ماجرای شلوارهای 38 تومانی چیست؟
همه چیز درباره شلوارهای کتان و جین ارزان قیمت که این روزها در بازار لباس فت و فراوان شده

ماجرای شلوارهای 38 تومانی چیست؟

نویسنده : مهدیه جوادی

تقریبا یک سالی هست که فروشگاه‌های بزرگی را در نقاط مختلف شهر می‌بینیم که سر درشان با فونت درشت نوشته‌اند تمامی شلوارها فقط 38 هزار تومان. داخل مغازه هم پر است از انواع شلوار کتان و جین و تک و تک پیراهن‌ها و تیشرت‌هایی که معمولا تک سایز هم هستند. این هفته به سراغ چندتا از این مغازه ها رفتم تا ببینیم ماجرا از چه قرار است و چرا این شلوارها این‌قدر ارزان است!

 

نیاز کاذب

یکی از مشکلات خرید کردن از این فروشگاه‌ها و موارد مشابه که به اصطلاح ارزان فروشی هستند-با پیش فرض این‌که حتی قرار است جنس خوبی خریداری کنیم- ایجاد نیاز کاذب است. یعنی مشتری برای خرید یک شلوار وارد مغازه می‌شود ولی با چند خرید متفاوت از فروشگاه خارج می‌شود. علتش هم قیمت مناسب کالاست و گاهی به خودمان می‌آییم و می‌بینیم که اگر قرار بود یک شلوار که از بالا بودن کیفیت آن با خبریم بخریم قطعا پول کمتری می‌پرداختیم تا خرید چند شلوار 38 تومانی! 

فروشگاه‌های شلوار 38هزارتومانی

 

بی‌کیفیت؛ یک متاع کمیاب

در بین انبوه تنوع کالاهای ارزان قیمت این فروشگاه‌ها درصد بسیار کمی از محصولات از کیفیت مناسب برخوردار هستند و گاهی این شلوارها گران‌تر از 38 هزار تومان نوشته شده روی شیشه مغازه فروخته می‌شوند. قیمت بعضی از شلوارهای ارائه شده هم کمتر از 38 تومان است. مثلا در شلوارهای جین قالبا جنس خوبی پیدا نمی‌شود که بتواند بیشتر از یکی دو ماه دوام بیاورد و از ریخت نیفتند.

البته از حق نگذریم در بین این همه شلوار، شلوارهایی هم پیدا می‌شود که ارزش خریدن دارند ولی  پیدا کردن این اجناس کار ساده‌ای نیست باید چند تا شلوار پاره کرده باشید تا بتوانید در انبوه شلوارهای رنگ و وارنگ یک شلوار درست و حسابی پیدا کنید و یا شانس یارتان باشد و دست روی جنس خوبی گذاشته باشید.

 

شبهه تاناکورا

در این فروشگاه‌ها پیراهن‌های مردانه هم فروخته می‌شود که بسته‌بندی ندارند و چنین تصوری را در خریدار ایجاد می‌کنند که اصطلاحا تاناکورا یا دسته دوم هستند. بعضی از این جنس‌ها واقعا تاناکورا هستند و این موضوع با کمی دقت در بافت و وضعیت پارچه کاملا مشخص می‌شود. بعضی دیگر از این اجناس کار وطن است منتها در کارگاه‌های درجه چندمی که اکثرا دوخت تمیزی ندارند و یا از پارچه مرغوبی استفاده نمی‌کنند، تولید می‌شوند.

فروش پیراهن های تاناکورا در مشهد

 

لباس‌های چند ساعته

یکی از کاربردهای شلوارهای ارزان ست شدن با لباس‌هایی است که استفاده چند ساعته در سال دارند. یعنی اگر یک شلوار لیمویی لازم دارید که فقط با یک لباس یا مانتو خاص قرار است ست بشود و بعد از یک بار استفاده -احتمالا در یک مجلس خاص- دیگر لازم نیست رویش حساب باز کنید، به صرفه است که از فروشگاهای 38 تومانی خرید کنید البته اگر توانایی کنترل خودتان را دارید و با دیدن انواع شلوارهای دیگر عنان از کف نمی‌دهید.

