اگر ژانوهیری، آگوهیری شود!
یک کمپین از زنان خواسته که یک ماه موی بدن خود را اصلاح نکنند

اگر ژانوهیری، آگوهیری شود!

نویسنده : a_tavakol

چندسالی است که مسالۀ پذیرش موی زائد بدن توسط کنشگران مختلف مطرح شده است. ایرانی‌ها نیز از این قاعده مستثنی نیستند. آن‌ها به شیوه‌های مختلف و به مناسبت‌های متفاوت این مساله را مطرح کرده‌اند و ماحصل این فعالیت‌ها پس از چندسال تلاش قابل تامل بوده و هست. برخی حساسیت‌های وسواس گونه در این مورد برطرف شده است. برخی افراد آموخته‌اند خود را آنطور که هستند بپذیرند، اما گروه مخالفان  بر افزایش بیماری‌هایی به دلیل عدم رعایت بهداشت و وظیفه‌ی تاریخی انسان از ابتدا تاکنون اشاره داشته‌اند و دارند. حالا در این بحبوحه است که به تازگی کمپینی در انگلستان از زنان خواسته است تا  آخر نخستین ماه میلادی ۲۰۱۹ موهای بدنشان را حفظ کنند! نام این کمپین «ژانوهیری JanuHairy» است و فراخوان آن به دست ایرانیان هم رسیده.

حق با خانم لوراست‌

لورا جکسون، دانشجویی ۲۱ ساله است. او در رشته تئاتر درس می‌خواند و برای ایفای یکی از نقش هایش به موهای زائد بدنش نیاز داشته‌است. در این بین است که ایده‌ای به ذهنش می‌رسد: اگر من می‌توانم یک ماه موهای بدنم را دوست داشته باشم و همکلاسی‌ها و همکارانم آن را می‌پذیرند، پس دیگران هم می‌توانند در نگاه غلطشان تغییر ایجاد کنند. تا اینجای ماجرا حق با لوراست. آنچه کنشگران دیگر هم برای آن تلاش کرده‌اند تثبیت همین ‌رویکرد است: «نیازی نیست که همیشه نگران موی زائد بدنمان باشیم و از آن خجالت بکشیم. نیازی نیست به خاطر داشتن موی زائد دامن یا لباس آستین کوتاه نپوشیم یا خودمان را از رفتن به مهمانی محروم کنیم.»

در این میان است که رویکرد مخالفان مطرح می‌شود: «پس بهداشت چه؟» کنشگران پاسخ مناسبی برای آن دارند: «آیا حجم عظیم مردانی که برای از بین بردن موهای زائد بدنشان تلاشی نمی‌کنند غیربهداشتی اند؟»

این کنشگران بحث دیگری را هم مطرح می‌کنند: «تشویق به حفظ موی زائد، تشویق به پذیرش و دوست داشتن خود است و نه تلاشی برای حفظ همیشگی آن‌ها. ما می خواهیم به زنان یاد بدهیم بدنشان را دوست داشته باشند و برای خوشامد دیگران دست به تغییر خود نزنند و هروقت که خودشان تمایل داشتند موهای زائدشان را از بین ببرند، نه اینکه فشار اجتماعی هدایتگر آنها باشد.» هدف دوم لورا هم قابل تقدیر است. او طی مصاحبه‌ای گفته است : «امیدوارم از طریق این کمپین بتوانم هزار پوند برای کمک به خیریه «بادی گاسیپ» که درباره تصویر بدن و دوست داشتن آن به افراد آموزش می‌دهد‌،‌ فراهم کنم.»

به همین دلیلِ ارزشمند است که زنانی از بریتانیا، آمریکا، کانادا، آلمان، روسیه و اسپانیا به او پیوسته‌اند. اما سوالی برای ما مطرح می‌شود. این که آیا این کمپین یک ماهه برای زنان ایرانی هم مفید است؟

آگوهیری در راه است؟

نگاهی به عملکرد یک ساله اخیر برخی مردم ایران نشان‌دهنده برخی تناقضات در میان آن‌هاست. نمونه بارز این مساله ماجرای خرید پدهای بهداشتی است. طی یک ماه زنان در شهرهای مختلف به مراکز خرید و داروخانه‌ها هجوم بردند و پس از یک ماه این تب بین آن‌ها خوابید. همچنان قفسه‌های پدهای بهداشتی در داروخانه‌ها پر است و ایران دچار بحران نشده است. هنوز فراموش نکرده‌ایم که با بالارفتن قیمت دلار، عدۀ زیادی دلارهایی به قیمت ۱۷ هزارتومان خریداری کردند و دو ماه بعد با سقوط ناگهانی قیمت‌ها برای فروش آن‌ها به صرافی ها هجوم بردند. حالا تب و تاب نوسان دلار در دل آن جمعیت هم خوابیده است. شاید همین دو نمونه نزدیک کافی باشد تا صحبت خانم لورا ما را دچار شک و شبهه کند: «من دریافتم که هنوز خیلی مانده است که ما بتوانیم دیگران را همان طور که هستند به طور کامل و واقعی بپذیریم.»

