بالاخره به چی؟!
طنزی پیرامون تغییر واحد پول کشور از ریال به تـومان

بالاخره به چی؟!

نویسنده : فرانک باباپور

خب بالاخره مشکلات بانکی ما هم حل شد. از شما چه پنهان هر وقت می‌خواستیم یک پولی واریز کنیم چندبار با چشم و بعد چندبار هم با خودکار و انگشت تعداد صفرهایش را می‌شمردیم که نکند به جای 10 هزار تومان، 100 هزار تومان بفرستیم برای طرف. یا حتی موقع خرید الکترونیکی شارژ نکند به جای شارژ 2000 تومانی، 20 هزار تومانی بخریم. یکبار خودم این کار را کردم، سیم‌کارتم جنبه نداشت و انگار از قحطی درآمده باشد، هی می‌خواست همه‌ی چیزهای نداشته‌اش را یک‌جا بخرد و مدام پیامکِ آهنگ پیشواز و مسابقه 20 سوالی و بسته‌های اینترنتی و پیام پیشواز و حتی ارسال شارژِ هدیه به دوستان می‌فرستاد! یعنی خودش کم بود، دیده بود حالا که یک سفره‌ای پهن است، دوستانِ سیمکارتش را هم مهمان کند!

 یا هر وقت پولی به حساب پدرمان واریز می‌شد، او خوشحال با گوشی موبایلش می‌آمد سمت ما که «صفرای اینو بشمر، این ماه اضافه کاری 1 میلیون ریختن به حسابم!» و هیچوقت زیر بار حرف مادرم نمی‌رفت که «کِی برات 1 میلیون ریختن که بار دومشون باشه؟» ولی ما مجبور بودیم در کمال ناراحتی و ابراز همدردی صفرهای جلوی 1 را بشماریم و بعد بگوییم: «به ریاله بابا جان. میشه 100 تومن!» و او در حالی که پشتش از همیشه خم‌تر بود، در افق محو می‌شد. 

البته می‌گویند دولت خودش هم بعد از این اقدامش، کلی غصه‌دار شده که از این پس چگونه واریز یارانه‌ی 450 هزار ریالی را اعلام کند؛ ولی خب ما با مژده‌ی اعلام مبالغ اختلاس به تومان، این عزیزان را از نگرانی خارج می‌کنیم و می گوییم: «شما یارانه 45 هزار تومنی هم بدی بازم عزیزی گلِ من.» 

بسیاری هم در مورد حیف شدن کلید شیفت و R (شرت کات ریال روی کیبورد) غصه می‌خورند، انگار همه سرمایه‌گذاران بورس و کارمندان بانکی و یا حتی قاتلان حرفه‌ای -که شماره کفش و پول می‌گیرند و جسد تحویل می‌دهند- هستند و همیشه توی مکالمات‌شان و متن‌هایی که می‌نویسند از ریال استفاده می‌کنند. (والا خود من هم این متن را که نوشتم تمام ریال‌ها را تایپ کردم!) ولی خب به هر حال باید نگرانی این عزیزان را هم رفع کرد، پس شما عزیزان از این پس می‌توانید در نوشتن عباراتی همچون: سریال، دریالب ساحل، یه سریالپ دارن یه سریا هم ندارن، ای قشنگتر از پریالباس کوتاه بیرون نریا و علی الخصوص فریال (یکی از شرکت کنندگان مسابقه ی استیج) از این کلید میانبر استفاده کنید! 

خلاصه این‌که، همه تا الان گیر این ریال و صفر اضافه بودند، ولی خیال‌تان راحت که از فردا باز دوباره گیر این هستند که این یک صفر اضافه چی شد؟ حتی بعضی هم هستند که معتقدند یک عده به این صفرهای اضافه هم رحم نکردند و همه را بردند، اصلا می‌دانید این همه صفر از آخر پول‌ها حذف شود و روی هم جمع شود، می‌شود چقدر پول؟

 

