فارسی را پاس نداریم؟
درباره ماجرای بیلبوردهای تبلیغاتی عربی متعدد در مشهد

فارسی را پاس نداریم؟

نویسنده : سارا جعفری

چند روز پیش که از خیابان های اطراف حرم مطهر امام رضا می‌گذشتم، چشمم به بیلبوردی افتاد که تماما به زبان عربی نوشته شده بود. به امید پیدا کردن یک کلمه فارسی در آن با دقت متن رویش را خواندم؛ اما حتی آدرس هم به زبان عربی نوشته شده بود. دیدن این بیلبورد در نگاه اول، حسابی توی ذوقم زد. این که کسب و کاری تصمیم گرفته است به جای زبان شیرین فارسی، کل متن بیلبورد و حتی آدرس آن را به زبان عربی بنویسد برایم جای سوال داشت، مخصوصا این که ماجرا در شهر مشهد رخ می‌داد. شهری که در سال گذشته، حواشی مختلفی از روابط اعراب خارجی با مردم آن در میان بود.

در سال‌های اخیر، با گسترش روابط اقتصادی میان عراق و ایران، عده‌ای سعی در پراکندن شایعاتی همچون ازدواج موقت زنان ایرانی با اعراب زائر مشهد و آزار شهروندان داشته‌اند که این شایعات خود باعث نفرت و خشم مردم نسبت به زوار عرب زبان شده. پس از نصب این بیلبورد در سطح شهر مشهد نیز موج عظیمی از اعتراض‌ها نسبت به آن در فضای مجازی شکل گرفت و حتی بسیاری از غیرمشهدی‌ها هم واکنش‌های تندی به آن نشان دادند و در آخر، کار به پوشش ماجرا در یکی از شبکه‌های ماهواره‌ای کشید. این قضایا در کنار یکدیگر، در بدبین کردن اذهان عمومی نسبت به اعراب زائر مشهد و شکل‌گیری این اعتراض‌ها، بی‌تاثیر نبودند. اما مشکل از کیست؟ اعرابی که به مشهد می‌آیند یا کسانی که به هر قیمتی تلاش دارند از حضور آن‌ها نفعی ببرند؟

از آن‌جایی که تمام این بیلبوردهای جنجالی، مرتبط با یک برند آجیل بزرگ هستند، اولین حدسی که می‌شود درباره ماجرا زد، این است که با افزایش قیمت آجیل و کاهش قدرت خرید مردم، فروشنده‌ها از داشتن خریدار داخلی برای جنسشان ناامید شده، قید تبلیغات فارسی را زده و دست به دامان عراقی‌ها و زائران عرب زبان شهر مشهد شده‌اند. اما اصل ماجرا چیز دیگری‌ست. همه می‌دانیم سالانه در مشهد میزبان تعداد زیادی از زائران عراقی و عرب زبان هستیم که بخش بزرگی از آن‌ها با هدف زیارتی و برخی برای مسائل درمانی به مشهد می‌آیند. بدیهی‌است که این مسئله باعث وارد شدن ارز به کشور و افزایش درآمد بازاری‌ها می شود. اگر پای صحبت هرکدام از کسبه حوالی حرم امام رضا بنشینید، بی‌شک می‌شنوید که آن‌ها، زوار عرب زبان را یکی از عوامل مهم رونق کسب و کارشان می‌دانند و بخش بزرگی از درآمدشان وابسته به همین اعراب است. از پزشکان زیبایی تا خیاطان و آجیل فروشان و هتل‌دارها، همگی وابستگی قابل لمسی به درآمد ناشی از حضور اعراب دارند. نکته مهم، این است که حتی همان برند آجیل که تبلیغات عربی‌اش دردسرساز شد نیز بقیه نقاط شهر را با آگهی‌های فارسی‌اش پر کرده که نشان می‌دهد نفوذ هولناک اعراب غیرایرانی به قلب ایران، توهم کودکانه‌ای بیش نیست. 

