راهنمای خرید هدیه ارزان و شیک
پیشنهادهایی برای خریدن هدیه‌های یهویی، هول هولکی یا زورکی!

راهنمای خرید هدیه ارزان و شیک

نویسنده : مریم شیعه زاده

«همین چند ماه پیش تولدش بود که!»، «کاش می‌شد نرم»، «نمی‌شه قبل تولدش دنیا تموم شه؟»، «تولد اینو کجای دلم بذارم؟» و... فکر کن نشستی پشت میز و کارهایت را انجام می‌دهی که یکهو تلفن زنگ می‌خورد. همسرت است که با ذوق می‌گوید فردا شب تولد فلانی است و دنیا روی سر تو خراب می‌شود و ته دلت یک صدای خفیف می‌گوید «خب هست که هست» اما مجبوری! مجبوری بروی حتی اگر هزار بهانه ردیف کنی. آن وقت ذهنت حسابی درگیر می‌شود و تا به خودت می‌آیی می‌بینی راه افتادی پشت ویترین مغازه‌ها و ساعت‌هاست به دنبال هدیه‌ای! هدیه‌ای که هم لوکس و هم ارزان باشد. عجب توقعی! 

ممکن است این سناریو برای‌تان تکراری باشد و شاید هم قرار است از این به بعد برایتان پیش بیاید. در چنین مواقعی چه چیزی باید بخریم و چطور تصمیم بگیریم؟ برای این‌که از سردرگمی‌تان کمی کاسته شود در این‌جا می‌خواهم به شما بگویم در چنین مواقعی چه چیزی بخرید که دو مشخصه بالا را داشته باشند. یعنی هم ارزان باشند و هم لوکس! 

چطور هدیه های شیک و ارزان بخریم

 

فکر نشده نخرید! 

درست است که نمی‌خواهید زیاد هزینه کنید اما دلیل نمی‌شود که راه بیفتید و اولین چیزی که به نظرتان قیمتش منطقی است را بخرید! خریدن یک جفت جوراب یا یک جاسوئیچی هیچ‌کس را ذوق زده نمی‌کند. به‌علاوه از یک کیلومتری داد می‌زند که «می‌خواست هدیه‌ات را از سر باز کند!» پس قبل از خرید، هدف‌تان را مشخص کنید و در این تعیین هدف یادتان باشد که پسرها معمولا چیزهای کاربردی را دوست دارند. مثلا یک پسر هیچ وقت از داشتن یک قاب عکس خیلی خوشحال نمی‌شود، چون به نظرش چیز بیهوده‌ای است، اما اگر به دختر، یک شاخه گل هم بدهید آن را خشک می‌کند، می‌زند به دیوار و هربار از دیدن‌اش ذوق می‌کند. چون او یک دختر است و برخلاف پسرها به دنبال احساسات نهفته در هدیه می‌گردد نه کاربرد آن!

 

مفرح بخرید

آخرین بار که در چنین شرایطی گیر کردم و دقیق نمی‌دانستم باید چه‌کار کنم، حدود دو کیلوگرم پاپ کرن آماده خریدم و وسط آن‌ها یک عروسک کوچک گذاشتم و وقتی آن را به دوستم دادم و گفتم جایزه‌ات را قایم کرده‌ام، ندید چقدر ذوق کرد و این هدیه را دوست داشت! این هدیه نه گران بود و نه وقتی از من گرفت اما مفرح بود! پس به دنبال هدیه خلاقانه باشید. هدیه‌ای که برایش جذاب باشد و او را سرذوق بیاورد. یا مثلا آخرین باری که تولد خواهرم بود و نمی‌توانستم برای تولدش زیاد هزینه کنم، هدیه‌های کوچک و فانتزی خریدم و در جای جای خانه پنهان کردم و از او خواستم پیدای‌شان کند! بعد هم با یک دوربین فیلم برداری پشت سرش راه افتادیم و بد نیست بدانید که فیلم و هدیه خاص آن روزش، هنوز که هنوزه برایش تکرار نشده! یک بار هم یکی از دوستانم عکس خودش را بزرگ روی ماگ چاپ کرده بود و به دوست دیگرم هدیه داد تا همیشه به یادش باشد! خوب که دقت می‌کردی گوشه‌ای از تصویر هم عکس همان دوستی بود که جشن تولدش بود! انتخاب هوشمنده و فان عکس چاپ شده روی این هدیه آنقدر ما را خنداند و واکنش‌های جالب داشت که هنوز در ذهن‌ همه ما حک شده است.  

