فرقه‌های مذهبی عجیب در یهودیت و مسیحیت
بنیادگرایی در دنیای توسعه یافته

فرقه‌های مذهبی عجیب در یهودیت و مسیحیت

نویسنده : عطیه میرزاامیری

مدت‌ها قبل در ذهنم با سوالی کشتی می‌گرفتم که ماهیت اصلی‌اش در مورد ادیان و جزئیات دین‌هایی بود که تنها اسمی از آن‌‎ها شنیده بودم و هیچ وقت فرصتش را نداشتم تا پیگیر شوم و اطلاعات ریز و درشتی از آنها پیدا کنم. در آن برهه مادرم به کلاس ادیان شناسی و شناخت عرفان‌های نوظهور می‌رفت. یک توفیق اجباری بود که من هم همراهی‌اش کنم تا مدیون خودم و سوال‌های ماسیده شده در ذهنم، نشوم. برای اولین بار بود که در آن کلاس‌ها متوجه شدم اسلام قوانین سختی ندارد و دین‌هایی هستند که سخت‌ترین و حتی عجیب‌ترین آیین‌ها را در خود داشته باشند. در ادامه‌ی این مطلب به برخی از فرقه‌ها و مناسک مذهبی عجیب‌شان اشاره می‌کنم.

یهودیت و حسیدیسم:

یهودیان به فرقه‌های مختلفی تقسیم شده‌اند که در برخی از کتب اشاره شده که شمار فرقه‌های یهودی به 71 هم رسیده است. یهودیان حسیدی شاخه‌ای از یهودیان ارتدکس هستند. واژه‌ی حسید در لغت به معنای مرد پرهیزکاری‌ست که در اخلاق و ایمان خود نسبت به خداوند پایدار است. زادگاه و ریشه‌ی این فرقه به کشورهای اوکراین و در واقع اروپای شرقی برمی‌گردد و هم اکنون در برخی از مناطق نیویورک و به خصوص بروکلین هم دیده می‌شوند. اگر بخواهیم در یک کلام از قوانین این فرقه بگوییم، باید گفت طرفداران این فرقه بسته‌ترین جامعه‌ی داخل آمریکا را تشکیل می‌دهند. عجیب‌ترین مناسک مذهبی این افراد این است که هر هفته جمعه‌ها از لحظه‌ی غروب آفتاب تا شنبه لحظه‌ی غروب آفتاب، یعنی 24 ساعت به هیچ نوع وسیله‌ی الکترونیکی دست نمی‌زنند و از هیچ تکنولوژی‌ای استفاده نمی‌کنند. یعنی استفاده از موبایل، ماشین، کامپیوتر، آسانسور و حتی کلید برق ممنوع است. در زمان تاریکی هم فقط مجاز به روشن کردن شمع هستند. معمولا این افراد شب‌های جمعه، قبل از غروب آفتاب، کار خودشون را ترک می‌کنند، گوشی و همه‌ی وسایل الکترونیکی را خاموش می‎‌کنند و جایی می‌روند که قرار است کل آن یک روز را آنجا سپری کنند. اسم این منسک مذهبی «شبات» نام دارد.

کودکی از خانوادۀ حسیدیست در حال یادگیری نوشتار عبری

ازدواج: هدف این افرد از ازدواج و تشکیل خانواده، عشق نیست. در اصل این افراد برای ادامه‌ی نسل خود ازدواج می‌کنند و بلافاصله بچه‌دار می‌شوند. هدف اولیه‌ی دخترها در این فرقه ازدواج است و خیلی از آن‌ها در سنین پایین به خانه‌ی شوهر می‌روند و درس خواندن را رها می‌کنند.

خوراک: یهودیان مذهبی هم معتقدند که باید تمام محصولات غذایی «کوشر» باشد تا بتوانند آن‌ها را بخورند. کوشر به عبارتی همان حلال مسلمانان است، اما با این تفاوت که فقط محصولات گوشتی را شامل نمی‌شود و حتی نمک را هم دربرمی‌گیرد. جالب است بدانید این افراد حتی ظروف خود را با آب کوشر می‌شورند تا بتوانند در آن غذا بخورند. یعنی در آشپرخانه‌های خود یا رستوران‌هایشان دو نوع سینک است!

 

مسیحیت و مورمونیسم:

مورمونیسم فرقه‌ای مسیحی است که ابتدا در امریکا پا به عرصه‌ی ظهور گذاشت. این افراد زندگی سالمی دارند بدین صورت که مشروب، چایی و قهوه نمی‌خورند و به روابط دختر و پسر را در حالت خارج از ازدواج نمی‌پسندند. این افراد هم در سن پایین ازدواج می‌کنند و خیلی زود بچه‌دار می‌شوند. معمولا زن‌های این فرقه حق انتخاب همسر خود را ندارند و باید با کسی ازدواج کنند که پدرشان می‌گوید. آنها اعتقاد دارند که خانواده‌ها بعد از مرگ هم کنار یکدیگر خواهند بود و به همین دلیل روابط خانوادگی و فامیلی عمیقی دارند. این فرقه از مسیحیت، در مقابل ارتدوکس و کاتولیک‌ها مذهبی‌ترین فرقه است و زندگی خود را در چارچوب دینی تشکیل می‌دهند.

 

مسیحیت و آمیش‌:

آمیش هم یکی دیگر از فرقه‌های مسیحیت است در سوئیس تشکیل شده و در حال حاضر بیشتر طرفدارانش در آمریکا و کانادا هستند. پیروان فرقه آمیش کماکان بر اساس روش‌های قدیمی نیاکان‌شان مانند استفاده از اسب برای کشاورزی و حمل و نقل، روش پوشش سنتی و ممنوعیت استفاده از برق و تلفن در خانه زندگی می‌کنند. این افراد استفاده از تکنولوژی را گناه نمی‌دانند اما معتقدند که مثلا استفاده از برق به داشتن تلویزیون و دیگر وسایل برقی ختم می‌شود و همین آنها را از زندگی و هدف اصلی‌شان دور می‌کند. همچنین داشتن ابزار پیشرفته برای کشاورزی هم باعث می‌شود زیاده خواه شوند و زمین‌های بیشتری بخرند و در اصل از ساده زیستی فاصله بگیرند.

خانواده ای آمیش

پیروان این فرقه فقط در سه‌شنبه‌ها و پنجشنبه‌های ماه نوامبر و اوایل ماه دسامبر ازدواج می‌کنند. یعنی دقیقا همزمان با برداشت محصولات‌شان. مراسم ازدواج‌شان به شدت ساده است، به طوری‌که عروس برای پرهیز از تجملات حتی حلقه هم ندارد!

دختران پیرو فرقه آمیش

تا به حال هالیوود هم چندباری سراغ دنیای آمیش ها رفته است. فیلم شاهد و Amish Grace نمونه‌های معروف آن هستند.

برچسب ها
فرقه‌های مذهبی
آمیش‌ها
حسیدیسم
مورمونیسم
دین
نظرات کاربران
کد امنیتی
گلی
گلی
٩٧/١٠/٠٦
١
٠
سلام بانو خیلی مطلب خوبی بود به نظرم کار مسیحی هایی که گفتی خیلی جالب و قابل تامل بود ممنون ازت دختر قشنگ :)
لیلی
لیلی
٩٧/١٠/١٤
٠
٠
جالب بود تا باشه از این مطالب باشه