اسکار 2019؛ داستان دوست داشتن اقلیت و نداشتن محبوبیت
پیش‌بینی جیم از برندگان اسکار 2019، چندساعت پیش از مراسم

اسکار 2019؛ داستان دوست داشتن اقلیت و نداشتن محبوبیت

نویسنده : مرتضی رزمی
تمرکز سرمایه‌های هالیوود و رسانه‌های سرگرمی بر روی سریال‌سازی در سال‌های اخیر باعث ایجاد ضعفی جدی در سینمای هالیوود شده است. دیگر خبری از آن اَبَر پروژه‌های سینمایی با داستان‌های مهیج نیست و حساسیت رقابت هم بین کارگردان‌های مطرح و بازیگران مشهور برای کسب اسکار کم شده است. حالا سینمای هالیوود بعد از چند سال ضعف فیلم‌ها و پایین آوردن سطح توقعات، تکانی به خود داده است و فیلم‌هایی با کمی داستان گویی بهتر و بازی‌های خوب را روانه بازار کرده است. صبح فردا نیز اعضای اسکار نظر خود را درباره این فیلم‌ها اعلام می‌کنند. نود و یکمین مراسم اسکار، ساعت 4:30 صبح دوشنبه برگزار خواهد شد. در این ساعات باقیمانده، سری می‌زنیم به حاشیه‌های مهم اسکار امسال و همچنین شانس‌های کسب اسکار در رشته‌های مهم.
اسکار پرحاشیه
اسکار امسال با حاشیه‌های بسیار زیادی همراه بود. ابتدا اعلام شد کوین هارت، کمدین و بازیگر مشهور، اجرای مراسم را برعهده خواهد داشت. اما انتشار توئیت‌های ضدهمجنسگرایی او که هشت سال پیش نوشته شده بود، دوباره جنجال آفرید و با فشار رسانه‌ای، هارت از اجرای مراسم کنار کشید. حالا قرار است در حرکتی غیرمتعارف اسکار امسال بدون مجری برگزار شود! تنها بازیگران و خواننده‌ها روی سن می‌آیند، کارشان را انجام می‌دهند و می‌روند! مونولوگ طنز ابتدایی که در تمام مراسم‌ها مرسوم است و خود مجری انجام می‌دهد، حذف نشده است و قرار است بازیگری آن را اجرا کند.
در اقدامی حاشیه‌برانگیز، چهار جایزه اسکار در هنگام پخش تبلیغات اعلام و اهدا می‌شود. چند سال است تعداد تماشاگران اسکار کاهشی جدی داشته و حالا آکادمی می‌خواهد برای جبران این مشکل زمان مراسم را کاهش دهد. این تصمیم با واکنش بسیار منفی سینماگران آمریکایی مواجه شد. شخصیت‌های سرشناسی مانند مارتین اسکورسیزی، راسل کرو، کوئنتین تارانتینو و بسیاری دیگر با این تصمیم مخالفت کردند و سرانجام آکادمی از این تصمیم عقب‌نشینی کرد.
کوین هارت
مروری کلی بر فیلم‌های امسال
حضور نام‌های مطرحی در بین کارگردانان امسال نشان‌دهنده قابل تحمل بودن فیلم‌های امسال نسبت به دو سه سال گذشته است. کارگردانهایی مانند «آلفونوس کوآرون»، «اسپایک لی»، «یورگوس لانتیموس»، برادران کوئن و «آدام مککی». شاید اگر جریان مبارزه با آزارهای جنسی در آمریکا تا این حد رسانه‌ای و مهم نبود، میشد نام برایان سینگر، کارگردان معروف فیلم «مظنونین همیشگی»، را هم به این لیست اضافه کرد. کارگردان مطرحی که امسال با ساخت فیلم «بوهمین راپسودی» که داستان زندگی «فردی مرکوری»، خواننده گروه «کویین»، است از شانس‌های جدی کسب اسکار بهترین کارگردانی بود. اما با قوت گرفتن شایعه آزار جنسی دختری زیر سن قانونی از لیست نامزدهای بهترین کارگردانی در تمام جوایز سینمایی در تمام جهان کنار گذاشته شد.
مهمترین فیلم امسال نیز Roma اثر آلفونسو کوآرون است. این فیلم ادای دین کارگردان به دایه زمان کودکی‌اش است. فیلمی که در مکزیک ساخته شد و  به عنوان نماینده مکزیک نیز در اسکار امسال شرکت می‌کند. کوآورن خودش را برای برنده شدن چهار اسکار آماده می‌کند. اسکار بهترین فیلم خارجی زبان، بهترین کارگردانی، بهترین فیلم و بهترین فیلمبرداری. با توجه به درخشش بسیار زیاد روما در جشنواره‌ها و جشن‌های سینمایی انتظار برنده شدن بیش از دو اسکار برای این کارگردان وجود دارد.
