خداحافظ مستر سی‌کیو
شما از اول هم اندازه قهرمانی نبودید

خداحافظ مستر سی‌کیو

نویسنده : صالح یعقوبی زابل

حالا شما بیا و به نگارنده بگو «تن ماهی خورده‌‌ای و فاز نهنگ برداشته‌ای»، «لات کوچه خلوت»، «وطن فروشی که بعد از حذف زبان باز کرده» یا هرچه دوست داری؛ اما تمام مطلعین آگاه‌اند که از روز اول هم نگاه مثبتی به این تیم جناب «سی کیو» نداشتم و اصولا قبل از اینکه جمله‌ی «تیم ملی ما پرسپولیس است» مُد شود و زمان جام‌جهانی 2006 که تیم بحران زدۀ پرسپولیس را «آری هان» هلندی تحویل گرفت و تا فینال جام حذفی رساند اما به خاطر جام‌جهانی فینال جلم حذفی را به بعد از مسابقات جهانی موکول کردند و در این فاصلهء چند ماهه «دنیزلی» جای «آری هان» را گرفت و نتوانست تیم را قهرمان جام حذفی کند، کینه تیم ملی را به دل گرفتم و تیم ملی‌ام پرسپولیس بود. اما خدا می‌داند هیچگاه هم علیه این تیم ملی نبودم، از این موضوع هم آگاهم که لَه یا علیه تیم ملی بودنِ بنده برای شما جذابیتی ندارد‍‍‍! اما خواستم تکلیفمان همین اول کاری مشخص شود و قبل از اینکه سینه چاکانِ قهرمانی که هیچ قهرمانی ندارد بیایند و به جرم پرسپولیسی بودنم حس کنند مچی گرفته‌اند، خودم معترف شوم که این متن را یک عاشق پرسپولیس نگاشته!

کمی روایت ماجرا

شب گذشته مقابل ژاپن تحقیر شدیم تا عیار فوتبال ایران مشخص شود، وقتی افتخارمان می‌شود بازی با بولیوی و محلات سیرالئون (که الهی نامش را درست نوشته باشم!) ته ماجرا اینگونه بیرون می‌زند که از برد یمن در جام ملت‌ها چنان مسرور می‌شویم و خود را قهرمان می‌پنداریم که حاضر به دیدن واقعیت نیستیم، واقعیتی که کادرفنی تیم ملی بهتر از همه از آن آگاه بودند و جلوی رقیبی تا حدودی قدر (عراق) با دو هافبک دفاعی بازی می‌کنند و ترس نباختن در ساق ملی پوشان معلوم می‌شود، اما باز هم اتفاق بدی رخ نمی‌دهد. ابر و باد مه و خورشید و قرعه خوب و اشتباه و مدافعان عمان و چین هم باعث می‌شود حس کنیم  چه کار مهمی کرده‌ایم. اما شوخی بالاخره تمام می‌شود و تازه می‌فهمیم کجای کاریم و نشان دهندگان «هیس!» واقعیتِ اخلاق و فوتبالشان را هویدا می‌کنند و برای ملت هم مفهوم می‌شود که چرا طرف مدت‌هاست از رستوف به روبین کازان و از روبین کازان به روستوف در حال تبعید است!

این تیم بد ترکیب

چه فرقی می‌کند؟ شمایی که عصبانی می‌شوی بخوان «ترکیب بد» اما ارنج تیم ملی در بازی با ژاپن و سبک بازی تیم ملی در سال‌های اخیر تلفیق این دو کلمه است، در 8 سال گذشته کم مجیز و مدح کی‌روش گفته نشده و همیشه هم «منافع ملی» دلیل محکمی بوده که منتقدان را با آن به سکوت وا می‌داشتند، اتفاقاتی مانند حذف دراماتیک مقابل عراق در جام ملت‌های گذشته هم به کمک هواداران سرمربی موزامبیکی تیم‌ملی آمده تا از وی دفاع کنند، اما دیگر امیدواریم ماجرا تمام شده باشد. ماجرایی که با تحقیر ملت و کشور ایران آغاز می‌شد و تیم ایران یک تیم ضعیف و فاقد هرگونه امکاناتی به دنیا معرفی می‌شد که نگاه تاسف بار دنیا به ما خیره شود و مصرف داخلی آن هم این باشد که اگر موفقیتی حاصل شد بیشتر از آنچه قیمت دارد بتوانند آن را بفروشند و اگر مانند همیشه ناکام ماندیم بگویند همین هم زیادی بود، آقایان کاسبی هم می‌کردند و تیم‌های فجیعی را به ایران می‌کشانند و با یک برد ساده هم پاداش را دریافت و هم آمار نتایجشان را رنگین می‌کردند اما چه بردی، چه کشکی ملت؟ البته ما نه امکاناتمان در سطح حرفه‌ایی‌های دنیاست و نه تیم‌‌های درجه یک به راحتی حاضر به بازی با ایران می‌شوند و اما امکانات ضعیفی هم نداریم و کم هم نبوده پیشنهادات گاه و بیگاهی که از تیم‌های خوب دنیا برای بازی می‌رسیده اما کادرفنی نمی‌پذیرفت که اگر می‌پذیرفت بازیکنان ایرانی مقابل ژاپن چنین دستپاچه نبودند.

