مهم دلِ آدمه؟!
در باب ازدواج‌ با اختلاف سنی و موارد مشهورش در دنیای سلبریتی‌ها

مهم دلِ آدمه؟!

نویسنده : الهام حبشی

تا همین چند سال پیش اگر دختری با پسری کوچک‌تر از خودش ازدواج می‌کرد، خیلی‌ها متعجب می‌شدند و پیگیر جزئیات و چگونگی شکل گیری پیوند و رابطه آن دو نفر. اما امروز این سبک از ازدواج‌ها به قدری زیاد شده که دیگر حتی با شنیدن شایعه‌ ازدواج گوگوش 68 ساله با رها اعتمادیِ 34 ساله، ابروهایمان هم بالا نمی‌پرند. این احتمالا یعنی همه پذیرفته‌ایم «عشق سن و سال سرش نمی‌شود!» در ادامه این مطلب قصد داریم کمی بیشتر از ازدواج با اختلاف سنی معکوس حرف بزنیم.

پسرانی که با دختران بزرگ‌تر ازدواج می‌کنند

بعضی از پسرها به دلیل شرایط نامناسبی که در خانواده خود یا در ارتباط با دیگر دخترها تجربه کرده‌اند؛ حتی پیش از این‌که شخصی را در نظر گرفته باشند، ازدواج با دختری که از خودشان بزرگ‌تر است را ترجیح می‌دهند. کسانی که در این دسته قرار می‌گیرند، اغلب اعتماد به نفس کمی دارند. آن‌ها این‌طور با خود حساب می‌کنند که در صورت ازدواج با دختر بزرگ‌تر استقلال و آزادی عمل بیشتری در رفتار ناخوشایند خود خواهند داشت، می‌توانند راحت‌تر از زیر بار مسئولیت شانه خالی کنند یا همیشه یک نفر را در اختیار دارند که مجبور است با آن‌ها کنار بیاید.

 

تن به ازدواج با سن معکوس ندهید اگر...

حرف مردم! امان از حرف مردم! اگر طاقت شنیدن حرف‌های کنایه آمیز مردم را ندارید، دور این سبک از ازدواج را خطی قرمز بکشید. البته که اختلاف سنی در ازدواج، کاملا شخصی است و اگر کنجکاوی دیگران برایتان مهم نیست، خودتان بیخیال توصیف جزییات اختلاف سنی‌تان شوید.

بعضی دخترها رفتاری مادرانه دارند و برخی پسرها بیش از اندازه نیازمند حمایت مادرانه هستند. شکل گیری ازدواج بین دو شخصی که این صفات در آن‌ها برجسته است، احتمالا با ریسک بزرگی همراه خواهد بود.

بیکاری و بی‌پولی گاهی شرایط پسرها را جوری دشوار می‌کند که برای فرار از وضعیت نابه‌سامان و حرکت به سوی راحتی، خودشان پی دخترانی را می‌گیرند که بزرگ‌تر از خودشان هستند، اما خانواده‌ای ثروتمند یا شغلی پردرآمد دارند.

از قدیم گفته‌اند دو پادشاه در یک اقلیم نگنجند، پس اگر دختر و پسر، هردو شخصیتی رئیس مآبانه دارید و معتقد برپایه زن‌سالاری و مردسالاری هستید، همین حالا قید ازدواج سالم را بزنید.

 

اختلاف سنی در ازدواج

 

لطفا حکم کلی صادر نکنید

بسته به تجاربتان در زندگی، ممکن است با افرادی اینچنینی برخورد کرده باشید که بعضی‌هایشان خوشبخت شده‌اند و برخی از ازدواج‌شان پشیمان‌اند. یک نفر با حرف‌هایش دارد دلگرمی می‌دهد و یک نفر ته دل آدم را خالی می‌کند. یک نفر با دختری که از خودش 10 بزرگ‌تر است ازدواج کرده و دیگری برای ازدواج با خواستگاری که یک ماه از او کوچک‌تر است وحشت زده شده. اما اگر شما در چنین موقعیتی قرار گرفته‌اید، باید روی کدام یک از این نظرات حساب باز کنید؟ ضد و نقیض بودن تجویز دیگران از جایی نشئت می‌گیرد که هر کدام آن‌ها شرایط خاص خودشان را داشته‌اند. شما هم نمی‌توانید به حکم کلی دیگران بسنده کنید. چرا که شما و کسی که انتخاب کرده‌اید، دو انسان متفاوت و منحصر به فرد هستید. پس اگر در چنین شرایطی قرار گرفته‌اید، برای تجزیه و تحلیل شخصیت خود و طرف مقابلتان به سراغ یک مشاور متخصص بروید.

ازدواج معکوس در دنیای سلبریتی‌ها!

