7 تکنیک برای رویارویی با آدم‌های دروغگو
چطور با دروغ برخورد کنیم؟

7 تکنیک برای رویارویی با آدم‌های دروغگو

نویسنده : Atefeh_joveini

هیچ چیز بهتر از این نیست که آدم بتواند همیشه بهترین تصمیم را بگیرد.  اساس یک رابطه‌ی درست، بر صداقت و راست‌گویی استوار است. ما گاهی صداقت را فراموش می‌کنیم و یادمان می‌رود چطور باید تصمیم درست بگیریم و حقیقت را بگوییم.

نمی‌توانیم بگوییم فلانی هیچ وقت دروغ نگفته است. اگر بخواهیم چنین حرفی بزنیم فقط خودمان را گول زده‌ایم. همه ما ممکن است در طول روز با دروغ سر و کار داشته باشیم اما ندانیم چطور باید با آن‌ برخورد کنیم. اینکه ما در مواجه با دروغ بگوییم «دروغ نگو» یا «چرا دروغ می‌گویی؟» و بخواهیم فورا پرده از حرف‌اش برداریم، رفتار کودکانه‌ای است! به علاوه ما نمی‌توانیم با همین یک جمله طرف مقابل‌مان را به کل متحول کنیم اما شاید بتوانیم با برخورد صحیح و واکنش هوشمندانه او را متوجه اشتباه‌اش بکنیم.

 

 آدم دروغگو

1- خیلی از رفتارها و تصمیمات ما بر پایه احساسات هستند. پس‌ از آن ما از منطق کمک می‌گیریم تا کارهای‌مان را توجیه کنیم. در رویارویی با دروغ نباید احساسی عمل کرد و به‌سرعت به سراغ قضاوت یک‌ طرفه رفت و نتیجه‌گیری کرد. بهتر است بگذاریم کمی زمان بگذرد و از موضوع فاصله بگیریم و کمی عقب‌تر و از بیرون به‌اتفاق نگاه کنیم و از خودمان سوال کنیم «چرا دروغ گفت؟» اما هرگز طوری رفتار نکنید که فکر کند دروغش را باور کرده‌اید. چرا که ممکن است بازهم این رفتار را تکرار کند.

 آدم دروغگو

2- با شخص دوستانه صحبت کنید. جبهه گرفتن در برابر کسی که می‌دانید دروغ گفته، رفتار نسبتاً سردی‌ست و کمکی به او و رابطه‌تان نمی‌کند. بهتر است که در رابطه با موضوع به‌صورت خصوصی با او ملاقات کنید. در آرامش به او بگویید که او را باور دارید و بهترین راه این است که با همدیگر رو راست باشید و بعد مسئله دروغ را مطرح کنید.

 آدم دروغگو

3- کلمات و لحن‌تان را کنترل کنید. هیچ‌وقت او را دروغ‌گو خطاب نکنید و حالت محکومانه به خودتان نگیرید. این موضوع باعث می‌شود او شرمنده و خجالت‌زده شود و احساس حقارت پیدا کند و برای دفاع از خود دیگر به گفتگو ادامه ندهد.

 آدم دروغگو

4- به او فرصت دهید تا درباره‌ی دروغی که گفته توضیح بدهد. به زبان بدن او و نشانه‌هایی که حین صحبت کردن دارد دقت کنید. در برابر اظهار تأسف و عذرخواهی‌اش شنونده‌ی خوبی باشید و اگر از شما عذرخواهی کرد جبهه نگیرید. پذیرای صحبت‌هایش باشید و بعد موضوع را ازنقطه‌نظر خودتان مجدداً مطرح کنید. بعد از صحبت  کردن کامل درباره‌ی موضوع و رسیدن به نتیجه‌ی دلخواهتان، به او بگویید: «امیدوارم این اتفاق دیگر هرگز رخ  ندهد.»

 آدم دروغگو

5- باید بدانید که رفتارهای نادرست آدم‌ها به‌راحتی و آسانی تغییر نمی‌کند. هر تغییر نیاز به زمان دارد و به تلاشی که فرد برای آن انجام می‌دهد. شما قدرت تغییر آدم‌ها را ندارید. اگر شخصی تصمیم بگیرد دیگر دروغ نگوید حتماً این کار را به روش‌های مختلف انجام می‌دهد، اما اگر به دروغ‌گویی‌اش ادامه دهد مسلماً شما نمی‌توانید کاری برایش انجام دهید. پس تلاش بیهوده و نصیحت‌های مادربزرگ گونه را کنار بگذارید.

