شستشوی مغزی با سیل
درس‌های سیل اخیر برای مردم و دولت چه بود؟

شستشوی مغزی با سیل

نویسنده : reza_rz

همه‌مان تا به حال به این فکر کرده‌ایم که اگر زلزله بیاید کجا باید به فرار کنیم و یا اگر کمی بدبین باشیم، به چگونه مردن‌مان هم در زلزله فکر می‌کنیم و اینکه دقیقا قرار است زیر آوار کدام دیوار از خانه جان بدهیم. ترسیدن از اطراف طبیعی است و فقط هم به زلزله ختم نمی‌شود، شاید شما هم وقتی در اتاقی که پنکه سقفی در آن روشن است نشسته‌اید، به این فکر کنید که اگر پنکه از جا کنده شود، چند نفر را می‌کشد و قرار است چه طور، سرتان را جدا کند!

اما نگران بودن، بدون راه چاره فایده‌ای ندارد. اگر نگران پنکه سقفی اتاق هستید، یا باید آن را عوض کنید و یا راهی برای فرار از تکه تکه شدن زیر پره‌هایش برای خودتان پیدا کنید. ولی ما نه تنها در برابر پنکه سقفی، حتی در برابر زلزله و سیل هم، کاری نمی‌کنیم و همیشه با نگرانی منتظریم که ببینیم رخ دادن این حوادث چه کاری با ما می‌کنند. مادر طبیعت، همواره مایه حیات انسان را تامین کرده، ولی همیشه خطر آفرین هم بوده و رابطه انسان با خودش را مثل نموداری سینوسی، در رفت و آمد بین نفع و ضرر، تعریف می‌کند. نیروی قدرتمند طبیعت گاهی چنان خشمگین می‌شود که به راحتی بسیاری از فرزندانش را نابود می‌کند. انسان هم از ابتدا تمام تلاشش را انجام داده تا در برابر این اتفاقات کمترین غافلگیری را داشته باشد و از هر نوع آسیبی جلوگیری کند، هر چند این تلاش‌ها همیشه با موفقیت همراه نبوده است.

این روز ها به واسطه سیل در چند استان شمالی و غربی کشور، می‌توانیم عدم آمادگی مردم و دولت را در برابر هر اتفاقی به وضوح ببینیم. مردم سیل زده‌ای که نمی‌دانند چه کار باید بکنند و چه رفتاری در برابر آن داشته باشند. در ماشین بمانند و فیلم بگیرند، یا در کنار جریان سیل سلفی بگیرند یا حتی با دوچرخه به دل آب بزنند تا به همه نشان بدهند که رییس کیست.

بخشی از هم‌وطنان هم که گرفتار سیل نیستند، نمی‌دانند در این شرایط چه واکنشی باید داشت. یکی ناله می‌کند که ما همیشه بدشانسیم و بدبختی با سرنوشتمان گره خورده، دیگری شماره حساب‌های مختلف را از اینور و آن‌ور جمع و منتشر می‌کند، گروه‌های بسیاری هم بدون توانایی و تخصص، بار بسته‌اند تا از قافله عقب نمانند و بتوانند اخبار لحظه به لحظه زندگی سیل‌زدگان را به اشتراک بگذارند. بازار داغ شایعات و عملکرد ضعیف رسانه ملی در پوشش اخبار مختلف، بسیاری از مردم را به رسانه‌ملی بی‌اعتماد و روانه کانال‌های تلگرامی کرد، حتی اگر بدانند که امکان جعلی بودنشان وجود دارد. نمونه آن، اختلاف فاحش میان روایت اخبار رسمی و مشاهدات عینی خبرنگاران حاضر در محل سیل پل دختر و روستاهای اطرافش است. در بازار اخبار غیررسمی هم عده‌ای یاد گرفته‌اند خبر هر چه قدر دردناک تر و اشک‌آورتر باشد، جذاب‌تر و درست‌تر به نظر می‌رسد.

