پرفروش شدن حتی بعد از مرگ!
خواننده‌هایی که بعد از مرگ‌شان پرفروش و محبوب شدند

پرفروش شدن حتی بعد از مرگ!

نویسنده : مائده کاشیان

تا دلتان بخواهد زیاد این اتفاق افتاده که وقتی یک هنرمند دار فانی را وداع می‌گوید تعدادی از مردم تازه تصمیم می‌گیرند بروند آثار او را تهیه کنند و ببینند یا بشنود و بعد از آن، چنان با آب و تاب از هنر، اخلاق و شخصیت آن بازیگر برای دیگران تعریف می‌کند که انگار چند دهه است او را می‌شناسد و هوادار پر و پا قرص آن بودند. البته این عزیز شدن هنرمندان بعد از مرگ، تنها بین مردم نیست، گاهی رسانه‌ها و صدا و سیما هم تازه یادشان می‌افتد فلان هنرمند هم بود و آن‌جاست که تصمیم می‌گیرد به بهانه‌های مختلف یادی از او بکنند. و در دنیای موسیقی این اتفاق با شدت و حدت بیشتری رخ می‌دهد. 

مرتضی پاشایی که آبان ماه دو سال قبل، به دلیل بیماری سرطان معده از دنیا رفته بود نمونه دقیقی از صحبت‌هایی است که بالاتر گفتیم. طرفداران این خواننده محبوب پاپ بعد از فوت چند برابر شد. البته آلبوم «اسمش عشقه» این خواننده‌ که بعد از جنجال و بحث‌های فراوان بین «مهدی کرد» مدیر برنامه و دوست مرتضی پاشایی و خانواده‌ی او، بر سر مالکیت حقوق مادی و معنوی این آلبوم، بالاخره به تهیه کنندگی عموی مرتضی، منصورپاشایی، اواخر مرداد ماه سال 94 وارد بازار شد، برخلاف تصور بسیاری از افراد و آن طور که انتظار می‌رفت پرفروش‌ترین آلبوم موسیقی نشد، اما بین طرفداران و علاقمندان مرتضی پاشایی مورد استقبال قرار گرفت. شاید اگر این آلبوم تحت نظارت خانواده مرتضی پاشایی کامل نمی‌شد و مردم فکر نمی‌کردند که اگر مرتضی پاشایی زنده بود این آلبوم را با چنین کیفیتی هرگز منتشر نمی‌کرد، وضعیت فروش این آلبوم فرق می‌کرد.

هادی پاکزاد، خواننده‌ی مشهدی که سبک موسیقی‌ا‌‌‌ش راک بود و از سال1381فعالیتش را در زمینه خوانندگی و ترانه سرایی شروع کرده بود، دی ماه سال1394، بعد از 13سال فعالیت در حوزه موسیقی، اولین آلبوم مجاز خود به نام «تاریکی» را که مجموعه‌ای از 8 آلبوم قبلی‌اش بود، منتشر کرد. چند ماه بعد یعنی خرداد ماه سال95، وقتی خبر درگذشت و خودکشی او منتشر شد آلبوم «تاریکی» حسابی در اینترنت بین طرفداران موسیقی راک مورد استقبال قرار گرفت و جز آلبوم‌های پرفروش سال شد.

این پدیده و اتفاق تنها مختص ایران نیست و در اروپا هم آلبوم خواننده‌ها، بعد از مرگشان پرفروش می‌شود. مثلا آلبوم «Xscape» مایکل جکسون خواننده‌‌ی آمریکایی که 5 سال بعد از مرگ او منتشر شد، پرفروش‌ترین آلبوم موسیقی کشور انگلیس شد. البته مایکل جکسون تنها هنرمندی است که از بین10 آلبومش، 5 تای آن جز پرفروش‌ترین آلبوم‌های جهان است و بنابراین تعجبی ندارد که از موسیقی این هنرمند محبوب، بعد از مرگش هم استقبال شود.

آلبوم «You Want It Darker» (تاریکتر از این می‌خواهی) لئونارد کوهن، شاعر، نویسنده، خواننده و ترانه سرای کانادایی که به تازگی یعنی یک ماه قبل و در 7 نوامبر درگذشت، تقریبا یک ماه بعد از مرگ او منتشر شد و هفته آخر نوامبر، در رده‌ی دوم پرفروش‌ترین آلبوم‌های موسیقی دنیا قرار گرفت. مرگ این هنرمند کاربران ایرانی را هم در فضای مجازی بسیار متاثر کرد و متوجه شدیم لئونارد کوهن چقدر طرفدار ایرانی داشته و ما خبر نداشتیم!