 

پاكستان روی دست چین 

اما راز اصلی شلوارهای ارزان قیمت موجود در بازار را باید در پاکستان جستجو کرد که به تازگی سهم زیادی از بازار ایران را به خود اختصاص داده است و شلوارهایش نسبت به نمونه‌های چینی قیمتی به مراتب پایین‌تری دارند و به همین دلیل عامه‌ی مردم می‌توانند مشتری این اجناس باشند. 

این شلوار‌ها كه بعضا کیفیت بدی هم ندارند، تنها چهار سایز دارند و گاهی تشخیص دقیق آن از محصولات کار ترکیه خیلی سخت است و خود فروشندگان هم به سختی می‌توانند بفهمند که محصول تولید کجاست، گاهی هم پیش می‌آید كه برخی فروشندها نمونه‌های پاكستانی را با مارك‌های تقلبی تزئین كرده و به قیمتی به مراتب بالاتر به فروش می‌رسانند؛ اتفاقی كه در مورد شلوار‌های چینی هم كم و بیش رخ می‌دهد.

 

جین‌های قاچاقی

نكته‌ دیگر آن كه، این روزها بخش عمده‌ای از شلوار‌های جین، موجود در بازار به شیوه‌ی قاچاق وارد كشور می‌شوند و به گفته‌ی فروشندگان، این نوع واردات كالا هزینه‌ آن را برای مشتری و فروشنده به پایین‌ آورده و موجبات رضایت هر دو طرف را فراهم می‌كند.

در گزارشی که چند وقت قبل در یکی از خبرگزاری‌ها خوانده بودم از زبان یکی از این فروشنده‌ها نوشته بود: «مدتی است به بهانه‌های مختلفی چون بالا‌رفتن قیمت ارز و یا افزایش هزینه‌های باربر‌ی پس از هدفمندی یارانه‌ها، قیمت اجناس برای ما به مراتب بالاتر از قبل شده و قیمت شلواری كه مثلا ۱۳ یا ۱۴ هزار تومان می‌خریدیم، به ۱۹ تا ۲۰ هزار تومان رسیده است. تازه چند ماه دیگر و نزدیك عید باید همین نمونه‌ها را با قیمتی به مراتب بالاتر و حدود ۲۳ یا ۲۴ هزار تومان بخریم و همین مساله موجب می‌شود كه فروش ما كمتر شود؛ در حالی كه تجربه ثابت كرده است اگر قیمت كالا ارزان‌تر باشد، مشتریان نسبت به آن اقبال بیشتری نشان داده و مغازه‌داران هم بیشتر سود می‌كنند.»

ماجرای شلوارهای 38 تومانی چیست؟

 

ایران و سه كارخانه تولید پارچه جین

به خاطر دارم حسن صدرالغروی، عضو هیات مدیره انجمن صنایع نساجی ایران، در گفت‌وگو با مطبوعات و سایت‌ها گفته بود كه «هم‌اكنون سه كارخانه تولید پارچه جین در كشور وجود دارد و یك كارخانه دیگر هم قابلیت تولید این محصول را دارد، اما در مجموع تولید داخل پارچه جین كفاف نیاز بازار را نمی‌دهد و به همین دلیل بخش زیادی از نیاز بازار به این پارچه از طریق واردات از كشورهایی مانند تركیه، پاكستان و چین تامین می‌شود.» و این موضوع جای تاسف دارد که کشور ما با این جمعیت و حجم بازار لباس، تنها سه کارخانه فعال در این زمینه دارد.

