هشت هیولای دوست داشتنی
درباره غول‌ها و هیولاهای محبوب دنیای انیمیشن

هشت هیولای دوست داشتنی

نویسنده : الهام حبشی

اگر شما هم مثل من یک خوره انیمیشن باشید، حتما به محض دیدن عنوان این مطلب، توی ذهنتان شروع کرده‌اید به شمارش هیولاهایی که می‌شناسید. هیولاهایی که به واسطه انیمیشن‌ها نه تنها دیگر برایمان ترسناک نیستند که حتی دوست‌شان هم داریم. انگار یکی از رسالت‌های انیمیشن سازان نابود کردن فضاهای تاریک و موجودات ترسناکی است که آدم‌ها در تخیلات خود ساخته و پرورش داده‌اند. دنیای انیمیشن‌ها حتی وقتی با رنگ و بوی ترس همراه می‌شود باز آقا یا خانم قصه‌گو سعی می‌کند با افزودن چند ویژگی بامزه یا حرکات احمقانه، وحشت داستان را تلطیف کند. در این پرونده، از کاراکترهایی انیمیشنی یاد خواهیم کرد که اگر در دنیای واقعیت با آن‌ها رو به رو شویم، احتمالا از دیدنشان خوشحال می‌شویم.

غول سبز مهربان

شرک و رفیق پایه‌اش «خره»، اولین بار در سال 2001 روی پرده سینماها به حرکت درآمدند و در همان سال جایزه اسکار بهترین پویانمایی را از آن خود کردند. هومن حاجی عبداللهی و نیما رئیسی به ترتیب گویندگی شرک را در 4 قسمت آن به عهده داشتند. شرک غول سبز زشت رویی است که طی داستان معلوم می‌شود برعکس ظاهر خشن‌اش، مهربان و گاهی دوست داشتنی است. در قسمت اول این مجموعه، شرک طی اتفاقاتی مجبور می‌شود برای پس گرفتنِ خانه‌ی کوچک خود، به همراه رفیق پر چانه‌اش، راهی سفری پر ماجرا شود.

 

علاءالدین و چراغ جادو

غول چراغ جادو، بدون شک طنازترین غول تاریخ دنیای انیمیشن‌هاست. غولی که وجودش رویاهای بزرگ ما بچه‌هایی بود که حالا بزرگتر شده‌ایم. این غول آبی که نام داستانی‌اش «جینی» است، بارها در انیمیشن‌ها و فیلم‌های مختلف حضور داشته و حالا هم قرار است در سال 2019 با اقتباسی جدید از همین داستان، سراغ طرفدارانش برود. داستان علاءالدین را نخستین بار، تیمی آلمانی به انیمیشنی دو بعدی تبدیل کردند که حدود صد سال از عمرش می‌گذرد و گفته‌ می‌شود که اولین انیمیشن بلند تاریخ سینماست. اما مشهورترین نسخه علاءالدین، همان نسخه انیمیشنی سال 1992 است که والت دیزنی آن را ساخته‌. علاءالدین 1992، از آثار برتر انیمیشنی تاریخ است که با داستانی اصالتاً خاورمیانه‌ای (برگرفته از قصه‌های هزار و یک شب) و با هنرمندانی جهانی تولید شد و توانست شهرتی کم‌نظیر بدست بیاورد. ویژگی مهم این انیمیشن سینمایی، طراحی و اجرای فوق‌العاده کاراکتر جینی بود که با صدای رابین ویلیامز فقید ارائه شد. جینی از لحظه خروج از چراغ جادو، شوخی‌هایش را شروع می‌کند و تا پایان فیلم، طنازی‌های متنوع و عجیبش را ادامه می‌دهد.

 

پا کوچول

تا به حال به این فکر کرده‌اید که اگر جای بعضی چیزها با هم عوض بشوند، اوضاع تا چه حد می‌تواند خنده دار بشود؟ روحی را تصور کنید که در نیمه های شب کتابی در مورد انسان‌ها خوانده است. حالا از تاریکی شب وحشت زده دارد و می ترسد ناغافل آدمیزادی سر راهش سبز بشود. حشرات همین که چشم‌شان به انسان می‌افتد بدنشان به مور مور می‌افتد‌ و چندششان می‌شود! یا از این هم بدتر، حیواناتی وجود دارند که از پوست انسان ها برای خودشان لباس شنا درست می کنند.

در انیمیشن «پا کوچول» با همین مضامین مبتکرانه سرکار خواهید داشت. پا کوچول داستان رفاقت یک انسان با هیولاست. «میگو» هیولای جدید و پشمالوی انیمیشن پا کوچول، در افسانه‌های قدیمی این‌طور شنیده که در قله کوه هیمالیا موجوداتی بی‌مو با پوستی صورتی پیدا می‌شوند. «میگو» که به دلایلی از محل زندگی خود دور شده، در طی پیشامد اتفاقی با یک انسان رو در رو می‌شود؛ او که به شدت از دیدن این موجود ریز نقش وحشت زده شده، سعی دارد برای دیگر اعضای قبیله خود وجود انسان‌ها را ثابت کند.

 

سالیوان، غول آبی

سالیوان قهرمان فیلم «شرکت هیولاها» غول آبی مهربانی است که به همراه دیگر هیولاها سعی در ترساندن بچه‌ها و دریافت انرژی دارد، اما با گذشت زمان متوجه می‌شود صدای خنده و شادی بچه‌ها هم منجر به تولید انرژی می‌شود. قسمت دوم شرکت هیولاها با نام دانشگاه هیولاها بعد از 12 سال، در ژوئن 2013 منتشر شد. در این نسخه، دورۀ نوجوانی هیولاها روایت می‌شود در در آن، سالیوان با رویای تبدیل شدن به ترسناک‌ترین هیولای جهان راهی دانشگاه می‌شود. دانشگاه هیولاها برای آن‌ها که در کودکی با سالیوان و رفیق یک چشمش وازوفسکی خاطره دارند، اتفاق دلنشینی به حساب می‌آمد.

