خوب، بد، زشت از محمود صادقی
سه روایت از آقای جنجالی مجلس

خوب، بد، زشت از محمود صادقی

نویسنده : سینا واحدی

گاهی وقت‌ها آدم‌هایی را می‌شناسیم یا می‌بینیم که وقت توصیف‌شان واقعا نمی‌دانیم چه بگوییم. یکی از این آدم‌ها، نماینده تازه مکشوف مجلس، دکتر محمود صادقی است. این‌که یک آدمی یکهویی کشف شود یا به قول خودمانی‌تر از لپ لپ دربیاید الزاما خوب یا بد نیست اما نشان می‌دهد من و شما که هیچ، شاید خیلی از آن بزرگ‌ترها هم شناختی از این فرد ندارند و همین موضوع ممکن است باعث غافلگیری و تعجب شود. مثلا اگر همین حرف‌های محمود صادقی را علی مطهری می‌گفت شاید کسی آن‌قدر تعجب نمی‌کرد ولی الان بیش از 6 ماه از بر سر زبان افتادن اسم صادقی نمی‌گذرد و او در همین مدت کوتاه به اندازه چند سال یک سیاستمدار، حاشیه داشته و رسانه‌ای شده است. 

 

خوب 

محمود صادقی نماینده رسمی و قانونی تهران و یک نفر از آن لیست معروف است. نماینده مجلس باید به عنوان اصلی‌ترین وظیفه‌اش نمایندگی حرف و خواست مردم را مطالبه کند. در این مورد هم صادقی با مسائلی که مطرح کرده توانسته نگاه‌های مردم را به خودش جلب کند. او در دانشگاه علوم پزشکی مشهد به تازگی حقوق نجومی نمایندگان مجلس را افشا کرد. حقوقی که بین 17تا 21 میلیون تومان بوده است. شاید این گونه مشخص شود که چرا مجلس کف حقوق نجومی را 23 میلیون معین کرده است. افشاگری او به این جا ختم نشد و در رابطه با حقوق‌ها گفت که شاید پایه حقوق نمایندگان کمتر باشد، اما مواردی مثل حق جلسه و حق تردد و حق دفتر و شبیه این، مجموع دریافتی نمایندگان را به اعداد بالای 17 میلیون تومان می‌رساند و نمایندگانی که فیش حقوقی‌شان را نشان می‌دهند اگر راست می‌گویند پیوست آن را هم علنی کنند. این افشاگری تاکنون واکنش بسیاری از نمایندگان را در برداشته است. البته او در آن جلسه گفت که قبلا پیشنهاد اعلام حقوق‌های مجلس را به نمایندگان داده و اصلا بازخورد خوبی نگرفته. خب این نوع از افشاگری‌ها و مبارزه با عدم شفافیت از نماینده مردم پسندیده و مثبت است و باعث شده صادقی طرفداران بیشتری از قبل پیدا کند.

 

بد

صادقی پس از شناخته شدن در رسانه‌ها طرفدار زیادی در بین دانشجوها و نشست‌های دانشجویی پیدا کرده است. به همین دلیل در هفته‌های اخیر سخنرانی‌های زیادی از او شاهد هستیم. در یکی از این سخنرانی‌ها صادقی در شیراز حرف‌های عجیبی زد. حرف‌هایی که شاید از جنس سوال و مطالبه‌گری باشد، اما همراه با تعابیر و الفاظ تندی در مورد رییس قوه قضاییه بود. به همین دلیل هم محمود صادقی از آملی لاریجانی در سخنرانی بعدی خود در اراک عذرخواهی کرد. اگر چه سوالی که صادقی در رابطه با حساب‌های قوه قضاییه و ارتباط آن با رییس قوه در مجلس پرسید توسط سخنگوی قوه قضاییه پاسخ داده شد و دیوان محاسبات در حال بررسی آن است اما تا زمانی که مساله‌ای ثابت نشده نباید آن را فراتر از سوال و یا با حاشیه سازی همراه کرد.