زمانی که بحث موهای زائد بدن مطرح شد، افراد مختلفی در شبکه‌های اجتماعی درباره تجربه مواجهه‌ی افراد نوشتند. عده‌ای اعلام کردند واکنش بدی ندیده‌اند. عده‌ای از پیروزی‌شان در مذاکره علمی با افراد بدگمان صحبت کردند وعده‌ای هم اعلام کردند نمی‌توانند عدم پذیرش جامعه را قبول کنند و نمی‌توانند به این نگاه ضد کلیشه‌ای تن بدهند. آن‌چه در میان این گفتگوها مشهود بود عدم پذیرش خویشتن یا همان حق النفس بود. آنچه در این لغت‌ها مشهور بود عدم پذیرش خود به عنوان شخصی بود که می‌تواند و حق دارد زشت و زیبا باشد و برای بدن خود تصمیم بگیرد.

خانم لورا کارزار مناسبی را آغاز کرده است. این مساله را در جامعه‌ای مطرح کرده است که بافت فرهنگی آن متفاوت است و تجربه‌های پیشین کارزارها (مانند کمپین #MeToo) به او نشان داده‌اند که حمایت سلبریتی‌ها و ادامه این نگرش ممکن است.

اما فراموش کرده است اگر کارزار او به دست نااهلش بیفتد ممکن است عده‌ای برای یک ماه و براساس مد، به ایدۀ او چَشم بگویند و بعد از یک ماه پیرو ایده‌‌ای جدید شوند و فراموش کنند که هر کارزاری با هدف ایجاد یک شوک و بعد ممارست در آن راه ایجاد می‌شود.

اینجاست که در دلمان و یواشکی می‌گوییم حق با خانم لورا نیست! اگر پیامِ شعار او به گوش برخی از افراد برسد که با پایان ماه ژانویه فراموش می‌کنند می‌شود موهای زائد بدن را دوست داشت، می‌شود دیگران را به خاطر موی زائد بدنشان غیربهداشتی نخواند و می‌شود هنگام رفع موی زائد به دل و سلیقه خود فکر کرد، نه قضاوت دیگران.

کاش پیامش به گوش کسانی برسد که در آگوست ۲۰۱۹ بدانند اگر امروز ناگهان موی زائدی روی بدنشان دیدند نباید شرمنده خودشان و تمام جامعه باشند.

برچسب ها
Januhairy
بدن_من
بدن زنان
درباره نویسنده
نظرات کاربران
کد امنیتی
محمد
محمد
٩٧/١٠/٢٧
٠
١
کنشگران پاسخ مناسبی برای آن دارند: «آیا حجم عظیم مردانی که برای از بین بردن موهای زائد بدنشان تلاشی نمی‌کنند غیربهداشتی اند؟» این شد پاسخ مناسب؟ :| خب بله، مردان هم اگر موهای زائد خودشون رو نزنن غیربهداشتی اند! این چه جواب غیرمنطقی‌ایه؟ :|
Dream
Dream
٩٧/١٠/٢٧
١
٠
من توی ایران خیلی کم دیدم مردایی که موی ساقِ دست یا پاشون رو بزنند. درحقیقت به ندرت دیدم. مردهای ایرانی همه‌شون از نظر شما غیربهداشتین؟؟؟ :))))
Sadegh Barati
Sadegh Barati
٩٧/١٠/٢٧
١
٠
زدن موهای بدن یه چی شخصیست به نظرم.این قضیه بهداشتی شم واقعا مطرح نیس. شما کجا خوندین یا شنیدین که مورد بهداشتی داره. اتفاقا از برخی ضررها هم جلوگیری میتونه بکنه.خیلی ها اصلا بدنشون به شیو کردن واکنش نشون میده و حساسیت پیدا میکنن.... مطلب عجیبی بود.هم موضوعش و هم محتواش. البته خوبه درباره این چیزا حرف زده شه. ندیده بودم سایتای ایرانی کار کنن ماجرای کمپین رو. جسارت خوبی بود. خسته نباشین....
k_kawiri
k_kawiri
٩٧/١٠/٢٧
٢
٠
الان تو استخر هم گاهی گیر میدن به موهای بدن! همینجوری میشه که مردم هم فکر میکنن چه چیز مضرّی رو دارن تحمل میکنن.ولی یه جا خوندم که این ماجرای اصلاح موی بدن عمرش به یک قرن هم نمیرسه. فقط ریش رو عادت داشتن که میزدن قدیما. عجیبه که یهو باب شده. مرسی، موفق باشین
سهیل
سهیل
٩٧/١٠/٣٠
٤
١
سابقه ش خیلی بیشتر از یک قرنه. شاید تو اروپا جدید باشه. چون اونا از قدیم عادت به بهداشت نداشتن. حتی حمام هم براشون پدیده جدیدیه. اما تو دین اسلام از 14 قرن قبل توصیه شده به برطرف کردن موهای زائد بدن (نوره). احادیثی در این باره هست و فواید بهداشتی هم براش ذکر کردن. با این همه باز هم مسئله شخصیه. و سلیقه ما ایرانیا اینه که چنین چیزهای شخصی رو در محیطهای عمومی مطرح نکنیم و براش سر و صدا راه نندازیم. این غربیا اینجوری نیستن. حتی شیو نکردنشون هم تو بوق و کرنا میکنن!میخوان همه دنیا باخبر بشه!! :/