غیرت یا تعصب، مسئله این است
درس‌هایی از ماجرای #آذر

غیرت یا تعصب، مسئله این است

نویسنده : سیده ساجده علوی

اگر در سه چهار هفته گذشته، در شبکه‌های اجتماعی گشتی زده باشید، احتمالا گذرتان به هشتگ آذر و ماجرای پرسروصدایش خورده است و شاید نه برای ساعاتی، اما برای لحظاتی شما را به فکر وا ‌داشته. اگر همین لحظه هم این هشتگ را سرچ کنید، پیش از هرچیز، با چند برگ کاغذ و بیانیه‌های مختلف روبرو می‌شوید. یک ماه از این داغ‌ترین روزهای ماجرا گذشته، اما هم چنان صحبت‌هایی از دیدگاه‌های مختلف در این باره به چشم می‌خورد. فمینیست‌ها در دفاع از زنان در برابر سنت و تعصب، زنان در دفاع از خود و استقلال نادیده گرفته شده‌شان و مردان در اعلان برائت از این روش همسرداری بیانیه‌ها نوشته و منتشر کرده‌اند. حالا که موج اصلی قائله کنار رفته، می‌خواهم کمی منطقی‌تر به این ماجرا نگاهی بیندازم.

 

جریان از چه قرار بود؟

نامه‌ای از همسر یا نامزد آذر به او در مغازه‌ای پیدا شده، با این مضمون که آذر باید ریز کارهایش را با همسرش در میان بگذارد و برای دوست داشته شدن زنی باشد که آقا می‌خواهد! نمی‌دانم چه قدر با این قبیل افراد روبرو شده یا سرو کار داشته‌اید، اما احتمالا همگی گه‌گاهی در فیلم‌ها و سریال‌ها و شاید در بطن کتاب‌ها چنین افرادی را ملاقات کرده‌اید. مرد یا زنی که معشوقه‌اش را می‌خواهد و برای به دست آوردن و نگه‌داشتنش، تمام تلاش خود را می‌کند.

در نگاه اول شاید پس از خواندن متن نوشته شده توسط نامزد یا همسر آذر، بخواهید برچسب انواع و اقسام اختلالات و بیماری‌ها را به او بزنید یا او را مثالی از فلان شخصیت بدانید. شاید هم اولین چیزی که به ذهنتان برسد، واژه‌های غیرت و تعصب باشد و هی بخواهید در تلاشی بی‌ثمر این رفتار را متاثر از یکی از این دو بدانید.

 

سالم و طبیعی یا بی‌منطق و سنتی؟

آیا واقعا ما مردمی هستیم که درگیر تعصب بی‌جا، بی‌منطق و سنتی شده‌ایم؟ یا این قانون طبیعت است و باید بپذیریم در کنار چنین مسائلی زندگی کنیم؟ 

اگر بخواهیم تعریفی از غیرت داشته باشیم، می‌توانیم بگوییم غیرت همان رفتار منطقی و از سر علاقه است که خطر را زودتر از خود ما احساس و از ما حمایت می‌کند. اما احتمالا گاهی خودمان این واژه را مانند لباسی تنگ، با تمام توان می‌کشیم تا در خور بعضی از رفتارهای از سر تعصب و بی‌منطق هم بشود و آنها را در خود جای دهد. و این شاید بزرگترین ظلمی باشد که بشر توانسته در حق خود و بقیه بکند. منظور از غیرت این نیست که در مقابل دیگری پاسخگوی تمام رفتارهای خود باشیم، به عبارت دیگر، نیاز نیست رفتارمان و خود واقعی‌مان را به کلی تغییر دهیم تا مورد پسند عاشقمان باشند و او آخرش ما را دوست بدارد. در یک رابطه دو طرفه اعتماد به هم و پذیرفتن دیگری به عنوان یک فرد مستقل حرف اول را می‌زند. چیزی که شاید بین رابطه‌هایمان گم شده باشد. استقلال این بحث را اگر از استقلال مالی و اقتصادی جدا کنیم، می‌رسیم به استقلال در انتخاب. انتخابهایی که برای من و شما، راه و مسیر را تعیین می‌کند.

به طور طبیعی در این مسیر از بین 7 میلیارد انسانی که در کنار ما زندگی می‌کنند، ممکن است با کسی روبرو شویم، کسی که دوستش داشته باشیم و او هم ما را دوست بدارد. در آن لحظه فکر می‌کنیم دنیا وقتی شبیه به تصورات ما باشد زیبا می‌شود، و او باید همان مرد یا همان زنی باشد که می‌خواهیم. وگرنه رویاها و تصوراتمان به هم می‌خورد. انگار او اصلا متوجه نیست که شما او را دوست دارید و نمی‌داند که این دوست داشتن دلیلی است تا او تبدیل به ایده آل شما بشود. غافل از این که ما فارغ از جنسیت، انسان‌هایی هستیم بالقوه متفاوت، و برای بالفعل شدنِ این ویژگی باید مسیر درستمان را پیدا کنیم. همراه با همسفر و یا همسفرانی باشیم که از حضور در کنار ما لذت می‌برند و در مقابل مشکلات، مامن امنی برای ما هستند. این یعنی ما نیز متقابلا باید همراه و همسفر عزیزانی باشیم که خواسته یا ناخواسته سرنوشتمان در کنار آن ها گره خورده.

