«دانش‌»جو ام آرزوست...
چرا این روزها همه دانشجویان به دنبال مدرک‌اند؟

«دانش‌»جو ام آرزوست...

نویسنده : عطیه میرزاامیری

یک:

گروهی مربوط به رشته‌ی تحصیلی‌مان در تلگرام داریم. با حدود 400 عضو که گاهی اگر به فلان تست یا فلان مقاله و یا فلان اطلاعاتی در مورد رشته‌مان نیاز داشته باشیم در گروه مطرح می‌کنیم و اگر کسی در توانش بود کمک‌مان می‌کند. الغرض این‌که چند روز پیش یکی از اعضا با جملاتی که سرشار از عجز و التماس بودند از بقیه خواست که او را در امری کمک کنند. چه کمکی؟ این‌که چطور می‌تواند مقاله‌ی انگلیسی سرچ کند! 

سوال کمی خنده‌دار به نظر می‌رسید. سعی کردم به ساده‌ترین روش ممکن برایش توضیح بدهم که سرچ انگلیسی به ساد‌گی سرچ فارسی‌ست، با این تفاوت که عبارت مورد نظر خود را به صورت انگلیسی وارد کادر جست‌وجو در پایگاه اطلاعاتی مربوطه می‌کنی. بعد از ارائه‌ی این کمک به ظاهر ساده‌، فورا وارد اکانت خصوصی من شد و شروع کرد به سوال پیچ کردن من. سوال‌های به شدت ساده و پشت بند تمام سوال‌هایش می‌نوشت: «وای چه سخته. نمی‌تونم». در مورد مقطع تحصیلی‌اش سوال پرسیدم و امیدوار بودم در جوابم بگوید «ترم یک کارشناسی هستم» تا خیالم راحت شود که این میزان از اضطراب و نداستن و از همه مهم‌تر عدم جسارتش در مورد یک سرچ ساده طبیعی‌ است. اما در کمال تعجب گفت: «کارشناسی ارشد هستم...» 

متعجب و عصبانی بودم، چون یک دانشجوی کارشناسی ارشد یا آن‌قدر تنبل بود که نمی‌خواست فرصت استفاده از گزینه‌ی آزمون و خطا را عملی کند و یا آن‌قدر از زبان انگلیسی ترسیده بود که دست و دلش به یک سرچ ساده نمی‌رفت و دائم تکرار می‌کرد: «می‌ترسم. خیلی سخته...»

دو:

سال‌ها پیش استادی داشتم که یک روز خیلی بی‌مقدمه در کلاس درسی‌اش رو کرد به بچه‌ها و از آن‌ها خواست هدف‌شان را از ادامه تحصیل بگویند. نیم بیشتر کلاس جواب‌های‌شان بی‌پولی؛ چشم و هم چشمی(که دختر خاله و پسر عمو و عمه و زن‌دایی‌شان هم دانشجوست پس آن‌ها هم باید دانشجو باشند)؛ بی‌کاری؛ درس نخوانیم پس چه‌کار کنیم و از این دست حرف‌ها بود. استاد هم خیلی رک رو کرد به ما و گفت که شما بر مبنای مدگرایی درس می‌خوانید، نه بر حسب علاقه و یادگیری حرفه‌ای یک تخصص...

سه:

بیایید کمی دقیق‌تر روی صحبت استاد فکر کنیم. سال‌ها پیش این حجم عظیم از آدم که امروزه در مقاطع کارشناسی ارشد و دکترا وجود دارد؛ وجود نداشت. آدم‌ها کمتر زندگی را سخت می‌گرفتند. آسان‌تر دنبال علایق‌شان می‌رفتند. اگر خیاطی، سفالگری، نقاشی، حتی رانندگی دوست داشتند بدون هیچ حرف و حدیث و یا چشم داشتی به مدرک تحصیلی، راه خود را می‌گرفتند و تلاش می‌کردند در همان علایقه‌شان موفق شوند. حالا مقایسه‌ای داشته باشیم بین هم سن و سالان و هم کلاسی‌های خودمان و افراد لیسانسه و دکتری که سال 70 مدرک خود را گرفته‌اند! خودمانیم اما کاملا مشهود است که دانشجویان قدیمی برازنده‌ی اسم دانشجو بودند! فعال‌تر و جوینده‌تر برای علم و دانش. علاقه‌مندتر برای تحصیل. ما دانشجویان دقیقه نودی هستیم که در دقیقه نود درس می‌خوانیم و در دقیقه‌ی نود سر کلاس حاضر می‌شویم. دانشجویانی که تنها از دانشجو بودن کارت دانشجویی‌اش را داریم و برای کیفیت غذای سلف آشوب می‌کنیم و بعد سرکوب می‌شویم! دانشجویانی که درس‌های نظری را ناپلئونی پاس می‌کنیم و اگر پای عمل به میان آید اکثرمان درجا می‌زنیم و بعد افسرده و سرخورده می‌شویم که عمرمان را پشت میز و صندلی‌های دانشگاه هدر داده‌ایم. دانشجویانی که تک بعدی شده‌ایم و تنها مسیر دانشگاه تا خانه، خانه تا دانشگاه را از بریم!

