ایستاده با «وید»!
گزارشی از رشد روز افزون مصرف ماریجوانا در میان دختران

ایستاده با «وید»!

نویسنده : مائده رئیس الساداتی

در قدیم الایام اگر دختری خدای نکرده قبل ازدواج کردن، دست به موچین و قیچی می‎برد حرف‌های جالبی پشت سرش نمی‌شنیدیم. قدیم‌تر از آن اگر زنی در محیط مردانه‌ای کار می‌کرد باز هم از سمت جامعه پس زده می‌شد. مثال معمول‌تر و مشهودتر این موضوع، زنانی هستند که در سال‌های نه‌چندان دور پس از طلاق با رفتار تبعیض‌آمیز جامعه روبرو می‌شدند.

در فضایی که بعضا خندیدن زنان و دختران در محیط‌های عمومی نیز تقبیح می‎شود، اگر زن یا دختر جوانی به سراغ سیگار کشیدن یا مصرف مواد روانگردان برود، واکنش‎ها در برابر او نسبت به مردان بسیار شدیدتر خواهد بود. کما اینکه قضیه سیگار کشیدن مردان امری حل شده‌است و چیز عجیب و غریبی نیست. اگرچه استفاده از مواد روانگردان مرسومی مانند ماریجوانا یا همان گُل در جامعه ما ممنوع است و مذمت شده، اما این موضوع برای دختران از حساسیت بیش‌تری برخوردار است. به همین خاطر، سراغ دخترانی رفتم که دستی بر دود دارند...

 

شادی‌ها و بی‌خیالی‌های کاذب

ماریجوانا از آن دسته مواد روانگردانی است که به سرعت در بین جوانان در حال گسترش است. خیلی از افراد با تصور اینکه این ماده گیاهی است و اعتیاد آور نخواهد بود به سمت آن می‎روند و تصور می‌کنند که باعث شادی خواهد شد. سارا 23 سال دارد و یکی از آن دسته دخترانی است که «گل» را برای مدت نسبتا طولانی بدون آن که از عوارضش اطلاعی داشته باشد، مصرف می‌کرده. داستان گل کشیدن او از اکیپی دوستانه شروع می‌شود. هرچند سارا قبل از ورود به آن اکیپ دو سه باری گل کشیده بود، ولی به گفته خودش بعد از وارد شدن به آن جمع به طور منظم شروع به گل کشیدن کرده‌است.

سارا درمورد حس و حالش در زمان گل کشیدن و ادامه دادنش می‌گوید: «زمان‎هایی که گل می‎کشیدم به مدت یکی دو ساعت، وضوح همه چیز برایم بیش‌تر می‌شد؛ ولی این موضوع بیش‌تر برای اوایل استفاده از گل است و بعد از  آن کمتر می‌شود. در اواسط زمانی که گل می‌کشیدم، برای من حالت افسردگی پیش آمده بود و نمی‌دانستم که دلیل آن مصرف گل است. پس از مدتی حتی وقت‎‎هایی که تنها بودم هم احساس نیاز به گل می‌کردم.»

 سارا در توضیح تاثیر همراهی اطرافیان در گل کشیدنش می‌گوید: «وقتی در جمعی باشی که همه استفاده می‎کنند کم کم ترغیب می‎شوی که مانند آن‌ها گل را امتحان کنی. در حالت عادی هیچ انگیزه‌ای برای زندگی نداشتم و مدام با اطرافیانم دعوا می‎کردم. زمان‎هایی که گل مصرف می‌کردم حالم بهتر می‎شد و خوشحال بودم.»

میزان مخالفت و برخورد اطرافیان، سوال دیگرم از سارا بود که گفت: «در بین دوستانم که نه! در بین جمع به جز من باز هم دخترهایی وجود داشتند که گل مصرف می‌کردند. ولی از سمت خانواده و اطرافیانی که بزرگ‎تر بودند زیاد منع می‌شدم. در آن دوره مادرم خیلی برایم نگران بود. اعتقاد داشت که با این کار من آبرویمان می رود.»

 

 

سیگار هم مثل آب و غذاست

اولین نفری که با او در مورد این موضوع صحبت کردم، «ساغر» بود که 21 سال داشت و اهل سیگار بود. او زمان‌هایی به سراغ سیگارمی‎رود که دچار آشفتگی می‌شود و برای مشکلاتش راه حلی پیدا نمی‌کند. به عقیده ساغر، پک زدن به سیگار باعث آرامشش می‌شود. می‎گوید که یک حالت روانی او را به سمت سیگار سوق می‌دهد. «وقتی شما احساس گرسنگی می‌کنید، نا خودآگاه غذا می‌خورید و وقت‌هایی که احساس تشنگی می‌کنید به سراغ آب خوردن می‌روید. سیگار کشیدن و پک زدن به آن هم همینطور است و در مواقع سردرگمی انسان به آن نیاز پیدا می‎کند.»

ساغر می‎گوید که وابستگی خاصی به سیگار ندارد و خیلی وقت است که سمت آن نرفته و جز مواقع آشفتگی به سراغش نمی‌رود. وقتی از او راجع به نگاه دیگران به سیگار کشیدنش پرسیدم جواب داد: «این موضوع در بین دوستان و هم‌سن و سالانم حل شده‌تر است. مخصوصا گروه دوستانم که آن‌ها هم سیگار می‌کشند. اما یک‌بار که به همراه مادر و پدرم به کافه‌ای رفته بودیم و آنجا مکانی برای افرادی که سیگار می‌کشند تعبیه شده بود، آن‎ها با شگفتی و سرزنش زیاد دخترانی که سیگار می‌کشیدند نگاه می‌کردند واکنش شدیدی نسبت به آن‎ها داشتند.»