 

اشتباه واگیردار!

کمی که به قضیه فکر کنیم، به این نتیجه می‌رسیم که احتمالا این چند تکه‌کاغذ را نویسنده‌ای ناشناس براساس تخیلاتش برای آذری نوشته‌باشد که هیچگاه وجود نداشته؛ اما با فرض صحت ماجرا، باید گفت نویسندهی این 30 بند توصیه نه چندان عاشقانه، به این فکر نکرده که آذر در کنار همان ویژگی‌هایی که باعث شده این طور دوستش داشته باشد، می‌تواند لحن صحبت، تیپ و رفتار متناسب با خانواده‌اش را نداشته باشد. اگر با این تصور و استدلال به کسانی که دور و برمان هستند نگاه کنیم درک میکنیم که آنها هم میتوانند در مقابل تمام ویژگی‌های خوبی که دارند و ما را شیفته خودشان کرده‌اند، ویژگی‌هایی داشته باشند که قابل قبول ما نباشد؛ و این ما هستیم که به عنوان همراه او و کسی که دوستش داریم باید این را بپذیریم. شاید پس از کمی کنجکاوی متوجه بعضی اختلال‌ها و دیگر چیزها بشویم، اما این نه سنتی بودن است و نه غیرت و نه تعصب. این یک اشتباه واگیردار است! اشتباهی که آذر یا بهتر بگویم آذرها قبل از هرچیز و شاید در جهت هرچه بیشتر دوست داشته داشته شدن مرتکب می‌شوند. کمی که گذشت و از خود واقعیشان فاصله گرفتند، می‌بینند همه چیز بیشتر از آن چیزی که فکرش را می‌کردند پیش رفته است و بازگشت سخت است.

کلام آخر این که فراموش نکنیم قبل از برقراری هر رابطه‌ای، باید درباره آن به‌طور منطقی فکر و مشورت کنیم، همه ابعاد را در نظر بگیریم و اگر درگیر چنین رابطه‌ای شدیم، به مشاور مراجعه کنیم و کمک بگیریم. شاید بتوان رنگ مورد علاقه‌ی طرف مقابل را پذیرفت و به همان رنگ لباس پوشید، اما نمی‌توان بعد از مدت‌ها به خاطر یک نفر، روی حلیم به جای شکر، نمک ریخت!

