از افشاگری شجاعی تا آزار جنسی کودکان در مدارس فوتبال
پرونده ای درباره ماجرای سیاه تجاوز به کودکان در مدارس فوتبال

از افشاگری شجاعی تا آزار جنسی کودکان در مدارس فوتبال

نویسنده : محمد حسین وکیلی

داستان از مصاحبه مهدی رستم‌پور با مسعود شجاعی شروع شد، مصاحبه‌ای که در فضای مجازی پخش شد و به موضوعی پرداخت که تاکنون رسانه‌های رسمی کشور به آن نپرداخته بودند، تجاوز به کودکان در مدرسه‌های فوتبال. فردای این مصاحبه هم فقط روزنامه «شوت» بود که به صورت رسمی شجاعی را روی جلد برد و از دغدغه‌هایش نوشت. اما این داستان قبل‌ترها هم مطرح بوده...

 

ناصر فریاد شیران: به تپه‌های داوودیه سر بزنید!

بحث تجاوزه به کودکان در سال 1390 برای اولین بار مطرح شد. ناصرفریاد شیران (مسئول آکادمی باشگاه نفت تهران) در مصاحبه‌ای گفت: «من می‌گویم این بچه‌های گل را با همان وسواسی به مدارس فوتبال بفرستید که درباره بهداشت شخصی، معلم مدرسه و محل تحصیل‌شان حساسیت به خرج می‌دهید. متأسفم اما باید این حرف‌ها را بزنم. در همین مدارس فوتبال افرادی هستند که متأسفانه به دنبال مسائل جنسی هستند و بچه‌ها را مورد اذیت و آزار قرار می‌دهند.»

صحبت های ناصر فریاد شیران درباره تجاوز به کودکان در فوتبال

 

حمید رسایی و شناسایی مفسدان!

مصاحبه فریاد شیران در آن زمان چند روزی مورد توجه رسانه‌ها بود اما خیلی زود به فراموشی سپرده شد تا اسفند ماه 1393 که مسعود شجاعی در برنامه 90 این بحث را دوباره پیش کشید. شجاعی هنگام خداحافظی گفت: «یک درخواست از پدر و مادرها. راستش این روزها تب فوتبال خیلی داغ شده است. من چند روز قبل خبر تلخی خواندم درباره تجاوز به یک بچه در یکی از مدارس فوتبال. برایم دردناک بود. راستش الان خیلی از بچه‌ها اگر چه علاقه ندارند با اصرار پدر و مادرهای‌شان به این مدارس فرستاده می‌شوند. اتفاقات تلخ این طوری از یک سو و دلزدگی که در ذهن بچه‌ها ایجاد می‌شود هم بعضی از این مشکلات است. از همه پدر و مادرها خواهش می‌کنم خدای ناکرده بچه‌های‌شان را به اجبار به فوتبال نفرستند و بگذارند خود بچه‌ها برای علایق‌شان تصمیم بگیرند.» 

بعدها کمیسیون اصل 90 مجلس و مخصوصا حمید رسایی بعد از دو سال تحقیق و تفحص پیرامون فوتبال متن بلند و بالایی را منتشر کردند که عملکرد فردوسی‌پور و بی‌کفایتی کفاشیان باعث فساد می‌شود، از تجاوز هم خبری نبود. در جواب این گزارش کفاشیان متنی منتشر کرد و آخر سر قرار شد که این بحث به مراجع قضایی کشیده شود که با شروع تب انتخابات کلا این موضوع فراموش شد.

ماجرای آزار جنسی کودکان در مدارس فوتبال

 

شجاعی شجاعت به خرج می‌دهد

این‌ها هم گذشت تا مصاحبه جنجالی چندی پیش مسعود شجاعی با مهدی‌رستم‌پور. شجاعی در این مصاحبه از ورود زنان به ورزشگاه‌ها حمایت کرد و هم‌چنین دوباره حرف قبلی خود را مطرح کرد: «در فوتبال ما به اندازه فساد مالی فساد اخلاقی هم هست. فساد یعنی تجاوزه می‌شه به یک بچه 8-9 ساله در مدرسه فوتبال! خب این موضوع به کی مربوطه می‌شه؟ مگه مدیری رو بازخواست کردن؟»

بعد از این مصاحبه، خبرنگار ایسنا با او تماس گرفت و شجاعی پای حرف‌هایش ایستاد و گفت که‌ هیچ‌گاه حرف‌هایش جنبه سیاسی نداشته و فقط دغدغه‌های اجتماعی بوده‌اند و بخشی از درد جامعه‌ای است که در آن زندگی می‌کنیم. هنوز 24 ساعت از این مصاحبه نگذشته بود که شجاعی از سوی کمیته اخلاق فدراسیون فوتبال برای پاره‌ای از توضیحات احضار شد.

