راحت نیست وگرنه فکر نمی کنم برای نظام وظیفه اهمیتی داشته باشه که حتما بازیکن توی تیم نظامی باشه یا نباشه همونطور که براش فرقی نداره مهندس برق و کامپیوتر در محل مناسب رشته شون خدمت کنن!
Somaye
Somaye
٩٥/١٠/٠٦
٠
٠
جالب بود یادداشتت .استفاده نمودیم 😁موفق باشی
mamzi
mamzi
٩٥/١٠/٠٦
٠
٠
متشکرم.پیروز باشید