لاک قرمز؛ کلکسیونی از همه بدبختی‌ها!
بینوایان! روت کم شد؟!

لاک قرمز؛ کلکسیونی از همه بدبختی‌ها!

نویسنده : دست قیچی

لاک قرمز هر چه که بود، برای من یک تجربه جدید در سینما رفتن بود. شب قبل وقتی از سینما تیکت بلیت می‌خریدم،‌ موقع انتخاب صندلی دیدم تنها کسی هستم که برای آن سئانس بلیت خریده. از قضا کمی هم دیر رسیدم به سالن و انتظار داشتم بگویند نمایش فیلم چون به حد نصاب نرسیده کنسل شده است. با هول و ولا رسیدم جلوی در سالن. کسی هم نبود که بلیت را چک کند. دیگر مطمئن شدم فیلم کنسل شده؛ اما جلوتر که رفتم صدای دیالوگ‌ها کم کم به گوش رسید. کورمال کورمال در تاریکی پیش رفتم و صندلی‌ام را پیدا کردم که دیدم هیبت تاریک یک پسر هم سن و سال خودم در ردیف جلو خودنمایی می‌کند. پرسیدم خودمون دو نفریم توی سالن؟ گفت: آره. پرسیدم اول فیلم چی شد؟ که معلوم شد او هم دیر رسیده و فیلم را از اول ندیده است. 

اما فارغ از این مقدمه اولین بار بود که مثل یک جمع دو نفره صمیمی، همزمان با تماشای فیلم ابراز احساسات می‌کردیم. راجع به صحنه‌ها در لحظه نظر می‌دادیم و... خلاصه خیلی جو خودمانی بود. همین جنبه فان قضیه هم باعث شد تلخی عجیب و غریب فیلم خیلی روی من تأثیر منفی نگذارد و در مجموع،‌ تجربه‌ای دلچسب رقم بخورد. 

نقد فیلم لاک قرمز

و اما خود فیلم. لاک قرمز نخستین فیلم سینمایی بلند سید جمال سید حاتمی است که در جشنواره فیلم فجر سال گذشته در بخش نگاه نو حضور داشت و نامزد دریافت جایزه بهترین کارگردانی و بهترین فیلم این بخش هم شد. با این‌که سال گذشته در جشنواره نبودم اما از گوشه و کنار و از قول دوستان تعاریف زیادی درباره آن شنیده بودم و حسابی مشتاق بودم روی پرده ببینمش.  

 

اما داستان فیلم چیست؟

پردیس احمدیه نقش یک دختر ۱۶ ساله دبیرستانی را ایفا می‌کند که با هزار ذوق و شوق برای اولین بار لاک قرمز می‌زند. درگیر زندگی سرخوشانه یک نوجوان امروزی است و تنها غم زندگی‌اش فقر خانواده است. یک خواهر و برادر کوچک هم دارد. فصل معرفی موقعیت و شخصیت‌ها که تمام می‌شود،‌ پدر خانواده دچار حادثه می‌شود و کل مناسبات زندگی این خانواده به هم می‌ریزد. مصیبت‌های متعدد دیگری هم از پی می‌آیند که اگر توضیح بدهم کل قصه لو می‌رود. همین قدر بدانید که هر چه بدبختی از سریال پس از باران به بعد دیده‌اید، صد برابر بدترش در این فیلم به سر شخصیت‌ها می‌آید و در نهایت دخترک مجبور است مسئولیت خانواده را بر عهده بگیرد.

نقد فیلم لاک قرمز

همان طور که از این چند خط داستانی برمی‌آید،‌ با فیلم بسیار تلخی روبروییم. اما «لاک قرمز»‌ به هیچ وجه فیلم بدی نیست. سید جمال سیدحاتمی در نخستین تجربه کارگردانی‌اش بسیار موفق عمل کرده و با این‌که خط داستانی‌اش خیلی مستعد آبکی شدن بوده، توانسته سیر تبدیل یک دختر نوجوان بی‌خیال به دختری که حالا مسئول خانه و خانواده است و عملا تبدیل به یک آدم بزرگ می‌شود را درست و باورپذیر از کار دربیاورد.

می‌گویند انتخاب بازیگر درست، نصف کار کارگردان برای رسیدن به یک فیلم خوب است و الحق نمی‌توان از تأثیر بازی‌های خوب این فیلم گذشت. پانته‌آ پناهی‌ها شاید کمی در ایفای نقش آدم‌های بیچاره تکراری شده باشد اما همچنان باورپذیر است و قابل تحسین. مسعود کرامتی هم که طبق معمول خوب است.  