سیل تا اینجای کار، در کنار تمام خسارات دردناکش، برای همه‌ -از دولت گرفته تا مردم- پر از درس بوده. برای دولت معلوم شد که نمی‌تواند با سانسور وقایع، از انتشارشان جلوگیری کند، برای ما مردم هم درسی شد تا بدانیم چه کسانی با تریبون سراسری، وسط تاک‌شوهای کپی شده و سطح پایینشان، فضا را برای خالی کردن عقده‌هایش مناسب می‌بیند، بدانیم که فوروارد کردن عکس ماشین‌های شناور به چهل گروه مختلف، کمکی به افزایش سطح آگاهی نمی‌کند. احتمالا برای حسینی بای هم درسی شد تا بفهمد حضور تا کمر در آب، نشانی از حرفه‌ای بودن در خبرنگاری ندارد!

این روزها، اوضاع آرام‌تر شده. کانال‌های تلگرامی برگشته‌اند سراغ همان ویدیوهای بامزۀ یک‌دقیقه‌ای‌شان و سلبریتی‌ها برگشتند به همان استوری‌های انتقادیِ عمومی و تبلیغ فیلم‌هایشان. بیایید همین حالا که احتمالا هنوز گرفتار سیل نشده‌ایم و از خطر مرگ زیر آوار زلزله هم در امان مانده‌ایم، برای مقابله با این پدیده‌ها فکری کنیم و با برنامه‌ریزی، آماده درست عمل کردن باشیم. دوست و دشمن را بیشتر بشناسیم. همانطور که این روزها برای کمک به هموطنانمان تنها حساب بانکی قابل اعتماد، هلال احمر شناخته شده، در مواقع غیر بحران هم گذراندن دورۀ کمک‌های اولیه و آمادگی برای بحران هم بهترین و آسانترین راه برای مقابله با خطرات است. خطری که هیچوقت خبر نمی‌کند.

برچسب ها
سیل
دولت
لرستان
گلستان
رسانه ملی
درباره نویسنده
نظرات کاربران
کد امنیتی
حمید
حمید
٩٨/٠١/٢٩
١
٠
سلام... خدا قوت ... با اینکه قبول دارم مدیریت بحران همیشه در بحرانه ولی چرا باید رئیس جمهور توی آب کرال پشت بره کمک مردم ...یا اینکه هر کی بیشتر زیر آب بره مرام و معرفتش بیشتره !من اینو می دونم اگه واقعا می خوایم کمک کنیم خالصانه باشه ! بله خالصانه ! مطلبتون عالی بود!!
reza_rz
reza_rz
٩٨/٠٢/٠٢
٠
٠
به خاطر ابراز نظرتان بسیار سسلام ممنون. واقعا چنین انتظاری اشتباه هم هست خیلی از مردم دوست دارن سیاستمدار ها با رفتار های پوپولیستی باهاشون رفتار کنن در صورتی که اصلا نباید اینجوری باشه. نمونه اش هم همین عکسای یادگار بین اب و گل و اینها که خیلی از مسئولین گرفتن ممنون از نظرتون ارادت
مائده رئیس الساداتی
مائده رئیس الساداتی
٩٨/٠٢/٠٣
١
٠
غصه خوردن واسه یک اتفاق یک‌ چیزی، عمل کردن یک چیز دیگه...عموما ما یک اتفاق که میوفته یک مدت همه غصه میخوریم و اعتراض داریم به همه چی ولی برای مثال بعد از تجربه سیل... کی رفته به ساخت رستوران ها و لمکده ها تو مسیل ها اونم تو محدوده طرقبه و شاندیز اعتراض کنه!؟ هیچ کس...و ما همچنان ادامه میدیم به ساخت و ساز ها و کارهای خودمون... ولی به قول سعدی و این مقاله... علاج واقعه پیش از وقوع باید کرد دریغ سود ندارد چو رفت کار از دست به روزگار سلامت سلاح جنگ بساز وگرنه سیل چو بگرفت، سد نشاید بست
reza_rz
reza_rz
٩٨/٠٢/٠٤
٠
٠
عالی دقیقا همینه همیشه بعد از فاجعه ها، یه مدت موج راه میوفته که چرا درست نمیشه و چرا فاجعه درست شد و اینا دوباره همه به روند عادی و قبلی برمیگردن مثل تصمیم های یک دانشجو برای درس خوندن، بعد از امتحان های سخت، که از ترم دیگه توی طول ترم میخونم دقیقا باید همینجور باشه که میگه: علاج واقعه پیش از وقوع باید کرد ... مرسی بابت نظر