جوانی چون سواری بود و بگذشت؟
وقتی مسئولان تعریف جوانی را تغییر می‌دهند

جوانی چون سواری بود و بگذشت؟

نویسنده : نگارعبادپور
اگر به دنبال تعریف جوانی رفته و سرچ کوچکی انجام داده باشید، حتما تعریف‌های زیادی در مورد آن خوانده‌اید. بعضی برای آن بازه‌ سنی تعریف می‌کنند و بعضی می‌گویند سن تنها عددی بیش نیست و مهم دل آدم است که جوان باشد. اما یک تعریف کلی که برای جوانی ارائه می‌شود این است: «جوانی به دوره‌ای از زندگی گفته می‌شود که نه کودکی است و نه بزرگسالی.»
انگار که در تعریف جوانی هم یک جور بلاتکلیفی و عدم قطعیت حضور دارد. درست مانند خود دوران جوانی. بخشی از زندگی که در آن افراد تناقض های فراوانی را تجربه می‌کنند. سردرگم اند و بی‌تجربه اما پرشور و امیدوار. 
این روزها اما خبر از تغییر بازه‌ی سنی جوانی می‌آید. بازه‌ای که تا دیروز 15 تا 29 سالگی را در برمی‌گرفت، به یک‌باره به 18 تا 35 سالگی تغییر یافت. مسئولین علت این تغییر را رده‌ سنی 15 تا 18 سال اعلام کرده‌اند. رده‌‌ای که نه جوانان آن می‌توانند وارد بازارکار شوند و نه می‌شود برای آن‌ها کاری انجام داد؛ از این رو درخواست افزایش سن جوانی در کشور مطرح شده است.
شاید ایده‌ی این تغییرات نیز ناشی از همان نبود تعریف دقیق از دوران جوانی باشد. دورانی که خود هیچ وقت بازه‌ی مشخصی نداشته و نخواهد داشت. اما این تغییر ناگهانی در تعریف جوانی، می‌تواند زندگی یک فرد شانزده ساله‌ را در این طرف طیف، بیش از پیش دگرگون کند. تصور کنید فردی که تا دیروز با شنیدن تبریک های روز جوان، خنده‌ای می‌کرد و به میمنت این دوره از زندگی، دیگر پیگیر کارتون فوتبالیست‌ها نبود تا بتواند برنامه «گزینه‌ جوان» را از شبکه سه، شبکه‌ جوان نگاه کند، حال با این تغییر بازه، مجبور است دوباره به شبکه دو، شبکه‌ کودک و نوجوان پناه ببرد و در کوچه با هم سن و سال‌هایش گل‌کوچک بازی کند. بدون ترس از آینده‌اش در جوانی. حالا او سه سال بیشتر وقت دارد تا به مشکلاتش در آینده و دغدغه‌های اساسی‌اش در دوران جوانی، فکر کند.
در طرف دیگر بازه، افراد یک جور دیگر در تلاطم‌اند. جوانی که تازه سی‌سالگی‌اش را به پایان رسانده و با ورود به دوران بزرگسالی، در پی رسیدن به آرامشی نسبی است و سعی در فراموش کردن رویاهای دوران جوانی‌اش دارد، به ناگاه دوباره جوان می‌شود و باید پنج سال دیگر در جهت ساخت کاخ آرزوهایش بی‌وقفه بدود. شاید این بار بتواند تک آجری از این عمارت تقلیل یافته در این پانزده سال را به دست آورد.
شاید این پنج سال، هدیه‌ای ست ارزشمند از سوی مسئولان به جوانان این سرزمین. هدیه‌ای به کودکانی که هنوز شانه‌هایشان تحمل روزگار سخت جوانی را ندارد و نگاهشان همچنان در پی دنیای کودکی است. و از طرفی دیگر هدیه‌ای است به جوانانی که وارد دهه‌ی سوم زندگی خود شده‌اند اما مشکلات دوره جوانی آن‌ها هنوز از سوی دولت رفع نشده است. ثروتی معنوی که قرار بود با گذشت عمر از دست برود، حال بازگشته تا در این روزها، بتواند جای ثروت مادیِ نداشته‌ی جوانانمان را پر کند.