صحبت های مسعود شجاعی درباره آزار جنسی کودکان در مدارس فوتبال

 

محمد مطهری هم صدایش درآمد

بعد از منتشر شدن خبر احضار شدن شجاعی سیلی از حمایت‌ها از او شروع شد. محمد مطهری (برادر کوچک علی مطهری) که تحصیلات حوزوی و دانشگاهی معتبری دارد در کانال شخصی تلگرامش نوشت: « مسعود شجاعی و ناصر فریاد شیران سال‌هاست از تعرض جنسی به کودکان در مدارس فوتبال، از جمله در برخی باشگاه‌های بزرگ خبر می‌دهند و بارها مطبوعات ورزشی و غیر ورزشی درباره آن نوشته‌اند.

شجاعی حتی در اسفند 93 این مسأله را در برنامه نود با میلیون‌ها بیننده مطرح کرد و از مردم خواست در فرستادن کودکان و نوجوانان خود به مدارس فوتبال احتیاط کنند. یک سال قبل از آن، یکی از مربیان در همان برنامه نود از دادن آبمیوه بیهوش کننده به کودکان در برخی مدارس فوتبال و فیلم گرفتن از تجاوز برای فشار بعدی بر قربانیان خبر داده بود. اما دریغ از یک پیگیری جدی قضایی برای کشف حقیقت مطلب و مجازات مجرمین احتمالی، و یا اشاره‌ای در سخنان مسئولان کشور به این مساله مهم و یا کنایه‌ای در تریبون‌های نماز جمعه. شجاعی که باید در آن زمان و اکنون مورد تقدیر قرار گیرد که چشم خود را بر منافع مادی بسته و از آبروی خود مایه گذاشته، امروز تحت فشار است که چرا  با یک خبرنگار بر فرض ضدانقلاب مصاحبه کرده است. 

اُف بر دنیایی که در آن از تعرض به  کودک و نوجوان ککشان نمی‌گزد اما از این‌که مصاحبه کننده چنین و چنان بوده آتش می‌گیرند. »

محمد مطهری

 

حمایت سلبریتی‌ها از شجاعی

و این حمایت‌ها در بین فوتبالیست‌ها هم ادامه داشت. خداداد عزیزی گفت «مسعودشجاعى عزيز و دوست داشتنى، يادت نرود اين‌جا فوتبال ايران است و گفتن حقايق تاوان دارد. آقايان، كشيدن مسعود پاى ميز محاكمه به خاطرگفتن حقايق، يعنى زدن مهر تأييد بر فساد در فوتبال، كمى برخورد با فساد شايسته‌تر است.»

برخی دیگر هم با گذاشتن عکسی از مسعود شجاعی در صفحه اینستاگرام‌شان از او به شرح زیر حمایت کردند

اشکان دژاگه: «برادرم و یک مرد واقعی با قلب پاک»

علی کریمی: «مسعود از سر دلسوزى، درد و دغدغه‌هاى موجود را بيان كرده. كاش كسى بود كه پاسخگو مى‌بود! مسعود جان تو هم با ما بودى»

مهدی مهدوی‌کیا: «مسعود جان به مانند اسمت شجاعی. این‌ها دردهای جامعه ماست بخصوص ورزش. از یک جایی باید درست بشه. دوستانت همه در کنارتند»

پست مهدی مهدوی‌کیا در حمایت از مسعود شجاعی

 