اما پردیس احمدیه که نقش اول فیلم است شاید برای مخاطبین عادی سینما چندان شناخته شده نباشد. پیش از این او را در دو فیلم «تگرگ و آفتاب» و «خانه دختر» دیده بودم که بازی‌های خوبی هم ارائه داده بود ولی بخت با او یار نبود. خانه دختر که توقیف شد و دیگری هم که اکران بسیار محدودی داشت. شاید با این فیلم توجه سرمایه گذاران بیشتر به سمتش جلب شود. او درباره ایفای نقش در این فیلم می‌گوید: من ۲۳ سال دارم اما قرار بود در نقش یک دختر ۱۶ ساله ظاهر شوم. برای این نقش تحقیقات زیادی کردم و حتی با روپوش مدرسه در چند دبیرستان رفت و آمد کردم و کسی متوجه اختلاف سنی من با سایر همکلاسی‌ها نشد. 

در مجموع «لاک قرمز» فیلم بسیار خوش ساختی است که از عهده رسالت خودش به خوبی برمی‌آید اما همچنان این سؤال را در ذهن باقی می‌گذارد که چرا باید به دیدن این همه بدبختی رفت.

برچسب ها
نقد فیلم لاک قرمز
سید جمال سید حاتمی
پردیس احمدیه
پانته‌آ پناهی ها
مسعود کرامتی
نظرات کاربران
کد امنیتی
f.farzad
f.farzad
٩٥/٠٩/٢٤
٠
٠
با توصیفات شما (هر چه بدبختی از سریال پس از باران به بعد دیده اید صد برابر بدترش در این فیلم به سر شخصیت ها می آید!!) مگه مجبوریم بریم فیلمی رو ببینیم که سراسر بدبختیه؟!؟ // ولی خب از رو تیزرش هم همه متوجه میشن که محتوای فیلم چیه!
dastgheichi
dastgheichi
٩٥/٠٩/٢٤
٠
٠
دقیقا مشکل همین جاست. طفلی فیلم از همه لحاظ ها خوبه ها ولی خب مگه آدم آزار داره خودشو اذیت کنه؟؟؟ پیام شرافت داشتن در حین فقر و بدبختی پیام خوبیه ولی دیگه خیلی غلیظش کرده دوز بیچارگی شو. با این وجود میگم کاملا فیلم قابل دفاعیه. اگه سینما واستون جدیه،‌شاید فارغ از داستان بتونین از کارگردانی و بازیگری لذت ببرین. و البته من پایان بندیشو دوست داشتم. هرچند که بعضی بخش های داستان رو ناتموم گذاشت.
N_PAHLAVAN
N_PAHLAVAN
٩٥/٠٩/٢٥
٠
٠
خخخ چقد جالب که کسی تو سینما نبوده مگه میشه؟مگه داریم؟!خخ و حالا در مورد فیلم.. به نظرم دیدن این سبک از فیلم گاهاَََ برای خیلی از ماها مفید باشه برای درک حال مردم اطرافمون که ازشون غافلیم و همین جوری زندگی میکنن و پی بردن به خوشبختی ها و داشته هامون... ممنااانم بابت مطلبتون :}
dastgheichi
dastgheichi
٩٥/٠٩/٢٥
٠
٠
اینم نگاهیه. ولی واقعا دوز بدبختیایی که از پی هم میومدن اینقدر زیاد بود که یه جورایی از فیلم پرت می شدم بیرون. می دونین؟ تا وقتی بدبختی از یک منشأ میاد مثل بچه های آسمان، خب باورپذیره. یا خانواده معتادها توی ابد و یک روز. اینا باورپذیر بودن. اینجا خیلی موقعیت نمایشی تره. فاصله آدم با اثر حفظ میشه و تمام وقت می دونی داری فیلم می بینی. اینه که اون هدفی که شما میگین که قدر خوشبختی های خودمونو بدونیم کمتر محقق میشه. در حالی که من سر همون ابد و یک روز واقعا شاکر خدا شدم که خانواده خوب و سالمی دارم.
N_PAHLAVAN
N_PAHLAVAN
٩٥/٠٩/٢٨
٠
٠
عجب!!! پس نبینمش یعنی؟ خخ
dastgheichi
dastgheichi
٩٥/٠٩/٢٩
٠
٠
واقعا فیلمی نیست که تماشاشو توصیه کنم و بگم آقا این فیلمو از دست ندین. برای کسی که سینما واسش جدی باشه، خیلی چیزها داره. دکوپاژ کارگردان، شخصیت پردازی، بازی های خوب و ... ولی برای یک مخاطب که به سینما از جنبه سرگرمیش نگاه میکنه واقعا پیشنهاد مطمئنی نیست. ممکنه برین ببینین و بعد بیاین بگین چرا ۶۰۰۰ تومن صرف همچین فیلمی کردم. خب «نفس» که خیلی بیشتر حال میده و ... اینه که به خودتون وامی گذارم
اکرم انتصاری
اکرم انتصاری
٩٥/٠٩/٢٥
٠
٠
