کودهای خانگی برای گیاهان خانگی
چطور گلدان‌های منزل‌ را به روش ساده تقویت کنیم؟

کودهای خانگی برای گیاهان خانگی

نویسنده : الهام حبشی

اولین دفعه‌ای که گلدان کوچک کاکتوسی را به خانه‌مان آوردم، بیشتر از چند روز زنده نماند و به سرعت ازبین رفت. در دفعات بعدی هم همین اتفاق تکرار می‌شد، تا جایی که دیگر قید نگهداری گیاه طبیعی را زدیم. اما یک روز خیلی اتفاقی توی پیاده رو، یک شاخه حرص شده گیاه قاشقی به چشمم خورد. یک شاخه 10 سانتی متری با یک برگ نصفه و نیمه. آن قدر در نگهداری همان شاخه کوچک، وسواس به خرج دادم که بالاخره ریشه‌ کرد و برگ‌های جدیدی از سر و رویش سبز شد. کم کم یاد گرفتم چطور با گل‌ها رفتار کنم و حتی از مرگ هم نجاتشان بدهم. سالم و شاداب نگه داشتن گیاهان نیازمند شرایط مختلفی از جمله میزان آب، نور، گرما و از همه مهم‌تر خاکی است که در آن رشد پیدا می‌کنند. خاک گیاه بعد از مدتی صفات اولیه خود را از دست می‌دهد و شما مجبور به تعویض یا افزودن به آن خواهید شد. اما اگر تعداد گلدان‌هایتان زیاد باشد خرید خاک و کود برایتان تبدیل به یک معضل خواهد شد. در این مطلب قصد داریم روش‌های میان‌بری را برای تهیه و تولید خاک مرغوب و کود به شما معرفی کنیم که هم در هزینه‌هایتان را کم خواهد کرد و هم به نفع گیاهانتان خواهد بود.

 

این تخم مرغ شگفت انگیز

شنیده‌اید که پوست سیب از خود سیب مغزی‌تر است؟ پوست تخم مرغ هم از خود تخم مرغ کلسیم بیشتری دارد. کلسیمی که معده ما قادر به هضم کردن آن نیست. اما با کمی درایت می‌شود کلسیمی که همیشه نصیب سطل زباله می‌شود را به نفع گلدان‌ها به کار گرفت. پوسته‌ی نازکی که به پوست تخم مرغ چسبیده است را جدا کنید و تا حد ممکن پوست‌ها را پودر کنید. سپس پودر سفید را با بخشی از خاک رویین گلدان خود مخلوط کنید. همچنین اگر قصد کاشت بذر گیاه جدیدی را دارید، خوب است تا جوانه زدن گیاهتان از پوسته‌ی تخم مرغ به عنوان گلدانی کوچک استفاده کنید. گلدان‌های تخم مرغی را می‌توانید داخل صفحه تخم مرغ بچینید. 

 فایده پوست تخم مرغ برای گیاهان

 

کود گیاهی مایع خانگی

برای درست کردن این کود مایع تنها کافی است چند گیاه مختلف مثل زوائد سبزی، پوست موز، پوست نخود فرنگی یا لوبیا و تخم مرغ را تا حد ممکن به تکه‌های کوچک تقسیم و خرد کنید. در مرحله دوم ظرف مشخصی که در داشته باشد را انتخاب کنید و 3 تا 4 برابر موادی که آماده کرده‌اید به آن آب اضافه کنید. بعد از گذشت 3 روز محلول به دست آمده را با صافی از مواد جامد جدا کنید. می‌توانید کود مایع را به صورت مستقیم پای گیاهانتان بریزید. اما از آن بهتر است که مقداری آب معمولی، به اندازه‌ی 2 تا 3 برابر به محلول اصلی اضافه کنید.

هشدار: از این روش برای هر بار آبیاری گیاهان استفاده نکنید، چرا که امکان جذب حشرات موذی را فراهم خواهید کرد. یک بار در ماه کافی است. 

کود مایع خانگی

 

خاک برگ بسازید

روش اول: خاک برگ یکی از بهترین خاک‌هایی است که اگر قصد خرید آن را داشته باشید، مجبور خواهید شد برای 4 کیلوگرم خاکِ بسته بندی شده، چیزی حدود 20 الی 25 هزارتومان بپردازید. پس چه بهتر که این خاک مغذی را خودتان آماده کنید. برای این کار اول از همه نیاز به برگ خشک دارید. با این وصف پاییز بهترین زمان ممکن برای جمع آوری برگ‌های خشک از درخت و گیاهان مختلف است. اگر برگ‌ها ابعاد بزرگی دارند، تا جای ممکن آن‌ها را کوچک کنید و در ظرف یا گلدان بزرگی که گیاه ندارد با خاک مخلوط کنید. این خاک را برای مدتی طولانی و چند ماهه کنار بگذارید تا به مرور خاک برگ آماده استفاده شود.

