گودبای گودرزی
نگاهی به سیاه و سفید کارنامه محمود گودرزی یک روز بعد از خداحافظی‌اش از وزارت ورزش و جوانان

گودبای گودرزی

نویسنده : علیرضا گرانپایه

بنظر می‌رسید اصلا مهم نبود که آن روز چه اسمی توسط حسن روحانی به مجلس شورای اسلامی ارائه شود، بعد از رد صلاحیت 3 کاندیدا قبلی، رای اعتماد به وزیر پیشنهادی جدید وزارت ورزش و جوانان قطعی بود. حالا بعد از گذشت نزدیک به 3 سال، محمود گودرزی با نامه استعفایش راهی درب خروجی وزارتخانه شد تا پرونده دومین وزیر ورزش و جوانان تاریخ ایران هم بسته شود. در ادامه سعی کردیم به صورت اجمالی به بررسی کارنامه محمود گودرزی بپردازیم تا متوجه شویم که آیا باید از رفتن این وزیر خوش حال بود یا ناراحت؟

 

فوتبال؛ زیر ذره بین

شک نکنید که هیچ بخشی از وزارت ورزش و جوانان به اندازه فدراسیون فوتبال زیر ذره بین رسانه‌ها و مورد توجه مردم نیست. به همین دلیل از ما خرده نگیرید اگر بیشترین زمان را بر روی بررسی این بخش اختصاص می‌دهیم. علی کفاشیان یار دوست داشتنی جناب وزیر نبود! این را همه می‌دانستند ولی چه فایده که اساسنامه فدراسیون فوتبال اجازه دخالت مستقیم گودرزی را نمی‌داد، وزیر تصمیم گرفت راه بهتری را برای کنترل فدراسیون با اهمیت‌اش انتخاب کند. اضافه شدن اسدی به عنوان یار نفوذی وزارت به داخل فدراسیون برای کنترل کفاشیان! حالا اسدی مسئول دعوا با کی‌روش است، کاری که کفاشیان اصلا راضی به انجامش نبود، البته این تمام نقشه گودرزی نیست. خادم یکی دیگر از ماموران وزارت ورزش بود تا مسئولیت مدیریت تیم‌های پرسپولیس و استقلال را بر عهده بگیرد اما آیا حاصل کار فدراسیون فوتبال به وزارت ورزش نمره قبولی می‌دهد؟

بررسی عملکرد محمود گودرزی در وزارت ورزش و جوانان


فوتبال، فوتسال؛ کمی تا قسمتی ابری

اگر بخواهیم با دو دو تا چهارتا ریاضی حرف بزنیم، شاید بتوان به این بخش کارنامه گودرزی نمره قبولی داد. بهترین نتیجه تاریخ ورزش گروهی ایران، همین چند هفته پیش با درخشش فوتسالیست‌های کشورمان در برزیل به وقوع پیوست. اوضاع در تیم ملی فوتبال هم تقریبا مساعد است، هر چند کی‌روش گزینه مدنظر  وزارت نبود ولی به هر حال تا به امروز تیم ملی توانسته یکی از بهترین شروع‌هایش را در مرحله مقدماتی جام جهانی داشته باشد، البته عدم کسب نتیجه در جام ملت‌های آسیا یکی دیگر از نقاط سیاه کارنامه فوتبال در سطح ملی است. اما بگذارید بدترین اتفاق دوره 3 ساله گودرزی در سطح فوتبال ملی را بررسی کنیم، اتفاقی که هنوز هم خیلی‌ها وزارت را مقصر اصلی آن می‌دانند. تیم ملی امید نتوانست به المپیک صعود کند تا حسرت حضور در این رقابت‌ها ابدی شود. کرانچار که یک مربی سطح اول اروپایی به حساب می‌آمد با فدراسیون فوتبال به توافق رسید ولی وزارتخانه در اقدامی عجیب نگذاشت پای این مربی به نیمکت تیم ملی برسد. تیم امید با خاکپور به ژاپن باخت و برگشت تهران ، به همین راحتی!

 

استقلال و پرسپولیس؛ آشوبم، آرامشم تویی

گودرزی خوب فهمید که این دو تیم و نتایج‌شان تاثیر زیادی بر روی مقبولیت وزارت در بین مردم دارد ولی دیر فهمید که مامور ویژه‌اش دوای درد نا به سامانی این دو باشگاه بزرگ نیست. تنها سودی که شوی خصوصی‌سازی سرخابی‌ها به ارمغان آورد، خوراک چند ماهه رسانه‌های ورزشی و افزایش فالوئر جناب هدایتی بود وگرنه بعد از گذشت سه سال، هنوز تغییری در وضیت این دو باشگاه رخ نداده است. اگر بخواهیم نتایج این دو باشگاه در طول سه سال را آنالیز کنیم باز هم شرایط آنچنان مورد قبول نیست، هر چند این دو باشگاه توانستند همیشه به عنوان مدعی در لیگ مطرح باشند ولی هیچ کدام در طول وزارت گودرزی نتوانستند جامی را برای هواداران‌شان کسب کنند.