 آدم دروغگو

6- اگر شخص مورد نظرتان هم چنان به دروغ‌گویی‌اش ادامه داد از او فاصله بگیرید. اجازه ندهید هیچ‌کس با رفتارهای آزاردهنده به شما آسیب برساند. با آدم‌هایی معاشرت کنید که به آن‌ها اعتماد دارید و حس اطمینان و آرامش را به شما منتقل می‌کنند.

 آدم دروغگو

7- در صورت تکرار دروغ‌گویی، اگر با فرد موردنظر رابطه‌ی تنگاتنگی دارید و نیاز به نگه‌داشتن رابطه را در خود احساس می‌کنید بهتر است به همراه شخص به روانشناس مراجعه کرده و این مسئله را به‌صورت تخصصی بررسی کنید. علی‌الخصوص مشکل دروغ‌گویی در کودکان که باید به سرعت رفع و رجوع شود.

 

منابع:

1. از کجا بفهمیم کسی دارد دروغ می گوید؟ / دکتر دیوید لیبرمن/ مترجم: اسماعیل حسینی، محبوبه ایران نژاد

2. دروغ سرآمد تمام بدی ها (رفتارشناسی دروغ)/ دکتر پل اکمن/ مترجم: نگین کشاورزیان

3. سایت www.wikihow.com

برچسب ها
آدم های دروغگو
برخورد با دروغگو ها
با همسر دروغگو چه کنیم؟
7 روش مناسب برای برخورد با آدم دروغگو
دورویی
نظرات کاربران
کد امنیتی
sajjad_mohammadi
sajjad_mohammadi
٩٥/٠٩/٢٩
٠
٠
یه جوری بودش:| انگار داشتم توی سایتای روانشانسی توصیه های هفتگانه می خوندم!!! نمی شد یکم کاربردی تر مثال می زدین؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟
Atefeh_joveini
Atefeh_joveini
٩٥/٠٩/٣٠
٠
٠
با توجه به اینکه آدما خیلی خیلی با هم فرق دارن، نهایتا میشه یه سری دستورالعمل کلی گفت که شامل همه بشه.
sajjad_mohammadi
sajjad_mohammadi
٩٥/٠٩/٢٩
١
٠
بعدشم این توصیه ها واسه کسی خوب بودش که بفهمه طرف داره دروغ میگه.... من که هیج وقت نمی فهمم...
لیلی
لیلی
٩٥/٠٩/٣٠
٠
٠
اگه دیدی طرف موقع صحبت کردن با تو، مدام به اطراف نگاه میکنه و سعی میکنه تا حد امکان ارتباط چشمی نداشته باشه دو حالت داره : یا خجالت میکشه یا در حال دروغ گفتنه ، که مورد دوم بیشتر در اجتماع دیده شده در ضمن مردمک چشم ادمها موقع دروغ گفتن بزرگ میشه
m.shiezadeh
m.shiezadeh
٩٥/٠٩/٢٩
٠
٠
مورد 6 مطمئن ترین راهه :)))) دیگه خیالت از بابت نشنیدن دروغ راحته!
Atefeh_joveini
Atefeh_joveini
٩٥/٠٩/٣٠
٠
٠
مطمئن و بی دردسر :)))
ایمانم:-)
ایمانم:-)
٩٥/٠٩/٢٩
٠
٠
خوب بود ممنون:)
Atefeh_joveini
Atefeh_joveini
٩٥/٠٩/٣٠
٠
٠
خواهش می کنم :)
N_PAHLAVAN
N_PAHLAVAN
٩٥/١٠/٠٢
٠
٠
فعلا که دور و برمون پر شده از افرادی که به دلایل مختلف و صرفا مصلحت آمیز دروغ میگن عینهو هلوووو با همه شون هم که نمیشه به روانپزشک مراجعه کرد به هرکی هم بگی بیا بریم پیش روانشناس یا روانپزشک میگه مگه من روانی ام :| به هرحال ممناااانم :)
Atefeh_joveini
Atefeh_joveini
٩٥/١٠/٠٣
٠
٠
به نظرم بعضی مصلحت آمیزها خوبن :))) اما واقعا دروغ شنیدن زیاد اعصاب خوردکن میشه:/ خواهش می کنم :)