چهار:

در قسمتی از کتاب «نشت نشاء»رضا امیرخانی نوشت: «در جوامع پیشرفته از هر سه دانش‌آموزی که از دبیرستان فارغ‌تحصیل می‌شود، یک نفر وارد بازار کار می‌شود، یک نفر کوله می‌اندازد روی دوشش و دنیاگردی می‌کند و تنها یک نفر وارد دانشگاه می‌شود و همین می‌شود که متخصص حرفه‌ای وارد جامعه‌شان می‌شود.» روزهای زیادی به این قسمت از کتاب فکر کرده‌ام و غمگین‌تر شده‌ام که اشکال از من دانشجوست یا از محیط و جامعه؟!

به نظرم تنها دلخوشی که می‌توانم به خودم بدهم این است که اگر هم دانشجو هستم تمام تلاشم را بکنم که به جای غر زدن به بی‌سوادی اساتید، به معنای واقعی کلمه «دانش»جو باشم، نه «مدرک»جو. روز دانشجوی‌تان مبارک باشد، اما لطفا، خواهشا، دوباره رو به‌روی آینه بایستید و اهداف‌تان را با خودتان مرور کنید. 

برچسب ها
روز دانشجو
مدرک گرایی دانشجویان
دانشجو به چه کسانی می‌گویند
دانشجویی بی‌هدف
در دانشگاه به دنبال اهداف‌تان باشید
درس‌ خواندن برای دیگران
نظرات کاربران
کد امنیتی
N_PAHLAVAN
N_PAHLAVAN
٩٥/٠٩/١٥
١
٢
واقعا همینطوره.. حالا شما مثالت عالی بود که گذشته ی خودمون رو یادآوری کردی سالهایی که پاگذاشتن به دانشگاه آرزو بود و همه واقعا تلاش می کردن و اطلاعات خوبی از پیرامونشون هم داشتن انصافا...نه این روزها که در دانشگاه هارو به بهانه ی افزایش علم باز گذاشتن اما افسوس... یک کلیپی توی همین جیم خودمون دیدم که بچه های کوچیک اونور اب برای خودشون هدف داشتن...مثلا بچه در جواب میخوای چیکاره بشی میگفت نونوا یا پیتزازن...بدون ترس و دلهره!! اونوقت ما وقتی بچه بودیم چون بزرگترا دوس داشتن حتما جراح و وکیل و مهندس شیم در جواب این سوال ساده با افتخار و برای سرافرازی بزرگتر ها می گفتیم دکتر!!! آخرش هم هیچ کدوممون هیچی نشدیم ..شدیم یه مشت ادم دانشگاه رفته و مدرک دار که از سواد فقط خوندن و نوشتنشو دارنو با لیسانس و فوق لیسانس منشی و راننده میشن زیر دست یه مشت بی سواد تر از خودشون... ببخش طولانی شد مطلبت عالی بود ممنااان!
عطیه_میرزاامیری
عطیه_میرزاامیری
٩٥/٠٩/١٥
١
١
ممنونم ازت که خوندی و این نظر خوب رو نوشتی:)
محمدی
محمدی
٩٥/٠٩/١٥
٢
١
به طور واضحی جمهوری اسلامی چون از اشتغال دهه 60 ها ناتوان بود؛ سعی کرد چند سالی شرایط تحصیل رو فراهم کنه و دکتر روحانی حرف خوبی زد که بالاخره اینا وارد بازار کار می خوان بشن.
عطیه_میرزاامیری
عطیه_میرزاامیری
٩٥/٠٩/١٥
١
١
و متاسفانه که هنوز هم شرایطش فراهم نشده:(
