کاش رنجی اضافه نکنیم
آنچه درباره دکتر مجید حسینی لازم است بدانیم

کاش رنجی اضافه نکنیم

نویسنده : مائده رئیس الساداتی

مبارزه با ناعدالتی  و فریاد زدن بر سرتمام آنان که حق‌مان را خورده‌اند و باعث هدر رفتن استعدادهایمان شده‌اند؛ آرزوی همه ماست. اگرچه خودمان معمولا این کار را انجام نمی‌دهیم اما همیشه با ظهور پدیده‌ای که فریاد زدن را خوب بلد باشد، ذوق می‌کنیم و روی دست بلندش می‌کنیم. کسانی مانند سیدمجید حسینی که با مناظره‎ها و حرف‎هایش علیه کنکور جای زیادی در دل خیلی‎ها باز کرده‎است و این روزهای شاید تنها استاد دانشگاهی باشد که در مقام سلبریتی هم خوب عمل می‌کند. استاد دانشگاهی که یک منتقد تمام عیار هم هست.

 

به من بگو «مشاور»

مجید حسینی  متولد مشهد و دانش آموخته رشته علوم سیاسی دانشگاه تهران است و درهمین دانشگاه هم در سمت استادیاری مشغول به فعالیت است. سید مجید حسینی از اوایل دهه هشتاد به عنوان مشاور رسانه‎ای در کنار محمد باقر قالیباف حضور داشته و تا سال 91 مدیریت گروه مجلات همشهری بر عهده او بوده‌است و از سال 94 تا بهمن ماه 97 مدیریت نشر شهر و باغ کتاب را در کارنامه خودش دارد. اما محبوبیت این شخص نه به خاطر سوابق مدیریتی و کتاب‎های تالیفی‎اش، بلکه به خاطر انتقادات سفت و سختش به برخی مسائل حساس است. او در اکثر مصاحبه‎ها و حرف‎هایش از موضوعاتی مانند انتخاب رشته بر اساس استعداد دانش‎آموزان، بی عدالتی آموزشی و تبعیض حرف می‌زند و به مقایسه وضع آموزش و پرورش کشور با کشورهایی مثل ژاپن و آمریکا می‎پردازد.

 

 سر شاخ شدن با مافیای کنکور در تلویزیون  

حدود یک سال پیش بود که مجید حسینی در برنامه حالا خورشید، پرده از بخشی از مافیای کنکور و رشته‌های علوم پزشکی برداشت. از موسسه‌های کنکوری حرف زد که دانشجویان را به خارج می‌برند و اعلام کرد که  حتی درمهاجرت به خارج برای تحصیل نیز تبعیض وجود دارد. در همین برنامه بود که مجید حسینی به انتقاد از این پرداخت که سیستم آموزشی حاضر با القای اینکه سود در پزشکی است موجب افزایش بی‎رویه متقاضیان این رشته‎ها می‎شود و لزومی ندارد ظرفیت پزشکی را مانند مهندسی افزایش دهیم.

سیدمجید کنکور در تلویزیون ملی

 

او از عدالت آموزشی قربانی شده حرف می‌زند. از آقا زاده‌هایی که با دلار در خارج از کشور بورس می‌شوند و درس می‎خوانند. او که خودش را صدای مردم مناطق محروم و معلم‌ها می‌داند. پس از این مصاحبه بود که مجید حسینی بر سر زبان‎ها افتاد، استاد دانشگاهی که به دنبال عدالت از دست رفته در آموزش و پرورش است و با مافیای کنکور سر جنگ دارد. پس از آن، حسینی با شرکت در مصاحبه‎ها و مناظره‎های دیگر طی یکسال گذشته به عنوان یکی از رهبران مبارزه علیه نظام آموزشی ناعادلانه در ایران، خودش را در دل بعضی‌ها جا کرد.