 

پک درست کنید

حتما لازم نیست به دنبال یک هدیه بزرگ باشید. برایش پکی از هدایای کوچک و فانتزی درست کنید. مثلا اگر با یک پسر طرف هستید که عاشق کوهنوردی است برایش مجموعه‌ای از چراغ‌قوه، کلاه شکاری یا حتی دستکش و چاقو آماده کنید و به او هدیه دهید. لوازمی که می‌دانید از آن‌ها استفاده می‌کند و برایش ارزشمندند. یا اگر آدم خوش ذوقی است برایش مجموعه‌ای از ماگ، پیکسل و کتاب خریداری کنید. برای دختر خانم‌ها لوازم آرایشی، هم دوست داشتنی است و هم کاربردی. یک رژ لب، دو تا لاک، یک اسپری و یا کرم دست و صورت. شال و کیف لوازم آرایش هم پک دیگری است که می‌توانید به او هدیه دهید. کافیست کمی فکر کنید تا نمونه‌های زیادی به سراغ‌‌تان بیاید! 

 

لباس نخرید

در چنین مواقعی سعی کنید لباس نخرید. خرید لباس اگر به همراه پک و لوازم متنوع دیگر باشد، فکر بدی نیست اما اگر تنها هدیه شماست بی‌خیال خرید لباس شوید. اگر می‌خواهید تی‌شرت یا بلوز بخرید، باید این نکته را در نظر داشته باشید که در کمد لباس هرکدام از ما چند نوع آن وجود دارد و به علاوه لباس اگر متناسب با سلیقه او نباشد، هرگز استفاده نمی‌کند و اصلا به چشم‌اش نمی‌آید. در کنار همه این دلایل، یک دلیل دیگر هم برای نخریدن لباس وجود دارد! آن هم اینکه قیمتش را به راحتی می‌توان حدس زد و برای شمایی که می‌خواهید کم هزینه کنید فکر خوبی نیست. 

 

خلاق باشید

گاهی اوقات هدیه نه لوکس است و نه گران‌قیمت، اما بدجور به دل آدم می‌نشیند. از این نظر که می‌دانی دوستت برای انتخاب هدیه‌ات وقت گذاشته و ایده‌پردازی کرده. پس هدیه‌های خلاقانه را فراموش نکنید! هدیه‌ای مثل طراحی سیاه قلم چهره دوستتان یا چاپ شعر مورد علاقه‌اش روی کوسن و تی‌شرت. 

چطور هدیه ارزان و خلاقانه درست کنیم

 

ویژگی‌های فرد را زیر و رو کنید

عاشق تماشای تئاتر است؟ خب برایش بلیت تئاتر بخرید. زیادی به ماشین‌اش می‌رسد؟ چند وسیله برای ماشین بخرید. از لوازم داخل جعبه ابزار گرفته تا خوشبو کننده و ده‌ها چیز دیگر. به هنر علاقه زیادی دارد؟ یک تابلو کوچک بخرید. اهل گردش است؟ چه چیزی بهتر از قطب‌نما. سیگار می‌کشد؟ برایش فندک بخرید. اهل شیرینی‌جات است و حسابی به خورد و خوراک‌اش می‌رسد؟ یک جعبه شکلات فانتزی یا پاستیل خوش طعم به همراه یک شاخه گل و کارت تبریک حسابی خوشحالش می‌کند. کتابخانه‌اش بزرگ است؟ پس کتاب خیلی به کارش می‌آید. سرمایی است و آلان هوا سرد است؟ ست کلاه و شالگردن بخرید و...

می‌بینید؟ به همین راحتی! درباره او از خودتان سوال بپرسید و پاسخ سوالتان را راهنمای خرید هدیه قرار دهید. 

 

شیک بپیچید! 

آن‌قدر که بسته‌بندی شیک در نگاه اول روی فرد تاثیر دارد، نه ابعاد هدیه تاثیرگذار است و نه چیزی که درون بسته می‌بیند. یک بسته‌بندی شکیل و باکلاس احساس ارزشمند بودن هدیه را به او می‌دهد. برای اینکه بسته‌بندی‌تان خاص و زیبا باشد از کاغذهای کادوی معمولی استفاده نکنید و مستقیم به سراغ کاغذهای کاهی رنگ، پارچه‌‌های مخصوص کادوپیچی یا کتان‌های سفید ایرانی بروید. اصطلاحا به‌شان کاغذ کادوی پارچه‌ای می‌گویند و طرح‌های مختلفی دارند. بعد به سراغ نخ‌های کنفی بروید و هدیه را مثل جعبه شیرینی بپیچید. برای تزئینات بیشتر هم ترجیحا از مرواریدهای درشت استفاده کنید. استفاده از وسایل ریز و کوچک و رنگارنگ را توصیه نمی‌کنم چون سادگی و جلوه کاغذکادوی پارچه‌ای‌تان را می‌گیرد. 

