قضیه BirdBoxChallenge چیست؟!
چالش خانه پرنده، مخصوص جماعت شنگول و گاهی بی مغز!

قضیه BirdBoxChallenge چیست؟!

نویسنده : یاسین ناطقی

هر وقت اسم و هشتگ چالش به گوش و چشممان می‌خورد، منتظر می‌شویم که باز یک چیز عجیب و غریب ترند توییتر و اینستاگرام شده باشد. از رقصیدن با آهنگ Kiki کنار خودرو تا بی‌حرکت ماندن جلوی دوربین برای ثبت چالش مانکن و بلعیدن پودر دارچین! حالا بعد از چندماه، چالش جدیدی به راه افتاده‌است. کمی خطرناک‌تر از قبلی‌ها و کمی هالیوودی‌تر! این شما و این چالش «جعبه پرنده»! در چالش جعبه پرنده که نامش را از فیلم bird box گرفته، مردم مانند شخصیت‌های این فیلم با دستمالی می‌بندند و سعی می‌کنند در خانه راه بروند، وسایلشان را جابه‌جا کنند و در موارد خطرناک‌تر، رانندگی کنند یا از خیابان رد شوند! چالش بردباکس (جعبه پرنده) همه‌جور مخاطبی دارد. از زنان و مردان بزرگسال تا کودکان و نوجوانان در مدرسه و کوچه و خیابان.

چالش از کجا شروع شد؟

حدود دو هفته پیش، فیلم سینمایی جعبه پرنده یا همان برد باکس در سرویس استریم نتفلیکس منتشر شد و در همان هفته اول، رکورد پربیننده‌ترین فیلم در هفت روز را در این سرویس شکست. در هفت روز، 45 میلیون نفر جعبه پرنده را تماشا کردند. فیلم، زندگی یک خانواده را در فضایی آخرالزمانی روایت می‌کند که آدم‌ها با نگاه کردن به یک موجود بیگانه، دچار جنون می‌شوند و دست به خودکشی می‌زنند. زنی در این میان سعی دارد همراه دو فرزندش با چشمان بسته، از وسط یک جنگل و رود عبور کند و خانواده اش را را  نجات دهد. در فیلم، افراد با چشمان بسته راه می‌روند، فرار می‌کنند و می‌جنگد.

 

 پوستر فیلم سینمایی جعبه پرنده

 

در فیلم، افراد با چشمان بسته راه می‌روند، فرار می‌کنند و شلیک می‌کنند. حالا در کمتر از سه چهار روز، مردم مختلف سعی دارند کارهای شخصیت‌های فیلم را در دنیای واقعی تجربه کنند. در برخی موارد حتی پای حیوانات خانگی هم به این چالش باز شده! مقصود از این حرکت، تجربه زندگی با چشمان بسته است، 

 

ما شروعش کردیم، شما تمامش کنید

بعد از مشهور شدن چالش جعبه پرنده در شبکه‌های اجتماعی، حساب رسمی نتلفیکس در توییتر اعلام کرد که باورشان نمی‌شود که باید از مردم بخواهند بیخیال این چالش شوند و دست از صدمه زدن به خودشان بردارند!

 

توییت شبکه نتفلیکس

 

 متن توییت:«باورم نمی‌شه که مجبورم این رو بگم! ولی خواهش می‌کنیم با این چالش جعبه پرنده به خودتون آسیب نزنید. نمی‌دونیم چالش از کجا شروع شده، از ابراز احساسات هواداران هم ممنونیم، تنها آرزوی پسرک و دخترک (شخصیت‌های فیلم) برای سال جدید اینه که یک وقت به خاطر این شوخیا، کارتون به بیمارستان ختم نشه!»

 

چالش داشتیم وقتی چالش مد نبود

حتما یادتان هست که هنگام پخش سریال شب‌های برره، چه رفتارهای عجیبی از مردم سر می‌زد! از گذاشتن نخودسبز روی دست و پرتاب آن به سمت دهان تا سرفه کردن و صاف نمودن صدا به سبک شخصیت شیرفرهاد. اگر مثل من آن دوره را در مدرسه گذرانده باشید، حتما سبک دعواهای برره‌ای را از نزدیک دیده‌اید! در حیاط مدرسه، هنگام ورزش یا میان زنگ تفریح، ناگهان ده دوازده نفر به شوخی دعوا می‌کردند و روی هم می‌پریدند و زور می‌زدند تا آن نفرهای زیری را له کنند!

هرچند که آن زمان چیزی به اسم چالش وجود نداشت و شبکه‌های اجتماعی هم مثل امروز قدرتمند و تا این حد فراگیر نبودند، اما رفتار افرادِ تحت تاثیر، دقیقا مانند همین چالش‌های جدید است. آن موقع فقط سی چهل نفر از دوستان و هم‌کلاسی‌هایمان ما را می‌دیدند، ولی الان توییت‌ها و پست‌های چالشی، هرکدام چندین‌هزاربار تماشا می‌شوند. هدفjavascript:mctmp(0); در بسیاری از مواقع، خالی شدن انرژی و خوشگذرانی‌ست، حالا چه با رقصیدن به سبک kiki، چه ورجه وورجه با موزیک Harlem Shake.

اگر مشتاق شده‌اید فیلم‌های بیشتری از طرفداران این چالش ببینید، سری به اینجا بزنید.

برچسب ها
چالش
جعبه پرنده
توییتر
اینستاگرام
نظرات کاربران
کد امنیتی
لیلی
لیلی
٩٧/١٠/١٤
٢
٢
این چالش میتونه حواس پنج گانه رو تقویت کنه البته اگه با بی احتیاطی به بای نره
YaseenNateghi
YaseenNateghi
٩٧/١٠/١٧
١
٠
آره! اگر زنده بمونن، حتما حواس شون تقویت میشه. / ما دیروز راننده مون وسط بزرگراه خودش رو به این چالش دعوت کرد و برای لحظاتی با رانندگی با چشمان بسته در سرعت 80 کیلومتر بر ساعت، قلوبِ‌مون رو به نقاط دیگری از بدن‌مون منتقل کرد!
notareal
notareal
٩٧/١٠/١٤
٠
١
جون هرچی سیبیلِ به Netflix گوش داده، مدیریت BIRD BOX CHALLENGEی بی مدیریت BIRD BOX CHALLENGEی، «تچکر».
h_sadat
h_sadat
٩٧/١١/٠٣
٠
٠
به نظرم خیلی چالش مسخره ایه :\
h_rastegar
h_rastegar
٩٧/١١/٢٨
٠
٠
به نظرم خوبه دولت مردامون رو به این چالش دعوت کنیم بفرستیم وسط اتوبان مخصوصا این امیر کبیر قلابی و رییسش رو