 

زشت

محمود صادقی با طرح سوالی در صحن علنی مجلس در رابطه با حساب‌های قوه قضاییه و سودهای حاصل از پول داخل حساب، خواهان بررسی این موضوع شد. اما بعد از چند روز و ایجاد جنجال در رسانه‌ها، ساعت 10 شب اربعین به صورت ناگهانی چند نفر از ماموران دادستانی اقدام به دستگیری او کردند. صادقی با فرار به داخل خانه‌ و اعلام این خبر در کانال شخصی‌اش، دستگیر نشد و باعث تجمعی تعداد زیادی از مردم مقابل خانه‌اش شد، اتفاقی که خودش کلی حاشیه به دنبال داشت. با این‌که نماینده تهران آن شب دستگیر نشد و بعدا خودش به صورت داوطلبانه به دادسرا مراجعه کرد، اما این اتفاق زشت به نام ماموران دادستانی و آقای نماینده نوشته شد. بر اساس قانون نمایندگان مجلس در رابطه با اظهارات خود مصونیت قضایی دارند و می‌توانند از همه مسائلی که احساس می‌کنند نیاز به بررسی دارد، سوال بپرسند و تقاضای تحقیق و تفحص کنند. اگر چه بعدا  اعلام شد علت اقدام برای دستگیری صادقی، شاکی خصوصی بوده، اما به هر حال دستگیری شبانه و بدون اطلاع نماینده‌ای که مصونیت قضایی دارد، آن هم درست بعد از جنجالی که یک طرفش قوه قضاست اتفاق جالبی نبود.

 

محمود صادقی یک نماینده از مجلس!

همه این حرف‌ها را زدم که برسم به این‌جای ماجرا. صادقی اگر چه رفتارهای خوب، بد و زشت داشته، ولی به هر حال در همین 6 ماه نشان داده که یک نماینده ساکت و خنثی نیست. مجلس ما 290 نماینده دارد و این وظیفه من و شماست که افرادی را به آن بفرستیم که حداقل برای خواسته مردم یک تکانی به خودشان بدهند، حرفی بزنند یا حداقل یک پستی در شبکه‌های مجازی‌شان داشته باشند، اصلا در شبکه‌های مجازی باشند و با مردم به صورت مستقیم در ارتباط باشند، نه این‌که تا پایان دوره بعد اصلا نفهمیم که فلان نماینده هم در مجلس بوده و از قضا ما وی را راهی مجلس کرده بودیم!

برچسب ها
محمود صادقی
جنجال های دکتر محمود صادقی
درگیری ناینده مجلس با قوه قضاییه
عذرخواهی محمود صادقی از آملی لاریجانی
بازداشت شبانه محمود صادقی
درباره نویسنده
نظرات کاربران
کد امنیتی
الهام حبشی
الهام حبشی
٩٥/٠٩/٢٥
٠
٠
صادقی اگر چه رفتارهای خوب، بد و زشت داشته، ولی به هر حال در همین 6 ماه نشان داده که یک نماینده ساکت و خنثی نیست... واقعا نتیجه ی خیلی خوبی بود، چه بد بودن ، چه خوب و چه زشت بودن همه و همش بهتر از سکون و بی فایده بودنه ... تشکر جناب واحدی.
سینا واحدی
سینا واحدی
٩٥/١٠/٠٣
٠
٠
قطعا و یقینا همین طوره! ما هم امیدواریم بقیه دوستان هم یه چیزی بگویند گاهی وقتا
N_PAHLAVAN
N_PAHLAVAN
٩٥/٠٩/٢٦
٠
٠
عجبـــ!!!!!!
سینا واحدی
سینا واحدی
٩٥/١٠/٠٣
٠
٠
بله
محبوبه عظیم زاده
محبوبه عظیم زاده
٩٥/٠٩/٢٦
٠
٠
با وجود تموم این حواشی به نظرم تو این مورد می ارزه که جنبه خوب قضیه رو پررنگ تر ببینیم.
سینا واحدی
سینا واحدی
٩٥/١٠/٠٣
٠
٠
ما هم پر رنگ تر می بینیم!