 

برچسب ها
محبوبیت بعد از مرگ
پرفروش ترین آلبوم های موسیقی
آلبوم تاریکی هادی پاکزاد
آلبوم تاریکتر از این می‌خواهی لئونارد کوهن
آلبوم اسمش عشقه مرتضی پاشایی
پرفروش ترین آلبوم مایکل جکسون
نظرات کاربران
کد امنیتی
محمدرضا مهدیزاده
محمدرضا مهدیزاده
٩٥/٠٩/٢٠
٠
٠
چه جالب ٬ من طرفدار پاشایی نبودم و بعداً هم نشدم ولی تو آلبوم اسمش عشقه آهنگه( هم نفس )فوق العاده بود تا حالا اینطور آهنگی ازش گوش نکرده بودم یا حداقل دو سه تا آهنگ اونطوری بیشتر ندیده بودم ازش :) موفق باشید
مائده کاشیان
مائده کاشیان
٩٥/٠٩/٢١
٠
٠
این آلبوم میتونست خیلی بهتر باشه که متاسفانه نشد:( ممنون:)
i_davoodi
i_davoodi
٩٥/٠٩/٢٠
٠
٠
این جور رفتارها نشان از ضعف فرهنگی ما است .البته خاطر نشان شوم که این مختص به هنرمندان و سیاست مدار و.... این ندارد بلکه ما در خانوادهامون هم اینجوریم .مثلا تا وقتی عزیزی را از دست ندادیم یادی از ان نمیکنیم ولی خدایی نکرده اگر همان عزیز را از دست بدیم چقدر برایمان عزیزترین و بهترین میشود .
مائده کاشیان
مائده کاشیان
٩٥/٠٩/٢١
٠
٠
بله این عزیز شدن بعد از مرگ خیلی اتفاق بدیه،کاش همون موقع که باید قدر بدونیم.ممنون از نظرتون
اشکمهر آتشروان
اشکمهر آتشروان
٩٥/٠٩/٢١
٠
٠
البومهای هادی پاکزاد رو دانلود کردم
مائده کاشیان
مائده کاشیان
٩٥/٠٩/٢١
٠
٠
زمانی که زنده بود و کار میکرد؟
اشکمهر آتشروان
اشکمهر آتشروان
٩٥/٠٩/٢١
٠
٠
نه نمیشناختم همین دیشب که مطلب شمارو دیدم فول البومشو دانلود کردم نه به خاطر مرگش به خاطر که راک دوست دارم.
m.shiezadeh
m.shiezadeh
٩٥/٠٩/٢١
٠
٠
خوب یادمه بعد از فوت پاشایی توی مغازه آلبومش رو دیدم و یادمه خیلی برام عجیب بود! چون قیمتی که پشت آلبومش با کاور مقوایی خورده بود، 18 یا 22 هزار تومن بود! :| این رقم 4، 5 تای رقم معمولشه! // مایکل جکسون هم همونطور که خودت اشاره کردی، حسابش از بقیه جداست :))))) / ممنون!
مائده کاشیان
مائده کاشیان
٩٥/٠٩/٢١
٠
٠
فکر کنم آلبومش همراه یه مستند قرار بود این قیمت باشه،اما آلبوم تنهاش همون۴یا۵تومن بود به نظرم//بازم قراره از کارهای مایکل جکسون آلبوم منتشر بشه.مرسی از نظرت:)
h.naderi
h.naderi
٩٥/٠٩/٢١
٠
٠
مرحوم ناصر عبداللهی هم من فکر می کنم جزو همین گروه هستند
مائده کاشیان
مائده کاشیان
٩٥/٠٩/٢١
٠
٠
بله کلا کارهای ناصر عبداللهی هم بعد از مرگش خیلی طرفدار پیدا کرد،اما چون مثل خواننده هایی که گفتم بعد از مرگش البومی ازش منتشر نشد که پرفروش بشه،اینجا ننوشتم‌.ممنونم از نظرتون
N_PAHLAVAN
N_PAHLAVAN
٩٥/٠٩/٢١
٠
٠
خیلی مطلبـــ جالبی بود کوهن رو اصلا نمیشناسم چنبار اسمشو شنیدم فقط!!! خخ برم یه سرچ کنم ببینم که بود آهنگاش چه بود :)) ممناااانم :))
مائده کاشیان
مائده کاشیان
٩٥/٠٩/٢١
٠
٠
منم تا خبر فوتش اسمشو نشنیده بودم،اما بعد از اون تو اینستا کلی پست در سوگش دیدم و بیشتر باهاش آشنا شدم!/ممنون که خوندی:))
ali
ali
٩٥/٠٩/٢١
٠
٠
من خودم به شخصه عاشق اهنگای مایکل جکسونم و همه کنسرتاشو دیدم یادمه خیلی سال پیش تو یه بازی (GTA Vice City) اهنگ بیلی جینشو هی گوش میدادمو لذت میبردم ولی نمیدونستم کی خونده (خیلی سال پیش تقریبا میشه گفت 10 سال پیش یا بیشتر) چند سال بعد وقتی فهمیدم از مایکل جکسون بود دیگه شد خواننده مورد علاقم شنیدم که مرده (که شک دارم مرده باشه بعضی ها میگن زندس و برای دلایلی اینکارو کرده - شاید مینی پرونده جالبی باشه) خیلی ناراحت شدم. مرتضی پاشاییم از فن هاش بودم البته قبل از مرگش و اتفاقا بعد از مرگش دیگه طرفدارش نبودم و اهنگاشو کوش نکردم چون دیگه شورشو در اورده بودن همه چسبیده بودن به اهنگاش!
مائده کاشیان
مائده کاشیان
٩٥/٠٩/٢١
٠
٠
مایکل جکسون جدا از موسیقیش، به خاطر فعالیت های خیریه اش هم محبوب بود و طرفدار داشت.چه جالب،ممنون از پیشنهادتون:) /بعد از فوت مرتضی پاشایی بعضیا رفتن فول آلبوم یکی هست رو دانلود کردن گوش بدن!