او  در تریبونی دیگر (باز هم در تلویزیون)،  از بیکاری لیسانسه‎ها حرف زد واین بار خودش را «منتقد نظام توزیع درآمد» معرفی کرد و به حقوق 13 میلیون تومانی دانشجویان پزشکی در سال اول فارغ التحصیلی اعتراض کرد. مدتی بعد، در شبکه دو نیز در مناظره با معاون وزیر آموزش و پرورش، اعتراض خودش را نسبت به بودجه پایین سیستم آموزشی کشور نشان داد.

 

#من_یک_خیابانی_ام

تا به اینجا مجید حسینی همیشه منتقد وضعیت موجود تحصیل و مافیا کنکور بود و اعتقادش بر این بود که کنکور و دانشگاه محلی برای کشتن استعدادهاست. اما از تیر امسال، نوک پیکان حملات حسینی قشر پزشکان را نشانه گرفت. به ظرفیت پایین پذیرش دانشجویان تخصص پزشکی و پزشکی و دندان پزشکی اعتراض کرد. کسی که این بار اعداد و ارقام و مقایسه‎هایش را نه برای مقایسه بودجه آموزش ایران و ژاپن بلکه این بار نوبت به مقایسه تعداد پزشکان با کشور های دیگر رسیده بود. این بار از مطب های شلوغ *رزیدنت‎های پزشکی حرف می‌زد. و یک سال بعد از قربانی دانستن کنکوری‎ها با مافیای کنکور این‎بار کنکوری‎ها را قربانی مافیای پزشکی دانست و انگشت اتهامش را به سمت سیستم درمان گرفت. در همین برنامه بود که پس از اعتراض نماینده جامعه پزشکی به بالابردن صدایش در طی مناظره، خودش را «یک خیابانی» خواند کسی که بر خلاف «پزشکان سرمایه‌دار» در کنار جامعه و مردم کوچه و خیابان ایستاده‎است. پزشکان را به ارباب تشبیه می‎کند و خودش را تنها دلسوز مردم می‌داند.

رفتارهای احمدی نژاد گونۀ مجید حسینی

 

حسینی شاید بهتر از هرچیز، در نشان دادن خود به عنوان یک منتقد خیرخواه مردم، خوب عمل می‌کند. منتقدی که از نظام سلامت و آموزش گرفته تا رامبد جوان را هم نیز زیر سوال می‎برد و محبوبیت خود را به جایی رسانده‎است که کتاب تازه‎اش «کاش رنجی کم کنیم» در نمایشگاه کتاب امسال به چاپ چهارم رسید. کتابی که به تازگی بریده‎هایش در متروی تهران به چشم می‎خورد.

او شاید به خوبی بتواند کنکور را نخ‎نما بخواند و خودش را طرفدار استعدادهای از دست‎رفته نشان دهد،  اما سوالی که پیش می‎آید این‌ است که با حذف کنکور آیا حضور آقا زاده‎هایی که او از آن‎ها نام می‎برد کمتر خواهد شد؟ یا این‌که با افزایش ظرفیت رشته‎های پزشکی فشار از روی دانش‎آموزان برای تحصیل در این رشته‎ها برداشته می‎شود دانش آموزان به دنبال استعدادشان می‎روند؟ تا به اینجای کار از لحاظ ایجاد کردن موج تبلیغاتی در تلویزیون، کار آقای مشاور سابق رسانه‎ای خوب بوده‎است و از تجربه‌ همراهی گذشته قالیباف و سفرهای خارجی خودش به خوبی استفاده کرده. اگر سری به اینستاگرام بزنید با فن پیج‎های استاد نیز رو به رو خواهید شد. حالا تنها یک چیز مانده. باید دید در آستانه انتخابات مجلس شاهد حضور امثال دکتر مجید حسینی در کنار قالیباف و دوستانش خواهیم بود یا نه. در غیراین صورت، این مطالبه مطرح می‌شود که آقای استاد می‎تواند به جز ایجاد سوال و انتقاد، رنجی را در واقعیت هم کم کند یا همچون گذشته، تمام دعواهایش را به جنگ کلیدواژه‌های «سرمایه‌داری» و «آقازاده» و «بچه‌های بویراحمد» محدود خواهد کرد.