sajjad_mohammadi
sajjad_mohammadi
٩٥/٠٩/١٥
١
١
همین الان شما در جواب همین حرفی که دانشجوها زدن که درس نخونیم چیکار کنیم جوابی دارین؟ جوابی که واقعی باشه :|... نه از اینایی که میگن برو دنبال علاقتو و کار خودتو را بنداز.... چون این حرفا با وضع اقتصادی جامعه نمی خونه :|
عطیه_میرزاامیری
عطیه_میرزاامیری
٩٥/٠٩/١٥
١
١
نه متاسفانه.منم اشاره کردم که.بار زیاد این حرکت به دوش جامعه ست.
ريحانه.الف
ريحانه.الف
٩٥/٠٩/١٦
١
١
همه سوار يه قطاري شديم بدون اينكه بدونيم كجا بايد پياده شيم مقصد كجاست و...
عطیه_میرزاامیری
عطیه_میرزاامیری
٩٥/٠٩/١٦
١
١
متاسفانه:(
Maryam
Maryam
٩٥/٠٩/١٦
١
١
حقیقت تلخیه و همین چیزا باعث شده روزبروز از دانشگاه رفتن دورتر شم از پاراگراف آخری اسکرین شات گرفتم تا دائم به خودم یادآوری کنم
عطیه_میرزاامیری
عطیه_میرزاامیری
٩٥/٠٩/١٦
١
١
:(
maeadeh_sh72
maeadeh_sh72
٩٥/٠٩/١٦
١
١
مشکل از جامعست که شده مدرک گرا همین
عطیه_میرزاامیری
عطیه_میرزاامیری
٩٥/٠٩/١٦
١
١
خودمون هم بی تقصیر نیستیم
m.shiezadeh
m.shiezadeh
٩٥/٠٩/١٦
١
١
بعضی اوقات به قضاوت نسل های آینده درباره خودمون فکر می کنم! :|
عطیه_میرزاامیری
عطیه_میرزاامیری
٩٥/٠٩/١٧
٠
٠
من گاهی فکر میکنم ممکنه اونا وضعشون از ما بدتر باشه!
s_mostafa_b
s_mostafa_b
٩٥/٠٩/١٧
١
١
ما دانشجوهای دقیقه نودی مقصر ۱۰۰ درصدی، اما به نظرتون چندتا دانشگاه هست که توش دانش یاد میدن؟! نمیخوام بهانه بتراشم اما خب وقتی آدم میره تو یه محیط فریز، سرد میشه دیگه...
عطیه_میرزاامیری
عطیه_میرزاامیری
٩٥/٠٩/١٧
٠
٠
حق باشماست اما بنظرم هرچیزی اشباع بشه ارزشش میاد پایین. و اینکه همین استادای بی سواد الان دانشجوهای بی سواد سال قبل تر ما بودند.
دچار
دچار
٩٥/٠٩/١٧
٠
٠
چون در دانشگاه علم نیست فقط مدرک هست
عطیه_میرزاامیری
عطیه_میرزاامیری
٩٥/٠٩/١٧
٠
٠
موافقم
n_nikbonyad
n_nikbonyad
٩٥/٠٩/١٨
٠
٠
من با تمام حرفات موافقم فقط یه فرق بزرگ با دانشجوهای دیگه دارم و اونم اینه که هیچ وقت موافقت نکردم توی آشوب های غذاخوری شرکت کنم. چون به نظرم غذایی با نرخ ۱۷۵ تومن (سال اول دانشگاه) و نهایتا ۱۰۰۰ تومن (سال آخر دانشگاه) با اون کیفیت حتی توی موزامبیک هم گیرم نمیومد! پس سعی میکردم به جای آشوب، همون غذا رو بخورم و ازش لذت ببرم :))
عطیه_میرزاامیری
عطیه_میرزاامیری
٩٥/٠٩/١٩
٠
٠
خداییش منم هیچوقت آشوب نکردم برای غذای سلف.حتی گاهی به مسئولش میگفتم زیادتر هم برام بریزه