خداحافظ آقای طلبکار!

آه هر آغازی پایانی دارد و از این حرف‌ها! برای بازیکنانی مانند دژاگه و رضاییان که حتی در زمانی که تیم نداشتند به تیم ملی دعوت می‌شدند قطعا عدم حضور کی‌روش یک فاجعه است، اما برای بازیکنان موفق لیگ و فوتبال‌دوستان نه. رفتن او حتما اتفاقات جدیدی را رقم می‌زند. (غیب گفتم!)

خداحافظ جناب کی‌روش. اما یادتان باشد تیم ایران هیچگاه از هیچ حریفی نترسیده و امثال بحرین گاهی زنگ تفریح فوتبال ایران بوده‌اند، ما از شما خداحافظی می‌کنیم و امیدواریم جانشین‌تان بر خلاف شما شجاع باشد و مانند گذشته با آلمان و برزیل بازی کنیم، به امید اینکه سرمربی بعدی ایران بلد باشد جام بگیرد شما را به کلمبیایی می‌سپاریم که از سرنوشت تیم ملی ایران و پرستاره‌ترین رئال مادرید تاریخ عبرت نگرفته‌اند آرزوی صبر می‌کنیم! (البته هوادارانِ فوتبال در سرزمین پابلو اسکوبار نشان داده‌اند که اصلا مهربان نیستند!) از شما ممنونیم «مستر سی کیو» اما یادمان نمی‌رود فوتبال چرکی که شما به سرزمینمان وارد کردید بیشتر یادآور کشتی بود و نسل بازیکنان تاکتیکی مانند علی کریمی را تا مدت‌ها خشکاند. فوتبال ترسویی که هم جلوی آرژانتین و اسپانیا ترسید، هم جلوی عراق و ازبکستان.