 

*دوره دستیاری یا رزیدنتی، دوره‌ای است که دانشجویان رشته‌های پزشکی  پس از دریافت مدرک عمومی خود برای دریافت مدرک تخصص می‌گذرانند.

برچسب ها
پوپولیسم
کنکور
مافیای کنکور
آموزش و پرورش
سیدمجید حسینی
تبعیض
سرمایه داری
نظرات کاربران
کد امنیتی
sara_j
sara_j
٩٨/٠٥/١١
٤
٢
کاری ندارم که هدفش از بیان این حرف ها چیه و برای کدام کرسی دندان تیز کرده یا اصلا به کجا وصله ... اما اگر بدون تعصب به حرفاش گوش بدید می بینید که همش واقعیت های تلخ جامعه مونه متاسفانه ....
مائده رئیس الساداتی
مائده رئیس الساداتی
٩٨/٠٥/١٢
٥
٢
نکته اینجاست خیلی‌ها میان واقعیت‌ها رو جوری که به دل بشینه فقط بیان میکنن و میرن نه راهکاری میدن و نه چیزی از درد ها کم می‌کنن!!
نگارعبادپور
نگارعبادپور
٩٨/٠٥/١٢
٦
١
کاش قبل از حرف زدن یه نگا به وضع وزارت بهداشت و بیمارستان های بدون حتی دستکش و ماسک می‌انداخت تا بفهمه این فضا گنجایش همین تعداد دانشجو هم نداره چه برسه به افزایش آن! خسته نباشی :))
مائده رئیس الساداتی
مائده رئیس الساداتی
٩٨/٠٥/١٢
٤
٠
میکروسکوپ و لام یادت رفتت🤦🏼‍♀️ ممنون ♥️
YaseenNateghi
YaseenNateghi
٩٨/٠٥/١٢
٦
٠
اولین باری که مجید حسینی رو توی تلویزیون دیدم، فکر کنم حدود دو سه سال پیش بود. بعنوان مهمان برنامه جیوگی، با دغدغه غرب زدگی اومد توی گود و با تحقیر دانشجوها و دانشگاه های ایرانی در مقایسه با دانشجوها و دانشگاه های آمریکا ادامه داد. توی همین بازه دو ساله، اونقد توی تلویزیون تحت عنوان کارشناس حوزه آموزش معرفیش کردن که واقعا همه فکر کردن لابد خبریه. شبیه چیزی که این روزا برای سیدبشیر حسینی داره رخ میده. یک نفر که کسی نمیشناسدش، میاد تو تلویزیون و اونقد بهش پروبال میدن که دیگه برند میشه تو یه حوزه خاص. حالا این که این سیاست تجاری تلویزیون هست یا نه، الله اعلم! اما همونطور که مجید حسینی بخاطر صداوسیما مشهور شد و حالا با ژست های پوپولیستی میاد توی تریبون های مختلف، پزشک ها رو با لفظ سرمایه‌دار، از بدنۀ مردم جدا میکنه؛ شاید فردا هم بشیر حسینی بیاد و دوگانه «هنرمند خوب» - «هنرمند بد» رو بنیانگذاری کنه. کسی چه میدونه. / چیزی که تو صحبت های مجید حسینی موج میزنه، به قول معاون وزیر اموزش و پرورش، «زدنِ حرف های خوشگل» در قالب اعتراضه. نه پیشنهاد سازنده و نقد کارشناسانه، فقط اعتراض! تهشم میاد تو تلویزیون و بی مقدمه میگه «بچه های سیستان و بلوچستان دارن زیر بار چرخ های توسعه له میشن!» یکی نیست بپرسه که اصلا مگه ما چرخِ توسعه ای داریم که بچه ای بخواد خدایی نکرده زیرش له شه؟ :) / در آخر، اگر معلوم شه صداوسیما فقط با هدف تجاری و کسب پول از طریق برندینگ امثال مجید و بشیر حسینی اومده و بهشون تریبون داده، قابل قبول تر از اینه که معلوم شه واقعا نفهمیدن این افراد، کی هستن و دارن چیکار میکنن. / مطلب خوب و جامعی بود. خسته نباشید.
