این چت‌ های خاک بر سری
چند خط یواشکی از س ک س چت؛ در گوشی های مان چه می گذرد

این چت‌ های خاک بر سری

نویسنده : مریم نیک‌پور

«س ک س چت»، «بیا تو پره از شماره تلفن داف»، «سمانه هستم، چت س ک س پایه‌ام، شب تا صبح شارژ پنج هزار تومنی، عصرها شارژ دو هزار تومنی، بیا تو پی وی»، این‌ها عبارت‌هایی است که امروز در فضای مجازی دیده می‌شود. عبارت‌هایی که جوان‌ها و نوجوان‌ها‌ گاهی با نیت قبلی و گاهی بدون قصد، در گوشی‌های‌شان با آن برخورد می‌کنند. این روزها که تلگرام و اینستاگرام پر است از همه چی! این جور موارد هم جزئی از همه چی شده! این قدر این گونه رفتارها و پیام‌ها زیاد شده است که چندروز پیش امام جمعه تهران به رایج شدن این مساله اشاره کرد. یعنی آن‌قدر زیاد شده که باید درباره آن هشدار داد!

 

لاک تنهایی‌مان سوراخ شده است!

قدیم‌ها که داخل فیلم‌ها و قصه‌ها از تنهایی حرف می‌زدند، انگار که لاک تنهایی هر آدم پر بود از فکر و تامل و هزار چیز با کلاس! اما امروز تنهایی‌های بعضی‌های‌مان خرده شیشه پیدا کرده، خیلی چیزها قاطی‌اش شده. همین که خیلی چیزها در تنهایی‌مان سر درآورده یعنی نمی‌‌توانستیم در جمع و جلوی همه همان چیزها را داشته باشیم. یعنی از واقعیت این که آن چیز زشت و شاید هم بی‌اخلاقی است فرار کرده‌ایم. اگر بین خودمان بماند، باید بگویم امروز لاک تنهایی ما تَرَک برداشته است. خودمان هم می‌دانیم که چگونه!

ولی این‌که از یک سوراخ چند بار گزیده نشویم شاید مهم‌تر باشد؛ معلوم نیست چرا شروع یک ماجرای دو طرفه در این شبکه‌های مجازی همیشه با درخواست‌های مالی همراه است. شاید بعضی‌های‌مان خبر داشته باشیم که پاسخ آن کارت شارژهای هدر رفته و حتی پول‌های کارت به کارت شده چیز جز یک ضایع شدن، سر کار رفتن و تحقیر بی حد و اندازه نیست! آن وقت غصه هدر رفتن پول برای یک پسر کلاه بردارِ شاید سیبیل کلفت خیلی خوردن ندارد.

 

از یواشکی ها می گویند...

* سارا 24 ساله است و دانشجوی مکانیک، وقتی از او می‌پرسم نظرت در مورد کانال‌ و پیج‌های این چنینی چیست؟ می‌گوید: نمی‌دانم چه باید گفت اما مطمئنم که مشتری خودشان را دارند و اکثر مشتری‌های‌شان نوجوانان هستند. می‌پرسم در اطرافیانت کسی مبتلا به این چت‌ها شده است؟ جواب می‌دهد راستش را بخواهید یکی از دوستان صمیمی‌ام مدتی درگیر شده بود، اواخر حتی خودش هم می‌‌خواست ادامه ندهد اما نمی‌توانست، چند باری پیش مشاور و روانشناس رفتیم آخر سر یکی از آن‌ها با چند دوره مشاوره کمکش کرد.

سارا در جواب سوالم که «خب به نظر تو چاره چیست؟» می‌گوید: فکر می‌کنم با فیلتر کردن و تحریم بچه‌های‌مان از اینترنت و تکنولوژی چیزی درست نمی‌شود، شاید بهتر است آدم خودش جلوی خودش را بگیرد و سراغ خیلی از چیزها نرود، به هر حال همه ما می‌دانیم این مسائل خطوط قرمز عرف و دین ما را می‌شکنند.