روش دوم: اگر نیاز فوری به خاک برگ دارید یا می‌خواهید مقداری از برگ‌ها را به عنوان کود برای بعد ذخیره داشته باشید. برگ‌های جمع آوری شده را روی بخاری، شوفاژ یا مایکروفر قرار داده و تا حد امکان آن‌ها را خشک کرده و سپس پودر کنید. این پودر را می‌توانید هر زمان که نیاز به کود داشتید به خاک گلدان‌هایتان اضافه کنید.

خاک برگ

 

معجزه پوست موز و لیمو

منظور از پوست میوه، همۀ میوه‌ها نیستند. موز و لیمو بهترین انتخاب‌ها برای تولید این کود خانگی هستند. پوست لیمو را با روش رنده کردن از میوه‌اش جدا کنید و مقداری از آن را با رویی‌ترین بخش خاک گلدان خود مخلوط کنید. پوست لیمو به عنوان یک ضد عفونی کننده طبیعی شر حشرات را از سر گیاه شما کم خواهد کرد. اما پوست موز که حاوی پتاسیم فراوانی است بهترین گزینه برای هر جور گل و گیاه آپارتمانی شما به حساب می‌آید. تنها نکته‌ای که باید به خاطر بسپارید این است که پوست موز اگر کاملا خشک نشده باشد و در خاک بپوسد، فاجعه‌ای از کپک و پوسیدگی را در خاک گلدان شما به یادگار خواهد گذاشت. پس اول از همه پوست موز را قبل از خشک شدن به قطعات خیلی ریز برش داده و آن‌ها را برای خشک شدن در محل گرمی قرار دهید. سپس قطعات خشک شده را به هر طریقی که می‌دانید آسیاب و پودر کنید. حالا می‌توانید این پودر را در ظرف مناسبی مثل بطری نوشابه نگهداری کنید و در صورت لزوم با خاک گلدان‌هایتان مخلوط کنید. 

پوست لیمو برای گلدان 

 

تفاله‌های دوست داشتنی

حالا که عزمتان را جزم کرده‌اید تا غذای گیاهانتان را خودتان تامین کنید و تا این جا آمده‌اید، خبر خوبی برایتان دارم. تفاله چای و باقی مانده قهوه‌ای که نوش جان کرده‌اید را دور نریزید. آب باقی مانده در تفاله‌ها را خالی کنید. سپس در گلدان یا ظرف بزرگی که از قبل آماده کرده‌اید یک لایه خاک بریزید. در گام بعدی یک لایه نازک تفاله چای یا قهوه را روی خاک پهن کرده و سپس با لایه‌ای از خاک روی تفاله‌ها را بپوشانید. 2 الی 3 ماه دیگر می‌توانید از این خاک به عنوان یک خاک مغذی در گلدان‌هایتان استفاده کنید.

 استفاده از تفاله چای و قهوه برای گلدان ها

 

محلول دور ریختنی

کودهای محلول و شیمیایی زیادی وجود دارند که می‌توانید به صورت آماده آن‌ها را تهیه کنید اما هیچ کدام آن‌ها به اندازه آبی که در آن‌ها سبزیجات را جوشانده‌اید سالم و مفید نیست. زمستان فصل خوردن شلغم، هویج، کدو و دیگر صیفی و سبزیجاتی است که با روش جوشانده شدن آماده سرو می‌شوند. از این به بعد به جای خالی کردن این آب در سینک ظرف شویی، آن را با مقداری آب معمولی مخلوط کرده و پس از سرد شدن پای گلدان‌هایتان بریزید.

پیشنهاد: اگر عادت دارید برنج را بدون نمک در آب نم کنید. می‌توانید پس از جوشیدن و آب کشیدن برنج، محلول سفید رنگ برنج را با 3 برابر آب معمولی مخلوط کرده و گلدان‌هایتان را به این روش آبیاری کنید.