مائده رئیس الساداتی
مائده رئیس الساداتی
٩٨/٠٥/١٢
٤
٠
زدن حرفای قشنگ و اعتراضای قشنگ شده راهی برای کسب محبوبیت، امثال حسینی هم خوب یاد گرفتن این کار رو :) ممنون بابت نظرتون 🌸
notareal
notareal
٩٨/٠٥/١٢
١
٠
درود.// دانشجویان ایرانی که به دانشگاه های اروپایی و آمریکای شمالی می روند برای کارشناسی ارشد و دکترا بسیار خوب می درخشند با داشتن آساینده‌های(امکانات) بیشتر.// برخی از آن ها به کرسی استادی دست می یابند، برخی چهره های درخشان پیشه و کار می شوند - این آخری در آمریکا بیشتر.// اگر دیدگاه ام برای نویسنده را به نادرستی برای شما نیز گذاشته ام، پوزش می خواهم. شاید اَدمین دریابند و آن را «دوبله» وارد نکنند.
notareal
notareal
٩٨/٠٥/١٢
٠
٢
درود گرامی.// این همه داده در گفتارنامه تان آورده اید، پاسخ باید بسیار روشن باشد.// روز خوبی داشته باشید.
محدثه ظریفیان
محدثه ظریفیان
٩٨/٠٥/١٧
١
٠
به بدون شک اکثر ما قربانی این ماجرای کنکور شده ایم و یک سری هامون تونستیم خودمونو نجات بدیم و مابقیمون همچنان در این گرداب سردرگمی دست و پا میزنن و این ماجرا قرار نیست تموم بشه و نسل در نسل ادامه داره مگر اینکه افردای مثل مجید حسینی که با ادعاهای بزرگ و جدی شروع به زیر سوال بردن ریشه این ماجرا کردن دردی از ما رو دوا کنن. نمیدونم تا چه حدی پیش رفته اما ما همچنان بیان مسئله رو از ایشون دیدیم درحالی که هیچ جوابی در کار نبوده. موضوع دیگه ای که به نظرم میبایست اهمیت داده بشه آگاه سازی خانواده هاس. درسته اموزش و پرورش نقشی اساسی تو این ماجرا داره اما خانواده ها هم باید آگاه بشن. بذارن خود بچه ها تصمیم نهایی رو تو انتخاب رشته بگیرن. بهشون راهنمایی بدن و کمکشون کنن اما ازشون نخوان آرزوهای برباد رفته خودشون رو تحمیل بچه هاشون کنن. این واقعا انصاف نیست‌ که حق زندگی کردن و انتخاب رو ازشون میگیرن. امیدوارم تمام این صحبت ها به حقیقت بپیونده و ما شاهد روزی باشیم که هیچ دانش آموزی قربانی کنکور و دانشگاه نشه.🙏🏻🌱
مائده رئیس الساداتی
مائده رئیس الساداتی
٩٨/٠٥/١٧
٠
٠
واقعا کنکور مشکل بزرگی، نکته اینجاست همه ازش بد میگن ولی راه حلی ارائه نمیدن همونطور که خودتون گفتید...! تا به اینجام مجید حسینی فقط یک اسمی از کنکور برده و بدون راه حل رفته سراغ موارد دیگه!!
لیلی
لیلی
٩٨/٠٥/٢٨
١
٠
همه ک حال و حوصله دکتر شدن ندارن
ناشناس
ناشناس
٩٨/٠٦/١٨
١
١