برچسب ها
حذف صفر از واحد پول
تبدیل ریال به تومان
یادداشت طنز
نظرات کاربران
کد امنیتی
محمدرضا مهدیزاده
محمدرضا مهدیزاده
٩٥/٠٩/٢٢
٠
٠
طنز خوب و جالبی بود :) اون قسمت اولش که چک کردن باشه رو حسابی درک میکنم . برام پیش اومده از کوچه ای داشتم گذر میکردم ؛ پیرمردی یا پیرزنی جلوم رو گرفتن که پول قبض برق و گاز مون چند تومان اومده ؟ ممنون از شما :) موفق باشید
فرانک باباپور
فرانک باباپور
٩٥/٠٩/٢٢
٠
٠
خیلی ممنون که خوندین :) دقیقا مبلغ قبوض هم برامون دردسری بود. مثلا انتظار نداشتن زیاد بیاد میگفتیم 30 هزار، میگفتن به ریال دیگه؟! :))
N_PAHLAVAN
N_PAHLAVAN
٩٥/٠٩/٢٢
٠
٠
خخخ به تنها چیزی که فک نکرده بودم (کنترل + آر) فک نکرده بودم خخخ بابا ما سرِ عقب جلو کردنِ ساعت تا پنج ماه گیج میزنیم هربار!!! اینو کجای دلمون بزاریم خخخ ممنااانم فرانک جانم :)
فرانک باباپور
فرانک باباپور
٩٥/٠٩/٢٢
٠
٠
:))) امیدواریم اینم مثل ساعت هرسال جلو عقب نشه! البته با این وضع هرسال کم میشه تا زیاد بشه!! ممنون ازت که خوندی :)
الهام حبشی
الهام حبشی
٩٥/٠٩/٢٢
١
١
فرانک اید باورت نشه اما کلید " ریال " کیبورد من از روزی که ریال سوخت ، آپدیت شده ، تومان میزنه :ی
فرانک باباپور
فرانک باباپور
٩٥/٠٩/٢٣
٠
٠
:/ الکی نگو!
ایمانم:-)
ایمانم:-)
٩٥/٠٩/٢٣
٠
٠
واقعا اصن دردسر همه بود این صفر ها!
فرانک باباپور
فرانک باباپور
٩٥/٠٩/٢٣
٠
٠
واقعا... ولی باید 4 تا کم میکردن سر راست تر بشه!
m.shiezadeh
m.shiezadeh
٩٥/٠٩/٢٣
٠
٠
حس خوبیه از شر شمردن صفر راحت میشیم :))))
فرانک باباپور
فرانک باباپور
٩٥/٠٩/٢٣
٠
٠
خدا رو هزار مرتبه شکر واقعا. امیدورایم همه چی تقسیم بر 10 نشه یهو!
sajjad_mohammadi
sajjad_mohammadi
٩٥/٠٩/٢٣
٠
٠
:| بی مزه بودش
فرانک باباپور
فرانک باباپور
٩٥/٠٩/٢٣
٠
٠
تاریخ مصرف که میگذره مزه هم میپره گاهی! ببخشید دیگه.
i_davoodi
i_davoodi
٩٥/٠٩/٢٣
٠
٠
جالب بود .حداقل زبان گفتاریمون با زبان نوشتاریمون یکی شد ولی افسوس که ارزش پولمون تعغیری نکرد
فرانک باباپور
فرانک باباپور
٩٥/٠٩/٢٣
٠
٠
اگه سه تای دیگه کم بشه زبان گفتاری و نوشتاری یکی میشه! مثلا جنس 250 هزار تومنی رو هم میگیم 250 تومن! بله متاسفانه حیف که پولمون هنوزم بی ارزشه... :(
i_davoodi
i_davoodi
٩٥/٠٩/٢٤
٠
٠
ایا شما در زبان گفتاریتون میگفتید دو ملیون پانصد هزار ریال ! مطمئنن خیر . ان چند صفر هم مطمئنم در اینده حذف میشود
فرانک باباپور
فرانک باباپور
٩٥/٠٩/٢٥
٠
٠
نه! برای همینم میگم باید این صفرها هم حذف میشدن ما هم راحت شیم. فروشنده ها هم راحت شن! خواستن قیمت رو ببرن بالا یهو 1000 تومن میبرن بالا و میگن 1 تومنه همش! چیزی نیست که! :|