 آب برنج برای آبیاری

برچسب ها
گل و گیاه
گلدان
کود
آبیاری
کاشت گیاه
گیاهان خانگی
تقویت خاک
نظرات کاربران
کد امنیتی
بوریس برزوفسکی ارجمندوسکی
بوریس برزوفسکی ارجمندوسکی
٩٧/١٢/٠٢
٢
٧
این خرت و پرتا رو نریزین تو گلدونا بابا!😑 کود سه بیست و npk بگیرین قشنگ سرحال میاد گلدونا!^_^
الهام حبشی
الهام حبشی
٩٧/١٢/٠٢
١١
١
با همینایی که شما بهش می‌گی چرت و پرت من خونمون رو تبدیل به گلستان کردم
بوریس برزوفسکی ارجمندوسکی
بوریس برزوفسکی ارجمندوسکی
٩٧/١٢/٠٥
٠
٨
عهههه؟!😶😃😃 من یبار اون کود مایع رو امتحان کردم همه گلدونام بوی گند گرفت آخرشم فرقی نکردن☹😄
الهام حبشی
الهام حبشی
٩٧/١٢/١٦
٣
٠
خیلی پرو پیمون گلدوناتو آبیاری کردی دخترم :ی بعدشم اول باید با خاک و کود خشک شروع کنی تا لمش دستت بیاد بعد بری سراغ مرحله ریسکی تر که مایعه
مرضیه زندیه
مرضیه زندیه
٩٧/١٢/٠٨
٦
٠
من از پوست تخم مرغ استفاده کردم و واقعا نتیجه گرفتم خونمون شده پارک درواقع :))
الهام حبشی
الهام حبشی
٩٧/١٢/١١
٣
٠
خونه ما هم همینطوریه ^_^ یکی دو بار ممکنه پروژه با شکست مواجه بشه اما نهایتا لم کار دستت میاد
نسیم پهلوان
نسیم پهلوان
٩٧/١٢/١٢
٣
٠
وااای الهام میدونی من چقد گل خشک کردم؟ :((( چ گلایی نازی داشتم که خشک شدن :(( خداکنه با این روشا به نتیجه برسم :) ممنون عزیزم..
الهام حبشی
الهام حبشی
٩٧/١٢/١٣
٢
٠
نسیم جون این خیلی خیلی طبیعیه. تا مدت‌ها گل و گیاهی که می‌خری ممکنه از بین برن. دلایل هم زیادن. گاهی گیاه خیلی حساسی رو انتخاب کردیم . گاهی شرایط نگداریش رو درست رعایت نمی‌کنیم. گاهی هم گل فروشا گیاه رو فوری پس از لمه زدن میکارن و گل به جای ریشه دادن میکروبی میشه، یا خاک نامرغوب پای گیاه جدید میریزن. بعد گیاه بعد یکی دو هفته می پوسه و ما فکر می کنیم ما کم کاری کردیم. بهت پیشنهاد می کنم برو سراغ گل های کم قیمت تر مثل حسن یوسف یا الوورا که خیلی قیمتشون پایینه. گلدون کوچیک هم نگیری. متوسط باشه حداقل . وقتی به این مرحله رسیدی که دیگه گلات خشک نشدن برو سراغ اونایی که دوسشون داری. اگر خواستی خودت کود درست کنی اول با پوست موز و تخم مرغ شروع کن همینطور آب برنج
AsedHamid
AsedHamid
٩٨/٠١/٢٨
٢
١
خیلی خوب بود ممنون
مرضیه زندیه
مرضیه زندیه
٩٨/٠٣/٠٤
١
٠
من هنوز میام چک میکنم ببینم مطلب جدید نذاشتی چرا نمینویسی؟ من نصف علاقه و اشتیاقم توی جیم خوندن مطلب های توعه
nazanin
nazanin
٩٨/٠٤/١١
٦
٣
دوستان یک محلول تقویتی مخصوص گیاهان آپارتمانی هست که از ویلوکسا خریدم. بسیار با کیفیت تر و به صرفه تر محلول های توی بازار هست. چندین بار کود تقویتی خریده بودم اما هیچوقت به این اندازه رشد و گلدهی را در گلهام ندیده بودم. وقتی استفاده کردم اثرش را توی هفته اول روی گلها دیدم. خواستم به شما هم اطلاع بدهم. فوق العاده است توصیه میکنم استفاده کنید.
sara
sara
٩٨/٠٤/٣٠
٤
٠
سلام من چنتا نارنج کاشتم و داشتن خوب رشد میکردن ولی تازگی برگاش داره خشک میشه و کود شیمیایی نتیجه نداد براش.به نظرتون این روشها خوب هستش؟خیلی ناراحتم برای گیاهم