برچسب ها
مشاوره
ازدواج
غیرت
تحجر
زن
درباره نویسنده
نظرات کاربران
کد امنیتی
نسیم پهلوان
نسیم پهلوان
٩٨/٠٢/٢٣
٠
١
عقل سلیم میگه این نامه ها ساختگی و بی اساس هستن.. اینو وقتی نامه هایی از اذر برای نامزدش پخش شد کاملا مطمئن شدم.. ولی خب بله قطعا هنوز قشری در جامعه هستن که خواستار تابعیت بی چون و چرای طرف مقابل هستن که این افراد باید درمان بشن..
سیده ساجده علوی
سیده ساجده علوی
٩٨/٠٣/٠٣
٠
٠
سلام... آره منم حدس میزنم که الکی باشه، اما واقعیت اینه که این جور افراد دور و برمون هستن و درموردشون کم حرف میزنیم... شاید این یه بهونه بود برای حرف زدن درموردش...
محدثه_ظریفیان
محدثه_ظریفیان
٩٨/٠٢/٢٣
٠
٠
خسته نباشی. با خوندن متنت لحظه ای یاد فیلم 《ملی و راه های نرفته اش》 افتادم. شباهت های زیادی داشت. امیدوارم روزی برسه که با چشمان باز تصمیم بگیریم نه کورکورانه و احساسی. چه زن و چه مرد.
سیده ساجده علوی
سیده ساجده علوی
٩٨/٠٣/٠٣
٠
٠
سلامت باشی🌹 منم امیدوارم. تمام تلاشم برای نوشتن این متن این بود که برای یک لحظه هم که شده به خودمون فکر کنیم...
مائده رئیس الساداتی
مائده رئیس الساداتی
٩٨/٠٢/٢٤
٠
٠
در مرحله اول تبریک میگم واسه اولین مطلبت:) و اینکه واقعا خوب بود...تازگیا افراد زیادی رو دیدم به خاطر دیدن یکی دوتا از ایده آل هاشون تو بعضی از افراد چشم رو خیلی چیزا بستن و برای به دست اوردن ا‌ون افراد شروع کردن خودشون رو شبیه ایده ال های طرف مقابل کردن و بعد از یک مدت خسته شدن ...!! کاش انتخاب هامون با چشم باز باشه!
سیده ساجده علوی
سیده ساجده علوی
٩٨/٠٣/٠٣
١
٠
اول از همه چیز ممنون از لطفت🌹 و بعد این که این وسط فقط خودمونیم؛ باید بخوایم، منطقی تصمیم بگیریم و احساسی به دنیای دورو برمون نگاه نکنیم.
نگارعبادپور
نگارعبادپور
٩٨/٠٢/٢٤
٠
٠
ادما هرجور که دوست داشته باشن رفتار می‌کنن و یک اسم مثبت هم واسش میذارن ... یه چیزی مثل همین غیرت که به بهونه‌ی اون
سیده ساجده علوی
سیده ساجده علوی
٩٨/٠٣/٠٣
٠
٠
شاید... مطمئن نیستم. شاید هم این باشه که ما فکر کردن درمورد رفتارامون رو کمرنگ کردیم!
سیده ساجده علوی
سیده ساجده علوی
٩٨/٠٣/٠٣
٠
١
شاید... مطمئن نیستم. شاید هم این باشه که ما فکر کردن درمورد رفتارامون رو کمرنگ کردیم!
sara_j
sara_j
٩٨/٠٢/٢٤
٠
٠
ساجده جان خسته نباشی مطلب خوبی بود راستش یاد یکی از رمان های دوران نوجوانی افتادم که اتفاقا نویسنده اش هم خودش یک آقا بود و در جایی از کتاب عینا گفته بود حسادت مردانه اسمش شده غیرت!
سیده ساجده علوی
سیده ساجده علوی
٩٨/٠٣/٠٣
٠
٠
ممنونم سلامت باشی🌸 درمورد غیرت واقعیت اینه که وجودش چیز بدی نیس، بلکه یه چیز خوبه، فقط ی عده نمیدونن کی و کجا ازش استفاده کنن و بقیه هم با پذیرش نابجاشون تاییدشون میکنن!
الهام حبشی
الهام حبشی
٩٨/٠٢/٢٥
١
٠
راستش از یک طرف از حرکت این بنده خدا خوشم اومد، آخه خیلی صادقانه خواسته هاشو گفته. لحنشم مودبانس، خودکار رنگیاشم خوبن :))) (یکم مشکوکه که نویسنده مرد باشه) :ی شاید داشته شوخی می‌کرده اصلا، آخه یک آدم متعصب و عصبانی مدل نوشتنش انقدر شنگول و خوشحال نیست، ینی من زیاد جدیش نگرفتم. اما خب حرف مطلب رو کاملا قبول دارم. امیدوارم اگر قراره یک نفر رو دوست داشته باشیم همون طوری که هست دوسش داشته باشیم یا حداقلش یاد بگیریم اگر مورد ناپسندی ( از نظر خودمون) توی اون طرف وجود داره از یک راه قشنگ تر بهش برسونیم. ( اونطوری که من دوس دارم لباس بپوش ینی چی!) تو دوست داری اونطوری لباس بپوشه، بهش بگو من فلان سبک پوشش رو خیلی دوس دارم، چقدر این مدلا خوبن، چقدر تو با این مدل رویایی تر میشی. تحمیل کردن علایق، آدم رو دلزده می‌کنه... من اگر بودم هر چقدر هم که طرف رو دوست داشتم، بهش می گفتم بفرما برو همونی که طبق لیستته رو برات بسازن، من نیستم(والا)
سیده ساجده علوی
سیده ساجده علوی
٩٨/٠٣/٠٣
٠
٠
قبول دارم احتمالا نقطه قوت نویسنده نامه این بود که میشد صداقتو تو حرفاش دید... اما خوب بازم چه قدر آدم میتونه شبیه به لیست یه آدم صادق بشه؟ اون نکته خودکار رنگی رو خیلی دوس داشتم. اصلا بهش دقت نکرده بودم😂
YaseenNateghi
YaseenNateghi
٩٨/٠٢/٣٠
٠
٠
خسته نباشید. مطلب خیلی خوبی بود. به نظرم غیرت و تعصب رو درست تفکیک کردید از همدیگه. و کاش از همون بچگی به همه یاد بدن که برای جلب محبت دیگران، نباید لزوما خودشون رو تغییر بدن و مطابق میل دیگران باشن.
سیده ساجده علوی
سیده ساجده علوی
٩٨/٠٣/٠٣
٠
٠
ممنونم. نوشتن این مطلب حتی باعث شد با دید بازتری به غیرت و تعصب نگاه کنم و اصلاحش کنم حتی. درمورد بچگی هم نمیدونم واقعا کی چه قدر مقصره! خانواده یا جامعه، شاید هردو!