برچسب ها
فروش شلوارهای 38 هزار تومانی در مشهد
شلوارهای 38 هزارتومانی
داستان مغازه های شلوار 38 هزار تومانی چیست؟
خرید همه نوع شلوار با 38 هزارتومان
شلوارهای جین و کتان پاکستانی
نظرات کاربران
کد امنیتی
محسن_قربانی
محسن_قربانی
٩٥/٠٩/٢٤
١
٢
من که خودم شخصا پوشاک فقط از کوتون یا ستاره آبی احمدآباد خرید می کنم. کفش هم چرمیران یا چرم مشهد. به این حراجی ها و این قیمت ها اعتماد ندارم.
m.javadi
m.javadi
٩٥/٠٩/٢٤
٢
١
بهترین کار خرید کالای با کیفیته موضوع ضرب المثل انگلیسی که میگه اینقد پولدار نیستم که جنس ارزون بخرم!
اکرم انتصاری
اکرم انتصاری
٩٥/٠٩/٢٥
٠
٠
اتفاقا دیشب داشتیم از تقی‌آباد می‌گذشتیم که دیدیم یه دونه 37تومنی اونجا راه افتاده و از بیرون شلواراش نمای خوبی داشت. یه بارم تو الماس شرق ازین مغازه‌ها دیدم رفتم پرسیدم جریان چیه چرا این قدر ارزونه؟ چند تا مشتری هم داخل مغازه بودن. خانم فروشنده با پرخاش گفت نمی‌خوای برو ۱۰۰ تومنی بخر باید ۳۷ بخرم ۱۰۰بفروشم که مردم لیاقت ارزونی رو ندارن:|
محسن_قربانی
محسن_قربانی
٩٥/٠٩/٢٥
١
٤
می خواستین بهش بگین اونقدر هم چیز نیستیم که فرق شلوار 100 تومنی و 38 تومنی رو ندونیم.
m.javadi
m.javadi
٩٥/٠٩/٢٥
١
٠
چه بی اعصاب بوده بنده خدا!! شایدم احساس کرده دست روی نقطه ضعفشون گذاشتین
maeadeh_sh72
maeadeh_sh72
٩٥/٠٩/٢٥
٠
٠
خیلی زیاد شده این مغازه ها ممنون از مطلبتون
m.javadi
m.javadi
٩٥/٠٩/٢٥
٠
٠
آره شما تجربه خرید از این فروشگاه ها رو داشتین؟
maeadeh_sh72
maeadeh_sh72
٩٥/٠٩/٢٦
١
٠
من نه اما بستگان داشتن بعضیاشوم خوب بوده بعضیاشم همون هفته های اول داغون شده شانسی
m.javadi
m.javadi
٩٥/٠٩/٢٧
٠
٠
شانس واقعا مهمه :)
m.shiezadeh
m.shiezadeh
٩٥/٠٩/٢٨
٠
١
خیلی کامل بود، نمی دونستم این شلوارها از پاکستان وارد میشن! فکر میکردم ایرانین. / یکبار ازشون خرید کردیم ولی پشیمون شدیم. در کل اگر هم کاربرد داشته باشن، همون طور که خودتون اشاره کردین چند ساعته ن ! / مرسی :)
aaasaeid
aaasaeid
٩٥/٠٩/٢٨
٦
٠
همین هفته پیش یه دونه خریدم دست گرمی. به عنوان شلوار دم دستی و برای رفتن تو طبیعت و توی مسافرت اینا خیلی خوبه
محمدرضا
محمدرضا
٩٧/٠١/١٣
٤
١
دوست عزیز از شما تشکر میکنم بابت جمع اوری مطلب در این زمینه اما باید عرض کنم بنده خودم پخش کننده کار هستم و یک عدد هم کار خارجی نفروخته و نمیفروشم چون میدونم به اقتصاد کشورم و خودمو هموطنام اولین ضربه وارد میشه و صرفا جهت اشنایی شما با این کار که خیلی به رونق اقتصادی و قدرت خرید برخی از طبقات که واقعا قدرت خرید شلوار های مارک ندارند کمک کرده عرض میکنم راز قیمت ارزان این شلوار ها (فقط کار های ایرانی) درخرید پارچه مناسب(کیفیت و قیمت) و تیراژ بالای تولید روزانه شخص تولید کنندست و چیزی که بنده به چشم دیدم مثلا یه سوله بزرگ با چرخ های صنعتی و تقریبا 40 کارگر زحمت کش خانوم و ایرانی بود که روزانه حدود 1500 تا 2000 خروجی کار دارند و ضمنا زحمت خیلی زیادی برای طراحی و کیفیت نمونه های ایرانی کشیده میشه بنده مغازه تک فروشی هم دارم که شلوار 25 تومانی هم به مردم عرضه میکنم و تک تک نمونه هارو با ضمانت کامل جنس میفروشم یعنی هر مشکلی خورد مرجوع کنند .لطفا به همه ی سطوح این کار توجه کنید نه صرفا اجناس بی کیفیت و قاچاق که همیشه از دیر باز آفت بازار کار ایرانی ها بوده و هست .بیشتر از این وقتتونو نگیرم و ضمنا قصد جسارت نداشتم ممنونم که وقت گذاشتید
mostafa
mostafa
٩٧/٠٤/١٦
٠
٠
سلام احسنت چقدر صادق