لایپزیگ؛ منفورترین صدر نشین فوتبال دنیا
مهمان ناخوانده این روزهای صدر جدول بوندس لیگا آلمان را بهتر بشناسید

لایپزیگ؛ منفورترین صدر نشین فوتبال دنیا

نویسنده : علیرضا گرانپایه

لایپزیگ یا لایپزیش اصلا مهم نیست، مهم این است که بعد از سال‌ها یک باشگاه فوتبال از شرق آلمان توانسته بر سلطه غرب‌نشینان این کشور بر فوتبال پایان دهد. حالا تیمی بر صدر جدول بوندس لیگا تکیه زده است که نه تنها هیچ محبوبیتی در بین فوتبالدوستان دنیا ندارد بلکه مردم دیگر کشورها حتی به راحتی نمی‌توانند نام این تیم را تلفظ کنند. لایپزیگ یا لایپزیش؛ یک باشگاه تازه به دوران رسیده!

باید هم به باشگاهی که تازه در سال 2009 تاسیس شده و بعد از 7 سال به تهدیدی برای غول‌های فوتبال آلمان تبدیل شده است، تازه به دوران رسیده گفت. لایپزیگ تازه به دوران رسیده است ولی شبیه هیچ کدام از تازه به دوران رسیده‌های زمان ما نیست. سال 2009 که مدیران شرکت رد بول تصمیم گرفتند، فعالیت ورزشی خود که قبلا در بیس بال و فرمول یک تجربه کرده بودند را با فوتبال گسترش دهند، فکرهایی در سر داشتند که شبیه هیچ کدام از بچه پولدارهای قبل از خودشان در فوتبال نبود. حالا که لایپزیگی‌ها هم امتیاز با بایرن در صدر جدول لیگ آلمان قرار دارند، نگاهی به بازیکنان این تیم بیاندازید. هیچ ستاره‌ای در این باشگاه وجود ندارد، مدیران لایپزیگ برای صعود از دسته پنجم لیگ آلمان در سال 2009 و رسیدن به جایگاهی که این روزها قرار دارند، به سراغ ستارگان میلیون دلاری دنیا فوتبال نرفتند. راه میان بری که آبراموویچ برای احیا چلسی به گل نشسته در فوتبال انگلستان انجام داد و کسی هم  به او و راهش خرده‌ای نگرفت. زولا، دارمین داف، ماکه له‌له و کلی ستاره دیگر راهی لندن شدند تا بتوانند جام‌ها را یکی پس از دیگری برای مدیر ثروتمند روسی‌شان به ارمغان بیاورند اما داستان لایپزیگ به کلی متفاوت است، میانگین سنی این تیم 23.9 سال است، یعنی  3 و نیم سال جوان‌تر از ستارگان بایرن مونیخ. گران‌ترین خرید تاریخ این باشگاه بروک 19 ساله است که تابستان سال گذشته تنها با 13 میلیون یورو از ناتینگهام فارست به بوندس لیگا آمد. ارزش فعلی مجموع بازیکنان این تیم، حتی با توجه به درخشش این روزهایشان که باعث افزایش قیمت‌شان شده است تنها 81 میلیون یورو است یعنی حدود 100 میلیون کمتر از وولفسبورگ تیم پانزدهم جدول لیگ آلمان. ماشین گلزنی این تیم ورنر 20 ساله است و فرزبرگ که با 5 گل و 7 پاس گل در میانه میدان برای این تیم آقایی می‌کند تنها 25 سال سن دارد. 

نتایج و شرایط این روزهای لایپزیگ باعث شده است که خیلی از کارشناسان، این تیم را لسترسیتی فوتبال آلمان بنامند ولی شباهت‌ها بین این تیم و لستر سال گذشته آنقدرها هم زیاد نیست. اگر لستر سال قبل رانیری با تجربه و شناخته شده را به عنوان مربی روی نیمکت داشت، لایپزیگی‌ها رالف هازن هوتل جوان را به عنوان سرمربی در اختیار دارند که بزرگترین افتخار در کارنامه مربی‌گری‌اش صعود با انگول اشتات به لیگ دسته اول آلمان است. البته این را بدانید که لایپزیگی‌ها تنها شگفتی‌سازان لیگ آلمان نیستند، نگاهی به جدول بوندس لیگا بیاندازید تا متوجه شوید که هافن هایم با مربی‌گری یولیان ناگلسمان ۲۹ساله چگونه سایه به سایه بایرن مونیخ در جدول حرکت می‌کند. پس تعجب نکنید اگر سال بعد، دو باشگاه ناشناخته آلمانی در لیگ قهرمانان اروپا حضور داشتند. 

شاید این روزها لاپزیگ به دلیل پشتیبانی مالی قوی توسط شرکت شناخته شده رد بول و دور زدن قانون 50 + 1 فوتبال آلمان که در آن باید بیشتر سهام باشگاه توسط هواداران خریداری شود، تیم منفوری به حساب بیاید ولی یادمان نرود که لایپزیگ شبیه هیچ کدام از تازه به دوران رسیده‌های دنیای فوتبال نیست. تیمی که شاید برای محبوب شدن تنها نیاز به زمان دارد تا ستارگان جوانش شکوفا شود، آن وقت شاید حتی هواداران دورتموند هم که مسابقات این تیم را تحریم می‌کنند، برای موفقیت لایپزیگ در لیگ قهرمانان در ورزشگاه پرچم‌های‌شان را تکان دهند. 

برچسب ها
باشگاه فوتبال لایپزیگ
صدر نشین ناشناس بندس لیگا
تیم فوتبال رد بول
منفورترین باشگاه آلمان
نظرات کاربران
کد امنیتی
s_mostafa_b
s_mostafa_b
٩٥/٠٩/٢٩
٠
٠
به قول صدر: رد بول، نوشابه منفور بوندسلیگاست...
علیرضا گران پایه
علیرضا گران پایه
٩٥/٠٩/٢٩
٠
٠
آره دقیقا همینجوریه... تیتر خوبی انتخاب کرده آقای صدر
sajjad_mohammadi
sajjad_mohammadi
٩٥/٠٩/٢٩
٠
٠
خخخخ... خوب این الان با یادداشت دکتر صدر چه فرقی داشت؟؟؟
علیرضا گران پایه
علیرضا گران پایه
٩٥/٠٩/٣٠
٠
٠
شاید بیش از 20 تا یادداشت از سایت های معتبر ایرانی و خارجی در همین دو هفته اخیر پیرامون تیم لایپزیگ وجود دارد که محتوای یکسانی دارد با لحن ها و مخاطبان مختلف... همه دارن همین موضوع را میگن که لایپزیگ شگفتی ساز شده است:)
ایمانم:-)
ایمانم:-)
٩٥/٠٩/٣٠
٠
٠
دمشون جیز:))تیم های ایرانی یاد بگیرن:)
علیرضا گران پایه
علیرضا گران پایه
٩٥/١٠/٠١
٠
٠
آره والا:)