 

کور سوی امید

بهترین اتفاق فوتبالی دوره سه ساله گودرزی در وزارت ورزش را باید همکاری این وزارت با مجلس شورای اسلامی برای از بین بردن فساد در فوتبال دانست. اتفاقی که با صدور بیانیه‌ای امیدوار کننده و البته تند و تیز همراه شد ولی فعلا خبری از ادامه پیدا کردن این روند به گوش نرسیده است. سرعت بخشیدن به روند تکمیل پروژه ورزشگاه نقش جهان هم یکی از کارهای مهم گودرزی در بخش عمرانی بود، ورزشگاهی که از زمان وزارت عباسی به خواب زمستانی فرو رفته بود.

 

سرشاخ با ستارگان

تقریبا بعید است، چهره مشهوری در بین اهالی ورزش پیدا کنید که در طول 3 سال حامی محمود گودرزی باشد. گودرزی با برکناری رویانیان و فتح الله زاده از همان ابتدا، شمشیر را بر روی مدیرعامل‌های سابق از رو بست. از طرف دیگر او حتی نتوانست رابطه دوستانه‌اش با افرادی که خودش به وزارت آورده بود را حفظ کند. افشارزاده که یکی از همراهان و پای ثابت گودرزی در طول بازدیدهایش از مکان‌های مختلف بود از سمتش در باشگاه استقلال برکنار شد و خیلی زود با انتقادهای کم سابقه وزیر روبرو شد. مشابه چنین اتفاقی برای خادم هم افتاد تا گودرزی نشان دهد، کاریزمای لازم برای جذب اهالی ورزشی را ندارد.

 

کشتی، وزنه‌برداری، والیبال و دیگران

شاید از نگاه گودرزی که بضاعت ورزش ایران را کسب 4 مدال در المپیک می‌داند، 3 طلا، 4 نقره و 8 برنز یک نتیجه عالی به حساب بیاید ولی روی کاغذ نسبت به دوره گذشته باید یک نمره منفی به وزارت ورزش در این زمینه بدهیم. البته روند نتیجه گیری تیم ملی والیبال و شکستن طلسم صعود به المپیک، میانگین نمره گودرزی در این بخش را بالا می‌برد. شاید اگر کمبود شدید منابع مالی در طول سه سال گذشته را در کنار نتایج فدراسیون‌های ورزشی قرار دهیم، بتوانیم مجموع عملکرد ورزش ایران را متوسط رو به بالا بدانیم. یادمان نرود که کیمیا علیزاده هم در طول همین وزارت توانست اولین مدال بانوان ایران را در المپیک کسب کند.

بررسی عملکرد محمود گودرزی در وزارت ورزش و جوانان

 

جوانان؛ سربار وزارت

باور کنید آن‌قدر فعالیت وزارت ورزش و جوانان در بخش جوانان مبهم و غیرشفاف است که شاید خود گودرزی هم نتواند به خوبی از کارنامه‌ای در این بخش دفاع کند. بنظر می‌رسد اضافه کردن جوانان به ادامه نام وزارتخانه ورزش تنها نقش رفع تکلیف برای مسئولان مربوطه را داشته است وگرنه ما که نمی‌دانیم گودرزی و قبل‌تر از آن جناب عباسی در دولت قبل دقیقا چه کاری برای ازدواج، بیکاری و دیگر مشکلات جوانان انجام داده‌اند

 

یکی مثل همه

تمام این حرف‌ها را زدیم ولی بگذارید این را هم بگوییم که ماموریت محمود گودرزی در وزارت ورزش چه بوده؟ یا بهتر بگوییم، گودرزی چه کم کاری نسبت به وزرا و مسئولان تربیت بدنی سابق داشته است؟ کدام مدیر هیچ گونه دخالتی در فدراسیون فوتبال نداشته و همه چیز را به حال خودش رها کرده است؟ کدام مدیر آرامش را به مدیریت دو باشگاه پرسپولیس و استقلال آورده است؟ کدام مدیر توانسته آرزوی دیرینه خصوصی‌سازی سرخابی‌ها را محقق کند؟ کدام مدیر.... . هرگاه خواستین برکناری گودرزی را یک اتفاق بسیار مثبت در ورزش بدانید، یادتان نرود که او یکی مثل دیگر مدیران این عرصه بوده است، نه کمتر و نه بیشتر.

برچسب ها
استعفای محمود گودرزی
استعفای وزیر ورزش و جوانان
دومین وزیر ورزش
کارنامه وزارت ورزش و جوانان
نظرات کاربران
کد امنیتی