* سحر 18 سال دارد و از طریق یکی از همین پیج‌های این چنینی پیدایش کردم، برایش پی‌ام می‌فرستم و می‌گویم می‌خواهم کمی با هم حرف بزنیم، اولش خیال می‌کند مشتری هستم و می‌خواهم از زیر شارژ خریدن در بروم اما کم‌کم حاضر به صحبت می‌شود. سحر می‌گوید در جامعه ما اگر مسائل این چنینی عادی نیست به خاطر عقب افتادگی ماست، وگرنه هر جوانی که نمی‌تواند به همین راحتی ازدواج کند، گیریم ازدواج هم بکند، همه آدم‌ها تنوع را دوست دارند، اصلا این یک نوع آزادی است. به او می‌گویم چت کردن‌های این چنینی لذت خاصی دارد؟ جوابش مثبت است، در ادامه می‌گوید: مگر می‌شود نداشته باشد، بالاخره همه ما جوان هستیم و باید یک جایی این شور و هیجانات دوران جوانی را تخلیه کنیم، می‌پرسم به نظرت راه‌‌های بهتری نیست؟ می‌گوید: راه‌های بهتری شاید باشد اما این آسان‌تر است. سحر معتقد است عرف جامعه ما غلط است و ناشی از عقب ماندگی است، به قول خودش اگر حالش را داشته باشد روزی ده تا پونزده هزار تومان در آمد دارد و وقتی به او می‌گویم کارش با روسپی گری خیلی تفاوتی ندارد حسابی عصبانی می‌شود و می‌گوید همه جامعه ما عقب افتاده‌اند حتی خبرنگارانش!

 

چرا الکی تعارف می کنیم؟!

این که در این چت‌ها و مبادلات تصاویر و شبیه این موارد چه می‌گذرد، همه به خوبی باخبریم. حتی آن قدر برایمان از مسائل و مشکلات آن حرف زده‌اند که دیگر نیازی نیست بدیهیات را تکرار کنیم. از مشکلات جسمی و روحی که منجر به خرابی زندگی آینده‌مان هم می‌شود خبر داریم. اما مساله مهم‌تر از این‌ها، مساله خودمان است. مایی که از همه چیز خبر داریم و باز هم یواشکی و غیر یواشکی گاهی به این محدوده‌ها سرک می‌کشیم. گوش همه پر است از این که چرا فلان جا می‌روی و چرا این کارها را می‌کنی. ما هم قصد نداریم این جور حرف‌های تکراری را بزنیم. اگر این حرف‌ها جواب می‌داد، همه ی آن آدم‌هایی که به سراغ این مسائل می‌روند، قبل از ما این حرف‌ها را خیلی بهتر و بیشتر شنیده‌اند. همه این‌ها را گفتم که بگویم، خدایی ناکرده خودمان را گول نزنیم که ما نمی‌دانیم و خیلی هم اشکالی ندارد و از این جور چیزها؛ که اگر از این حرف‌ها بزنیم، شبیه همان‌هایی می‌شویم که حرف‌های بی‌اثر می‌زنند.

هر کدام از ما که دنبال این جور چیزهاست، ته دلش از ضد اخلاق بودن آن خبر دارد اما شجاعت و قدرت نه گفتن به خواسته سر دلش را ندارد. این که شجاعتش را داریم یا نه هم به خودمان مربوط است، منتها قبول کنیم که با اخلاق بودن سخت نیست، فقط عرضه می‌خواهد.