انگلیس و تجاوز به کودکان در فوتبال

اما چندی قبل از صحبت‌های شجاعی، پرونده آزار جنسی کودکان در فوتبال انگلیس تبدیل به یک پرونده جدی شد. داستان این‌گونه بود که اندی وودوارد (بازیکن سابق شیفلد یونایتد) در سن 45 سالگی طی یک بیانه شجاعانه  از تجاوز مربی‌اش به او در سن 11 سالگی پرده برداشت و باعث شد چند بازیکن مطرح دیگر هم این ادعا را پیرامون همان مربی مطرح کنند. سپس در یک برنامه زنده تلوزیونی حاضر شد و نتوانست جلو گریه خود را بگیرد. پس از این موضوع توجه پلیس این کشور جذب شد و یک شماره تماس را به صورت عمومی اعلام کرد تا قربانیان سو استفاده جنسی با آن تماس بگیرند که تاکنون بیش از 350 پرونده مربوط به سوء استفاده جنسی از کودکان و نوجوانان فوتبالیست در کشور انگلیس تشکیل شده است و پای 98 باشگاه ورزشی درمیان است.

افشای تجاوز به کودکان در فوتبال انگلیس

 

چه کسی افشاگر می‌شود؟

فیلم «افشاگر» که بر اساس واقعیت ساخته شده بود و برنده اسکار بهترین فیلم شد خاطرتان هست؟ داستان این‌گونه بود که روزنامه «بوستون گلوب» تیم تحقیق و تفحص خود را به موضوع سوءاستفاده جنسی از کودکان توسط کشیش‌های کاتولیک در ماساچوست اختصاص می‌دهد که اسقف اعظم بوستون روی آن سرپوش گذاشته است. تیم اسپات‌لایت یا همان تحقیقاتی روزنامه در پایان موفق می‌شوند کشیش‌های متجاوز را شناسایی و دست‌شان را روکنند.

فیلم spotlight

کشور ما به همچین تیمی نیاز دارد که برود ته ماجرا را در بیاورد. فعلا 90 این وظیفه را در کشور ما به دوش می‌کشد. فردوسی‌پور در برنامه دوشنبه شب 90 گفت: «اگر خاطره تلخی از فوتبال پایه در سال‌های گذشته دارید و یا آزاری دیده‌اید و حاضر هستید آن‌ها را افشا کنید برنامه نود به شما کمک خواهد کرد.» و از مردم دعوت کرد که با ارسال ویدیو در این پرونده او را کمک کنند. هر چند مشخصا از تجاوز اسمی نبرد اما منظورش همین است. فردوسی‌پور کلیپی از سیاوش اکبرپور پیرامون همین داستان‌ها در کمپ استقلال و تعطیلی‌اش در آن زمان پخش کرد تا نشان دهد پیرامون این موضوع عزمش را جزم کرده است.

برچسب ها
تجاوز به کودکان در مدارس فوتبال
آزار جنسی کودکان در مدارس فوتبال
افشاگری مسعود شجاعی
فراخوان نود برای افشا آزار جنسی کودکان در فوتبال
نظرات کاربران
کد امنیتی
N_PAHLAVAN
N_PAHLAVAN
٩٥/٠٩/٢٣
١
٠
عــــالی بود ... حالا ماچیکار کنیم دقیقا؟ بچه هامونو کلاس زبان که نمیشه فرستاد کلاس قرآنم که ظاهرا کنسله با این تب فوتبالی که بین پسرای جوون هست من دقیقا باید چیکار کنم اگه در آینده بچم بخواد بره کلاس فوتبـــال؟؟؟؟ کاش زمین از ذهن های کثیف پاک میشد!!
m.shiezadeh
m.shiezadeh
٩٥/٠٩/٢٣
١
٠
حدود دو سال پیش برای اولین بار توی مجله فوتبال چنین موضوعی رو خوندم. اونجا با قربانیان و خانواده هاشون صحبت کرده بودن و حرف های عجیبی زده بودن! وقتی کلیپ مسعود شجاعی رو دیدم یاد حرف هایی افتادم که توی مجله فوتبال خونده بودم... / موضوع خیلی خوبی بود
Mostafanjf
Mostafanjf
٩٥/٠٩/٢٥
٠
٠
خداوکیلی دمتون گرم کارتون خیلی درسته اما باید بگم هیچ راه حلی وجود نداره تا وقتی که مسئولین آگاهانه از این مسائل چشم پوشی میکنن
maeadeh_sh72
maeadeh_sh72
٩٥/٠٩/٢٥
٠
٠
وووای دیگ کجا رو میش گفت که سالم. چقدر جامعه داغون شده. چرا یکی حرف حق ميزنه باید باز خواست بشه.