در دنیای هالیوود مردان زیادی را سراغ داریم که با خانم‌هایی بسیار کوچک‌تر از خودشان ازدواج کرده‌اند. «سلن دیون» (خواننده مشهور) با داشتن اختلاف سنی 26 سال، در صدر جدول قرار دارد! دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا هم 24 سال از همسر آخرش بزرگ‌تر است و بسیاری دیگر... اما در این بخش از مطلب قصد داریم شما را با آدم‌های مشهوری آشنا کنیم که کلیشه سنی در ازدواج را در هم شکسته‌اند.

خانم معلم، آقا رئیس جمهور

ازدواج اما نوئل مکرون با بریژیت تروینو احتمالا قابل توجه‌ترین ازدواجی است که با این سبک شکل گرفته. باورش دشوار است اما زمانی که مکرون شیفته خانم معلم 40 ساله‌اش می‌شود، تنها 15 سال سن داشته و حدود 12 سال برای رسیدن به بریژیت، با فشار خانواده مبارزه کرده است. خانم رئیس جمهور فرانسه 3 فرزند دارد که یکی از آن‌ها از همسر خودش بزرگ‌تر است.

 

امانوئل مکرون و همسرش

 

پیکه و شکیرا
شکیرا از آن دسته خانم‌هاییست که همیشه چندین سال از سن واقعی‌شان جوان‌تر به نظر می‌رسند. مثلا وقتی او را در کنار همسرش ببینید، بعید است حدس بزنید که او 10 سال از پیکه بزرگتر است. جالب است بدانید پیکه، در دوم فوریه، درست روزی که همسرش شمع کیک تولد 10 سالگیش را فوت می‌کرده به دنیا آمده است! جرارد پیکه و شکیرا اولین بار در افتتاحیه جام جهانی 2010 -همان سالی که اسپانیا قهرمان شد- یکدیگر را دیدند. جراد پیکه می‌گوید شماره شکیرا را گرفته‌ و به او پیامک داده :«اگر برای دیدن دوباره‌ات در مراسم اختتامیه، لازم باشد به فینال برسم، این کار را خواهم کرد!»
پیکه و شکیرا
آمریکا، هندوستان، پیوندتان مبارک!
«تو واقعی هستی؟ تمام زندگی من کجا بودی؟». این جملات، اولین اظهار علاقۀ نیک جوناسِ25 ساله به «پریانکا چوپرا»ی 36 ساله است. نیک و پریانکا که علاوه بر اختلاف سنی معکوس دارای دین و فرهنگ مختلفی هستند، همین چند ماه پیش در دو مراسم مجلل با یکدیگر ازدواج کردند. موسیقی‌دان آمریکایی، در سال 2014، زمانی که مشغول ساخت آهنگی برای فیلم «بگذار قلب بتپد» بود، با پرینکا چوپرا، بازیگر مشهور بالیوود آشنا شد. 
 