برچسب ها
س ک س اینترنتی
س ک س چت
تل س ک س
چت های مستهجن در موبایل و شبکه مجازی
از شبکه مجازی درست استفاده کنیم
نظرات کاربران
کد امنیتی
N_PAHLAVAN
N_PAHLAVAN
٩٥/٠٩/١٦
١
٠
عـــالی بود.. میدونی بعضی چیزا اونقدر دارن طبیعی و بی اهمیت همه جا جلوه می کنن که برای همه عادی شدن.. مثلا من خودم تا شونزده هفده سالگی خجالت میکشیدم جلوی مادرم ترانه هایی که "عشق" داشتن رو زمزمه کنم ولی به مرور زمان برام عادی شد بعد که به خودم اومدم دیدم همینجوری آروم آروم خیلی چیزا داره واسم عادی میشه اینجور بحثام دقیقا همینطوره یه نوجوون وقتی چند بار اتفاقی سر ازاینجور کانالا در بیاره کم کم براش عادی و حتی باعث لدت واهی میشه!! خونواده تاثیر عمیقی روی این رفتارها داره! ممناااان مریم جان :)
مریم نیک پور
مریم نیک پور
٩٥/٠٩/١٦
٠
١
آخه عادی شدن یک صحبته غیر اخلاقی بودن یک صحبت دیگه به نظر تو این مسائل چیزایی هستن که عادی بشن؟
محسن_قربانی
محسن_قربانی
٩٥/٠٩/١٦
٠
٠
به شخصه هیچ علاقه ای به اس ام اس بازی چه از طریق گوشی و چه از طریق تلگرام ندارم. هیچ چیزی جای ملاقات حضوری و فیس تو فیس رو نمیگیره. این بینواهایی هم که دنبال س ک س چت و اینجور مسائل هستند از لذت زندگی فقط همین و فهمیدن بینواها و تقصیر خودشون نیست. بماند از اون عده ای _چه زن و چه مردش_ که کلا کارشون همینه! در کل به طور میانگین آدمهای سالمی نیستن اینجور آدمها چه از نظر روانی و چه از نظر جسمی.
مریم نیک پور
مریم نیک پور
٩٥/٠٩/١٦
٠
٠
به نظر شما باید چیکار کرد یعنی چه راه حل درستی دارید راه جایگزین چیه که دچار این مسائل نشن؟
محسن_قربانی
محسن_قربانی
٩٥/٠٩/١٦
٠
٠
راه حل که زیاده ولی تو جامعه مریض و ریاکار ما عملی نمیشه. یک مثالی من دارم که میگه: ((بعضی ها از بی عرضگیشون که خوب و پاک موندن)) دختر و پسرای باهوش خودشون بلدن تو این جامعه مریض و ریاکار چه جوری مشکلشون حل کنن و نیاز به راه حل ندارن.
بهمن بهمنی
بهمن بهمنی
٩٥/٠٩/١٦
٠
٠
:) نوشته خوبی بود خانم نیکپور جسارت خاصی داشت ممنونم
مریم نیک پور
مریم نیک پور
٩٥/٠٩/١٦
١
٠
خواهش میکنم:)
korosh
korosh
٩٥/٠٩/١٦
١
٠
مرسی از اینهمه جسارت و شجاعت ، ولی این چیزیه که خود اقایان مسئول سر این جامعه اوردن ، وقتی همه چیز رو (حتی بدیهیات) رو از جوونا میگیرن و محدودمون میکنن جوونها هم بیکار نمینشینن و باربندیل جمع میکنن به زیر زمین که به مراتب ناهنجاری های بدتر و وحشتناک تری دچار میشن ، بعد دوباره همان جنابان صداشون درمیاد که چرا جامعه این شکلیه !! حتی حرف نمیتونیم بزنیم !حرف...
مریم نیک پور
مریم نیک پور
٩٥/٠٩/١٧
٠
٠
به نظر شما خود جوونها چیکار باید کنند برای حل این مشکلات؟
mohamad_s
mohamad_s
٩٥/٠٩/١٦
٠
٠
خانوم نیک پور ..اولا که ممنونم از صراحت لهجه ت در بیان مطلب ...باز ممنونم از اون امام جمعه ی محترم که بالاخره حاضر شدن در موردی غیر سیاسی صحبت کنن توی خطبه شون ..اما بنظرم اون سحر خانوم حق داره ..ما عقب مونده ایم ..اما نه اون عقب مونده گی که مد نظر ایشونه ..ما عقب موندیم چون والدین مون بلد نبودن ..ما عقب موندیم چون یا دین اشتباه تعریف شده برامون ..یا اشتباه پیاده شده ..این قرنطینه کردن ..منزوی کردن ..مرز قائل شدن بین دو جنسیت ..این گروه فشار که مدام از حجاب بعنوان سپر داره استفاده میکنه ..