معرفی کتاب «مرد سوم» نوشته «گراهام گرین»
کتابی با طعم باروت خیس!

معرفی کتاب «مرد سوم» نوشته «گراهام گرین»

نویسنده : الهام یوسفی

همه کتاب‌ها طعم دارند. اول باید ذائقه‌تان را کشف کنید. بعد هم کتاب‌ها را یکی یکی مزمزه کنید. این‌طوری می‌فهمید کدام‌ کتاب با ذائقه‌تان جور است و آن‌وقت کامل میلش می‌کنید. این صفحه در واقع مثل یک دیس پذیرایی به شما کتاب‌هایی برای مزمزه کردن تعارف می‌کند. کتاب‌های طعم‌داری که با آن روزهایتان را خوشمزه کنید.

 

هی رفیق! همه چی اونقدرها هم افتضاح نیست!

می‌گویم: «کتاب معرفی می‌کنم که بخرید و بخوانید. نه این‌که فقط معرفی را بخوانید و بگذرید.» می‌گویید: «کتاب‌هایی که معرفی می‌کنی گران است. نرخ خون پدرمان است.» خُب! راست می‌گویید. البته تقصیر ما نیست. از اول قرار بوده که در این‌جا تازه‌های نشر را معرفی کنیم و متاسفانه تازه‌های نشر گران است. اما به خاطر گل روی شما این هم یک کتاب ارزان. قیمتش به اندازه پول یک چای در کافی‌شاپ هم نمی‌شود. از هر مقداری که فکر کنید ارزان‌تر است. از طرفی دیگر کتاب خوبی است. اصلا مگر ما کتاب بد به شما معرفی می‌کنیم؟ پس این شما و این کتاب «مرد سوم». 

معرفی کتاب «مرد سوم» نوشته «گراهام گرین»

 

داستان‌ از کجا آمده‌؟

این‌که چقدر با فضاهای جنایی و پلیسی و معمایی ذائقه‌تان جور است را می‌توانید با خواندن این کتاب امتحان کنید. داستان‌‌ مرد سوم روایتی است خیلی رئال و پر از فراز و فرود درباره خیر و شر. اثری است در ژانر تازه‌ای که به تجربه کردنش می‌ارزد. اگر این کتاب کم‌حجم را مزه‌مزه کردید و بعد خوش‌تان آمد می‌توانید بروید سراغ سایر کارهای «گراهام گرین» از جمله «مرد درون»، «قطار استامبول»، «قدرت و جلال»، «کنسول افتخاری» و ده‌ها رمان دیگر. اما داستان این کتاب یک داستان خیلی ساده است و البته داستان ساده‌ای نیست! پیچ‌ و خم‌های قشنگی دارد که درگیرتان می‌کند. یک طورهایی یک اثر هیچکاکی است. ترس را هم می‌توانید در آن به وضوح تجربه کنید.

 

چرا نویسنده این داستان‌ را نوشته؟

به نظرم برای نوشته شدن همه داستان‌ها نمی‌توان دنبال دلیل گشت. شاید نوشته شدن این کتاب هم دلیل خاصی نداشته باشد. اما فکر کنم که گرین درباره دغدغه بزرگ جنگ میان خوبی و بدی می‌نویسد. احتمالا این همان سوال ذهنی اوست و دغدغه‌ای که باعث شده نویسنده شود. اگر شک دارید بریده کتاب را در قسمت پایین بخوانید تا حال و هوای کلی اثر دست‌تان بیاید. 

گراهام گرین نویسنده کتاب مرد سوم

 

نکات کلیدی برای مزه کردن این کتاب:

-همان‌طور که عرض شد کتاب خیلی کم‌حجم است و تنها صد و خورده‌ای صفحه دارد که شامل زندگی‌نامه و مقدمه و تقدیمیه و موخره مترجم و غیره و غیره است که اگر آن‌ها را نخوانید کلا می‌شود یک‌خورده‌ای. (اوضاع ما را ببینید که برای کتاب‌خوان کردن شما چقدر باید صفحه بشماریم!)

-مترجم کتاب «محسن آزرم» است و ترجمه خوب و روان است.

-اصلا مگر نشر چشمه کتاب بد هم چاپ می‌کند؟!

-از روی این کتاب آقای «کارول رید» کارگردان مشهور یک فیلم با همین نام ساخته. البته کارول دوست صمیمی گراهام است و در واقع این داستان یک فیلم‌نامه اولیه بوده.

-این کتاب از آن کتاب‌هایی است که آسان پسند‌ها، سبک خوان‌ها و سخت‌ پسندها و عمیق‌خوان‌ها را راضی می‌کند. چون هم داستان گیرایی دارد و هم لایه‌های پنهان و قابل کشف. 

-قیمت کتاب هم کمتر از 6000 تومان است. فقط 5700 تومان. به خدا که مفته!

-هر چه گشتم طعم دیگری به غیر از آن‌که آن بالا گفته‌ام برای این کتاب به ذهنم نرسید. بعد هم با خودم گفتم: «هی رفیق! کی به کیه؟! کسی که تا به حال باروت خیس نخورده که بدونه چه مزه‌ای می‌ده.» اما به نظرم طعمش همین است. شک دارید کتاب را بخوانید و بعد باروت را مزه کنید!

 

یک انگشت از باروت خیس...

«... این قدر اخم نکن رفیق. به هر حال همه چی این قدرها هم افتضاح نیست. یکی می‌گفت سی سال تو ایتالیا که خانواده بورجا بهش حکومت می‌کردند فقط درگیری بود و وحشت و خونریزی. ولی از دلش  میکل آنژ و لئوناردو داوینچی و رنسانس دراومد. مردم سوئیس عشق برادرانه داشتند، پانصد سال دموکراسی و صلح به کجا رسید؟»

برچسب ها
معرفی کتاب مرد سوم
معرفی کتاب های گراهام گرین
معرفی کتاب های طعم دار
درباره نویسنده
نظرات کاربران
کد امنیتی
m_rahsepar
m_rahsepar
٩٥/٠٩/١٥
١
١
بسیار ممنون...... داشتم خفه می شدم از بی کتابی! راستی شما نمی دونید نمایندگی نشر چشمه کجاست؟من یک مدتی میشه که دارم در به در دنبالش می گردم!
e_yousefi
e_yousefi
٩٥/٠٩/١٧
٠
٠
سلام دوست عزیزم. نمایندگی اختصاصی نداره اما کتاب‌های نشر چشمه رو می‌تونید از پردیس کتاب، کافه کتاب آفتاب یا بقیه کتابفروشی های مشهد تهیه کنید.
E_Abedin
E_Abedin
٩٥/٠٩/١٦
١
١
دمتون گرررررررررررررم...
e_yousefi
e_yousefi
٩٥/٠٩/١٧
٠
٠
خواهش می‌کنم. دم شما هم گرم. اصلا دم همه مون گرم. دم جیم هم گرم.