سرخیو راموس و خانم خبرنگار
سرخیو راموس در سال 2012، زمانی که در مراسم توپ طلا شرکت کرده بود با همسر آینده خود، که 8 سال بزرگ‌تر از خودش است، آشنا شد. پیلار روبیو به عنوان روزنامه‌نگار و مجری در این مراسم حضور یافته بود. راموس و پیلار در این 7 سالی که با یکدیگر زندگی کرده‌اند، صاحب 3 فرزند شده‌اند.
Sergio Ramos
از امضای طرفداری تا امضای ازدواج
همسر سسک فابرگاس نه تنها 12 سال از همسرش بزرگ‌تر است، که پیش‌تر ازدواج کرده و دو فرزند داشته. ازدواج و آشنایی آن‌ها توصیف دقیق دنیایی است که در آن هیچ‌چیز قابل پیش‌بینی نیست. آن‌ها سال 2011 -زمانی که پسرِ دانیلا سیمان برای امضا گرفتن سر میز فابرگاس رفته بود- با هم آشنا شدند. حالا این زوج با 3 فرزند دیگر جمع‌ خانواده خود را 7 نفره کرده‌اند. 
لوگان و ستاره استرالیایی
سال 1995 زمانی که جکمن هنوز تبدیل به لوگان جذاب سینما نشده بود با همسرش، سر سریال «کورِلی» آشنا شد. آن زمان دبورا ستاره‌ی بزرگی بود و در بیش از 20 فیلم بازی کرده بود. از ازدواج هیو جکمن 50 ساله و دبورا لی فرنس 63 ساله بیش از دو دهه می‌گذرد، اما هنوز دبورا همسرش را بهترین دوست زندگی‌اش  و جکمن موفقیت‌هایش در سینما را، مدیون راهنمایی‌های دبورا می‌داند. 
برچسب ها
ازدواج
اختلاف سنی
ازدواج در قرن بیست و یک
مشاوره
نظرات کاربران
کد امنیتی
sara_j
sara_j
٩٧/١١/١٤
١
٠
چه می دونم والا! باید منتظر بود و دید که آخر و عاقبت اینها چی میشه و آیا ازدواج های بادوامی خواهند بود یا خیر.
الهام حبشی
الهام حبشی
٩٧/١١/١٥
٢
٠
تو اقوامتون ندارین این مدلی؟ من می دونستم یکی از دوستام دو سال از شوهرش بزرگتره، ازش پرسیدم مشکلی ندارین؟ گفت من که هیچ، زن داداشم 10 سال از داداشم بزرگتره مشکلی ندارن :))
sara_j
sara_j
٩٧/١١/١٥
٢
٠
ببین نظر کلی نمیشه داد که اختلاف سنی زیاد خوبه یا بد و البته از روی ظاهر هم نمیشه گفت که با هم خوبن مثلا توی همین اشخاص معروف با فاصله سنی زیاد یه نمونه اش بهروز بقایی و پرستو گلستانی هستن که ازدواج شون به جدایی ختم شد ولی باز بهروز افخمی و مرجان شیرمحمدی هم هستن که با هفده سال اختلاف سنی ازدواج شون پابرجاست
الهام حبشی
الهام حبشی
٩٧/١١/١٧
٠
٠
نه هیچ چیز کلی و قطعی وجود نداره . قصد این مطلب هم همین هست. نمیشه ندیده و ندونسته و هیچی به هیچی گفت آره یا نه. کاری که خیلی ها می کنن.
Susan_mhd
Susan_mhd
٩٧/١١/١٤
١
٠
مهم دل آدمه ولی :)))
الهام حبشی
الهام حبشی
٩٧/١١/١٥
٠
٠
قطعا + تایید مشاور :)
P_Mohammadzadeh
P_Mohammadzadeh
٩٧/١١/١٦
٢
٠
جالب بود مخصوصا پیکه و شکیرا😊
الهام حبشی
الهام حبشی
٩٧/١١/١٧
٠
٠
تشکر وقت گذاشتین :)
فرانک باباپور
فرانک باباپور
٩٧/١١/١٦
٢
٠
به نظر من سن مهم نیست و مهم بلوغ فکریه. این بلوغ هم هیچ ربطی به سن نداره و موردهای بی شماری داریم از اینکه پسر بزرگتر بوده ولی هنوز بچه بوده و درکی از زندگی مشترک نداشته. خیلی ها، حالا ربطی نداره زن باشه یا مرد، خیلی سنشون ممکنه زیاد باشه ولی از نظر مسئولیت پذیری و ... دچار مشکل هستن. و صد البته نباید خودمون رو با زندگی سلبریتی ها، اونم خارجی هاش مقایسه کنیم! شکیرا اگر با کوچیکتر از خودش ازدواج کرده چون طرفش پیکه بوده، چون خودش شکیرا بوده! اونا خیلی مسائل که برای ما آدم معمولی ها مهم هستن رو ندارن. مهمترینش استقلال فکری و مالی. خیلی از مردهای ایران تا 40 سالگی هنوز پسر مامانشون هستن و توانایی اداره مالی یک زندگی رو ندارن متاسفانه!
الهام حبشی
الهام حبشی
٩٧/١١/١٧
٢
٠
خیلی ها توی تلگرام بهم پیام داده بودن که آره اینا بچه مایه دارن یا سلبریتی هستن ولی خیلی مورد ها این حرف رو هم نقض می کنن. مثل همین مکرون و خانمش. ثروتمند و چهره بودن قطعا موثره ولی دور و بر خودتو نگاه کن حتما خیلی ها هستن که این مدلی بودن ولی از جامعه وحشت دارن از حرف مردم. من با کسی دوستم بودم، تا چند سال بهم نمی گفت شوهرش از خودش کوچک تره ، خجالت می کشن. اصلا نگاه مردم ما یک نگاهیه که... من خودم خیلی دوست دارم در این مورد و خیلی موارد دیگه حرف بزنم و سعی کنم این عرف های جاهلانه در هم شکسته بشن. قطعا همین طوره که خارجی ها آزادی بیشتری دارن . حرف ما هم همینه که انقدر نباید گیر سن و سال بود وقتی بقیه چیزها درسته. این فکر دیگه یک سنت گندیده و منقضی شدس که یکی به این فکر کنه که وای دخترم با یک بچه ازدواج کرده وای پسرم فردا که 30 ساله شد زنش 40 سالس!! دقیقا همین طوره مثلا به داداش خودم که نگاه میکنم می بینم اندازه یک آدم 30 ساله شعور داره حداقل، آدم 30 ساله هم میشناسم که انقدر بچه و بی فکره که یک دقیقه نمیشه تحملش کرد، چه برسه این که بخوای باهاش زندگی کنی. این مطلب رو نوشتم تا بگم انقدر از یک عدد نترسین و فکر نکنین چون دو روز زودتر یا دیر تر از طرف مقابل ژا به این دنیا گذاشتین دیگه، از دو تا کره مختلف هستین!! برین پیش مشاور. هزار تا حرف و نکته و سوال و تست هست که از توشون درمیاد که شما به هم می خورین یا نه. چیزی که دو تا ادم با سن معمولی هم باید انجامش بدن. این یعنی اصلا و اصلا در ازدواج بحث سن درمیون نیست، بحث شعور و درکه نه بیشتر.