همه و همه باعث شده امروز با این امکانات نه تنها جوون ها که بزرگ سال ها هم به ورطه ی غلط بیفتن ..یک جای تعریف "حدود" اشتباه بوده ...از شانس بد ما هم که اونقدر مسئولین دچار حرص خدمت هستن که خدمت رو فقط در سیاست و ثروت میبینن ..شاید فکر کنین ربط نداره ...اما داره ...همه چی بهم مربوطه .. این دنیای باز مجازی با چنان حلاوتی جامعه رو داره میبلعه که اثری از اسلام بجا نخواهد گذاشت .....الان ما مثه سرنشین های اون کشتی هستیم که هر کی چسبیده به محدوده ی خودش ..غافل از اینکه وقت غرق شدن همه با هم غرق میشیم
مریم نیک پور
مریم نیک پور
٩٥/٠٩/١٧
٠
٠
به نظر شما الان ما چیکار میتونیم بکنیم برای بهتر شدن وضعیت نه مسئولین خود ما مردم جوونها چه کار میتونیم انجام بدیم؟
علیرضا
علیرضا
٩٥/٠٩/١٧
٠
٠
اتفاقا همین چند وقت پیش یکی از اساتید همین بحث رو سر کلاس باز کرد و یکی از دانشجوها که خیلی تو همین وادی بود از زیر و بمش گفت. از اینکه چاره ای نیست، همین رو داریم فقط و ... اما از آخرش هرچی هم که گفت بازم به این سوال جواب نداد که "آخرش که چی؟!" یعنی فکر میکنم همه این افراد نمیتونن به این سوال جواب درست بدن چون خودشون هم میدونند که چه منجلابی هست این قضیه و هیچ چیز درست درمونی تهش نیست! اما نمیشه این رو هم ندیده گرفت که شرایط جوری پیش رفته که خیلی ها به فکر فردا یا همون «آخرش» نیستن. همین الان رو میبینن، همین که حال الانشون خوب باشه و به حساب خوش بگذره کافیه. به نظر من اینجاست که پای آموزه های اخلاقی و دینی میاد وسط اینکه مثلا تویی که داری این کار رو انجام میدی و یک سری زیادی از حرمت ها واست شکسته میشه، فردا روزی اگر بخوای تشکیل خانواده بدی قطعا مشکل واست پیش میاد و به این راحتی هم نمیشه از شر این مشکلات خلاص شد و کلی اتفاقات و دشواری های دیگه که از همین قضیه چت ها نشات میگیره. نمیخوام دنبال مقصر بگردم ولی خب قطعا موافقم با این حرف که خود ما، پدر و مادرها ما و همه کسانی که هی میگیم زشتِ، نگو، بی حیا و ... مقصریم در این قضیه که آشنایی نمیدیم به افراد. اگر بین دوستامون کسی هست که این شکلِ، نمیشینیم باهاش دو کلمه حرف بزنیم و یکم روشن تر کنیم قضیه رو براش. به نظرم اگر زود جلوی این قضیه گرفته بشه دیگه کار به جایی نمیره که یک نفر بگه «همه آدم‌ها تنوع را دوست دارند» اون هم پای قضیه ای که بنیان جامعه رو تشکیل میده و اگر بخوان همه با همین تفکر تنوع طلبی پیش برن دیگه سنگ رو سنگ بند نمیشه...!
علیرضا
علیرضا
٩٥/٠٩/١٧
٠
٠
خیلی مطلب به جا و البته پر از حرفی بود. ممنونم که بابِ اینجور مطالب که اتفاقا دغدغه خیلی از جوون های امروزی هستش رو هم به جیم باز کردید.
مریم نیک پور
مریم نیک پور
٩٥/٠٩/١٧
٠
٠
این مطلب چندماهی در سانسورینگ گیر کرده بود اما منم خوشحالم بالاخره اجازه انتشاراتش با تغییرات داده شد، ممنونم:) با نظراتتون موافقم ریشه این مشکلات از درست تربیت نشدن در این زمینه هاست و به قول شما مسئله ای که به بنیاد خانواده ضربه میزنه و نمیشه راحت از کنارش گذشت
s_mostafa_b
s_mostafa_b
٩٥/٠٩/١٧
٠
٠
مرسی که از این موضوع نوشتید خانم نیک‌پور :)
مریم نیک پور
مریم نیک پور
٩٥/٠٩/١٨
٠
٠
خواهش میکنم:)
aaasaeid
aaasaeid
٩٥/٠٩/١٧
٦
٠