برچسب ها
کارلوس کی‌روش
تیم ملی
جام ملت‌های آسیا
حذف
فوتبال
درباره نویسنده
نظرات کاربران
کد امنیتی
مجتبی خطیب آستانه
مجتبی خطیب آستانه
٩٧/١١/٠٩
٤
٣
مثل همیشه عالی صالح جان. ولی من به رفتن این دلال موزامبیکی خوشبین نیستم! تا منفعت دار و دسته تاج حضور این مرده، نگه ش میدارن
صـ آ ل ح
صـ آ ل ح
٩٧/١١/١١
٠
٠
قربونت برم مجتبی جان. مرسی که خوندی:))) اینقدر گفته میرم و نرفته که آدم باورش نمیشه
mobina_aminfar
mobina_aminfar
٩٧/١١/٠٩
٧
٤
اینکه میگین با سیرالئون و ... بازی کردیم نه تیمای بزرگ مشکل کیروشه؟؟ ولی خب وقتی تیم ملیتون پرسپولیسه من حرفی ندارم‌..
صـ آ ل ح
صـ آ ل ح
٩٧/١١/١١
٠
٠
بعله دقیقا مشکل کی روش هست چون اصرار داشت با تیمای ضعیف بازی کنیم و بازی با تیمای قویتر رو قبول نمیکرد. اصولا در هیچ تیمی، هیچ بازی دوستانه ایی انجام نمیشه مگر اینکه کادرفنی اوکی بده. ممنون که وقت گذاشتین:)
صـ آ ل ح
صـ آ ل ح
٩٧/١١/١١
٠
٠
بعله دقیقا مشکل کی روش هست چون اصرار داشت با تیمای ضعیف بازی کنیم و بازی با تیمای قویتر رو قبول نمیکرد. اصولا در هیچ تیمی، هیچ بازی دوستانه ایی انجام نمیشه مگر اینکه کادرفنی اوکی بده. ممنون که وقت گذاشتین:)
sara_j
sara_j
٩٧/١١/٠٩
٥
٢
همون موقع جام جهانی باید عوضش می کردن به نظر من ....
صـ آ ل ح
صـ آ ل ح
٩٧/١١/١١
٠
٠
قطعا نظر شما کااملا درسته:)))
دایناسور
دایناسور
٩٧/١١/٠٩
١٠
٥
از این جهت گیری ها معمولا بدم میاد. اگه یه متن با نگاه بی طرفانه مینوشتید قطعا بهتر از این درمیومد. کیروش همون قدر که بد بود، خوب هم بود. هر چند که به جز کیروش هر مربی دیگه ای هم که باشه یه عده میگن بده، یه عده میگن خوب و در نهایت هیچ منفعتی هم به ما نمیرسه جز اینکه یه قدم به عقب میریم.
صـ آ ل ح
صـ آ ل ح
٩٧/١١/١١
٠
١
یه دنیا ممنونم بابت اینکه به این نکته اشاره کردین، شخصا واسه خوبی های کی روش هم چند یادداشت جاهای مختلف نوشتم، اون زمانی که باید حمایت میشد، به سهمِ ناچیز خودم حمایت کردم اما... اما از قصد با جهت گیری نوشتم تا بدونن ماهم مثل سرمربی تیم ملی جهت گیری بلدیم، چون ایشون در چند ماه اخیر کلا جهت گیری برای تخریب پرسپولیس داشتن و همه تلاششون رو هم کردن... بعد بازی تو جام جهانی علیه برانکو حرف زد، تو همین جام ملتها به پرواز فرست کلاس پرسپولیس گیر داد (پرسپولیس تو واسه فینال آسیا 2 میلیون دلار ای اف سی گرفت و دلش خواست چند دهه هزار دلار رو بدن و تا ژاپن با فرست کلاس برن. از جیب ملت خرج نکردن که) میخوام تهش بگم به اینکه یکطرفه ننویسم فکر کردم اما اینقدر مدح کی روش گفته میشه که من به نظرم اومد باید قطره ایی از بدیهاش هم گفته بشه. قطعا هم نمیشه انکار کرد خدمات کی روش رو... بینهایت ممنون بابت وقتی که گذاشتین
محسن
محسن
٩٧/١١/٠٩
٧
٤
متاسفم برای اینکه مثل اون 5 تا بازیکنی که توپو ول کردن و دنبال مقصر بودن و فکر کردن با اعتراض کردن و تخریب کردن بقیه هم حقو به اونا میدن شما هم همینید . بازیکنی ژاپنی زمین خورد بدور ازبحث فنی خودش بلند شد ورفت ..گل شد وبازیکن هاسمت داور میرن خسروی روخط داره میگه گوشتون به سوت باشه و...تا وقتی با امثال شما شدیم هشتاد میلیون هیچ وقت پیشرفت نمیکنیم.
صـ آ ل ح
صـ آ ل ح
٩٧/١١/١١
٠
٠
من نیتم از نوشتن این متن چیز دیگه ایی بود اما خب شما از نیت من آگاه نبودین و منم شاید در بیانِ درستش موفق نبودم. دم شما گرم که خوندی:)
وکیل هستم
وکیل هستم
٩٧/١١/٠٩
٣
٢
نظری ندارم
سمیرا
سمیرا
٩٧/١١/١٠
٠
٣
کی به من منفی داده؟؟؟ چیه دوست دارین وقتی در مورد چیزی سررشته ندارم بیام حرف الکی بزنم مثل بعضیاتون
صـ آ ل ح
صـ آ ل ح
٩٧/١١/١١