 کمپانی هیولاها

 

هتل ترنسیلوانیا

از سال 2012 تا به حال با کُنت دراکولا، هیولای انیمیشنی آشنا شده‌ایم. کنت درآکولا بیش از 500 سال سن دارد و هنوز مثل یک جوان 30 ساله می‌درخشد. در داستان هتل ترانسیلوانیا، این آدم‌ها هستند که آرامش هیولاها را از بین برده‌اند، همسر درآکولا را کشته‌ و عامل آسیب‌رسان هستند. اگر از آن‌هایی هستید که فقط انیمیشن‌های پیچیده را می‌پسندند، سراغ نسخۀ جدید این مجموعه نروید؛ چرا که در هتل ترانسیلوانیا 3 تنها با یک داستان ساده، رنگ‌‌های شاد و آهنگ‌های شنگول سر و کار خواهید داشت.

هتل ترنسیلوانیا

 

هیولای خوش صدا

انیمیشن «هیولایی در پاریس» یک انیمیشن برای سلیقه‌های فانتزی و موزیک پسند است. هیولای سفید پوش و جنتلمن داستان هیولایی در پاریس، یک حشره غول پیکر، با صدایی دلنشین است که در طی حادثه‌ای خیلی اتفاقی خلق می‌شود. ترانه‌های ماندگار و اسپانیایی این کارتون با صدای «شان لنون» و «یوکو اونو» ساخته شده و 90 دقیقه شیرین را برای تماشاچی به ارمغان خواهد آورد.

دیو عاشق پیشه

یکی از دیوهای قدیمی و البته محبوب‌ تاریخ داستان‌ها و دنیای انیمیشن، شخصیت زمخت قصه «دیو و دلبر» است. نسخۀ انیمیشنی این قصه، اولین بار در سال 1991 و در کمپانی والت دیزنی تولید شد. یعنی بیشتر از 27 سال از سن این انیمیشن می‌گذرد و هنوز قصه‌ی این دیو خشن، برایمان تکرار نشدنی و شنیدنی است. داستان این انیمیشن در سال 2017 در قالب فیلم در آمد و با بازی جذاب اما واتسون، به روی پرده سینماها نشست. اگر بخواهید دنبال منشاء این داستان بروید، به کتابی داستانی می‌رسید که سه قرن پیش در فرانسه نوشته شده بود و اولین نسخه مکتوب افسانه دیو و دلبر را روایت می‌کرد.

 


خانواده شاد

انیمیشن خانواده هیولاها که محصول مشترک انگلیس و آلمان است، بیشتر موفقیتش را مدیون اقتباسی خوب از رمانی خوب‌تر اثر دیوید سافیر است. خانواده هیولاها که با نام اصلی کتابش «خانواده شاد» هم شناخته می‌شود ماجرای خانواده‌ای را روایت می‌کند که اتفاقا آدم‌های شادی نیستند. اعضای خانواده به وسیله جادویی تبدیل به هیولا می‌شوند و حالا مجبور هستند شاد باشند تا به شکل قبلی خود برگردند. هیولاهای این انیمیشن بیشتر از جهت صداگذاری‌های خوب و شباهت‌هایی که به دیگر هیولاهای معروف سینما دارند، شهرت پیدا کرده‌اند.

خانواده هیولاها

...هیولای محبوب شما کیست؟ درباره آن بگویید...

برچسب ها
انیمیشن
هیولا
غول
نظرات کاربران
کد امنیتی
بوریس برزوفسکی ارجمندوسکی
بوریس برزوفسکی ارجمندوسکی
٩٧/١٢/٢٩
٠
٠
اون هگرید غول هری پاتر هم حسابه؟=)
الهام حبشی
الهام حبشی
٩٧/١٢/٢٩
٠
٠
هاگرید بیچاره هیکلش گندس، آدمه :))
بوریس برزوفسکی ارجمندوسکی
بوریس برزوفسکی ارجمندوسکی
٩٧/١٢/٣٠
٠
٠
نهههه مامانش غول بود واقعا! (واقعا😂)
زینوس اسکندر
زینوس اسکندر
٩٧/١٢/٢٩
٠
٠
شرک*__* ولی سی دی‌شو گم کردم):
الهام حبشی
الهام حبشی
٩٧/١٢/٢٩
٠
٠
الان که دیگه روزگار سی دی به سر اومده :ی
زینوس اسکندر
زینوس اسکندر
٩٨/٠١/٠٤
٠
٠
ما هنوز سی دی میگیریم(:
m.babaee
m.babaee
٩٧/١٢/٣٠
١
٠
از همه این انیمیشن‌ها من فقط شرکت هیولاها رو دیدم و دیو دلبر 😅 ولی بازم وازوفسکی یه چیز دیگست:)))
الهام حبشی
الهام حبشی
٩٨/٠١/٠٣
٠
٠
چطور می تونی شرک رو ندیده باشی؟ این انیمیشن نظیر نداره دختر. فوری بگیر و ببین فوووری
لیلی
لیلی
٩٨/٠٣/٣١
٠
٠
فقط هتل تراتسیلوانیا رو عشقس😉😶