بسته بندی شیک برای هدیه تولد

 

از مزایای هدیه‌تان بگویید

«نه بابا! کاری نکردم!»، «این حرفا چیه؟»، «قابل‌تونو نداره» و این شکست نفسی‌های اصیل ایرانی را کنار بگذارید. از مزایای هدیه‌تان بگویید، اما شورش را درنیاورید. مثلا اگر فلان کیف پول چرم خریده‌اید، برایش بگویید که چرم بز است یا گاو! یا این‌که کدام استقامت بیشتری دارد و این‌ها چه تفاوتی باهم دارند. مثلا موقع شست و شو باید چطور آن را بشورد. حتی به او بگویید که این رنگ، محبوب‌ترین رنگش بود و آخری را شما خریده‌اید. یا مثلا به او یادآوری کنید که دو هفته پیش در دانشگاه به شما گفت می‌خواهد کیف پولش را عوض کند و... اگر عطر خریده‌اید بگویید که عطر گرم و شیرین خریده‌اید چون او غالبا عطرهایش این رایحه را دارند. بگویند مغازه‌دار گفته ماندگاری‌اش زیاد است یا حتی بگویید که این عطر، عطر محبوب این روزهاست. خریده‌اید چون او زیاد عطر می‌زند! همه این‌ها را بگویید و بگذارید حس خوب در وجودش بیشتر و بیشتر شود.

 

حرف آخر... 

در آخر یک نکته را هم فراموش نکنید! در روز تولدش درکنارش باشید و شادش کنید. به موقع در جشن حاضر شوید حتی اگر تمایلی به حضور در آن ندارید. اگر به او نزدیک هستید، روز تولد تماس بگیرید و بگویید اگر کاری برای تدارک جشن باقی‌مانده است، آن را به شما بسپارد تا کمکش کنید. با این کارها برایش احترام قائل شدید و شک نکنید این احترام تا سال‌ها در خاطرش می‌ماند. 

برچسب ها
خرید هدیه ارزان و شیک
چند پیشنهاد برای خرید هدیه تولد ارزان قیمت
چطور هدیه تولد بخریم
پیشنهادهای ارزان و شیک برای هدیه تولد
برای تولد آقایان چه بخریم
نظرات کاربران
کد امنیتی
الهام حبشی
الهام حبشی
٩٥/٠٩/١٧
٢
٠
از خلاقیت گفتی مریم جون! یادمه از بچگی برای بسته بندی هدیه اینکار رو میکردم، اما یک بار که سن خیلی کمی هم داشتم و بسته ی کادو رو خودم درست کرده بودم ، طرف مقابل توی همون جعبه یک هدیه گذاشت و به کس دیگه ای داد!! نمی دونم این خوبه که از بسته بندی من برای دیگری استفاده کرد اما راستش اون موقع من خیلی ناراحت شدم، چون بیشتر از چیزی که داخل بسته ی کادو بود، اون بسته بندی رو دوس داشتم و براش وقت گذاشته بودم و دلم میخواست اون رو از من یادگاری داشته باشه :( "" ممنون از مطلب خوبت "" :)
m.shiezadeh
m.shiezadeh
٩٥/٠٩/١٨
١
٠
من هیچ استعدادی توی درست کردن جعبه ندارم اما می دونم خیلی وقت گیره! :دی برای همین سعی میکنم همونجور که هست بپیچمش!
f.farzad
f.farzad
٩٥/٠٩/١٨
٠
٠
وااای چه ایده های باحالی^________^ سپــــــــاس مریم جون :) من عاششششق کادو پیچیم بخاطر همینم خود هدیه واسم فرقی نمیکنه ‌چی باشه، اما ظرافتی که طرف مقابلم تو بسته بندی کادو به خرج داده باشه برام خیلی با اهمیته :) بازم ممنون=)
m.shiezadeh
m.shiezadeh
٩٥/٠٩/١٨
٠
٠
منم حساسیت زیادی روی بسته بندی هدیه دارم! به نظرم خیلی نکته مهمیه و روی شیک بودن هدیه خیلی تاثیر داره. :)
آرمان
آرمان
٩٦/١٢/٢٨
٠
٠
ممنون ک انقدر کاربردی و جالب توضیح دادید بدرد بخور بود :)
مريم مير
مريم مير
٩٨/٠٨/٢٠
٠
٠
سلام م مريم جون لطفا نمونه هاى بيشتر اساس بده عشقم😊👉