٠
٠
خخخخخخ. عصبانی نشو وکیل، مدتی سایت نبودی شما، فراموش شده از منفی خوشت نمیاد. ممنون که خوندی
مرتضی رزمی
مرتضی رزمی
٩٧/١١/٠٩
٥
٠
تا وقتی فدراسیون ما اینقد ضعیف و ناتوانه بعید به نظر میرسه اتفاق مهمی بیفته...چه با کی روش چه با هرکس دیگه ای...البته به نظر من هم همون چهار سال اول برای کی روش بس بود و نگه داشتنش بعد 2014 لازم نبود...
صـ آ ل ح
صـ آ ل ح
٩٧/١١/١١
٠
٠
مشکل اصلی دقیقا همینه... کاش روزی بیاد که فوتبالیا کار دست بگیرن... تشکرات ویژه
آرش
آرش
٩٧/١١/٠٩
٣
٠
به شخصه خوشحالم که کیروش رفت..این نسل بازیکنای خوبی داره...الان با یه مربی درست حسابی میتونن فوتبالی نترس و رو ب جلو رو نشون بدن...نه اینکه مث ترسوها همش زیر توپ زدن و از ترس گل خوردن همش اتوبوس چیدن...کافی بود یه گل بخورن تا وت بدن...
صـ آ ل ح
صـ آ ل ح
٩٧/١١/١١
٠
٠
موافقم آرش. این نسل (جز چندتایی که میدونی) خیلی خوبن و حیف اگه رها بشن... دمت گرم داداشم
رفیعه
رفیعه
٩٧/١١/٠٩
٣
١
ما همه‌ی اینایی که گفتین رو می‌دونیم ولی خودمونو می‌زنیم به ندونستن و حمایت کورکورانه می‌کنیم فقط. اینو میشه به ابعاد دیگه هم تعمیم داد. مرسی جناب نگارنده. مطلب خوب و پخته‌ای بود :)
صـ آ ل ح
صـ آ ل ح
٩٧/١١/١١
٠
٠
گفتنیِ اصلی رو گفتین شما... فقط تشکر و آرزوی موفقیات:)))
v-qavam
v-qavam
٩٧/١١/١٠
٤
٠
شما از اون دسته آدم های خوش استقبال و بد بدرقه هستین که خدا نکنه با یک نفر روی دنده ی لج بیوفتین! وقتی تعصب جای منطق رو بگیره نتیجه ش میشه همین که کلا دستاورد های کی روش رو نادیده می گیرین، نقاط ضعف و منفی شو تا جایی که بتونین برجسته میکنین و به سایر نکات و امکانات و مدیران و تحریکات و نا داوری ها و کارشکنی های دیگه که اصلا کاری ندارین، توقع معجزه دارین از دست های خالی بدون هیچ سرمایه گزاری و استعداد یابی و اهمیت به فوتبال پایه و ...
صـ آ ل ح
صـ آ ل ح
٩٧/١١/١١
٠
٠
وحید جان اگه بپذیرم حرفت رو، باید بگم اگه من یه لبه ی بوم باشم، توام لبه ی مقابلشی. فقط مصداق ما برای حمایت کورکورانه فرق میکنه شاید... البته که من چند کامنت بالاتر دلیل یکسویه نوشتن متن رو گفتم. حرف دست خالی هم نزن که میدونی یه شوخی تلخ هست قربونت. با اینکه خیلی اختلاف سلیقه داریم در این مورد. خیییییییلی خوشحالم که خوندی و نظر دادی...
ali007
ali007
٩٧/١١/١١
٠
٠
فقط میتونم بگم "هشت سال بدون جام" بزرگ ترین دستاورد کی روش بود! :) البته خب پیشرفت هایی داشتیم، مثلا در جام جهانی 2014 برزیل تیم چهارم شدیم و سال 2018 روسیه تیم سوم^_^ جام ملت های سال 2015 استرالیا تو یک چهارم حذف شدیم و تو 2019 امارت تو نیمه نهایی^_^ اینارو یادمون نره:دی خوب نوشتی صالح جان، ممنون ازت:)
خآنوم خآصــ
خآنوم خآصــ
٩٧/١١/١١
٣
٠
جالب بود درسته دل خوشی ازش ندارم ولی از یه خصوصیتش خیلی خوشم میومد اینکه اصلا اهل باج دادن به بازیکنان نبود!! حالا هرررررکی! چه باسابقه چه جدید! و این به نظر من باعث پیشرفت و دیده شدن یه عده دیگه از بازیکنان شد! در هرحال ممنون از شما
notareal
notareal
٩٧/١١/١١
٠
٠
تیم انگلیسیِ Wolverhampton Wanderers F.C از لیگِ برتر به دنبال سردار آزمون ست. Wolves پیشنهاد پرداخت ۱.۷۵ میلیون پوند(۲.۳ میلیون دلار) به روبین کازان برای به کار گرفتن سردار تا پایان فصل را داده است. این تیم انگلیسی به همچنین پیشنهاد پرداخت ۱۱.۴ میلیون پوند دیگر برای «حق گزینش»(option) خریدن سردار را به این تیم روسی داده است.// Wolves از پر پیشینه ترین تیم های انگلستان ست که با نامِ St Luke's F.C در سال ۱۸۷۷ پا به توپ شد. (روزنامه Daily Mail امروز ۳۱ ژانویه ۲۰۱۹).