ما سانس ده صبحش رو رفتیم و سالن چهار ردیفش پر بود. محتوای فیلم رو با همه بدبختی‌هاش دوست داشتم چون این اتفاقات داره تو جامعه ما میفته و اتفاقا می تونست اتفاقات بدتری برای اکرم فیلم بیفته و نیفتاد. در سراسر فیلم بین تمام ناامیدی‌هاش یک امید موج می‌زد و زندگی ادامه داشت. من حاضرم به دیدن کلکسیون بدبختی لاک قرمز برم و حواسم رو به اتفاقات جامعه و دردهاش بدم تا به خوشی و بی‌قوارگی سلام بمبئی مثلا:|
dastgheichi
dastgheichi
٩٥/٠٩/٢٥
٠
٠
بیشتر از امید به نظرم حفظ شرافته. چون من اولش که داشتم فیلم رو می دیدم حق رو به مادره می دادم که می خواست اینو بفرسته اراک. می گفتم خب تو این موقعیت چاره ای نیست. این چرا داره کله شقی الکی میکنه. بعد که بیشتر با شخصیتش آشنا میشیم کم کم انگیزه هاش جا میفته. شاید یه جورایی ازدواج به قصد حاشیه امن مالی پیدا کردن رو هم نوعی تن فروشی میدونه. تو این موقعیتی که دختره قرار گرفته واقعا بیش از این که امید باشه، تلاش هست برای حفظ شرافت و شخصیت. یه جور آزادگی
اکرم انتصاری
اکرم انتصاری
٩٥/٠٩/٢٥
٠
٠
یه نکته دیگه هم داشت که فیلم مضمون دینی داست. اکرم با وجود موهای بیرون ریخته و لاک قرمزش خیلی نوجوان جسور و با ایمانی بود. قبل هرکاری بسم‌ الله.‌. می گفت مثلا:))
dastgheichi
dastgheichi
٩٥/٠٩/٢٥
٠
٠
آره. بسم الله گفتن و تلاشش برای قسم گرفتن از مامانه گویای این وجه شخصیتش بود
maeadeh_sh72
maeadeh_sh72
٩٥/٠٩/٢٥
٠
٠
سینمای خالی عجججبب
dastgheichi
dastgheichi
٩٥/٠٩/٢٩
٠
٠
خدا رو شاکریم که این سال نود و پنجی سینمای خالی برای همه تعجب برانگیز شده. در طول سه چهار سال گذشته کلا سینماها جز برای معدود فیلم های شاخص، سوت و کور بودن. حالا مثل این سالن دو نفره که نه ولی به هر حال کم رونقی در وجودشون موج می زد. امیدوارم این روند فیلم بین شدن مردم ادامه دار باشه
الهام حبشی
الهام حبشی
٩٥/٠٩/٢٦
٠
٠
این سینمای خالی خیلی جالب بود ، اینطوری ضرر میزنن که! من از تبلیغش خوشم نیومد، راستش این خانم پناهی ها رو میبینم دستم میاد فیلم چجور فیلمی هست. تشکر.
dastgheichi
dastgheichi
٩٥/٠٩/٢٦
٠
٠
یه خاطره مشابه دیگه قبلا داشتم با فیلم "عزیزم من کوک نیستم" محمدرضا هنرمند که ما یه خانواده هفت نفره رفتیم دیدن فیلم و فقط ماها بودیم تو سالن. سئانس آخر شب هم بود. وسطای فیلم آپاراتچی فکر کرده بود سالن خالیه، فیلمو قطع کرد. حالا من اومده بودم بیرون دنبال آپاراتچی که آقا ما تو سالنیم به خدا. یه وضعی خلاصه
علیرضا
علیرضا
٩٥/٠٩/٢٦
٠
٠
فیلم رو ندیدم منتها با توجه به توضیحات شما یک پایان همه چه به خوبی و خوشی تموم شدن بعد این فیلم و سریال های ایرانی که توش کلی بلا سر شخصیت های فیلم میاد امد تو ذهنم. امیدوارم آخر این یکی این شکلی نباشه. و البته امیدوارم بتونم ببینمش :) ممنونم.
dastgheichi
dastgheichi
٩٥/٠٩/٢٧
٠
٠
نه خیالتون راحت. فیلم پایان بندی خیلی خوبی داره برای شخصیت اکرم (فک کنم اسمش همین بود) اما بخش هایی از قصه شخصیت های دیگه لنگ میزنه. عموهه تا آخر در حاشیه میمونه مثلا. آخرین صحنه ای که از مامانه می بینیم به نظرم خیلی دیگه از فیلم میزنه بیرون. یه بخش از سرنوشت داستان که مربوط به حضانت بچه هاست هم تا حدود زیادی رها میشه. اما خب همه شو میشه این جور توجیه کرد که آقا بقیه شخصیت ها همه فرع بر اکرم هستن و قراره یه تصمیم کبری رو در وجو اون شکل بدن. اینه که کلیت فیلم خوبه ولی شما هم باید یه تصمیم کبری که میخواین به دیدن این همه بدبختی برین یا نه
N_PAHLAVAN
N_PAHLAVAN
٩٥/١٠/٠٩
٠
٠
چرا مقاله تکـــراری اومـــد رو سایت 0_o