ویلموتس، جانشین کی‌روش شد
نگاهی به کارنامه سرمربی جدید تیم ملی، مارک ویلموتس

ویلموتس، جانشین کی‌روش شد

نویسنده : N_mahtab

مهم‌ترین و شاخص‌ترین چیزی که من ایجاد کردم، این فرصت بود که دنیا نگاه و شناخت متفاوتی نسبت به فوتبال ایران پیدا کند.»
این، یکی از جملات آخر کارلوس کیروش به‌عنوان سرمربی تیم ملی بود. به اعتقاد او و بسیاری از مردم، بالارفتن اعتبار و احترام تیم ملی در دنیا بزرگ‌ترین دست‌آورد مربی پرتغالی به‌شمار می‌رود. کیروش بالاخره 3 ماه پیش با حاشیه‌های فراوان از نیمکت تیم ملی جدا شد و به تیم ملی کلمبیا پیوست. در مورد جانشین او حرف و حدیث‌های زیادی وجود داشت؛ از نام‌های بزرگی مثل زیدان و مورینیو گرفته تا نام‌هایی تقریبا باورپذیرتر مثل کلینزمنِ آلمانی و لوپتگی اسپانیایی. سرانجام پس از کش‌وقوس‌های فراوان دست خیلی از بزرگان دنیای فوتبال از سرمربی‌گری تیم ملی کوتاه ماند(!) و مهدی تاج، مارک ویلموتس را به‌عنوان جانشین کیروش اعلام کرد.
8  سال بعد از ورود کیروش به ایران، از این به بعد باید به دیدن ویلموتس روی نیمکت تیم ملی‌ عادت کنیم. به همین مناسبت سراغ کارنامه ورزشی ویلموتس رفتیم تا بیشتر با این مرد بلژیکی آشنا شویم.

ویلموتس که بود و چه کرد؟
او متولد سال 1969 در بلژیک است، در سن 18 سالگی و در باشگاه سنت‌ترویدنس بلژیک، فوتبال را به صورت حرفه‌ای و در پست هافبک هجومی آغاز کرد و دوران بازیگری‌اش را در باشگاه‌های میشلن، شالکه و بوردو ادامه داد. هرچند او هیچ‌گاه تبدیل به یک بازیکن شاخص و درخشان نشد، دوران حضور او در شالکه با بازی‌های خوب و موفقیت‌هایی همراه بود؛ جایی که هواداران به او لقب «the war pig» (خوک جنگی) را داده‌بودند. در سال 1997 وی توانست به‌همراه این تیم جام یوفا را بالای سر ببرد. پس از یک دوره حضور کوتاه در بوردو، ویلموتس دوباره به شالکه برگشت و سرانجام در سال 2003 و در همین تیم کفش‌هایش را آویخت.

 

ویلموتس در شالکه

 

