شب یلدا خود را چگونه می‌گذرانید؟
موضوع انشا:

شب یلدا خود را چگونه می‌گذرانید؟

نویسنده : محمدعلی محمدپور

شب یلدا، شب خیلی خوبی است. ما توی این شب آن‌قدر میوه می‌خوریم که شکم‌های‌مان باد می‌کند. انار و پرتقال و موز و هندوانه و آجیل و شیرینی و همه چیز پیدا می‌شود. من نمی‌دانم مامان این ظرف آجیل را از عید نوروز تا الان کجا قایم کرده بوده که توی این شب یکهو سر و کله‌اش پیدا می‌شود. من هیچ وقت جای دو چیز را نتوانستم توی خانه‌مان پیدا کنم: 1-آجیل‌هایی که مامان قایم می‌کند. 2- جوراب‌هایم که خودم قایم می‌کنم. اولی را مامان هیچ وقت لو نمی‌دهد اما دومی را همیشه با جمله‌ی «همون جا تو کشوئه» جواب داده و خودش می‌آید جوراب غیب شده را ظاهر می‌کند. مامانِ من برای خودش جادوگری است.

تازه در این شب همه‌ی خاله‌ها و دایی‌ها و عموها و عمه‌های من هم می‌ریزند توی خانه ما چون بابا بزرگِ من، بزرگ فامیل است و توی خانه ما زندگی می‌کند. بعد که مهمان‌ها جمع می‌شوند، بحث و گفتگوی بابایِ من با شوهر عمه‌ها و شوهر خاله‌ها و دایی‌ها و عموها از مسئله آلودگی هوا و ترافیک گرفته تا فروش نفت برنت دریای شمال (اسمش را از یکی از عموهای روزنامه‌خوانم یاد گرفته‌ام) ادامه پیدا می‌کند. همچنین آن‌ها برای حل مشکل گرانی کشور پیشنهادهایی به هم می‌دهند. البته یکی از شوهر عمه‌هایم خیلی توی بحث‌شان شرکت نمی‌کند و فقط بین هر مشت تخمه جاپنی که می‌شکند عادت دارد یک بار بگوید: «شما ساده‌اید ها! این‌ها همه‌اش کار خودشان است!»

در جمعی کمی آن طرف‌تر هم مامانم با خاله‌ها و زن‌دایی‌ها و عمه‌ها معمولا بر سر ارتفاع بینی عروس فلانی با هم اختلاف‌شان می‌افتد و یکی از خاله‌هایم آدرس جدیدترین محل‌های کاشت دماغ و سربالا کردن ناخن (یا شاید جابجا نوشته باشم!) را به بقیه می‌دهد. همچنین یکی از زن‌دایی‌هایم از همه دعوت می‌کند که به کمپین یک شب یلدا بدون موبایل بپیوندند و به همین دلیل یکی دو ساعت فقط مشغول موبایل‌شان می‌شوند که این مطلب را برای این گروه و آن گروه بفرستند.

در پایان که همه چیز را خوردند و تمام شد تازه هندوانه را می‌آورند جلوی‌شان می‌گذارند. قبلاها این طور بود که بابا هندوانه را می‌آورد نیم ساعت با شوهرعمه بر سر شیرین بودن یا نبودنش بحث می‌کردند و این‌که باید صدای طبل بدهد یا تیمپو. بعد هم قاچ شتری ازش می‌گرفتند. اما جدیدا مامان یاد گرفته هندوانه را شبیه گل رز درست می‌کند و کلا دیگر این بحث‌ها از بین رفته است.

خلاصه که در این شب به ما خیلی خوش می‌گذرد و همه شاد و خوشحال هستیم، فقط دلم برای بابا بزرگ می‌سوزد که یک گوشه می‌نشیند و کسی باهاش حرف نمی‌زند. بابا بزرگ چندسالی هست که خوب نمی‌تواند حرف بزند، بابا می‌گوید که او سکته کرده و یک طرف بدنش از کار افتاده است. آخر شب هم همه می‌روند سراغ کار و زندگی‌شان و من می‌مانم و صبح فردا که باید مدرسه بروم و تکلیف‌هایی که انجام نداده‌ام! این بود انشای من.

برچسب ها
انشا شب یلدا
شب یلدا خود را چگونه گذراندید؟
طنز درباره شب یلدا
نظرات کاربران
کد امنیتی
سیاوش
سیاوش
٩٥/١٠/٠١
١
١
مثه همه ی انشاء ها پر بود از ارزو ..پر بود از لعاب ..مثه همه ی اونا جون میداد برا دق دلی ..برا متلک فرض کردن ..یه روز یادمه معلمون میگفت توی اینده یه روز یه دانش اموز از در کلاس با هیجان وارد میشه داد میزنه بچه بچه ها بابا بزرگ من اینو میخونده و بچه چیزی به اسم "کتاب " توی دستاش میبینن ..محمد علی جان .خوب اومدی توی نوشته ت جای مخفی اجیل رو ..خوب اومدی سال به سال خوردن ش رو ..از بس خوردن باد کردن ش رو ..اره رفیق نوشته ت قشنگ بود ..ساده بود ..بوی کوکی میداد ..بوی فراموشی بابا بزرگ .ننه جون ..بوی کل کل مردای فامیل ..اما خودتم میدونی داشتن این یلداها ارزو شده ....همین سر شب خونه ی بابا بودم ..با ننه نشسته بودن ..تازه بعد یه نیم ساعت رفتن من ننه زودپز ش رو برداشت که غذا درست کنه ..باور داشت کسی نمیاد ..تازه اگرم خونواده تون هنوز گستردگی ش رو حفظ کرده یک در هزارم نمیشه ..باز همون توی شلوغی ش پر ئه از دنیای مجازی ..محمد علی جان ..درد مشترک همه مون فقط کم شدن و گم شدن اصالت نیست ..من فک می کنم همون "چرا یی " که نمیدونیم اجیل چرا قایم میشه ..اجیلی که توی خونه ی یه عده نقل و نبات ئه ..
محمدعلی محمدپور
محمدعلی محمدپور
٩٥/١٠/٠٢
٣
١
مرسی که خوندین :)
الهام خانم
الهام خانم
٩٥/١٠/٠٢
٤
١
چقد قشنگ بود واقعیت های جامعه با نگاهی طنز :)))
محمدعلی محمدپور
محمدعلی محمدپور
٩٥/١٠/٠٣
٤
١
مرسی :)