راهکارهایی برای ترک س ک س چت
اگر به چت‌های غیراخلاقی اعتیاد داریم چه کنیم؟

راهکارهایی برای ترک س ک س چت

نویسنده : مائده کاشیان

چند وقت پیش بود که به بهانه صحبت‌های امام جمعه موقت تهران، به موضوع چت های غیر اخلاقی پرداختیم. (برای خواندن این مطلب اینجا را کلیک کنید)

برای خواندن قسمت دوم این مطلب همراهمان باشید.

*** 

شاید اگر پای صحبت بسیاری افرادی که درگیر دیدن فیلم و عکس‌های مستهجن شده‌اند و مشتری ثابت فروشنده‌هایی هستند که در فضای مجازی خودشان را می‌فروشند بنشینید، متوجه می‌شوید بارها و بارها پشیمان شده‌اند و تصمیم گرفته‌اند این آخرین فیلم وعکسی باشد که می‌بینند و یا آخرین فردی باشد که با او س ک س چت می‌کنند. اما این آخرین‌بار هنوز که هنوز است فرا نرسیده و نتوانسته‌اند خودشان را نجات بدهند. شاید از لا به‌لای صحبت‌هایشان متوجه شوید اصلا تا به‌حال تلاش جدی‌ای نکرده‌اند و راه درست نجات خود را هرگز بلد نبوده‌اند. برای پیدا کردن راهکارهای مقابله با این وابستگی و ترک دیدن فیلم، عکس، کانال و صفحات غیراخلاقی در شبکه‌های اجتماعی با دکتر حمید حبشی ،کارشناس روانشناسی؛ گفت‌وگویی داشتیم تا او به ما بگوید چطور می‌شود اعتیاد به چت‌های غیراخلاقی را کنار گذاشت.

 

+ فردی که مدت‌هاست درگیر س ک س چت شده، حالا باید چطور آن را کنار بگذارد؟ او فهمیده‌ است که اشتباه کرده اما نمی‌تواند اعتیادش را ترک کند! 

- حالا که شخص فهمیده انتخابش غلط بوده، باید بعد از این آگاهی اقدام کند. آگاهی که اقدامی را به دنبال نداشته باشد فقط برای آدم رنج می‌آورد. مثل فردی که می‌فهمد ازدواجش مناسب نبوده. فایده‌ای ندارد هی با خودش بگوید ازدواج خوبی نداشتم و هیچ کاری نکند. آگاهی باید مقدمه اقدام شود. حالا که فهمیدی داری در این شبکه‌ها تلف می‌شوی، وقتت هدر رفته، اعتقاداتت، ایمانت، ارتباط با خانواده‌ات خراب شده؛ این‌که بنشینی فکر کنی بد شده‌ام، دارم از دست می‌روم، پیشتر نمرات خوبی داشتم، فایده‌ای ندارد! باید آگاهی‌ات را به کار بگیری. اقدام هم چیز پیچیده‌ای نیست، فرد می‌تواند تلگرامش را پاک کند و یا مدتی از اینترنت دور باشد.

+ چطور می‌شود به همین راحتی اینترنت را بوسید و کنار گذاشت؟

- اگر ترک اینترنت و شبکه‌های اجتماعی راحت بود که یعنی فرد در این ها غرق نشد است، وابسته و درگیر نشده بود! اگر سخت شده، معلوم است که سطح فرورفتگی‌اش بیشتر است. او باید برای کنار گذاشتن آن‌ها سختی بکشد.

+ اگر نتوانست این کار را کند چه؟ اگر دید اراده‌اش برای بهبود اوضاع کافی نیست چه؟

-اگر خودش می‌تواند، تقلا کند از این گلی که در آن فرو رفته‌ بیرون بیاید. یا بگردد طنابی، دستی، چیزی پیدا کند تا کمکش کنند و او را بیرون بکشد. باید برود سمت درمان‌گر تا ببیند چطور می‌‌تواند نجات پیدا کند. اگر خانواده‌اش قابلیت درمانگری دارند به آن‌ها بگوید اینترنت را جمع کنید، اگر اصرار یا حتی گریه هم کردم به من ندهید! کسی که کمک می‌کند به درمان باید راه‌ها را ببندد. خود فرد به شرایط و اوضاع بدش آگاه باشد و بعد طنابی که برایش انداخته‌اند را بگیرد و بیرون بیاید.

+ شاید نتواند به خانواده‌اش بگوید و مطمئن باشد اگر موضوع را با آن‌ها در میان بگذارد اوضاع بدتر شود؟

- درست است! گاهی خانواده جای کمک توهین، تحقیر و سرزنش می‌کنند و به جای طناب برای کمک، چماقی هست که توی سرت می‌زنند! اما اطرافیان فقط خانواده نیستند که شرم و حیا مانع شود. اگر دوست، معلم، مشاور قابلی می‌شناسد کمک بگیرد. نمی‌شود به‌خاطر خجالت سراغ هیچ‌کس نرفت. بلاخره باید درگاه توسلی برای خودش پیدا کند. 