دوران حضور نسبتا موفق او در تیم ملی بلژیک از ماه می 1990 و در مقابل رومانی آغاز شد. او در 4 جام جهانی به همراه بلژیک حضور داشت و در 70 بازی ملی خود موفق شد 28 گل به ثمر برساند. جام جهانی 2002 کره‌جنوبی آخرین حضور ویلموتس در تیم ملی به‌عنوان بازیکن بود.
درست یک سال پس از بازنشستگی، ویلموتس جوان در حالی‌که فقط 35 سال داشت وارد عرصه مربی‌گری شد و هدایت تیم سنت‌ترویدنس را به‌عهده گرفت. اولین تجربه مربی‌گری برای ویلموتس تجربه خوشایندی نبود و پس از 22 بازی و تنها 5 برد اخراج شد. او خیلی زود و با اولین تجربه شکست فوتبال را رها کرد و به سراغ سیاست رفت و به‌مدت دو سال در مجلس سنای بلژیک حضور داشت!
علی‌رغم حضور دو ساله در مجلس، مرد فوتبال‌دوست بلژیکی نتوانست حضور در سیاست را تاب بیاورد و در سال 2009 دوباره وارد عرصه فوتبال شد. این‌بار کمی محتاط‌تر از قبل و به‌عنوان دستیار سرمربی تیم ملی بلژیک فعالیت خود را از نو شروع کرد. دوران حضور وی در نقش کمک‌مربی آن‌قدر خوب پیش رفت که با تغییر سرمربی هم‌چنان در جایگاه خود باقی‌ماند و سرانجام در سال 2012 خودش هدایت بلژیک را به‌عهده گرفت و تیم جوان خود را راهی جام جهانی 2014 کرد. جام جهانی برای بلژیک فوق‌العاده آغاز شد و او و شاگردانش موفق شدند تمام بازی‌های مرحله گروهی را با موفقیت پشت سر بگذارند و در صدر جدول گروه خود قرار بگیرند. هرچند این روند ادامه پیدا نکرد و بلژیک در دور یک‌چهارم نهایی و به دست آرژانتین حذف شد.
یورو 2016 برای ویلموتس نقطه پایان کارش در اروپا بود. عملکرد ناامیدکننده بلژیک و حذف از این رقابت‌ها رؤسای انجمن فوتبال بلژیک را مجاب کرد تا سرمربی را اخراج کنند. پس از حضور پر فراز و نشیب در اروپا، ویلموتس در سال 2017 راهی آفریقا و تیم ملی ساحل‌عاج شد. دوران حضور وی در ساحل‌عاج بدتر از هر زمان دیگری بود و پس از این‌که نتوانست هموطنان دروگبا را حتی به جام جهانی روسیه برساند، از آن‌جا هم اخراج شد.

 

 
ورود به قاره‌ کهن

پس از حضور و کسب تجربه در اروپا و آفریقا، مارک ویلموتس حالا قصد دارد دوره جدیدی را در ایران شروع و شانس خود را در آسیا هم امتحان کند. هرچند هنوز جزئیات قرارداد وی به‌طور رسمی منتشر نشده، طبق گفته رسانه‌ها او فعلاً قرار است تا جام جهانی 2022 قطر همراه ما بماند. در این اوضاع آشفته‌بازار ارزی، دستمزد او به مقدار قابل توجهی کمتر از کیروش است (حدود 30 میلیارد تومان) و اگرچه ما به مشت‌های گره‌کرده، فریادهای کنار زمین و مصاحبه‌های تند و پرشور سرمربی پرتغالی عادت کرده‌بودیم، به‌نظر می‌آید ویلموتس قرار است تیم را آرام‌تر و کم‌حاشیه‌تر از قبل هدایت کند.
اگر بخواهیم خوش‌بینانه و بدون در نظرگرفتن بخشی از نتایج منفی، کارنامه مذکور آقای مربی را بررسی کنیم، بزرگ‌ترین موفقیت او در تمام سال‌های مربی‌گری‌اش نقش پررنگ و مثبتی‌ست که در ساختن نسل طلایی بلژیک داشته. او در این سال‌ها دو بار به‌عنوان مربی سال بلژیک انتخاب شده که گواه خوبی بر این موضوع است. بسیاری از کارشناسان معتقدند ویلموتس یکی از سازندگان اصلی تیم پرقدرت بلژیک باوجود بازیکنانی مثل هازارد، دی‌بروینه، لوکاکو و... بوده که توانستند در جام جهانی روسیه فوق‌العاده ظاهر شوند و به مقام سوم برسند. برای قضاوت درباره عملکرد ویلموتس در تیم ملی هنوز خیلی زود است، اما می‌توان امیدوار بود توجه به بازیکنان جوان در لیگ و هدایت آن‌ها به مسیر ستاره‌شدن شاید همان چیزی باشد که فوتبال ایران در این برهه به آن نیاز دارد و چنین کاری از دست فردی مثل او برمی‌آید.