 

وقتی در خواب هم وید می‌کشم

حرف آخرم با سارا راجع به تجربه گل کشیدنش بود. «حدود یک‌سالی گل مصرف نمی‌کردم و بعد دوباره به دلیل مشکلات شخصی شروع کردم تا حدود یک ماه پیش. در حال حاضر این داستان برای من به گونه‌ای شده است که وقتی در خواب می‌بینم که وید می‌کشم و از خواب بیدار می‌شوم، از اینکه همه این اتفاقات خواب بوده‌است خوشحال می‌شوم. چون معمولا دو حالت برای مصرف‌کنندگان آن بوجود می‌آید. یا فرد ادامه می‌دهد چون به او می‌سازد؛ یل درحالت دیگر فرد خسته می‌شود و انگیزه ندارد و با ادامه دادن آن، پارانویید می‌شود. من بیش‌تر از حالت پارانویید آن رنج می‌بردم زیرا بیشتر برای من مشکل ایجاد می‌کرد.»

شاید گل کشیدن و سیگار کشیدن موضوع حل شده‌ای برای گروهی از جوانان باشد و تصور شود که این ماده گیاهی ضرر چندانی ندارد، اما ماریجوانا هم پس از مدتی می‌تواند عوارضی مانند افزایش ریسک ابتلا به بیماری های روانی از جمله اسکیزوفرنی و افسردگی را داشته باشد و  موجب اختلالات حافظه شود. مواردی که سارا داستان هم با آن‌ها رو به رو شده بود و نادانسته برای تخفیف آن‌ها بازهم از گل استفاده می‌کرد. داستان ضرر و زیان‌های گل به همین‌جا ختم نمی‌شود و طبق داده‌های علمی، مانند سیگار تاثیرات منفی روی جنین و سیستم تنفسی فرد هم دارد.

در حال حاضر واکنش‌های شدیدی به موضوع مصرف گل و یا سیگار کشیدن زنان و دختران وجود دارد. واکنش‌هایی که صرفا به تقبیح این کار می‌پردازند و برای حل این چنین مشکلاتی راه حلی ندارند. دسترسی آسان و قیمت پایین، موجب می‌شود مصرف ماریجوانا در بین دانش آموزان نیز در حال گسترش باشد. با تصور بی‌ضرر بودن این ماده، افراد زیادی به سمت آن جذب می‌شوند. امروز با تماس با یک ساقی می‌توان در کمتر از یک ساعت، چند رول علف تهیه کرد. قیمتش هم از خیلی از کتاب‌های کمک درسیِ دانش‌آموزان ارزان‌تر است. 

اما باید دانست که در نهایت، نه سیگار راه مناسبی در برابر آشفتگی‎های درونی است و نه مخدری مانند ماریجوانا می‌تواند شادی و نشاط را به طور دائمی در جوانان زنده کند. تا وقتی که راه حل مناسبی برای مقابله با افسردگی و سردرگمی نداشته باشیم، مصرف این مواد با اقبال روبه رو هستند حالا چه استفاده از این مواد در خفا باشد و چه به صورت علنی.

برچسب ها
اعتیاد
زنان
ماریجوانا
گل
علف
وید
افسردگی
بلوغ
خانواده
نظرات کاربران
کد امنیتی
sara_j
sara_j
٩٨/٠٦/٢٩
٢
٠
واقعا باعث تاسف هست ، جوان هامون تفریح سالم ندارند و میرند سمت این چیزها....
مائده رئیس الساداتی
مائده رئیس الساداتی
٩٨/٠٧/٠١
٤
٢
خوب دیگه با یک سری از تفریحا مثل کنسرت اسلام به خطر میفته:))
نگارعبادپور
نگارعبادپور
٩٨/٠٦/٢٩
١
٠
واقعا واسم سواله که اولین بار که رفتن سمت این مواد دقیقا توی فکرشون چی درموردش می‌گذشته و چی شده که راضی شدن تا امتحانش کنن؟! / مطلب جالبی بود :))
مائده رئیس الساداتی
مائده رئیس الساداتی
٩٨/٠٧/٠١
١
١
غالبا اولین استفاده سرخوشی خاص خودش رو داره و تو برای بیشتر شدنش هی دوز مصرفت رو بالاتر میبری و بیشتر میری دنبالش...در نهایت هم تباه میشی. مرسی ♥️
سیده ساجده علوی
سیده ساجده علوی
٩٨/٠٧/٠٤
١
٠
متن جالبی بود تاحالا از زبون خودشون به این قضیه نگاه نکرده بودم...
مائده رئیس الساداتی
مائده رئیس الساداتی
٩٨/٠٧/٠٥
٠
٠
هر موضوعی ابعاد مختلف داره و خوب اینکه چرا بقیه میرن سمت اینجور چیزا به نظر مهم میاد. ممنون ♥️
لیلی
لیلی
٩٨/٠٨/٠٩
٠
٠
وقتی چیزای واقعی تکراری میشه و نچسب توهم میزنن بلکه شاید یکم بیشتر پررنگ ترو بهترشه