+ اگر حس کرد خودش از پس‌اش برمی‌آید چه؟ بازهم لازم است از فرد درمانگر کمک بگیرد؟

- چنین فردی مانند کسی است که ماشینش خراب شده، اگر خودش می‌تواند هلش بدهد کنار که هیچ، ولی اگر می‌بیند سربالایی است و از یک جایی به بعد هرچه هل می‌دهد، بیشتر ماشین به سمت خودش بر می‌گردد، باید از بقیه کمک بگیرد.

+ یعنی امکان دارد از یک جایی به بعد از دست خود فرد به تنهایی کاری برنیاید؟

- بله! با این‌که خود فرد آگاهی دارد که تباه می‌شود، اقدام هم کرده اما باز دوباره می‌رود سراغش! آن‌وقت باید با عدم توانایی‌اش کنار بیاید و خودش را گول نزند و از دیگران کمک بگیرد. 

+ آیا بدون اینکه جایگزین و پیشنهادی به فرد بدهیم، می‌توانیم او را از انجام این کار نهی کنیم؟

معرفت و روابط می‌تواند به او کمک کند. وقتی یک فرد هیچ‌وقت به قرآن و کلام ائمه در مورد خدا، ارزش انسان، معاد و غیره، نگاهی نکرده و فقط به فکر این  بوده که چطور بیشتر لذت ببرد، طبیعی‌ست که از معرفت خالی باشد! وقتی معرفت بیشتر شود، بهتر می‌تواند به خودش کمک کند. روابط هم یعنی با چه کسانی تماس داری؟ با آن‌ها که بیشتر تو را به سمت فیلم و عکس و چت‌های غیراخلاقی می‌برند، یا با کسانی که به تو یادآوری می‌کنند و می‌گویند داری از دست می‌روی، می‌بینی! داری سقوط می‌کنی؟ به همین دلیل است که می‌گویند دوست بسیار مهم است. مهم است که اطرافیان تو چه افرادی هستند و با چه کسانی نشست و برخواست داری؟ دوست خوب و تفریحات خوب و سرگرمی‌های خوب را به او پیشنهاد دهید. 

+ گاهی فرد می‌خواهد و تلاش می‌کند اما مدام ناامید می‌شود. خودش را نمی‌بخشد و عذاب وجدان دست از سرش برنمی‌دارد. در چنین حالتی چه کند؟ چطور روحیه‌اش را برگرداند؟ 

این‌ها که گفتم برای نجات کافی است. بقیه‌ی سعی انسان خداست! امکان ندارد کسی تصمیم بگیرد و اراده کند از ظلمت و تباهی بیرون بیاید و خدا رهایش کند. فقط باید خود شخص هم بخواهد و تلاش کند، آن‌وقت نگران هیچ‌چیز نباشد. خدا او و پشیمانی‌اش را می‌بیند و قطعا کمکش می‌کند