 

سخنی با مارک ویلموتس
آقای مربی! فعالیت در فوتبال ایران کار ساده‌ای نخواهد‌بود و شما با مسائل جدید و پیچیده‌ای روبه‌رو خواهیدشد. زمین‌های فوتبالی که کیلومترها با شرایط استاندارد فاصله دارند، لیگ پرحاشیه‌ای که درگیر فساد و انواع مسائل غیرفوتبالی‌ست، بازی‌های تدارکاتی‌ که برایشان برنامه می‌ریزید و ناگهان کنسل می‌شوند و هرگز نخواهیدتوانست آن‌ها را برگزار کنید، با تحریم‌های عجیب از سمت کمپانی‌هایی مثل نایک و دغدغه‌هایی مثل نبود کفش و لباس در آستانه یک تورنمنت مهم روبه‌رو  خواهید شد! شما هدایت تیم کشوری را انتخاب کردید که مردمش قسمت بزرگی از امید و هیجان و عشق زندگی‌شان را در 90 دقیقه بازی تیم ملی جست‌وجو می‌کنند. مردمی که شاید خیلی خسته‌اند و بازی‌های فوتبال ملی‌شان را یکی از آخرین سنگرها برای اتحاد و شور و نشاط دوباره می‌دانند. هرچند در این رابطه کار سختی نخواهید‌داشت. برای به‌دست آوردن دل این هواداران، لازم نیست همه‌جا قهرمان شوید. فقط کافی است برای تیم ملی ما بجنگید و آن وقت حتی اگر از مرحله گروهی جام جهانی صعود نکنید و یا حتی در نیمه‌نهایی آسیا جلوی ژاپن ببازید، تا ثانیه آخر حضورتان در ایران عشق و حمایت مردم را حس خواهید‌کرد.

برچسب ها
تیم ملی
مارک ویلموتس
جانشین کیروش
تاج
فدراسیون فوتبال
درباره نویسنده
نظرات کاربران
کد امنیتی
امین
امین
٩٨/٠٣/٠٤
٢
٠
مقاله ی خلاصه و کاملی بود درست همون چیزی که وقتی اسم ویلتموس رو سرچ می کنی دنبالشی! ممنون بابت نگارش خوبت 👏
Mahtab_n
Mahtab_n
٩٨/٠٣/٠٤
٢
٠
مرسیییی:)
Reyhan
Reyhan
٩٨/٠٣/٠٤
٢
٠
عالی بود
Mahtab_n
Mahtab_n
٩٨/٠٣/٠٥
٢
٠
خیلی ممنون از لطفت:)
sara_j
sara_j
٩٨/٠٣/٠٤
٣
٠
چقدر عکس مطلب تون بامزه است :)))
Mahtab_n
Mahtab_n
٩٨/٠٣/٠٥
٤
٠
انشالا تمام بازیای تیم ملی تهش همین شکلی باشه قیافش:)))
مائده رئیس الساداتی
مائده رئیس الساداتی
٩٨/٠٣/٠٥
١
٠
خوب جالبیش اینه مثل ورزشکار های ایرانی دستی در سیاستم داره:)) ، ولی خدایی اسم سختی داره...در نهایت امیدوارم که بتونه مارو به یک جایی برسونه اقای مربی...برای من که مطالب ورزشی کم میخونم واقعا مطلب خیلی خوبی بود!!
N_mahtab
N_mahtab
٩٨/٠٣/١٢
٠
٠
آره ولی ظاهرا که دووم نیورد اونجا:)) منم امیدوارم واقعا یکم اوضاع بهتر شه...مچکرم:* :)
نگارعبادپور
نگارعبادپور
٩٨/٠٣/٠٥
١
٠
چقد کامل و خوب بود :))))
N_mahtab
N_mahtab
٩٨/٠٣/١٢
٠
٠
مرسی عزیزم:*
محدثه_ظریفیان
محدثه_ظریفیان
٩٨/٠٣/٠٧
١
٠
خسته نباشی. خیلی خوب بود.😊🌱
N_mahtab
N_mahtab
٩٨/٠٣/١٢
٠
٠
ممنون:) :*