سلام،با عرض پوزش من متوجه نشدم هدف از نوشتن اين مطلب چي بود؟در ابتدا اومديد يه مسئله كه در جامعه وجود داره و همه هم آگاهيم ازش بيان كرديد،بعد نظر يكي كه دستش تو كاره رو نوشتيد و در پايان هم نظر و حرف دل خودتون رو، در نهايت چيز خاصي به دست مخاطب نرسيد،نه يك نظر كارشناسانه، نه يك راه حل و عملا يك سري واضحات دوباره تكرار شد.به نظرم اين مطلب اگر در انجمن مطرح ميشد كاراييش بيشتر بود
مریم نیک پور
مریم نیک پور
٩٥/٠٩/١٨
٠
٠
چون موضوع مهمیه قرار توی دوتا مطلب بهش پرداخته بشه و اینکه دقیقا قراره در مطلب دوم روشها و راههای مقابله باهاش گفته بشه با نظر کارشناس
Hamid_Bozorgvari
Hamid_Bozorgvari
٩٥/٠٩/١٧
٠
٠
نه بابا ... کم کم دارم به جیم امیدوار میشم ... ممنون از مطلب خوبتون :)
مریم نیک پور
مریم نیک پور
٩٥/٠٩/١٨
٠
٠
خواهش میکنم
m.javadi
m.javadi
٩٥/٠٩/١٨
٠
٠
همین چند ماه پیش یه نفر زیر پست اینستاگرام رامبد جوان یه تبلیغات اینجوری کرده بود که خب پروفایلشم طبیعتا دختر بود منم وسوسه شدم برم باهاش حرف بزنم و ببینم تو کله اش چی میگذره ازش پرسیدم چقد درامد داری و از این چیزا . تهش معلوم شد پسره و سربازه و فقط واسه کسب درامد و شارژ موبایلش اینکارو میکنه واقعا تعجب کردم اینم یه جورشه :))
m.shiezadeh
m.shiezadeh
٩٥/٠٩/٢١
٠
٠
چ عجیب!
m.javadi
m.javadi
٩٥/٠٩/١٨
٠
٠
البته می گفت حاضر نیست کار دیگه ای بکنه چون هیچ کاری مثه این آسون و زودبازده نیس
عارف
عارف
٩٥/٠٩/١٨
٠
٠
اين همه توضيح دادين كاش آخرش هم چند دليل براي اثبات اينكه اينكار ضد اخلاق است را مياوردين. فقط گفتن اينكه "بيشتر ماها جرأت قبول ضد اخلاق بودنش را نداريم" اصلا كافي نيست. بي دليل كه نميشه پذيرفت.
Alireza
Alireza
٩٥/٠٩/١٩
٠
٠
سلام.به نظر من باید اصل و ریشه مشکل رو پیدا کرد.وقتی قانون گذارهای ما باور ندارند که جوان احتیاج به تخلیه روحی و جسمی تو این ضمینه دارن میخواین چی پیش بیاد؟خوب نتیجه میشه س ک س چت و خیلی مسایل بد تر که جامعه رو درگیر میکنه.یا میشه ازدواج به خاطر محدودیت که اونم نتیجش هر ۴ ازدواج یک طلاقه.کاش یک لحظه خودمون رو جای اون جوان بگذاریم که چگونه باید شور جوانی رو کنترل کنه.با تشکر
Ahmad E.
Ahmad E.
٩٥/٠٩/١٩
٠
٠
خیلی مطلب خوبی بود ولی خیلی خیلی خیلی کوتاه ! این بحث خیلی درازه و با مطالب به این کوچکی درست نمیشه . ولی بازم خیلی جای شکر داره ، چون الان سایتای کمی پیدا میشن که بخوان دردای جامعه روبرطرف کنن . ان شاالله جیم بتونه گامی مهم برای کاهش مشکلات جامعمون برداره .
علی
علی
٩٥/٠٩/١٩
٠
٠
متاسفانه درجامعه ای که مشکلات اقتصادی گریبانگیر مردمه وراه ازدواج جوونهایی مثل من رو بسته تنهاترین راه خویشتن داریه وبس.
i_davoodi
i_davoodi
٩٥/٠٩/٢٠
١
٠
تاسف تاسف تاسف اره قبول که جامعه مقصر است اره قبول اقتصاد ما افتضاحه اره قبول مسعولان ما کم کاری میکنن اما ایا ما ادم نیستیم ! ایا وقتی الله ادم را ساخت به خودش تبریک نگفت؟ ایا همه فرشتگان را دستور نداد که به ادمی سجده کنن! ولی انگاری ما ادم ها ارزش خودمان را نمیدانیم اگر فقط ادم یک درصد ارزش و جایگاه خودش را بفهمد مطمعنن هیچ وقت دست به این کارها نمیزند اما حیف که ما خدا را در زندگانی و همه امور خود گم کرده ایم افسوس افسوس افسوس ما ادمیان حتی یک درصد نه به خدا ایمان و نه اطمینان داریم زیرا ایمانمون بقول اقتصادی ها زیر خط فقر است.