از کارتن خوابی تا مسجد نشینی!
تا حالا توی سرما پات یخ زده؟!

از کارتن خوابی تا مسجد نشینی!

نویسنده : سینا واحدی

هوای پاییز امسال پیوسته گرم و سرد می‌شود و تکلیفش را با ما و حتی با خودش مشخص نمی‌کند. حالا باز هوای سرد اگر همراه با برف باشد کمی قابل تحمل است و گرنه من یکی که خیلی با این هوا رابطه‌ای برقرار نمی‌کنم. اما جدا از خواست من که از سرما خوشم بیاید یا نه! این سرما برای عده‌ای مصیبت مطلق است. 

چند روزی است که تصاویری از یک خانواده در شبکه‌های اجتماعی دست به دست چرخید؛ خانواده‌ای که در حاشیه بزرگراه پردیس ورودی بومهن با کارتن و پتو برای خود آلونکی ساخته بودند. اگر چه ماجرای غم‌انگیز این خانواده چند ساعت بعد با پیگیری شهرداری و فرمانداری بومهن پایان غیر تلخی داشت، اما کارتن خوابی و کارتن خواب‌ها هم چنان معضل تلخ روزهای سرد هستند.

  

40 نفر در یک شب سرد مُردند!

در یک روز برفی یا بهتر بگویم یک شب برفی در آذر 1382، تعداد زیادی از کارتن خواب‌های تهران جان باختند. اگر چه همان زمان اعلام شد که عدد اعلام شده توسط روزنامه‌ها صحیح نبوده و کمتر از این تعداد بوده‌اند، اما به هر حال این موضوع باعث تاسیس محل‌هایی برای نگهداری این افراد در شب‌ها شد. این مکان‌ها به «گرمخانه» معروف‌اند.

با انتشار خبر مرگ 40 کارتن‌خواب همان سال شهرداری و شورای شهر تهران با نیروی انتظامی و بهزیستی جلسه‌ای اضطراری تشکیل دادند تا از تکرار فجایع مشابه جلوگیری کنند. ماجرا در ابتدا خوب پیش رفت اما بعد از مدتی داستان آشنای فرار از مسئولیت شروع شد. در حالی که جمعیت کارتن‌خواب‌ها روز به‌ روز بیشتر می‌شد، هر کدام از اعضای آن جلسه مسئولیت پیگیری ادامه کار را به گردن دیگر نهادها می انداخت.

بر اساس ماده 6 قانون ساماندهی متکدیان، «سازمان بهزیستی موظف است افراد بی‌سرپرست، ناتوان، معلول و سالمندان نیازمند را در اماکن مناسب نگهداری کند و تحت آموزش قرار دهد.» اگر چه به عنوان یکی از وظایف اصلی سازمان بهزیستی، نگهداری این افراد ناتوان را می‌توان شمرد؛ اما لزوم همیاری و کمک شهرداری‌ها و تمامی ارگان‌های مربوط هم واجب به نظر می‌رسد.

 

چرا کارتن خوابا رو نمی‌ریزید تو مسجدا؟!

در روزهای گذشته شهرداری از مردم خواست که محل حضور کارتن‌خواب‌ها را به سامانه ۱۳۷ اطلاع بدهند تا جهت جابه‌جایی‌ آن‌ها به گرم‌خانه‌ها اقدام شود. تا الان شش گرم‌خانه در مناطق مختلف مشهد ایجاد شده که تا چهار برابر تعداد کارتن‌خواب‌های سطح شهر ظرفیت پذیرش و اسکان موقت را دارد. اگر چه این مساله می‌تواند تا حدودی خیال‌ ما را بابت در سرما نماندن کارتن‌خواب‌ها راحت کند اما قرار نیست به عنوان راهکار نهایی به شمار برود.

با سرد شدن ناگهانی هوا در ابتدای آذر امسال، کمپینی به نام «پذیرش در سرما» در شبکه‌های اجتماعی راه افتاد. بعضی‌ها در واکنش به این کمپین در شبکه‌های اجتماعی گفته بودند که برای حل این مشکل باید از مساجد استفاده کرد. شاید بتوان مسجد را به عنوان مامن همه آدم‌ها دانست، اما باز هم تفاوتی با گرم خانه نمی‌کند. شاید حتی امکانات گرم خانه خیلی بیشتر از یک مسجد معمولی باشد.

سال گذشته کمی بیش از 7 میلیارد تومان اعتبار برای جمع آوری معتادان کارتن خواب در تهران خرج شده است. شاید در سطح شهر مشهد هم بودجه‌ای به همین نسبت برای این کار استفاده شده باشد اما معضل کارتن خواب‌ها با این پول‌ها حل نمی‌شود.

همین چند روز پیش بود که روزنامه‌ای از طرح سم‌زدایی نوزادان با مادر معتاد در بیمارستان‌ها مطلبی نوشته بود. نوزادانی که به دلیل اعتیاد مادر بدن‌شان از همان ساعت اولیه زندگی به مواد مخدر آلوده شده و زندگی‌شان با مواد گره خورده است.

می‌توان به جای هزینه اضافی برای ساخت گرم خانه‌های اضافه‌تر از نیاز، کمی به فکر حل مشکل اعتیاد و بیکاری این افراد کرد. بسیاری از این افراد پس از حل شدن مشکل اعتیادشان، خودشان برای خود سرپناهی تهیه می‌کنند و به زندگی عادی بر می‌گردند. 

برچسب ها
کارتن خوابی
اسکان کارتن خواب ها در مساجد
معضل کارتن خوابی در مشهد
احداث گرمخانه برای کارتن خواب ها
درباره نویسنده
نظرات کاربران
کد امنیتی
خورشید
خورشید
٩٥/٠٩/١٣
١
٠
کودکان کار هم جدا از این مشکل نیستن ،الان تهران دختر بچه ای در اثر سرما کلیه هاش از کار افتاده بود با کلی پیگیری و با بسیج کردن چیزی حدود بیست نفر پیدا شد و تحت درمان قرار گرفت . اینکه برا زمستون بهشون سر پناه بدن مشکلی و حل نمی کنه باید ریشه ای حل شه