اما حضور برخی فیلم‌ها در لیست اسکار امسال خبر از ادامه روند اقلیت‌گرایی در آکادمی را می‌دهد. اسکار در سالهای اخیر در بعضی موارد کیفیت فیلم‌ها را فدای حمایت خود از اقلیتها کرده است. در سال‌های اخیر همیشه فیلم‌هایی با مضامین حمایت از سیاهپوستان، همجنسگرایی و مبارزه با آزار جنسی، برندگان بخش مهمی از جوایز بوده‌اند. علاوه بر آن پس از انتخاب شدن ترامپ به عنوان رییس جمهور آمریکا، آکادمی اسکار در دو سال گذشته با مجری‌گری «جیمی کیمِل» شمشیر را از رو بسته است و آشکارا، مخالفتش با ترامپ را نمایش می‌دهد. حضور فیلمی مانند «پلنگ سیاه» در بین نامزدهای بهترین فیلم و همچنین نامزدی بازیگر مکزیکی فیلم روما در بین نامزدهای بهترین بازیگر نقش اول زن (که البته نامزدی به حقی بود) خبر از ادامه نگاه سیاسی و اقلیت‌گرایی اسکار می‌دهد.
نامزدها و شانس‌های کسب اسکار: 
نامزدهای بهترین بازیگر نقش مکمل زن
ایمی آدامز برای فیلم «معاون»، اِما استون برای فیلم «سوگلی»، ریچل وایس برای فیلم «سوگلی»، ریجینا کینگ برای فیلم «اگر خیابان بیل می‌توانست حرف بزند»، مارینا دی تاویرا برای فیلم «روما»
نامزدهای بهترین بازیگر نقش مکمل زن
 شانس اول: ریجینا کینگ 
شانس دوم: ریچل وایس 
فیلم جدید کارگردان مهتاب(moonlight)، برنده اسکار بهترین فیلم در مراسم دو سال پیش، نتوانست در بین فیلم‌های مطرح امسال جایگاهی داشته باشد. به جز بازیگر نقش مکمل آن که تاکنون چند جایزه را در این بخش برنده شده‌است و امید اصلی عوامل فیلم برای مطرح شدن نام آن در مراسم امسال است. در کنار او اما بازیگران نقش مکمل فیلم سوگلی حضور دارند. بازی خوب «اِما استون» و ریچل وایس و تقابل این دو نفر مهم‌ترین دلیل جذابیت فیلم سوگلی بود. اما در بین این دو نفر ریچل وایس توانست بازی بهتری را به نمایش بگذارد و در کنار ریجینا کینگ شانس برنده شدن اسکار در این رشته باشد.
بهترین بازیگر نقش مکمل مرد:
ماهرشالا علی برای فیلم «کتاب سبز»، آدام درایور برای فیلم «بلک کلنزمن»، سام الیوت برای فیلم «ستاره‌ای متولد شده است»، سام راکول برای فیلم «معاون»، ریچارد ایی گرانت برای فیلم «آیا اصلا می‌توانی من را ببخشی؟»
شانس اول: ماهرشالا علی 
شانس دوم: سام الیوت 
ماهرشالا علی از بازیگران تازه ستاره شدۀ هالیوود است. بازیگری که با نقش‌آفرینی خوب در سریال «خانه پوشالی» شهرتش را شروع کرد و با بازی در فیلم مهتاب جایزه بهترین بازیگر نقش مکمل را از آن خود کرد. حالا با بازی در نقش یک پیانیست به اسکار دوم خودش چشم دوخته است. در کنار او سام الیوت با بازی خوبش در ستاره‌ای متولد شد می‌تواند امید به این جایزه داشته باشد.
بهترین بازیگر نقش اول مرد:
کریستین بیل برای فیلم «معاون»، بردلی کوپر برای فیلم «ستاره‌ای متولد شده است»، ویلم دافو برای فیلم «بر دروازه ابدیت»، رامی مالک برای فیلم «راسپودی بوهمی»، ویگو مورتنسن برای فیلم «کتاب سبز»
بهترین بازیگر مرد
شانس اول: رامی ملک
شانس دوم: شانس دومی در کار نیست.
رامی ملک تا پیش از فیلم بوهمین راپسودی بازیگر چندان مطرحی نبود و تنها بازی او در «آقای ربات» توجه‌ها را جلب کرده‌بود. اما توانایی او در اجرای نقش یکی از بهترین راک استارهای تاریخ موسیقی توانست نام او را در صدر نامزدهای بهترین بازیگر مرد قرار دهد. بفتا و گلدن گلوب دیگر جایزه‌هایی بود که ملک تصاحب کرد و بعید به نظر می‌رسد دست کس دیگری امسال به این اسکار برسد.