اگر باد کردگیِ رگ غیرت آریایی‌مان را کنار بگذاریم و بخواهیم منصفانه و به دور از تعصب به ماجرا نگاه کنیم، متوجه می‌شویم که تمامی این بیلبوردها نیز در مناطق اصطلاحا «زواری» مشهد نصب شده است، جایی که طبیعتا هر روزه، رهگذران عرب زبان بسیاری از آن عبور می کنند. به این ترتیب، معرفی محصول در منطقه‌ای که روزانه هزاران عرب از نزدیکی آن عبور می‌کنند، باعث جذب مشتری و در نتیجه زمینه ساز رونق اقتصادی و ایجاد اشتغال برای هم‌وطنان خودمان می‌شود. در زمین بازی نژادپرستی و انتشار تنفر، بی‌شک برنده نهایی، شبکه‌ای ماهواره‌ای است که حواشی مربوط به همین چند بیلبورد را با آب و تاب پوشش می‌دهد

برچسب ها
بیلبوردهای عربی
آجیل
تورم
اعراب
گردشگری
درباره نویسنده
نظرات کاربران
کد امنیتی
آلاء (بوریسونا)
آلاء (بوریسونا)
٩٨/٠٣/١٤
١
٠
چرا خودمونی شروع کردی بعد یهو سنگین و جدی شده؟ مخصوصا پاراگراف دوم. پاراگراف آخر هم باز عوض شده به حالت اول
sara_j
sara_j
٩٨/٠٣/١٤
١
٠
ممنون از نظرتون دوست خوبم باز هم اگر چیزی به ذهن تون رسید منو در جریان بذارید :)
mery
mery
٩٨/٠٣/١٤
٤
٠
بند آخر مطلبت حرف حساب بود 👌 رگ غیرت ما فقط از کانال ارتباطی شبکه منوتو بالا میزنه انگار!
sara_j
sara_j
٩٨/٠٣/١٤
٠
٠
بله متاسفانه رسانه های اون ور آبی از آب گل آلود ماهی می گیرند
مریم جهاندار
مریم جهاندار
٩٨/٠٣/١٤
٢
٠
اسمشم بگو! آجیل عدالت بود =)) البته فقط تو خیابونای نزدیک حرم نبود. من نزدیکای احمداباد هم دیدم یه بیلبورد عربی رو.
sara_j
sara_j
٩٨/٠٣/١٤
٠
٠
تبلیغ میشه :))))))
عطیه سالمیان
عطیه سالمیان
٩٨/٠٣/١٤
٢
٠
دغدغه شبکه منوتو، منو کشت! لاشخور به معنای کلمه!!!!
sara_j
sara_j
٩٨/٠٣/١٤
٠
٠
خودشون رو دلسوز نشون میدن اما متاسفانه اصلا اینجوری نیست...
محمدرضا مهدیزاده
محمدرضا مهدیزاده
٩٨/٠٣/١٤
١
٠
خیلی هم عالی :)
sara_j
sara_j
٩٨/٠٣/١٥
٠
٠
ممنون :)
Taiyebe ghafooriyan
Taiyebe ghafooriyan
٩٨/٠٣/١٥
١
٠
چه مطلب خوبی مخصوصا نتیجه گیری آخر... حالا این که آجیل فروشی بوده واسه عربایی که سالی چندبار میان اینجا ولی خیلی از کشورای عربی مثه عراق و لبنان و حتی حاشیه خلیج هم بعضی بیلبورد های تبلیغاتی شون رو فارسی نوشتن واسه جذب ما ایرانیایی که تو عمرمون شاید چندبار بریم اینجور جاها!!!
sara_j
sara_j
٩٨/٠٣/١٧
٠
٠
ممنونم نظر لطف تونه :)
مائده رئیس الساداتی
مائده رئیس الساداتی
٩٨/٠٣/١٥
١
١
راستش ما فقط بلدیم به چیزای الکی گیر بدیم و رگ غیرت ایرانی مون باد کنه!! اما وقتش که میرسه مثل فحش دادن زیر پست های اینستاگرام و غیره یادمون میره همه چی!!
sara_j
sara_j
٩٨/٠٣/١٧
٠
١
خخخ دقیقا همین طوره