سلام.درباره اقای مجید حسینی خیلی ها میگن که ایشون فقط اعتراض میکنه و راهکاری نداره.اما خب واقعیت اینه که به قول خودشون وظیفشون همینه.ایشون مثل یه پزشک بیماری رو تشخیص میدن اما در واقع تولید دارو برای بیماری وظیفه پزشک نیست دیگه.ینی ایشون مشکلاتی رو که وجود داره اما مسئولین بهش اهمیت نمیدن رو بیان میکنن.طرح راه حل با خود مسئولیت مربوطس. درباره افزایش ظرفیت پزشکی هم ایشون این مسئله رو برای مشکل کمبود پزشک در کشور بیان کردند نه برای کنکور.این سوال که نوشتید"ایا با افزایش ظرفیت پزشکی فشار از روی دانش اموزان برداشته میشود؟"بی ربط به نظر میرسه چون ایشون اصلا موضوع بحثشون مشکلات پزشکی بود نه کنکور.
مائده رئیس الساداتی
مائده رئیس الساداتی
٩٨/٠٧/٠٥
٢
٠
آقای حسینی قبل از اونکه به موضوع کمبود پزشک اشاره کنن، سال قبلش درمورد اینکه چرا به دانش آموزان برای رفتن به رشته‌های پزشکی فشار آورده میشه اعتراض کرده بودن و به کنکور اعتراض داشتن! ولی خوب امسال خیلی تاکید دارن که چرا همه نباید آسون پزشکی قبول بشن؟ این حرفشون رو دچار دوگانگی میکنه. برای همین از عبارت "با افزایش ظرفیت پزشکی فشار از روی دانش اموزان برداشته میشود؟" استفاده شده. در مورد طرح راه حل هم نظر شما درست ولی ایشون در حرف‌هاشون راه حل هم ارائه میدن و یکجا گفتن که چرا افرادی با تحصیلات کمتر و پول کمتر سرماخوردگی رو تشخیص ندن و ما برای سرما خوردگی بایدبریم پیش پزشک. که اینجا حرف شما نقض میشه! ایشون همچنین برای موضوع کنکور هم پیشنهاد حذف کنکور رو دادن که بازم اینجا راه حل ارائه کردن و گویا هم تشخیص میدن هم دارو میسازن.
ncncnc
ncncnc
٩٨/٠٦/١٨
١
١
ایشون اتفاقا خیلی از درد هارو کم میکنن.قبلا مردم صداشون به جایی نمیرسید اما الان این اقای حسینی شدن صدای مردم و اونو به گوش مسئولین بی خیال میرسونن.ما به امثال مجید حسینی نیاز دارم...خیلی بیشتر از یه نفر لازمه
مائده رئیس الساداتی
مائده رئیس الساداتی
٩٨/٠٧/٠٥
٢
٠
کاش بعد از مدتی فریاد زدن درد مردم ، این وظیفه‌امون یادمون نره. ایشون مدام از یک شاخه به شاخه دیگه میپرن، کاش اول مشکل کنکور رو حل می‌کردن بعد می‌رفتن سراغ چیزای دیگه.
محمد
محمد
٩٨/٠٧/٠١
١
١
باسلام، متن بسیار خوب نگارش شده و کلیت آن خوب است اما به نظرم در انتخاب نویسنده متن کج سلیقگی شده و بایستی فردی انتخاب میشد که ابهام در مورد تعصب و غرض ورزی بوجود نیاید. چراکه نویسنده این متن محصل رشته های زیرمجموعه پزشکی است که دقیقا موضوع آن، زیر انتقاد شدید فرد مورد اشاره (مجیدحسینی) است. هرچند بنده معتقدم این اشتباه یا سلیقه در انتخاب نویسنده از طرف جیم، کاملا سهوی بوده است. با تشکر از مطالب خوبتون
مائده رئیس الساداتی
مائده رئیس الساداتی
٩٨/٠٧/٠٥
٠
٠
نظرتون درسته، ممنون:)