برچسب ها
جوانان
سن جوانی
اشتغال
نظرات کاربران
کد امنیتی
مائده رئیس الساداتی
مائده رئیس الساداتی
٩٨/٠٢/٣٠
١
٠
خیلی عالی بود، واقعا:) و واقعا اشاره به این موضوع که تغییر سن جوانی هیچکدوم از مشکلات جوان ها رو حل نمیکنه واقعا خوب بود!! خسته نباشی :)
نگارعبادپور
نگارعبادپور
٩٨/٠٢/٣٠
٠
٠
مرسی عزیزم♡ واقعا حل نمیکنه و نسل جوان همچنان در آشفتگی خودش غرقه...
مریم
مریم
٩٨/٠٢/٣٠
١
٠
عالی بود بسیار لذت بردم😊👏🏻👏🏻
نگارعبادپور
نگارعبادپور
٩٨/٠٢/٣٠
٠
٠
ممنون که خوندی :))) ♡
مریم جهاندار
مریم جهاندار
٩٨/٠٢/٣٠
١
٠
سلام عزیزم.چه فایده ای داشته الان این کارشون!؟! مثلا وام مخصوصا جوانان میخوان بدن که کِش دادن سن جوونی رو؟! چقدر خوب بود اخرای مطلب. درد دلمون بود واقعا
نگارعبادپور
نگارعبادپور
٩٨/٠٢/٣٠
٠
١
مثلا یه جور خریدن وقت از طرف مسئولینه که اگه جوونی، هنوز به ابتدایی ترین نیازهاش نرسیده بهش دلداری بدن و بگن نگران نباش هنوز ۵ سال دیگه وقت داری... مرسی که خوندین :)
سیما کاشف
سیما کاشف
٩٨/٠٢/٣٠
١
٠
اولا که جوانی به دل و ذهن آدمه، نه به سنش.حالا بیان بگن فقط 20 ساله جوان هستن یا بچه 10ساله تا پیرمرد و پیرزن 90 ساله هم جوان هستند. وقتی نمیشه جوانی کنن،چه فایده... ولی خب خوبیش اینه که میشه به خانواده گفت هنوز جوونیم و اشکال نداره که دنت شکلاتی بخریم و بخوریم هرروز =)) مرسی واسه مطلب خوبت
نگارعبادپور
نگارعبادپور
٩٨/٠٢/٣٠
٠
٠
دقیقا... جوونی یک حسه، یک حسی که واسه هرکسی یک جور معنا میشه و نمیشه واسش تعریف یا زمان خاصی مشخص کرد ... یه حسی مثل تماشای باب اسفنجی تو اوج روزای سخت زندگی یا دنت خوردن ؛))
sara_j
sara_j
٩٨/٠٢/٣٠
١
٠
راستش با تعریف کردن یک سن مشخص که از اون سن جوانی شروع بشه و در یک سن مشخص ختم بشه موافق نیستم.یعنی برای هر کس فرق می کنه مثلا خود من تازه از سن 25 سالگی حس جوونی می کردم :)
نگارعبادپور
نگارعبادپور
٩٨/٠٢/٣٠
١
٠
شاید خیلی از ماها اون موقع که باید جوونی می‌کردیم، بزرگترا هی بهمون گوشزد می‌کردن که تو بزرگ شدی و باید بزرگونه رفتار کنی... ولی بازم برمی‌گردیم به همون جوونی هرچند از نظر کلیشه ها، شاید خیلی دیر شده باشه اما مهم دله :)))
سیده ساجده علوی
سیده ساجده علوی
٩٨/٠٣/٠٣
٠
٠
خداقوت... عالی بود... این که قبول کنیم ۱۵ سال هنوز نوجوونه خیلی خوبه فقط خدا کنه تو کارای اجرایی هم در نظر بگیرنش...😕
نگارعبادپور
نگارعبادپور
٩٨/٠٣/٠٥
٠
٠
واقعا لازمه که از همون نوجوونی واسشون بستر محیا شه که توی جوونی مفید باشن... مرسی که خوندی ♡
محدثه_ظریفیان
محدثه_ظریفیان
٩٨/٠٣/٠٧
٠
٠
شاید قصد مسئولین از طولانی کردن سن جوانی سرپوش گذاشتن بر وضعیت فعلی ای بوده که برای جوان ها بوجود آوردن. 😌😔
نگارعبادپور
نگارعبادپور
٩٨/٠٣/٠٨
٠
٠
واقعا... و اینکه چطور می‌خوان مشکلات این بزرگسالان تازه جوان شده رو حل کنن؟! فقط پاک کردن صورت مسئله کافیه؟