برچسب ها
ترک س ک س چت
چت های مستهجن
فیلم و عکس‏های غیراخلاقی
س ک س در فضای مجازی
نظرات کاربران
کد امنیتی
m.shiezadeh
m.shiezadeh
٩٥/٠٩/٢٣
٠
٠
چقدر خوب که این مطلب رو دو قسمتی کار کردین :) به نظرم جای راهکار توی مطلب قبل خیلی خالی بود. / حرف هایی که دکتر حبشی زدند رو حتی می شه به اعتیاد تماشای فیلم های پورن هم تعمیم داد. / این روزها اینقدر محتوای غیراخلاقی زیاد شده که افراد قبل از داشتن گوشی هوشمند و قبل از استفاده از اینترنت باید مطمئن باشن که می تونن خودشونو مدیریت کنن. / ممنون مائده جان
مائده کاشیان
مائده کاشیان
٩٥/٠٩/٢٣
٠
٠
مشکل اینجاست خیلی از افراد اولش به مدیریت خودشون اطمینان دارن ولی بعدش که دیگه دیر میشه متوجه میشن اشتباه کردن.خواهش میشه :))
N_PAHLAVAN
N_PAHLAVAN
٩٥/٠٩/٢٣
٠
٠
خیلی خوب مطلب قبل رو پوشش دادید ..خیلی خوبه اما قبح یه چیزایی وقتی میریزه دوباره از اول شروع کردن خیلی خیلی سخت میشه ...خدا به همه کمک کنه ..ممنااانم مائـــــده جانم :}
مائده کاشیان
مائده کاشیان
٩٥/٠٩/٢٣
٠
٠
خب قطعا سخته اما ممکنه.به نظر من اینکه سختی باعث بشه واسه تغییر اوضاع کاری نکنیم،این دیگه به اراده ای که نداریم و تنبل بودن خودمون مربوط میشه،فقط کافیه بخوایم و شروع کنیم.ممنون عزیزم :)
sajjad_mohammadi
sajjad_mohammadi
٩٥/٠٩/٢٣
١
٠
حرفای این آقای حبشی همش در مورد کمک از خدا بودش.... انگار کسایی که دچار این مشکلات هستن بی خدا هستن... من که فکر می کردم ایشون راه حل علمی چیزی قراره بگه... جالب نبودش :|
مائده کاشیان
مائده کاشیان
٩٥/٠٩/٢٣
٠
٠
فکر کنم کامل مطلب رو نخوندین چون اوایل مطلب گفتیم اول آگاهی،بعد کارایی که خود فرد میتونه انجام بده،بعد خانواده،دوست روانشناس که هر کردوم میتونن یه جور موثر باشن و توضیح دادیم.فقط دو تا سوال آخر در مورد کمک گرفتن از خدا بود که البته این موضوع کم و بی فایده ای هم نیست.اینطور آدما بی خدا نیستن اما مطمئن باشین این مسائل آدم رو از معنویات دور میکنه و اعتقاداتش رو کمرنگ میکنه.واقعا به نظر شما بی تاثیره؟
sajjad_mohammadi
sajjad_mohammadi
٩٥/٠٩/٢٣
٠
٠
چرا جیم کامنت خصوصی نداره؟؟؟ خو آدم روش نمیشه اینجا چیزی بگه
مائده کاشیان
مائده کاشیان
٩٥/٠٩/٢٣
٠
٠
مثلا میشه ناشناس نظر گذاشت!
i_davoodi
i_davoodi
٩٥/٠٩/٢٣
١
٠
مطالبتون خوب بود ولی جامع نبود چون بیشتر افرادی که مبتلا به این اعتیاد هستن خود میخواهن خود را درمان کنن کاش بیشتر در این مورد میگفتنین راه کارهای مقابل با این اعتیاد .البته یک نکته خوب در این مطلب بود که اشاره به دوست خوب شده بود دقیقا درست است اگر شما یک دوست خوب و متدین و با دانش داشته باشین خیلی اثر گذار است .تا یک دوستی که خودش هم به این اعتیاد درگیر است
مائده کاشیان
مائده کاشیان
٩٥/٠٩/٢٣
١
٠
منظورتون اینه راهکارها کافی نبود؟میشناسین کسی رو که همه این تلاش ها و کمک ها رو پشت سر گذاشته باشه و باز اوضاعش تغییری نکنه؟من که فکر میکنم بزرگترین مشکل افرادی که درگیر این اعتیاد هستن اینه که خودشون واقعا از ته نمیخوان که برگردن و گرنه اگر آدمی تصمیم جدی بگیره و یه کاری کنه قطعا نتیجه میده//بله کلا تو خیلی از مسائل مثبت و منفی،دوست و رفیق آدم میتونه خیلی موثر باشه.
i_davoodi
i_davoodi
٩٥/٠٩/٢٣
٠
٠
اره دقیقا زیرا الان ادم ها دنبال راه حلی برای فرار از این اعتیادی که درگیرش شدن هستن ولی نظر شخصیه من این که این ها شبیه نصیحت بود که اگر ما ها به نصیحت ها بزرگترهامون گوش میدادیم اصلا دچار این مشکلات نمیشدیم.
مائده کاشیان
مائده کاشیان
٩٥/٠٩/٢٤
٠
٠
به نظر من اگر کسی واقعا این راه ها رو رفت و نتیجه نگرفت و موثر نبود اون وقت میشه گفت بی فایده هستن و گرنه با نشستن و هیچ کاری نکردن و تجربه نکردن یه سری راهکارها بله قطعا هیچ راهی موثر نخواهد بود!
الهام حبشی
الهام حبشی
٩٥/٠٩/٢٣
٠
٠
چقدر فامیل دکتر حبشی به چشمم آشناس :))
مائده کاشیان
مائده کاشیان
٩٥/٠٩/٢٤
٠
٠
:))
Hamid_Bozorgvari
Hamid_Bozorgvari
٩٥/٠٩/٢٣
٠
٠
مطلب خوبی بود مثل قبلی ، فقط یه سوال ، چرا برای تصویر هر دو مطلب از پسران در حال چت استفاده شده؟ ... نکنه خانما مشکلی با این قضایا ندارن؟
مائده کاشیان
مائده کاشیان
٩٥/٠٩/٢٤
٠
٠
ممنون//همینطوری،اتفاقی!