بهترین بازیگر نقش اول زن:
گلن کلوز برای فیلم «همسر»، اولیوا کولمن برای فیلم «سوگلی»، لیدی گاگا برای فیلم «ستاره‌ای متولد شده است»، ملیسا مک کارتی برای فیلم «آیا اصلا می‌توانی من را ببخشی» یالیتزا آپاراسیو برای فیلم «روما»
بهترین بازیگر نقش اول زن
شانس اول: اولیویا کلمن
شانس دوم: پالیتزا آپاراسیو
اجرای نقش ملکه‌ای که نفر اول کشور انگلستان است، مخفیانه همجنسبازی می‌کند، احساسی است اما خود را مقتدر نشان می‌دهد، کار ساده‌ای نیست. اما الیویا کلمن با اجرای خوب این نقش در فیلم سوگلی توانست جوایزی را درو کند. همچنین بازیگر مکزیکی فیلم روما که اولین بازی او بود نیز در بین نامزدهای اسکار قرار دارد و با توجه به بازی خوب او، نزاع بسیار زیاد ترامپ با مکزیکی‌ها و همچنین نزاع آکادمی با ترامپ ممکن است گزینه بعدی برای کسب اسکار بهترین بازیگر نقش اول زن او باشد.
بهترین کارگردانی:
اسپایک لی برای فیلم «بلک کلنزمن»، آلفونسو کوارون برای فیلم «روما»، پاوو پاولیکوفسکی برای فیلم «جنگ سرد»، یورگس لانتیموس برای فیلم «سوگلی»، آدام مک کی برای فیلم «معاون»
شانس اول: آلفونسو کوارون 
شانس دوم: شانس دومی در کار نیست!
گرچه کارگردانی یورگوس لانتیموس و اسپایک لی وحتی پاولیوفسکی بسیار خوب بود، اما کارگردانی آلفونسو کوآرون که در حد شاهکار بود جایی برای بقیه باقی نگذاشت. کوآرون تا کنون تعداد بسیار زیادی جایزه کارگردانی از جمله بفتا و گلدن گلوب را ازآن خود کرده است. بسیار بعید به نظر میرسد کارگردان دیگری بتواند برنده این جایزه شود.
آلفونسو کوارون
بهترین فیلم:
روما، سوگلی، ستاره‌ای متولد شده است، معاون، کتاب سبز، حماسه کولی، بلک کلنزمن، پلنگ سیاه
شانس اول: روما
شانس دوم: سوگلی 
روما
روما با 10 نامزدی در کنار فیلم سوگلی بیشترین تعداد نامزدی را داشته‌است. کارگردانی هنرمندانه، جذابیت بصری، بازی‌های خوب، طراحی صحنه زیبا دست در دست هم داده است تا روما بتواند شانس اول بردن مهمترین جایزه اسکار را داشته باشد. در این صورت روما اولین فیلم خارجی‌زبان است که برنده بهترین فیلم می‌شود. همین عنوان بسیار بزرگ ممکن است برای کوآرون و دوستانش دردسرساز شود و نتوانند به این جایزه دست پیدا کنند. سال‌های گذشته نیز پیش آمده است که جایزه بهترین فیلم به اثری که کمتر توقع می‌رود داده شود. مانند سالی که لالالند توجهات را به خود جلب کرد، نام آن هم به عنوان بهترین فیلم اعلام شد و عوامل آن روی استیج آمدند اما در نهایت اعلام شد که اشتباهی صورت گرفته است و فیلم مهتاب که مضمونی مرتبط با همجنسگرایی دارد به عنوان بهترین فیلم انتخاب شده است. در صورتی که این اتفاق برای روما بیفتد فیلم سوگلی که نامزدی‌های زیادی دارد می‌تواند گزینه بعدی باشد. البته نباید از یاد برد که سوگلی نیز در داستان خود، دارای محتوای حمایتگرانه از همجنسگرایان است.
برچسب ها
اسکار
آلفونسو کوارون
برندگان اسکار
روما
سینمای جهان
نظرات کاربران
کد امنیتی
سیما کاشف
سیما کاشف
٩٧/١٢/٠٦
١
٠
روما و ماهرشالا علی چرا واقعا باید اسکار ببرن؟ حالا روما رو میگیم منتقدها ازش خوششون میاد. ماهرشالا علی فقط برا رنگش میاد نامزد میشه. جز صدای کلفت و هیکل خوب چیزی نداره :|||
مرتضی رزمی
مرتضی رزمی
٩٧/١٢/٠٧
١
٠
اععععععع...ماهرشالا علی به شدت خوب بازی کرد تو فیلم کتاب سبز...کلن بازیگر خوبیه...نقشی که بهش میدن رو کامل از پسش برمیاد..
الهام حبشی
الهام حبشی
٩٧/١٢/٠٦
٠
٠
من قبل از برنامه اسکار گفتم بهترین اول و آخر «کتاب سبز» بوده و هست. ولی فکرش رو نمی‌کردم آکادمی اسکار انقدر باحال عمل کنه. دمشون گرم باشه. روما بهترین خارجی زبان رو می‌گرفت دیگه، بهترین فیلم رو هم بگیره؟ سوگلی رو دیدن؟ زباله‌ای بیش نیست...
مرتضی رزمی
مرتضی رزمی
٩٧/١٢/٠٧
٠
٠
فیلم سوگلی انصافا بازی های خیلی خوبی داشت...هر سه بازیگر زن اصلی فیلم خوب بازی کرده و دعواهای اما استون و ریچل وایس کامل داستان رو سرپا نگه می داشت...و البته بازی کلمن که خیلی خوب بود...